Προγραμματισμός Υπολογιστών Γ' ΕΠΑΛ (python) - 2o σετ ασκήσεων

Ξεκίνησε από dimitra, 25 Σεπ 2016, 02:39:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dimitra

Πίνακες τιμών και διαγράμματα ροής για τη Δομή Ακολουθίας και Επιλογής.

(εμπεριέχονται και παραδείγματα από το pdf που έστειλε ο σύμβουλος και αποτελεί προσχέδιο του αναμενόμενου βιβλίου)
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

Κατερίνα Μ

Επειδή γενικά βρισκόμαστε στο σκοτάδι χωρίς ύλη, μήπως είναι εύκολο να ανεβάζετε και για εμάς που δεν έχουμε πρόσβαση στα έγγραφα των συμβούλων, οτιδήποτε σας διανέμουν;

demy8

Παράθεση από: dimitra στις 25 Σεπ 2016, 02:39:03 ΜΜ
Πίνακες τιμών και διαγράμματα ροής για τη Δομή Ακολουθίας και Επιλογής.

(εμπεριέχονται και παραδείγματα από το pdf που έστειλε ο σύμβουλος και αποτελεί προσχέδιο του αναμενόμενου βιβλίου)


Διάγραμμα ροής κάνουμε όπως ξέραμε;Δηλαδή το input() θα το βάλουμε σε πλάγιο παραλληλόγραμμο;όπως βάζαμε το Διάβασε στην ψευδογλωσσα;

dimitra

Έβαλα ασκήσεις και με διαγράμματα ροής γιατί τα είδα (δυστυχώς) μέσα στο "βιβλίο". Όπότε ναι, όπως ξέρουμε.
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

demy8

Αν μπορείς να μας στείλεις και το βιβλίο...Θα μας βοηθούσε πολύ...Επίσης αν έχεις πρόσβαση και ενημέρωση και για τα δίκτυα..

aprekates

Από τη μία ευχαριστώ και εγώ τη συναδέλφισα από την άλλη
το σκέφτομαι φιλοσοφικά το θέμα και αναρωτιέμαι πχ
αν ανήκουμε όλοι στο ίδιο υπουργείο παιδείας ή υπάρχουν πολλά
υπουργεία παιδείας .

dimitra

ΠαράθεσηΑπό τη μία ευχαριστώ και εγώ τη συναδέλφισα από την άλλη
το σκέφτομαι φιλοσοφικά το θέμα και αναρωτιέμαι πχ
αν ανήκουμε όλοι στο ίδιο υπουργείο παιδείας ή υπάρχουν πολλά
υπουργεία παιδείας .

Συνάδελφοι καλησπέρα.
Ο λόγος που διαμοιράζω τις ασκήσεις μου είναι γιατί θεωρώ αυτονόητο ότι έτσι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι. Πείτε με ρομαντική, αλλά πιστέυω πολύ απλά ότι ο κόσμος μας θα ήταν πιο όμορφος αν ήταν τύπου "open source". Δεν περιμένω (εννοείται) "ευχαριστώ", δε δέχομαι όμως και να μου τη λένε.

Η στοχοποίηση της Πληροφορικής τα τελευταία χρόνια είναι γεγονός. Όπως είναι γεγονός και η γενικότερη υποβάθμιση της παιδείας. Στα απόνερα όλης αυτής της κατάστασης βρίσκεται και η πολύπαθη τεχνική εκπαίδευση, με ένα μικρό δείγμα στα καθ' ημάς: Να είναι Οκτώβρης, να μαθαίνουμε πριν 3 μέρες την ύλη στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, να μη γνωρίζουμε με ποιο καθεστώς θα δώσουν οι απόφοιτοι, να μην έχουμε βιβλίο σε ένα βασικό μάθημα και μάλιστα απ' ό,τι φαίνεται να συνεχίσουμε να μην έχουμε για πολύ καιρό. Ντροπή και ξεφτίλα.

Προφανώς δεν έχω άκρες στα υπουργεία, πήρα άπειρα τηλεφωνα και ενόχλησα ίσες φορές το σύμβουλο για να βγάλω άκρη. Για τα δίκτυα και τους αποφοίτους προσωπικά δεν έβγαλα άκρη. Όσον αφορά την python, ο σύμβουλος έστειλε σε όλα τα σχολεία της αρμοδιότητάς του ενα pdf που είναι ένα προσχέδιο του βιβλίου, για το οποίο τόνισε ότι απαγορεύεται η αναδημοσίευσή του. ΦΥΣΙΚΑ για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να μου στείλετε pm, αν και φαντάζομαι ότι όλοι οι σύμβουλοι έκαναν το ίδιο σε όλη την Ελλάδα.

Αντί λοιπόν να επιδιδόμαστε σε διαχωρισμούς, όπως πολύ συχνά ακούω στα πηγαδάκια, Πληροφορικοί vs Χημικοί, ΠΕ19 vs ΠΕ20, δημόσιοι vs ιδιωτικοί κλπ κλπ και σε κάθε λογής συνωμοσιολογίες, καλό είναι να σηκώσουμε λίγο το κεφάλι απ' την καταχώρηση στο myschool, να φύγουμε απ' το μικρόκοσμό μας και να είμαστε ενωμένοι απέναντι στη γενικότερη υποβάθμιση της Παιδείας.

Αυτά. Καλή συνέχεια σε όλους στο φόρουμ!
Δήμητρα
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

aprekates

Καμιά συνωμοσιολογια και τίποτα προσωπικό .

Δεν θα τα βάψουμε μαύρα για μια εξεταστική διαδικασία , δεν σώνεται
η παιδεία από εκεί. Απλά το παράπονο που εξέφρασα είναι
αντιλαμβάνεσαι απόλυτα θεμιτό στο πλαίσιο που συνήθως
σκεφτόμαστε για τη διαδικασία αυτή.

Άλλοι έχουν το μαχαίρι και εφόσον σκέφτονται από τι φαίνεται να προωθήσουν
αλλαγές θα το κάνουν, ευχής έργο όμως θα ήταν να το
κάνουν συντεταγμένα και με τάξη  .

dimitra

Οκ, νόμιζα ότι απευθυνόσουν προσωπικά σε μένα.
Κατά τ' άλλα συμφωνώ μαζί σου.
:)
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.