πρόβλημα flow control σε home network?

Ξεκίνησε από bobptz, 05 Απρ 2014, 01:51:03 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

Να ρωτήσω, εκτός από το LTSP εργαστήριο, υπάρχει θέμα σε home networks με το flow control?

Θέλω να αγοράσω ένα μικρό 5 port gigabit switch για το σπίτι.  pc και laptop έχουν gigabit ethernet ports αλλά το router έχει 10/100 ports (netgear 54 Mbps Wireless Router WGR614v7).  Θέλω να συνδέσω τα 3 devices πάνω στο switch.

Τα switch που σκέφτομαι είναι αυτά:

TP-LINK 5-port Unmanaged Gigabit Desktop Switch (TL-SG1005D):
http://www.skroutz.gr/s/313526/TP-LINK-5-port-Unmanaged-Gigabit-Desktop-Switch.html

D-Link switch 5 ports GO-SW-5G RJ-45 1000 Mbps:
http://www.skroutz.gr/s/2515581/D-Link-GO-SW-5G.html

bobptz

Μετά από ένα χρόνο, συνεχίζω να έχω την ίδια απορία.  Αν φτιάξω δύκτιο στο οποίο υπάρχουν 100άρια και 1000άρια ports, θα έχω πρόβλημα?  Από ότι κατάλαβα όλα τα σύγχρονα switches έχουν flow control.  Και αν είναι Unmanaged, προκαλεί πρόβλημα. 

alkisg

Ναι, συνήθως υπάρχει πρόβλημα, αλλά πλέον έχουμε φτιάξει ένα ωραίο σκριπτάκι στα sch-scripts που λύνει το πρόβλημα απ' όσο ξέρω σε όλες τις περιπτώσεις:
http://bazaar.launchpad.net/~ts.sch.gr/sch-scripts/trunk/view/head:/debian/sch-scripts.if-up

Το βάζεις στο /etc/network/if-up.d/sch-scripts, σε όλους τους Η/Υ.
Αν έχεις εγκατεστημένα sch-scripts μπαίνει μόνο του.

Αν έχεις Windows λογικά κάπου στον device-manager θα έχει κάποια επιλογή για απενεργοποίηση του flow control....

bobptz

(Μήπως να μπει το θέμα σε άλλη ενότητα του forum?)

Τελικά αυτό το flow control μόνο προβλήματα δημιουργεί?  Αφού πρέπει να το απενεργοποιούμε.

Το δίκτυο έχει pc με ubuntu 14.04, windows7 αλλά και w7 μέσα από virtualbox, όπου ο host είναι πάλι το ubuntu.  Οι κάρτες δυκτίου είναι 1000άρες αλλά το router (netgear)  και το modem (το τηλέφωνο είναι υπηρεσία voip) είναι 100άρια. 

Επειδή το δίκτυο αυτή τη στιγμή εξυπηρετεί μόνο για το internet, δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα.  Αλλά αν αντιγράφω αρχεία μεταξύ των pc θα έχω πρόβλημα?

Θέλω να επεκτείνω το δίκτυο και δεν ξέρω αν πρέπει να αντικαταστήσω το router και το modem.

Επέκταση: Σκέφτομαι να βάλω IP κάμερες και ίσως κάποιο switch 1000άρι με PoE (power over ethernet) για τις κάμερες.  Οι κάμερες θα αποθηκεύουνε στο cloud.  Φαντάζομαι θα βάλω και NVR για προσωρινή έστω τοπική αποθήκευση και καλύτερη διαχείριση συστήματος. 

alkisg

Όταν η μία πλευρά του καλωδίου είναι σε 1000mbps συσκευή και η άλλη πλευρά σε 100 Mbps συσκευή, τότε η σύνδεση γίνεται στα 100 Mbps.
Εφόσον δεν έχεις πουθενά gigabit σύνδεση, το θέμα του flow control δεν σε αφορά καθόλου.
Αφορά μόνο δίκτυα μεικτής ταχύτητας όπου υπάρχουν και 1000mbps αλλά και 100mbps συνδέσεις.

Αν τώρα πάρεις και κάμερες και switch gigabit και τα συνδέσεις στο υπάρχον κατοστάρι σου, τότε εκεί είναι δυνατόν να υπάρξει πρόβλημα, αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την επικοινωνία μεταξύ των switch (αφού δεν έχει σχέση με λογισμικό Η/Υ) παρά μόνο να αγοράσεις κατάλληλο switch που να έχει απενεργοποιημένο το flow control (τα πιο καλά switch το έχουν από default απενεργοποιημένο).