Στοίβα και Ουρά - Θα πέσουν ασκήσεις;

Ξεκίνησε από theo_dora, 21 Μαρ 2016, 01:00:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

theo_dora

Καλησπέρα. Είμαι μαθήτρια της 3ης λυκείου που δίνει ΑΕΠΠ, και παρατήρησα πως στην φετινή ύλη των πανελληνίων τα κεφάλαια της στοίβας και της ουράς θα πρέπει να διδαχθούν και στην πράξη, υλοποιημένα με χρήση μονοδιάστατου πίνακα, και όχι μόνο θεωρητικά όπως τις άλλες χρονιές. Έχω ρωτήσει διάφορους καθηγητές, και ένας με ενημέρωσε πως από το Υπουργείο είναι ανεπίσημο αλλά πληροφορήθηκε ότι μόνο οι λειτουργίες της στοίβας μπορεί να εξεταστούν πρακτικά. Μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα

όντως οι οδηγίες αναφέρουν πως ασκήσεις μπορεί να μπουν μόνο από στοίβα, που μεταξύ μας είναι περισσότερο ξεκάθαρες οι λειτουργίες της...στην ουρά θα υπήρχε πρόβλημα σχετικά με την υλοποίησή τους θεωρώ (πως καταλαβαίνουμε  ότι μια ουρά είναι άδεια, γεμάτη, αν είναι "κυκλική" η λειτουργία της ή οχι κτλ) ... τώρα ελπίζω μόνο να τηρήσουν αυτό που είπαν

pgrontas

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν μπορεί να πέσει προγραμματιστική άσκηση με ουρά.
Θεωρητικές ασκήσεις, στις οποίες σου ζητάει να περιγραφει η δομή μετά απο διαδοχικές εισαγωγές-ωθήσεις και εξαγωγές-απωθήσεις, μπορούν να πέσουν και στα δύο, παρά το γεγονός ότι όντως υπάρχουν γκρίζα σημεία (όπως πότε είναι άδεια μια ουρά).
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

ikariofil

σε μια ουρά που την έχω προσομοιώσει με πίνακα Α[50] έχω 3 στοιχεία στις 3 τελευταίες θέσεις του πίνακα, οπότε front = 48 και rear = 50
κάνω 3 εξαγωγές ποιες θα είναι οι τιμές των δεικτών μετα;