Οοοοοοοοο!!!!ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

Ξεκίνησε από _pali_, 15 Απρ 2010, 09:33:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Τσάμπα χάρηκες, μάλλον μπούκαραν οι ωρομίσθιοι στο στούντιο της ΝΕΤ και διακόπηκε το δελτίο ειδήσεων.
Δεν τη βλέπω την υπουργό μας να βγαίνει
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

iliasthes

Ναί, εγώ βλέπω Χατζηνικολάου με Παπακωνσταντίνου, τώρα και είπε οτι μπήκαν και τα ΜΑΤ και γίνεται "μάχη" στα γραφεία της ΝΕΤ.

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Loukritia

Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

_pali_


dim

Παράθεση από: Keep Growing στις 26 Απρ 2010, 12:02:42 ΠΜ
"8.8 Το δικαίωμα της απεργίας
Η απεργία προστατεύεται από το Σύνταγμα και τους νόμους. Αποτελεί δικαίωμα των εργαζομένων που ασκείται από τις συνδικαλιστικές οργανώσεις ως μέσο για τη διαφύλαξη και προαγωγή των οικονομικών, εργασιακών, συνδικαλιστικών και ασφαλιστικών συμφερόντων των εργαζομένων και ως εκδήλωση αλληλεγγύης για τους αυτούς σκοπούς.
Σύμφωνα με το ν.1264/82 άρθρο 22:

    * Απαγορεύεται κατά τη διάρκεια νόμιμης απεργίας η πρόσληψη απεργοσπαστών.
    * Απαγορεύεται η ανταπεργία (λοκ-άουτ)
    * Δεν επιτρέπεται η δικαστική απαγόρευση της απεργίας με ασφαλιστικά μέτρα
Κάπου είχαμε αναφέρει πως δεν επιτρέπεται να αναδιαμορφωθεί το πρόγραμμα του σχολείου όταν κάποιος εκπαιδευτικός κάνει απεργία.
Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα πως κάνω απεργία και επίσης ζήτησα:  αν αυτό απο το νόμο ισχύει να μην γίνει αλλαγή "βολέματος διευκόλυνσης" στις ώρες που έχω μάθημα. (φυσικά τις 2 αυτές λέξεις τις έθεσα διαφορετικά)
Η Διευθύντρια μου ανακοίνωσε πως αυτό δεν ισχύει, πως μπορούν να κάνουν αλλαγή στο πρόγραμμα και είναι δικαίωμα του σχολείου.
Υπάρχει κάτι? Γνωρίζετε?
Αν δεν ισχύει οκ είχα καταλάβει λάθος... αλλά μου φαίνεται λογικό να μην μπορεί να γίνει συμπλήρωση ωρών σε βάρος του "κορόιδου" που έκανε απεργία και σε δύο ώρες να πάνε σπίτια τους.
Α και είπε πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει την ημέρα της απεργίας να είναι από την πρώτη ώρα στο σχολειό.. για να φτιάξουν το πρόγραμμα με όσους δεν κάνουν απεργία.


Λάμπρος Μπουκουβάλας

Θεωρητικά κάθε απεργός βρίσκεται στο χώρο εργασίας του και απλά δεν εργάζεται.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

andreas_p

Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα  ...

Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ !!!!!!!

dim

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 05 Μαΐου 2010, 09:09:51 ΠΜ
Θεωρητικά κάθε απεργός βρίσκεται στο χώρο εργασίας του και απλά δεν εργάζεται.
1. Και στους δρόμους πως κατεβαίνουμε από τον χώρο εργασίας μας?
2. Και πάλι και στο χώρο εργασίας να είμαι και να απεργώ... Τις  ώρες μου έχουν την δυνατότητα να τις αλλάξουν?

andreas_p
  Εδώ μας έχουν βάλει το μαχαίρι στο λαιμό να επικοινωνήσουμε και να δηλώσουμε απεργία.

dim

Παράθεση από: andreas_p στις 05 Μαΐου 2010, 09:13:44 ΠΜ
Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα  ...

Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ !!!!!!!
A καλάαα!! Δεν το γνώριζα ούτε αυτό.
Ψάρια και ότι μας λέει κάνουμε.
Ακριβώς το παραπάνω είπε και ο Προιστάμενος και η ΕΛΜΕ!! ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ
Πρέπει να είμαστε στο σχολείο στις 8, αν δεν είμαστε μας δηλώνουν απεργούς.
(Άσχετα με τι ώρα έχουμε μάθημα)

Keep Growing

"Θεωρητικά κάθε απεργός βρίσκεται στο χώρο εργασίας του και απλά δεν εργάζεται"

Από που προκύπτει το παραπάνω Λάμπρο;
Και όλοι αυτοί που κατεβαίνουν στους δρόμους θεωρητικά δεν θα έπρεπε να κατεβαίνουν;
Μήπως είναι και παράνομο να κατέβει κάποιος στον δρόμο;

Αυτό που γράφεις συμβαίνει σίγουρα στην Ιαπωνία!


"Α και είπε πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει την ημέρα της απεργίας να είναι από την πρώτη ώρα στο σχολειό.. για να φτιάξουν το πρόγραμμα με όσους δεν κάνουν απεργία."

Δήμητρα, μην επιτρέπετε φασιστικές νοοτροπίες στο σχολείο σας!
Δεν γράφω τίποτα άλλο πάνω σ' αυτό.
Μπορεί όμως ο καθένας από εσάς να φανταστεί τί θα απαντούσα και τί θα έκανα στην εν λόγω ...."κυρία" με το άκουσμα της παραπάνω φράσης!!!!
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Παράθεση από: Keep Growing στις 05 Μαΐου 2010, 09:57:23 ΠΜ
"Α και είπε πως οι εκπαιδευτικοί πρέπει την ημέρα της απεργίας να είναι από την πρώτη ώρα στο σχολειό.. για να φτιάξουν το πρόγραμμα με όσους δεν κάνουν απεργία."

Δήμητρα, μην επιτρέπετε φασιστικές νοοτροπίες στο σχολείο σας!
Δεν γράφω τίποτα άλλο πάνω σ' αυτό.
Μπορεί όμως ο καθένας από εσάς να φανταστεί τί θα απαντούσα και τί θα έκανα στην εν λόγω ...."κυρία" με το άκουσμα της παραπάνω φράσης!!!!
Δεν υπάρχει τίποτα νομοθετικά τελικά απάντησαν οι παραπάνω. Απλά είπαν δεοντολογικά είναι αντίθετο. (Η συμπλήρωση προγράμματος)
Ερώτηση:
Εδώ γιατί τρώνε τα πάντα και δεν μιλούν. Απλά μαζεύουν... κάνοντας μούγκα... και σου λέει του χρόνου φεύγω... θα κάτσω να σκοτωθώ με την εν λόγω?
Λέω εγώ τώρα.. Ναι να γυρίσουν όλοι στις οργανικές.... να κάθονται 2 και 3 χρόνια σε ένα τόπο ... και μετά τι θα γίνει?
Θα είναι όλοι τους σφυριχτρούλα με το σκεπτικό ένα χρόνο και έφυγα??
(Είμαι υπο πίεση πρωινή μπορεί και να κάνω λάθος.. μην χτυπάτε πολύ!!!)

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: andreas_p στις 05 Μαΐου 2010, 09:13:44 ΠΜ
Πήρα σήμερα τηλέφωνο και δήλωσα  ...

Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΤΑΙ, ΔΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ !!!!!!!

Άρα το δήλωσες!
Πάντως κι εμείς εδώ, το δηλώνουμε!