Λύσεις και προτάσεις για οικονομική αναβάθμιση σχολικού εργαστηρίου

Ξεκίνησε από happiness, 29 Ιαν 2016, 01:46:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Υποθέτω ότι οι περισσότεροι έχουμε αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα. Οι παλιοί υπολογιστές των εργαστηρίων έχουν αρχίσει εδώ και χρόνια να "σκάνε" (οι μητρικές) ο ένας μετά τον άλλο και μένουμε χωρίς μηχανήματα. Ποιες είναι λοιπόν οι επιλογές μας;


  • Αντικαθιστούμε τις χαλασμένες μητρικές.. Εάν και εφόσον υπάρχουν ήδη στην αγορά. Το κόστος για μία μητρική socket 478 ή 775 αυτή τη στιγμή είναι 70-80 ευρώ. Δίνουμε δηλαδή ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσουμε παρωχημένη τεχνολογία και περιμένουμε πότε θα σκάσουν και οι υπόλοιποι υπολογιστές, και κάνουμε το ίδιο μέχρι να αποσυρθούν από την αγορά τελείως αυτές οι μητρικές.
  • Αγοράζουμε καινούρια desktop. Τα πιο φτηνά κυμαίνονται στα 200 ευρώ, χωρίς λειτουργικό. Άρα ή εγκαθιστούμε το παλιό μας λειτουργικό (windows xp) ή βάζουμε πειρατικά ή βάζουμε linux. Αυτοί οι υπολογιστές έχουν δυνατότητες που τους κάνουν κατά τη γνώμη μου overqualified για απλούς σταθμούς εργασίας μαθητών.
  • Αγοράζουμε raspberries και τα λειτουργούμε ως thin ή fat clients. Το κόστος μαζί με τα παρελκόμενα (αντάπτορες, θήκες κτλ) είναι περίπου 80 ευρώ. Απ' ότι βλέπω από τη συζήτηση στο φόρουμ, αυτή η λύση είναι ακόμα πολύ προβληματική και πολύπλοκη για τους περισσότερους εκπαιδευτικούς.
  • Αγοράζουμε mini pc. Κόστος χωρίς λειτοργικό από 140 ευρώ και επάνω. Και τα λειτουργούμε πως; thin/fat clients; Αυτόνομα;
Εσείς τι πιστεύετε συνάδελφοι; Με ποιο τρόπο αναβαθμίζετε τα εργαστήριά σας;

bugman

Έχω εργαστήριο με 8 υπολογιστές. Αγόρασα refurbished με λειτουργικό, παλιά IBM. Είναι πολύ καλά. Τα αγόρασα 80 ευρώ το ένα,το ένα είχε καλύτερο επεξεργαστή,  με HT, και είναι καλά για office εφαρμογές, ίντερνετ. Δεν κάνουν για 3D παιχνίδια ή για HD Video.
Δεν αναφέρω από που τα πήρα, αλλά υπάρχουν αρκετοί προμηθευτές.

happiness

Από Ελλάδα ή εξωτερικό; Επίσης, πως αντιμετωπίζεις τώρα το ζήτημα της ανομοιομορφίας των μηχανημάτων;

alkisg

Στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ιωαννίνων ακολουθούμε αυτά:
http://blogs.sch.gr/plinetio/specifications

Δεν προτείνουμε ποτέ μεταχειρισμένα (εκτός ίσως από οθόνες) γιατί δεν έχουν καλό λόγο τιμής ανά απόδοση ανά χρόνια ζωής. Ειδικά τα IBM και τα Dell και τα HP με τα περίεργα desktop κουτιά που δεν παίρνουν στάνταρ μητρικές και τροφοδοτικό, προτείνουμε στα σχολεία να τα αποφεύγουν, γιατί όταν χαλάνε, τα ανταλλακτικά τους κοστίζουν υπερδιπλάσια από τα κανονικά.

Τους P4 τους αναβαθμίζουμε ώστε να έχουν 1 GB DDR RAM,
σε όσους P4 χαλάει η μητρική προτείνουμε σετ αναβάθμισης μητρική + dual core επεξεργαστή + RAM που βγαίνει γύρω στα 110 ευρώ,
και για καινούργια συστήματα προτείνουμε core i3 με 4 GB RAM χωρίς δίσκο, που να φορτώνουν και LTSP και Windows μέσω του core i5/8 GB RAM server, με κόστος γύρω στα 200 ευρώ.

