2ο Εργαστηριο πληροφορικής στο σχολείο=>2ος υπεύθυνος εργαστηρίου?

Ξεκίνησε από eurih70, 01 Ιουλ 2010, 10:01:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

Έχω κάνει 3 χρονιές υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ σε 2 διαφορετικά σχολεία και ήμουν ο μόνος πληροφορικός και στα δύο.
Αν είναι έτσι όπως λέτε, πείτε μου ποιος θα φροντίσει το δεύτερο εργαστήριο;
Πρέπει κάπως να εξασφαλιστεί ότι και τα 2 εργαστήρια θα λειτουργήσουν ομαλά.

Προφανώς και η εγκύκλιος έχει ένα λογικό κενό. Για αυτές τις περιπτώσεις στο δημόσιο ισχύει (υπάρχει σχετικός νόμος) ότι παρακάμπτεται η αυστηρότητα της γραφειοκρατίας προκειμένου να λειτουργήσει μια υπηρεσία (ή και να εξυπηρετηθεί ο πολίτης σε άλλες περιπτώσεις) όταν αυτό δεν συνεπάγεται τη "βλάβη" 3ου προσώπου.

Επίσης, να έχουμε υπόψη μας ότι δεν μπορεί κανείς να υπηρετεί σε παραπάνω από 3 σχολεία ταυτόχρονα.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

P.Tsiotakis

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΠ/ΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ (ΣΕΠΕΔ)
ΤΜΗΜΑ ΣΤ΄ ΜΕΛΕΤΩΝ

Πληροφορίες: Ελένη Τσουράκη
Τηλέφωνο: 2103442226

poursali

ptsiotakis, κάνε τον κόπο να μας εξηγήσεις τι εννοείς.
ότι αν πάρω στο τηλέφωνο που παραθέτεις, θα διαπιστώσω ότι έχεις δίκιο;
διάλογο κάνουμε.
ίσως να γίνομαι κουραστικός, αλλά το μόνο μέλημά μου είναι να βρούμε τι ισχύει και τι έχει λογική.
δλδ αν όντως δεν μπορούσα εγώ να είμαι υπεύθυνος σε 2 ΣΕΠΕΗΥ μόνο 2 λύσεις βλέπω:

(1) αναλαμβάνει κάποιος συνάδελφος άλλης ειδικότητας
(2) δεν αναλαμβάνει κανείς

και στις δυο περιπτώσεις θεωρώ ότι το εργαστήριο στο δεύτερο σχολείο δεν θα λειτουργούσε ούτε τη μισή χρονιά, εκτός και αν είναι σκόπιμο να αναλάβει κάποιος άλλος που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με ΣΕΠΕΗΥ τη φροντίδα του εργαστηρίου και εγώ να συνεχίσω να αφιερώνω όποτε χρειαστεί 5-10 ώρες τα απογεύματα για να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

αν όντως σκοπός του νομοθέτη ήταν να μην αφήσει κάποιον να είναι υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ σε 2 εργαστήρια σε οποιαδήποτε περίπτωση, τότε νομίζω πως αυτό για κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι απαράδεκτο και πρέπει να αλλάξει.

εγώ νομίζω ότι αυτή η παράγραφος μπήκε με σκοπό να μην είναι κάποιος υπεύθυνος σε δυο εργαστήρια όταν υπάρχει εναλλακτική.

και ρωτάω λοιπόν, στη δική μου περίπτωση τι πρέπει να γίνει ώστε να ακολουθήσεις το γράμμα του νόμου και παράλληλα σαν εκπαιδευτικός λειτουργός να έχεις εξασφαλίσει την άρτια λειτουργία ενός εργαστηρίου;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

P.Tsiotakis

Με όλο το σεβασμό, η έννοια του διαλόγου είναι λίγο παρεξηγημένη τους τελευταίους αιώνες.

Σου είπα πως ρώτησα το ΣΕΠΕΔ για το ζήτημα αυτό και την απάντηση που πήρα. Δεν ανέφερα αν συμφωνώ ή όχι, μου είπαν πως δεν επιτρέπεται ένας εκπαιδευτικός να έχει πάνω από μια μείωση. Σε εξαιρετική περίπτωση (απο εφέτος) επιτρέπει στον υποδιευθυντή ΠΕ1920 να είναι υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ! Φαντάζομαι πως είναι καθαρό τι αναφέρω.

