Πανελλαδικές 2017 - Δίκτυα ΕΠΑΛ

Ξεκίνησε από Νίκος Αδαμόπουλος, 20 Ιουν 2017, 11:24:38 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος


chris1997

Το 88(hex) σε λύσεις που βλέπω στο ιντερνετ το έχουν σε δυαδικο ως 01011000, το οποίο είναι λάθος (αυτοί πήραν το 88 σε δεκαδικό). Το σωστό είναι το 10001000. Δεν πιστεύω να χάσω τίποτα μόρια, σωστά;

Γενικά όμως τα θέματα ήταν εύκολα, σε μία ώρα τελείωσα.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: chris1997 στις 20 Ιουν 2017, 02:46:03 ΜΜ
Το 88(hex) σε λύσεις που βλέπω στο ιντερνετ το έχουν σε δυαδικο ως 01011000, το οποίο είναι λάθος (αυτοί πήραν το 88 σε δεκαδικό). Το σωστό είναι το 10001000. Δεν πιστεύω να χάσω τίποτα μόρια, σωστά;

Γενικά όμως τα θέματα ήταν εύκολα, σε μία ώρα τελείωσα.

Κυκλοφορεί πολύ ημιμάθεια δυστυχώς...Σαφώς και δεν θα χάσεις μόρια

Λαμπράκης Μανώλης

Παιδιά καλησπέρα ... τσιμπιμένα λίγο τα θέματα η μου φαίνεται ?? ειδικά το θέμα που συζητάμε με το x bit Και το m bit θέλει καλή κατανόηση ... οι ασκήσεις καλές ήταν ... τι λέτε εσείς ?? λίγο πάλι ίσως προς το δύσκολο θα έλεγα εγώ

seibei

Καλησπέρα. Τα θέματα νομίζω ήταν βατά προς το εύκολο.
"Στρογγυλές" οι 2 ασκήσεις, σχεδόν οι απλούστερες στο είδος τους.
Δεν μου αρέσει η διατύπωση "τουλάχιστον χ Η/Υ" στο θέμα 4. Την θεωρώ ασαφή.

Γενικά νομίζω πως μπήκαν λεγόμενα "SOS".
To μόνο θέμα που ήταν εντελώς άκυρο-άστοχο ήταν το Σ/Λ με το FTP και τα δυαδικά αρχεία (ανούσια λεπτομέρεια)


Άρης Κεσογλίδης

Συμφωνώ και με τον Seibei για την ασάφεια στις ασκήσεις αυτού του τύπου.
Παράθεση από: seibei στις 20 Ιουν 2017, 06:00:16 ΜΜ
Δεν μου αρέσει η διατύπωση "τουλάχιστον χ Η/Υ" στο θέμα 4. Την θεωρώ ασαφή.

Συμφωνώ και με τον Μανώλη για το Γ2.
Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 20 Ιουν 2017, 03:46:45 ΜΜ
Παιδιά καλησπέρα ... τσιμπιμένα λίγο τα θέματα η μου φαίνεται ?? ειδικά το θέμα που συζητάμε με το x bit Και το m bit θέλει καλή κατανόηση ... οι ασκήσεις καλές ήταν ... τι λέτε εσείς ?? λίγο πάλι ίσως προς το δύσκολο θα έλεγα εγώ

Αυτό το θέμα ήταν όχι μόνο "τσιμπιμένο", αλλά εκτός κανονικά!
Δηλαδή, σε ποιο σημείο του βιβλίου ή του τετραδίου αναφέρει ότι πρέπει οι μαθητές να κάνουν και μετατροπή από δεκαεξαδικό σε δυαδικό;; Επειδή έχει ένα παράδειγμα στο βιβλίο και δεν λέει τίποτα άλλο;
Μέχρι πέρσι θεωρούσαν ότι δεν ήξεραν να κάνουν μετατροπή από δυαδικό...
Ωραία, φέτος άλλαξε το βιβλίο, εξηγεί πολύ αναλυτικά για μετατροπές από δυαδικό σε δεκαδικό και αντίστροφα, αλλά όχι και δεκαεξαδικό!...
Άρης Κεσογλίδης
Μαθηματικός
Μεταπτυχιακό στη "Θεωρητική Πληροφορική και Θεωρία Συστημάτων και Ελέγχου"

Άρης Κεσογλίδης

Αυτές είναι οι λύσεις μου, για όποιον θέλει .
(σε doc και σε pdf, και τα θέματα σε doc)
Άρης Κεσογλίδης
Μαθηματικός
Μεταπτυχιακό στη "Θεωρητική Πληροφορική και Θεωρία Συστημάτων και Ελέγχου"

dimitrios67

Προσωπικα νομιζω οτι η μετατροπή απο δεκαεξαδικο σε δυαδικο, μια που ειναι και πολύ ευκολη
ειναι από τα must καποιου που θελει να σπουδασει πληροφορική,
διοτι εχει σχεση με το πώς ειναι αποθηκευμενη μια πληροφορια στα υπολογιστικά συστηματα.

