Πίνακας δρομολόγησης (ύπαρξη πολλών δρομολογητών)

Ξεκίνησε από add_tz, 19 Μαΐου 2012, 01:09:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

add_tz

Στην περίπτωση που υπάρχουν παραπάνω από ένας δρομολογητής στο δίκτυο, πως θα φτιάξουμε τον πίνακα δρομολόγησης για κάθε συσκευή; Θα έχει ο πίνακας δρομολόγησης μία εγγραφή για κάθε υποδίκτυο του σχήματος ή θα πρέπει να έχει τόσες εγγραφές όσες και τα δίκτυα που μεταξύ της συσκευής και αυτών παρεμβάλλεται μέχρι και ένας δρομολογητής;

Gelate giati xanomaste

Πιστεύω πως οι Η/Υ των δικτύων α, β και γ θα έχουν 4 εγγραφές (π.χ για έναν Η/Υ του α θα έχουμε εγγραφές για το εσωτ. α, το β, το γ και το δικτυο μεταξύ Δ1 και Δ2)
ενώ οι Η/Υ των δ και ε θα έχουν 3 εγγραφές.

add_tz

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Ναι προς αυτή την απάντηση κλίνω κι εγώ,αλλά μια τέταρτη εγγραφή πχ για εναν Η/Υ του δικτύου α, πως θα έπρεπε να καταγραφέι;Γιατί εκτός από τα δίκτυα α,β,γ, υπάρχει μια έξοδος που οδηγεί σε όλα τα υπόλοιπα δίκτυα μέσω του δρομολογητή Δ2.Επίσης για τους πίνακες δρομολόγησης των δρομολογητών ποιά θα ήταν η απάντηση;

yannisioannidis

Έφτιαξα ένα excel με όλους τους πίνακες δρομολόγησης των pc και των δρομολογητών  του σχήματος σύμφωνα με το βιβλίο.

mb

Συμφωνώ απόλυτα με τον συνάδελφο yannisioannidis. Ετσι έχω κάνει και εγώ το παράδειγμα στους μαθητές μου.

Gelate giati xanomaste

Συμφωνώ κι εγώ αλλά έχω ένα ερωτηματικό.
Οι πίνακες δρομολόγησης δεν θα ήταν πολύ μεγάλοι (με παρα πολλές εγγγραφές) αν φανταστούμε ότι ένα πακέτο θα περάσει από εκατοντάδες δρομολογητές;;
Μήπως αν μας δινόταν ένα όνομα για το δίκτυο μετά τον Δ1 προς τον Δ2 και αντίστροφα πχ δίκτυο ζ θα είχαμε μια τέτοια λύση;


Το λέω βλέποντας και τον ορισμό Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Ο πίνακας δρομολόγησης είναι μια βάση δεδομένων που βρίσκεται αποθηκευμένη σε ένα δρομολογητή ή ένα δικτυωμένο υπολογιστή. Οι πίνακες δρομολόγησης χρησιμοποιούνται από τους αλγόριθμους δρομολόγησης, οι οποίοι δίνουν ως αποτέλεσμα τον επόμενο σταθμό στον οποίο πρέπει να μεταφερθεί ένα πακέτο IP. Τότε ο δρομολογητής δρομολογεί το πακέτο IP στον επόμενο σταθμό.

gedeon

Γενικά μιλώντας, επειδή οι δρομολογητές ανήκουν σε υποδίκτυα, στους δικούς τους πίνακες δρομολόγησης υπάρχει πάντα και μια default εγγραφή. Άρα οι πίνακες δρομολόγησης είναι μικροί όσον αφορά τον αριθμό εγγραφών τους.

gedeon

 Με την εντολή route print  μπορούμε να δουμε το πίνακα δρομολόγησης ενός η/υ ή δρομολογητή.
Επίσης με route/? βλέπουμε μια επεξήγηση των στηλών του πίνακα δρομολόγησης.
Μέσω cmd....

Όμως, νομίζω οτι ξεφεύγουμε πολύ απο τα βασικά του βιβλίου

add_tz

Συμφωνώ με την τελευτάια άποψη, του Gelate giati xanomaste. Αλλά καλό θα ήταν να πουν κι άλλοι συνάδελφοι τη γνώμη τους, ώστε να υπάρχει μια κοινή γραμμή σε ότι αφορά την καταλληλότερη απάντηση στα πλαίσια του μαθήματος. Παρόλο που θεωρώ ότι δύσκολα θα υπάρχει τέτοιο θέμα στις εξετάσεις θα ήθελα να το ξεδιαλύνουμε

zsdregas

Οι ενστάσεις που έχω στην παραπάνω λύση είναι οι εξής:
1. Δεν υπάρχουν εγγραφές στους πίνακες δρομολόγησης των υπολογιστών των δικτύων α, β, γ για τα δίκτυα δ, ε και το αντίστροφο. Το να θεωρήσουμε τον αντίστοιχο δρομολογητή ως προκαθορισμένο y δε νομίζω ότι θα θεωρηθεί σωστή απάντηση στη συγκεκριμένη άσκηση.
2. Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει εγγραφή για το δίκτυο ζ στους π.δ. των δικτύων. Θα πρέπει να υπάρχει εγγραφή για το δίκτυο αυτό μόνο στους πίνακες δρομολόγησης των δρομολογητών Δ1 και Δ2.

Επισυνάπτω τη λύση που προτείνω.