Πώς θα φτιάξω μια ιστοσελίδα στο διαδίκτυο;

Ξεκίνησε από SotirisD, 17 Σεπ 2008, 05:35:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

SotirisD

Επειδή είμαι αρχάριος θα ήθελα να με βοηθήσετε σε αυτό το πρόβλημα...Δεν ξέρω τι χρειάζεται για να φτιάξω μία ιστοσελίδα ,ούτε πως...αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου πει...



ευχαριστώ...!

Stavros

Ε καλά αν είσαι τόσο αρχάριος όσο λες γιατί δεν φτιάχνεις για αρχή ένα blog π.χ. στο https://www.blogger.com/start

πάντως υπάρχουν πολλά προγράμματα που δεν χρειάζονται γνώσεις προγραμματισμού (θα βρεις πολλά στο GOOGLE) όπου μπορείς να φτιάξεις ωραία sites.
Ε το μετά είναι το δύσκολο, πρέπει να βρεις έναν server κτλ...... που απ ότι γνωρίζω δεν είναι και δωρεάν, δεν είμαι όμως σίγουρος.
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

SotirisD

και τι ακριβώς να γράψω στο google για να βρω κανένα πρόγραμμα;;;

iliasthes

Επειδή η ερώτηση σου είναι πολύ γενική, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

SotirisD

ας πούμε να φτιάξω μία σελίδα για να βάζω εικόνες, έγγραφα κλπ...

lp

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να φτιάξεις μια ιστοσελίδα:

1. Απλή html με το Notepad!!! (real men do it on keyboard)

2. Κάποιο πρόγραμμα συγγραφής ιστοσελίδων (π.χ. το κορυφαίο dreamweaver) και κατασκευή των γραφικών τμημάτων στο photoshop.

3. Να επιλέξεις ένα CMS (Content management System) π.χ. Joomla

4. Να προγραμματίσεις σε php - mysql - dhtml - css (το πιο δύσκολο αλλά και το πιο ωραίο)

5. Να προγραμματίσεις στην πλατφόρμα NET της μικρής soft.

Σε κάθε περίπτωση έχεις διαφορετικά αποτελέσματα και χρειάζεσαι διαφορετικό ίσως server π.χ. να υποστηρίζει βάσεις δεδομένων ή να έχει ανοιχτό το php safe mode για το Joomla.
Τέλος να σου πω ότι άλλο πράγμα ο προγραμματισμός και άλλο η αισθητική που πρέπει να έχει η ιστοσελίδα.

Καλή επιτυχία  :)
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

SotirisD

ευχαριστώ πάρα πολύ!!!....με βοήθησες αρκετά...αλλά δεν΄εχω πολύ χρόνο τώρα να ασχοληθώ με αυτά....ίσως αργότερα ;)

iliasthes

Πρώτα από όλα μιλάμε για μια σελίδα που όλα θα είναι δωρεάν;
δηλαδή θα φιλοξενείται σε δωρεάν χώρο και θα έχει μια διεύθυνση της μορφής: www.εταιρείαπουπροσφέρειδωρεάνχώρο.grήcom/όνομαχρήστηπουθαδιαλέξειςεσύ  ή θα πληρώσεις καποια υπηρεσία φιλοξενίας και θα κατοχυρώσεις μια διέυθυνση της μορφής: www.οτιδιαλέξεις.gr ;  Ανάλογα με την επιλογή που θα κάνεις στο όνομα της διεύθυνσης και της φιλοξενίας υπάρχουνε τεχνικοί πειρορισμοί. Συνήθως στην δωρεάν φιλοξενία δεν μπορείς να βάλεις cms γιατί απαιτούνε την δυνατότητα υποστήριξης βάσης δεδομένων (συνήθως mysql) και εκτός από την freehostia.com κανένα άλλο free hosting δεν έχω βρει με τέτοια δυνατότητα. Επίσης τα περισσότερα δεν υποστηρίζουν php (πάλι εξαίρεση αποτελεί το freehostia.com). Στην δωρεάν φιλοξενία υπάρχει η επιλογή είτε να γράψεις κάτι σε html είτε με ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα και να το ανεβάσεις στον χώρο που σου παραχωρούνε είτε μερικές φορές έχουνε ένα wizard που εύκολα και γρήγορα φτιανεις έναν απλό σχετικά ιστότοπο.

Όταν αποφασίσεις αυτό το κομμάτι μπορώ να σου αναφέρω τις επιλογές και πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα της κάθε επιλογής.

SotirisD

Εγώ θέλω να φτιάξω δωρεάν....πια μου προτείνεις;;; (την freehostia.com;;;;)

ΜΙΤΜ


lp

Δεν ξέρω για πιο λόγο θες σελίδα αλλά να προτείνω έναν όχι δωρεάν server αν είναι για κάτι πιο μόνιμο. Έτσι με περίπου 30 - 50 € το χρόνο έχεις το δικό σου domain (π.χ. mitsos.gr) το δικό σου server, δικά σου email της μορφής mitsaras@mitsos.gr πρόσβαση σε βάση δεδομένων ελεύθερα, phπ safe mode on ή off, χώρο καμιά 500ΜΒ το λιγότερο, δεν υπάρχουν άσχετες διαφημίσεις   κλπ.

Εγώ χρησιμοποιώ την www.superweb.gr και την www.webspinner.gr  για τα δικά μου hosting και είμαι αρκετά ευχαριστημένος

φιλικά
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

SotirisD

#11
ακόμη είμαι μικρός για να πληρώσω....Εγώ απλός θέλω να μάθω μόνο πληροφοριακά όχι ότι έχω κάποιο λόγο...πάντως ευχαριστώ πολύ! :)

iliasthes

Ελπίζουμε να σε βοηθήσαμε, ένας πρώτος πειραματισμός με δωρεάν καταστάσεις είναι πάντα καλός. Αν μετά διαπιστώσεις πως θέλεις κάτι καλύτερο θα πας στις λύσεις που σου προτείναμε παραπάνω με ένα κόστος 24 ευρώ για 2 χρόνια η διεύθυνση πχ www.sotirisd.gr και καμιά 30-40 ευρώ τον χρόνο για ένα καλό πακέτο φιλοξενίας.

SotirisD

ναι με βοηθήσατε πολύ....ευχαριστώ και στο μέλλον σίγουρα θα αγοράσω και κάποιον server!

ΜΙΤΜ

#14
Για παράδειγμα www.freehost.gr