Άρης Κεσογλίδης

Ναι, αλλά άλλο είναι το "must" και άλλο το τι υπάρχει στην ύλη.
Ξαναλέω... Τόσα χρόνια, ούτε μετατροπή από δεκαδικό σε δυαδικό και αντίστροφα δεν θεωρούνταν δεδομένη, γιατί δεν την είχε το βιβλίο...
Ούτε με κάποιο επιπλέον "υλικό" ας πούμε, όπως έγινε με την ΑΕΠΠ που έβαλαν με τις "Οδηγίες διδασκαλίας" και την Δυαδική Αναζήτηση και την Ταξινόμηση με Επιλογή...
Και ξαφνικά πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι πρέπει να ξέρουν το δεκαεξαδικό;; Πώς και γιατί;;
Υπήρχε κάποια οδηγία έστω για να αποτελεί ατνικείμενο της "διδακτέας ύλης" , αφού δεν υπάρχει καν συζήτηση να είναι στην εξεταστέα;;
Άρης Κεσογλίδης
Μαθηματικός
Μεταπτυχιακό στη "Θεωρητική Πληροφορική και Θεωρία Συστημάτων και Ελέγχου"

ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ

Όσον αφορά τα θέματα των δικτύων ήταν αρκετά , επίσης γιατί στο τετράδιο μαθητή δεν υπήρχε άσκηση με mbit και xbit???
Επιπλέον η φετινή ύλη πάρα πολύ μεγάλη σε σύγκριση με τα τελευταία χρόνια όσον αφορά το Α Θέμα εδικά στα σωστό/λάθος  βρήκαν πολύ ψιλά γράμματα να ρωτήσουν . Το Β Θέμα ήταν σχετικά βατό με την δρομολόγηση την άμεση και την έμεση. Το Γ θέμα ήταν βατό , στο Δ θέμα ίσως αυτό που να μπέρδεψε τους υποψηφίους ήταν ότι έπρεπε ν α βρουν τον αριθμό των υποδικτύων , ωστόσο είχε διδαχθεί τέτοια άσκηση και υπήρχε και στο βιβλίο του μαθητή στο σχολικό εγχειρίδιο .
Σχετικά τα θέματα ήταν μέτρια προς εύκολα για μαθητές όμως που γνώριζαν και την λεπτομέρεια μέσα στην εξεταστέα ύλη .

JohnyF

Θέλω να κάνω μια ερώτηση..Στο θέμα Δ λέει

Συνολικός αριθμός διευθύνσεων Η/Υ ανά υποδίκτυο

και  μέτα

Συνολικός αριθμός χρησιμοποιήσιμων διευθύνσεων Η/Υ ανά υποδίκτυο

Οι απαντήσεις είναι 32 και 30..Αλλά όμως ,λόγω του ότι είναι γνωστό πως η πρώτη και η τελευταία ΔΕΝ ανήκουν σε υπολογιστές,και η απάντηση στο πρώτο είναι 32,δεν είναι κάπως λάθος το ότι χρησιμοποιεί τη λέξη Η/Υ;Και συνεπώς αφου λέει και στο δεύτερο τη λέξη Η/Υ,είναι σα να αναφέρεται στο ίδιο πράγμα με το πρώτο;
Είναι λάθος ο συλλογισμός μου;Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

dimitrios67

Ολη η διαφορα ειναι στη λεξη "χρησιμοποιήσιμων".
Δηλ. η network address και η broadcast address υπαρχουν, αλλα ΔΕΝ γινεται να τις εχει καποιος ΗΥ στο δικτυο.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: JohnyF στις 22 Ιουν 2017, 03:01:37 ΠΜ
Συνολικός αριθμός διευθύνσεων Η/Υ ανά υποδίκτυο
....

Είναι λάθος ο συλλογισμός μου;Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

Μια χαρά τα λες! Έπρεπε καλύτερα να λέει:

"Συνολικός αριθμός διευθύνσεων ανά υποδίκτυο"