Αν πιστεύεις όντως πως είναι άδικο (εγώ το πιστεύω πως είναι άδικο μιας και η δουλειά σε 2 εργαστήρια είναι διπλή) πάρε στο ΣΕΠΕΔ και ανέφερέ το. Μην πιστεύεις πως εγώ είμαι ο νομοθέτης. Επίσης μην πιστεύεις πως ο μεταξύ μας διάλογος θα αλλάξει την εγκύκλιο ΣΕΠΕΗΥ.

poursali

Παράθεση από: ptsiotakis στις 07 Ιουλ 2010, 07:15:14 ΜΜ
Με όλο το σεβασμό, η έννοια του διαλόγου είναι λίγο παρεξηγημένη τους τελευταίους αιώνες.
Αυτό το σχόλιο με προσβάλει συνάδελφε γιατί δεν νομίζω να παρεξήγησα ούτε να καταχράστηκα τον διάλογο. Αν νομίζεις ότι το έκανα σίγουρα δεν ήταν σκόπιμα και ζητώ συγγνώμη.

επίσης αυτό:
Παράθεση από: ptsiotakis στις 07 Ιουλ 2010, 11:45:53 ΠΜ
Ως υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Κορινθίας, μίλησα με το ΣΕΠΕΔ το Φλεβάρη
το είχα προσπεράσει οπότε ζητώ συγγνώμη που δεν κατάλαβα σε τι αναφερόσουν.

Ωραία λοιπόν η εγκύκλιος λέει να μην έχει κανείς 2 μειώσεις. Τι έγινε στη δική σας περίπτωση που ο συνάδελφος ήταν σε 2 σχολεία ο μοναδικός πληροφορικός;

Πάντως καλό θα ήταν να είχαμε μια εγκύκλιο που να διευκρινίζει το συγκεκριμένο ζήτημα γιατί έχει άμεση σχέση με την καλή λειτουργία πολλών ΣΕΠΕΗΥ. Δεν νομίζω να είχαν κατά νου την περίπτωση που συζητάμε.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

P.Tsiotakis

Παράθεση από: poursali στις 07 Ιουλ 2010, 11:23:10 ΜΜ
Ωραία λοιπόν η εγκύκλιος λέει να μην έχει κανείς 2 μειώσεις. Τι έγινε στη δική σας περίπτωση που ο συνάδελφος ήταν σε 2 σχολεία ο μοναδικός πληροφορικός;

Μου απάντησαν "κακώς ήταν, δε θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό". Κι αν συμβαίνει δε μπορεί να έχει δυο μειώσεις.
Σχόλιο δικό μου: Άρα χάνεται η μια 3ωρη μείωση που θα μπορούσε να τη λαμβάνει άλλος καθηγητής. Και ναι, ξέρω πως σε μερικές περιπτώσεις (γεωγραφικοί παράγοντες κτλ) βολεύει να είναι  ίδιος καθηγητής  αλλά με αυτήν την εγκύκλιο αυτοί είναι οι κανόνες και δε μπορεί να έχει δεύτερη μείωση ωραρίου....

Δεν ήθελα να σε προσβάλλω, και δε χρειάζεται η συγγνώμη

Να είσαι καλά.

nikos33

επαναφέρω λίγο το ζήτημα για φέτος (2012-13): ξέρει κανείς αν σε Λύκειο με 2 εργαστήρια ΗΥ πρέπει να υπάρχει ένας ή δύο υπεύθυνοι ??

lp

Για να οριστεί δεύτερος υπεύθυνος εργαστηρίου πρέπει να συμπληρώνονται 35 ώρες μαθημάτων σε ένα εργαστήριο και τουλάχιστον άλλες 11 σε δεύτερο.
Δηλαδή δεν αρκεί μόνο να υπάρχουν τα δύο εργαστήρια αλλά και να ισχύουν τα προηγούμενα σχετικά με τις ώρες.

Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

ΓΑΖΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ


ksarigia

Στην πρώτη σελίδα της νέας εγκυκλίου λέει "ένας υπαύθυνος σε κάθε σχολική μονάδα". Άρα  αν υπάρχουν δυο εργαστήρια θα βγεί ένας υπαύθυνος. Το έχει και με μαύρα γράμματα στην εγκύκλιο για τα εργαστήρια Φυσικής.

nikos33

τελικά έκλεισε στο ένας υπεύθυνος ανά σχολείο ?? πήρε κανείς τηλέφωνο στο ΣΕΠΕΔ ??

nikos33

Παράθεση από: nikos33 στις 24 Σεπ 2012, 02:17:29 ΜΜ
τελικά έκλεισε στο ένας υπεύθυνος ανά σχολείο ?? πήρε κανείς τηλέφωνο στο ΣΕΠΕΔ ??

Τελικά έβγαλα γραμμή σήμερα και είναι οριστικό, ένας υπεύθυνος ανά σχολείο. Και φυσικά με εξωδιδακτικές εργασίες, ακόμα μια μικρή ήττα για το κλάδο μας!