Εκπαιδευτικά Σενάρια για Python

Ξεκίνησε από Χρυσα Ξιξή, 01 Σεπ 2017, 09:33:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Χρυσα Ξιξή

Καλησπέρα,
Τη χρονιά που πέρασε παρακολούθησα το πρόγραμμα ΕΠΠαιΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ και στα πλαίσια των πτυχιακών εργασιών μαζί με τη συνάδελφο Συλβάνα Ντενέκου δημιουργήσαμε σενάρια διδασκαλίας για το μάθημα «Προγραμματισμός Υπολογιστών» της Γ ΕΠΑΛ. Τα σενάρια   αναφέρονται στους βασικούς τύπους δεδομένων της γλώσσας προγραμματισμού Python, τη δομή ακολουθίας και τη δομή επιλογής.  Στο τέλος της πτυχιακής υπάρχουν τα φύλλα εργασίας, οι ερωτήσεις από τα Hotpotatoes και ερωτήματα από τις πανελλήνιες Εξετάσεις 2017 που ήταν σχετικά με την ύλη των σεναρίων.
Ευχόμαστε το υλικό να βοηθήσει μαθητές και καθηγητές.

polikarpos

www.sepchiou.gr
moodle.sepchiou.gr
museum.sepchiou.gr

nikolasmer

Τέλειο παιδιά .
Ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Τα φύλλα εργασίας όταν έρθει η ώρα θα τα μοιρασω ατόφια .
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

P.Tsiotakis


dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dimitra

Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα

καταρχάς να πω και εγώ ένα ευχαριστώ με την σειρά μου, πάρα πολύ καλό υλικό

εγώ διδάσκω πρώτη φορά στο μάθημα και είμαι και εγώ στην διαδικασία εκμάθησης, οπότε ήθελα να ρωτήσω

1) σχετικά με τον πολλαπλασιασμό χαρακτήρων, στην σελίδα πχ 67, το
"17"*"87" τι αποτέλεσμα θα δώσει ακι με ποια λογική ???

2) το όνομα _a είναι αποδεκτό ?? δηλαδή η μεταβλητή πρέπει να αρχίζει με χαρακτήρα ?

3) επίσης μήπως υπάρχουν κάπου ενδεικτικές λύσεις ???

ευχαριστούμε και πάλι

Λαμπράκης Μανώλης

Βασικά έκανα μία εκγατάσταση την python να τα τρέξω κιόλας ... ευχαριστούμε όπως και να χει

Χρυσα Ξιξή

Αρχικά να πω οτι ο χρόνος που είχαμε  για τη διπλωματική ήταν  αρκετά  περιορισμένος, με δεδομένο το υλικό  που θέλαμε  να βάλουμε  στα σενάρια , οπότε  λύσεις  δεν υπάρχουν.
1 ) αριθμός  επι χαρακτήρα εχει νόημα στην python
      πχ   3*"2"=222
      Ενω χαρακτήρας  επι χαρακτήρας  δίνει  λαθος.

2) Στη σελιδα 19 στο σχολικό  εγχειρίδιο της Γ επαλ "εισαγωγη στις αρχες επιστήμης των ηλεκτρονικών  υπολογιστών ", σημειώσεις  μαθητή,  γίνεται  αναφορά  στα αναγνωριστικά  της python κι εχει ως παράδειγμα  το  _a

Καλό  θα ήταν  να κατεβάσεις  της έκδοση  2.7 γιατί  υπάρχουν  κάποιες διαφορές  με την 3.

Ελπίζω  να βοήθησα
Καλή  δύναμη


Λαμπράκης Μανώλης

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...έκανα και το προφανές, κατέβασα την  python και τα έτρεξα...καλή συνέχεια σε όλους μας