Υλικό για την Επιμόρφωση Πληροφορικών που θα Διδάξουν στα 800 Ολοήμερα με ΕΑΕΠ

Ξεκίνησε από tom, 12 Οκτ 2010, 05:17:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

milou

Συνάδελφοι καλησπέρα ,
Κατά την επιμόρφωση δεν κατάφερα να κατεβάσω όλα τα λογισμικά  >:( που μας προτείνουν για τη διδασκαλία της πληροφορικής στα δημοτικά . Μου είπε ένας συνάδελφος ότι σε μερικούς έχουν δώσει ένα link όπου μπορούμε να τα κατεβάσουμε με rapidshare , αλλά ξεχνάει καθε φορά να μου το στείλει ???  . Προσωπικά που λείπει το Kidspiration το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω σιγά σιγά . Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?
Επίσης δουλεύω πολύ με το revolution natural art και πολλά παιδιά μου το ζητάνε για να προχωρήσουν τις εργασίες τους στο σπίτι  ( έχουν ενθουσιαστεί ) . Τι κάνω , το δίνω ?
ευχαριστώ

orchid

Το KidSpiration δεν είναι δωρεάν, μόνο το trial για 30 ημέρες νομίζω. Υπάρχει όμως δωρεάν το CmapTools για εννοιολογικούς χάρτες, το οποίο επίσης παρουσιάστηκε. Σε ποια επιμόρφωση αναφέρεσαι; Έχω κάποια από αυτά.
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

tom

Για εννοιολογικούς χάρτες το cmap νομίζω είναι μια χαρά, ας είναι λίγο αυστηρό.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

tom

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

skananitos

Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

milou


milou

Παράθεση από: orchid στις 28 Νοε 2010, 03:30:33 ΜΜ
Το KidSpiration δεν είναι δωρεάν, μόνο το trial για 30 ημέρες νομίζω. Υπάρχει όμως δωρεάν το CmapTools για εννοιολογικούς χάρτες, το οποίο επίσης παρουσιάστηκε. Σε ποια επιμόρφωση αναφέρεσαι; Έχω κάποια από αυτά.

αναφέρομαι στην επιμόρφωση που έγινε για τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στα 800 ολοήμερα δημοτικά σχολεία . Το kidspiration αναφέρεται στα λογισμικά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και μου φαίνεται πολύ πιο κατάλληλο από τα άλλα .
το link που μου έδωσαν είναι το
http://rapidshare.com/#!download|758tl4|425992747|shared.rar|33104  αλλά έχει μόνο documentation , οχι τα software :( . θα κοιτάξω να επικοινωνήσω με την επιμορφώτρια και θα δούμε .

τα λογισμικά που μας δώσαν ( εκτός ενα directory που δεν μπόρεσα να αντιγράψω ) είναι
breaker
centennia
delphoi
geo
όλα τα λογισμικά PI
μικροί καλλιτέχνες
revelation natural art
gcompris
celestia
hot potatoes
power sound editor
scratch
stellarium
tuxpaint
microworld pro
vlc
cmaps

τα περισσότερα είναι Freeware οπότε τα βρίσκεις λίγο παντού .