ΠΡΟΣΘΗΚΗ WIFI ΣΕ ΥΠΑΡΧΩΝ LAN

Ξεκίνησε από Nikosn, 08 Σεπ 2009, 09:40:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nikosn

  Έχουμε στο σχολειο ένα adsl wifi router(αγορασμενο απο το σχολειο) και θελω να το συνδέσω μεσω lan θυρας(εχει 4 ethernet) σε ενα μπριζακι τοπικου δικτυου στο γραφειο ώστε να εχω ιντερνετ μεσω wifi, προσπαθω 3 μερες και τπτ, εχω κλεισει στο adsl router το dhcp εχω βαλει στο ρουτερ διευθυνση ιδιας κλάσης C  με το τοπικο δικτυο του σχολειου και ενω κάνω ping επιτυχως στο ρουτερ του εργαστηριου δεν εχω ιντερνετ. Υπαρχει λυση με αυτο το adsl router ή πρεπει να παρω wifi bridge?
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

sarakiniotis

Εννοεις οτι έχεις βάλει ρουτερ στο μπριζακι που δίνει ο ρουτερ του ΠΣΔ ?
Δηλαδή ρουτερ σε ρουτερ η λάθος κατάλαβα ?

alkisg

Δηλαδή ένας wireless client συνδέεται στον wifi router και μέσα από αυτόν κάνει ping στον router του σχολείου; Σε καλό δρόμο είσαι! :)

Έχει ο client δηλωμένο σαν gateway τον router του εργαστηρίου; Έχει δηλωμένο dns server;

Nikosn

το προβλημα λυθηκε, η δοκιμη γινοταν με ενα baudec σαν ρουτερ 1, αντικατεστησα το baudec με ενα sagem και ολα ΟΚ!!!Τα baudec ειναι για τα σκουπιδια τελικα(η δοκιμη γινοταν σπιτι με 2 ρουτερ δικα μου και μολις ελυσα το προβλημα(δοκιμαζα με baudec επρεπε να το φανταστω μονο προβληματα εχουν αυτα, ελπιζω να παιξει και στο σχολειο αυριο!!!το wifi ειναι smc μαρκα αλλα επαιξε στο σπιτι, του σχολειου το ρουτερ ειναι CISCO και μπαινει σε hub, μαλλον θα παιξει λεω...)
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

alkisg

Ωραίος. Τώρα πώς έγινε και το δικό σου μήνυμα είναι 20 δευτερόλεπτα *πριν* το δικό μου, ενώ φαίνεται μετά...  ???  :D