Κτηματολόγιο - Καταγραφή εξοπλισμού πληροφορικής -ΤΠΕ

Ξεκίνησε από stergiosa, 05 Νοε 2014, 09:18:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stergiosa

Η καταγραφεί του εξοπλισμού πληροφορικής -ΤΠΕ  των σχολείων στο κτηματολόγιο είναι από μια
πρώτη διερευνητική προσπάθεια μια αρκετά πολύωρη διαδικασία.
Θα πρέπει οπωσδήποτε να μελετηθεί o οδηγός (ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ)
για να γίνει σωστά η καταχώριση του υλικού.

Ξεκινώ αυτό το θέμα για να υπάρχουν  συγκεντρωμένες οι Ερωτήσεις – Απαντήσεις
που θα προκύψουν κατά την καταγραφή του εξοπλισμού ΤΠΕ.

Μια πρώτη ερώτηση:
Ο παλαιός εξοπλισμός για τον οποίων υπάρχουν τιμολόγια αλλά έχει αναβαθμιστεί πολλές φορές (μητρική, τροφοδοτικό, μνήμη κλπ.) θα καταχωρηθεί στην αρχική μορφή που αποκτήθηκε και στην συνέχεια θα γίνουν οι αναβαθμίσεις ή στην υπάρχουσα πραγματική κατάσταση.

aspd

Η καταχώρηση στο κτηματολόγιο μου φαίνεται ότι έχει άπειρη δουλειά!! (πάλι στην πλάτη μας κι αυτή;)

Δεν καταλαβαίνω πώς να περάσω ένα desktop υπολογιστή. Έχω τιμολόγιο με τα επιμέρους τμήματά του (μνήμη, δίσκο, CPU ...).
Σαν buddle δεν το περνάει γιατί είναι συναρμολογούμενο από π.χ. multirama, οπότε δε βρίσκει το προϊόν (έκανα αίτηση να το βάλουν στη λίστα, αλλά δε νομίζω ότι θα μπει).
Πέρασα τα επιμέρους parts, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς θα τα συνδέσω σε ένα buddle. Τα parts μου τα έβαλα κατευθείαν στην αποθήκη, ενώ αποτελούν τμήμα υπαρκτού υπολογιστή.

Υπέβαλα αίτημα στο helpdesk, αλλά ακόμα δεν έχουν απαντήσει.

Ι.Αναστόπουλος

Μπορείς να φτιάξεις ένα bundle generic και να προσθέσεις ότι χρειάζεσαι από τα επιμέρους Μητρική, μνήμη, CPU, Δίσκο, κουτί κλπ.

aspd

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει πώς φτιάχνω αυτό το generic buddle.
Πάω Αρχική > Νέα παραλαβή εξοπλισμού > Τιμολόγια κτλ > buddles , workstation και μετά; έβαλα στον κωδικό ή στα άλλα πεδία generic, αλλά δεν το δέχεται.
Ορίζω από αλλού το buddle;


Keep Growing

Στο σχολείο μου, το έργο αυτό, το έχει αναλάβει ο θεολόγος μας. Ο οποίος έρχεται μόνο 2 μέρες την εβδομάδα.
Το παραπάνω είναι γεγονός και το αναφέρω απλά για να σας κάνω να χαμογελάσετε λίγο.

Αν θέλετε πάντως, μπορώ να του μεταφέρω μερικά ερωτήματα.



Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

aspd

Για να περαστούν όλα αυτά που χρειάζονται μάλλον θα βοηθούσαν και προσευχές, οπότε πιθανό να εμπλέξω και εγώ το θεολόγο του δικού μου σχολείου!

Το ερώτημά μου (όπως το γράφω και παραπάνω) είναι πώς φτιάχνω ένα buddle (υπολογιστή) από επιμέρους parts που έχω δηλώσει.


aspd

OΚ, κατάλαβα πώς δηλώνω το workstation. Βάζω κατασκευαστή generic και μετά μου δίνει τη δυνατότητα να προσθέσω τα επιμέρους τμήματα. Ευχαριστώ πολύ.

OpenSource

βάλτε και καμμιά αρίθμηση πάνω στα μηχανήματα και στο όνομα διαφορετικά σε μελλοντική ενημέρωση θα ψάχνετε να τα βρείτε!

stergiosa

Παράθεση από: stergiosa στις 05 Νοε 2014, 09:18:49 ΜΜ
Ο παλαιός εξοπλισμός για τον οποίων υπάρχουν τιμολόγια αλλά έχει αναβαθμιστεί πολλές φορές (μητρική, τροφοδοτικό, μνήμη κλπ.) θα καταχωρηθεί στην αρχική μορφή που αποκτήθηκε και στην συνέχεια θα γίνουν οι αναβαθμίσεις ή στην υπάρχουσα πραγματική κατάσταση.
H απάντηση από την Υπηρεσία Κτηματολογίου μέσω του helpdesk

Εφόσον ο παλαιός εξοπλισμός είναι σε  φάση καταστροφής μπορείτε να τον αγνοήσετε και να περάσετε τον εξοπλισμό στην πραγματική του κατάσταση όπως είναι τώρα.

P.Georg.PE19

Δεν έχουμε πάρει παντού ειδοποίηση σχετικά με αυτό

Laertis

Επιβεβαίωνω ότι δεν υπάρχει επίσημο σχετικό έγγραφο στο σχολείο μου για την ενημέρωση του Κτηματολογίου.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stergiosa

H απάντηση από την Υπηρεσία Κτηματολογίου μέσω του helpdesk,
για το συγκεκριμένο αίτημα.

Nikosn

   Συνάδελφοι αν στο γραφείο καθηγητών/βιβλιοθήκη υπαρχουν υπολογιστές χωρις στοιχεία προμηθευτή και χωρίς ημερομηνία καταχώρησης γνωρίζει κανείς τι προβλέπεται να κάνουμε;Περισσότερο με απασχολεί η ημερομηνία διότι κάποιους υπολογιστές δεν τους βρίσκω καταχωρημένους.
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

pgrontas

Εμείς σε ότι δεν υπάρχει τιμολόγο το περνάμε ως υφιστάμενο εξοπλισμό, με μία συμφωνημένη ημερομηνία (ανάλογα με την παλαιότητα).
Με την ευκαιρία, έχω κάνει αιτήματα στο σύστημα για διάφορα προϊόντα που δεν υπήρχαν στη ΒΔ εδώ και αρκετό καιρό χωρίς να έχουν εμφανιστεί.
Ξέρετε πόσο χρόνο παίρνει κάτι τέτοιο;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

OpenSource

από όσο έχω καταλάβει όλο αυτό το καιρό δουλεύανε εντατικά στο σύστημα ώστε να αποκαταστήσουν τις βλάβες της Παρασκευής 5/12 οπότε πότε να βρούνε χρόνο για βελτιώσεις!