Όσο για το ότι είναι "overkill για clients", μπορεί τώρα να βολεύει και κάτι φτηνότερο, αλλά μετά από 2 χρόνια που θα θέλουν όλοι Windows 10 + Ubuntu 18.04 τα φτηνότερα πολύ πιθανόν να χρειαστούν αλλαγή.

happiness

Windows πως τρέχουν μέσω του server;
Επίσης, η αναβάθμιση των 110 ευρώ απ ότι καταλαβαίνω δεν περιλαμβάνει δίσκο ε; Άρα αυτοί οι σταθμοί λειτουργούν μόνο με ubuntu server.

alkisg

Windows => Κάπως έτσι: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4382.msg47210#msg47210
Αναβάθμιση => κρατάνε τον παλιό IDE δίσκο. Δυστυχώς σιγά σιγά αρχίζουν και σπανίζουν οι καινούργιες μητρικές dual core που να παίρνουν IDE δίσκο.

happiness

Δεν είδα μητρική που να υποστηρίζει IDE δίσκο. Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις μία ενδεικτική πρόταση αναβάθμισης με πμ;
Από τη συζήτηση που μου παραθέτεις υποθέτω πως η δουλειά σας πάνω στο ζήτημα δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα ε; Άρα χωρίς πολλές γνώσεις linux για να γράψω το απαραίτητο script μάλλον δεν είναι ρεαλιστική λύση αυτό για μένα.

bugman

Έχει δοκιμάσει κανείς αντί για δίσκο να έχει usb key.  σαν δίσκο. Ώστε ο κάθε μαθητής να έχει το λειτουργικό του στη τσέπη...ενώ τα μηχανήματα να μπορούν να δέχονται οποιοδήποτε στικάκι;

alkisg

Η μητρική με IDE που έχει μείνει στο e-shop είναι ακριβή και χωρίς ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, δεν λέει:
http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-980de3-u3s3-retail-p-PER.528707

...οπότε μάλλον πιο φτηνό θα βγει κάτι τέτοιο:
http://www.skroutz.gr/c/906/aksesouar-sklhrwn-diskoi.html?from=most-popular&keyphrase=ide+sata+adapter
...και στους κινέζους το βρίσκεις και μισοτιμής.

happiness

Άλκη τέτοιον αντάπτορα έχω πάρει για προσωπική χρήση από τους κινέζους (δύο κιόλας) και δεν μου δουλέψανε ποτέ. Επίσης, γιατί ρε παιδιά βλέπω τόση άνεση για παραγγελίες από εξωτερικό; Είναι εφικτό αυτό για τα σχολεία; Πως γίνεται η πληρωμή; τι γίνεται με την after sales επικοινωνία; Τιμολόγια πως βγαίνουν;

imryrian

Παράθεση από: bugman στις 01 Φεβ 2016, 12:05:00 ΜΜ
Έχει δοκιμάσει κανείς αντί για δίσκο να έχει usb key.  σαν δίσκο. Ώστε ο κάθε μαθητής να έχει το λειτουργικό του στη τσέπη...ενώ τα μηχανήματα να μπορούν να δέχονται οποιοδήποτε στικάκι;
Σε windows γίνεται νομίζω αλλά ανεπίσημα με χακεριές, δε στο συνιστώ. Με ubuntu όμως γίνεται πολύ εύκολα. Μια φορά μου είχε χαλάσει ο δίσκος στο pc μου και μέχρι να έρθει ο καινούργιος:
Πήρα ένα usb flash, που είχα ήδη
"εκαψα" ένα ubuntu cd
βαζω cd και φλασάκι στο pc
ξεκινώ εγκατάσταση ubuntu και απλά του λέω
για δίσκο εγκατάστασης το usb flash

Πήγαινε μια χαρά. Με ένα 8Gb φλασάκι είσαι ΟΚ πιστέυω σε κάθε μηχάνημα, ή βάζεις του μαθητές να φέρουν τα δικά τους.

bugman

Απλά πρέπει να βρει κανείς όχι μόνο να ξεκινάει το όποιο λειτουργικό αλλά να έχει χώρο για να κρατάει αλλαγές, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθούν στον ίδιο υπολογιστή διαφορετικά usb-μαθητών.

happiness

Κατανοώ την λογική "όχι μεταχειρισμένα dell κτλ γιατί άντε να βρεις ανταλλακτικά", αλλά αυτό μάλλον ισχύει για αγορές καινούριων έτσι δεν είναι; Θέλω να πω όταν πουλιέται refubrished κάτι τέτοιο πχ , για 40 ευρώ που κάνει, τον πετάς κιόλας άμα χαλάσει, έτσι δεν είναι; Ποια είναι η γνώμη σου Άλκη; Θέλω να πω, μάλλον παίζει ρόλο και η τιμή. Βέβαια με αυτή την τακτική γίνεται το εργαστήριο @&#&^!@ από άποψη ομοιμορφίας, και αυτό είναι σίγουρα πολύ μείον :(

alkisg

Παράθεση από: happiness στις 16 Φεβ 2016, 10:06:27 ΠΜ
Κατανοώ την λογική "όχι μεταχειρισμένα dell κτλ γιατί άντε να βρεις ανταλλακτικά", αλλά αυτό μάλλον ισχύει για αγορές καινούριων έτσι δεν είναι;

