ΤΣΜΕΔΕ - Αποζημίωση για ώρες διάθεσης σε άλλο σχολείο

Ξεκίνησε από ntalkos, 02 Μαρ 2010, 05:04:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ntalkos

Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά φέτος διατίθεμαι και σε σχολείο διπλανού χωριού και δεν γνωρίζω πως θα υπολογίσω τις υπερωρίες που δικαιούμαι και τα οδοιπορικά. Οι φόρμες που εχω βρει έχουν να κάνουν μόνο με ασφαλισμένους Δημοσίου ενώ εγώ έχω ΤΣΜΕΔΕ. Έχει κανείς κάποιο υπόδειγμα ή κάποιο URL να με παραπέμψει?

Ευχαριστώ
Λάμπρος Ντάλκος

ntalkos

Παράθεση από: ntalkos στις 02 Μαρ 2010, 05:04:52 ΜΜ
Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά φέτος διατίθεμαι και σε σχολείο διπλανού χωριού και δεν γνωρίζω πως θα υπολογίσω τις υπερωρίες που δικαιούμαι και τα οδοιπορικά. Οι φόρμες που εχω βρει έχουν να κάνουν μόνο με ασφαλισμένους Δημοσίου ενώ εγώ έχω ΤΣΜΕΔΕ. Έχει κανείς κάποιο υπόδειγμα ή κάποιο URL να με παραπέμψει?

Ευχαριστώ
Λάμπρος Ντάλκος

poursali

οι υπερωριες ειναι το ημισυ των ωρων που διατιθεσαι.. αν δλδ συμπληρωνεις 6 ωρες στο δευτερο σχολειο δικαιουσαι αλλες 3... αυτες τις μετραμε κανονικα (αν υπαρχει αργια δεν την μετρας).... μετρας δλδ μεχρι το τελος της χρονιας οτι εκανες ΑΚΡΙΒΩΣ 100 και τοτε δικαιουσαι 50 ωρες υπερωρια.. για την ακριβεια δικαιουσαι 100 ωρες επι 0,5 της υπερωριακης αποζημιωσης (ετσι υπολογιζεται)

βεβαια αυτα ισχυουν μονο αν η κατοικια σου δεν ειναι στο δευτερο χωριο που συμπληρωνεις.

τωρα για καταστασεις δεν εχω ουτε ξερω τι χρειαζεσαι επιπλεον

παντος για τα οδοιπορικα λογικα ειναι ιδια για ολους μιας και δεν γινονται κρατησεις εκει (ειμαι 99% σιγουρος για αυτο)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Συνάδελφε θα σε στενοχωρήσω, αλλά πριν 2-3 βδομάδες νομίζω (δεν είμαι 100% σίγουρος αν εφαρμόζεται από φέτος ή όχι) διάβασα στον φάκελο ενημέρωσης, έγγραφο που έλεγε για αλλαγή σχετικά με τα οδοιπορικά. Συγκεκριμένα ανέφερε πως οι εκπαιδευτικοί δεν δικαιούνται οδοιπορικά όταν μετακινούνται σε σχολείο χωριού, αλλά μόνο όταν μετακινούνται σε σχολείο άλλης πόλης ή κωμόπολης. Αυτό με κάθε επιφύλαξη.

Αλλιώς είναι οι μισές ώρες της διάθεσης στο άλλο σχολείο ως υπερωρία και τα χλμ επί 0,15 ευρώ.

poursali

ε, ναι αυτο εννοουσε και ο συναδελφος νομιζω. Αλλα μεταξυ μας φετος ισως να μην δοθει και τιποτε απο αυτα.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

ggia

εγώ έχω πάρει οδοιπορικά + αποζημίωση όταν με διαθέσαν για κάποιες ώρες σε σχολείο άλλης περιοχής.

Π.χ. αν ανήκεις οργανικά στην Α <περιοχή> και σε διαθέσουν για ώρες στην Β <περιοχή> τότε παίρνεις οδοιπορικά και αποζημίωση.. Το έχω κάνει αυτό το 2005-6. Έχω και τα έγραφα που έκανα τότε.. επικοινώνησε μαζί μου με email αν θες..

Γιώργος Γιαννόπουλος ΠΕ19

ggiannop παπάκι sch.gr