...πώς γίνεται να είναι και μεταχειρισμένα και καινούργια;

Για μεταχειρισμένα, δηλαδή refurbished, έλεγα, ότι εδώ σαν ΚΕΠΛΗΝΕΤ δεν προτείνουμε μηχανήματα που δεν έχουν συνηθισμένα κομμάτια/ανταλλακτικά σε κανένα σχολείο, γιατί π.χ. έχουμε δει να αγοράζουν τέτοια με 80 ευρώ ανά client, για ολόκληρο εργαστήριο, και την επόμενη χρονιά να έχουν χαλάσει τα μισά και να θέλει όλο το εργαστήριο πέταμα αφού δεν έχουν ανταλλακτικά.

Τώρα αυτά γνώμες είναι με βάση την εμπειρία του καθενός, δεν είναι επιστήμη... ό,τι σε φωτίσει κάνεις, μπορεί να σου τύχει και κάτι καλό, μπορεί να σου τύχει και κάτι χάλι.

Πάντως P4 σαν αυτόν που έχεις στο link δεν αγοράζουμε ποτέ, ούτε μεταχειρισμένους, κάποια σχολεία έχουν αρχίσει και τους αποσύρουν στις ντουλάπες, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αγοράζουμε τόσο παλιούς clients.

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 16 Φεβ 2016, 11:32:06 ΠΜ
...πώς γίνεται να είναι και μεταχειρισμένα και καινούργια;
Εννοώ να πάρει κάποιος καινούρια τύπου Dell κτλ
Παράθεση από: alkisg στις 16 Φεβ 2016, 11:32:06 ΠΜ
Για μεταχειρισμένα, δηλαδή refurbished, έλεγα, ότι εδώ σαν ΚΕΠΛΗΝΕΤ δεν προτείνουμε μηχανήματα που δεν έχουν συνηθισμένα κομμάτια/ανταλλακτικά σε κανένα σχολείο, γιατί π.χ. έχουμε δει να αγοράζουν τέτοια με 80 ευρώ ανά client, για ολόκληρο εργαστήριο, και την επόμενη χρονιά να έχουν χαλάσει τα μισά και να θέλει όλο το εργαστήριο πέταμα αφού δεν έχουν ανταλλακτικά.

Τώρα αυτά γνώμες είναι με βάση την εμπειρία του καθενός, δεν είναι επιστήμη... ό,τι σε φωτίσει κάνεις, μπορεί να σου τύχει και κάτι καλό, μπορεί να σου τύχει και κάτι χάλι.

Πάντως P4 σαν αυτόν που έχεις στο link δεν αγοράζουμε ποτέ, ούτε μεταχειρισμένους, κάποια σχολεία έχουν αρχίσει και τους αποσύρουν στις ντουλάπες, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αγοράζουμε τόσο παλιούς clients.
Έτσι κι αλλιώς άκυρο το link. Πήρα το μαγαζί και μου είπε ότι αυτό δεν είναι διαθέσιμο πια και ότι ήταν λίγα κομμάτια μόνο που ήταν ελλατωματικά. Εξ ου και η τιμή φαντάζομαι. Refubrished κάτω από 80-90 ευρώ δεν βλέπω να υπάρχει και σε αυτή τη τιμή πραγματικά δεν αξίζει, διότι όντως μπορείς με 110-130 να πάρεις συνδυασμό μητρική-επεξεργαστής-μνήμη που να είναι καινούρια.
Ειρήσθω εν παρόδω, ο συνδυασμός αυτών των 3 πως σας φαίνεται για clients μαθητών;
http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-h81m-vg4-r20-retail-p-PER.528760
http://www.e-shop.gr/cpu-intel-celeron-g1840-280ghz-lga1150-box-p-PER.558469
http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kvr16n11s6-2-2gb-ddr3-1600mhz-pc3-12800-value-ram-p-PER.550805

Επίσης, Άλκη, η πρόταση συστήματος και οι προδιαγραφές που έχετε στο ΠΛΗΝΕΤ Ιωαννίνων για τον σέρβερ, είναι επικαιροποιημένες; Για να βασιστώ πάνω τους;

alkisg

Το κείμενο προδιαγραφών στο http://blogs.sch.gr/plinetio/specifications προσπαθώ να είναι πάντα επίκαιρο.
Οι σύνδεσμοι-παραδείγματα μερικές φορές μπορεί να είναι μερικών μηνών οπότε να μην είναι εντελώς επίκαιροι, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι απλά παραδείγματα, δεν στοχεύουν σε κλικ+αγορά... :)

happiness

Ο συνδυασμός που έβαλα πως σου φαίνεται; προσπάθησα να ακολουθήσω τις προδιαγραφές για τους clients