Απορίες για την αγορά εργασίας στις τηλεπικοινωνίες

Ξεκίνησε από thanosunipi, 23 Σεπ 2015, 11:44:35 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

thanosunipi

Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά.Είμαι καινούριος στο φορουμ και θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους κάποια πράγματα.Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή,φοιτώ στο τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς και έχω πάρει την κατεύθυνση Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών.Γενικά είμαι ευχαριστημένος από τη σχολή.Επειδή όμως κοιτάζω κάποια μεταπτυχιακά πάνω στις τηλεπικοινωνίες(συγκεκριμένα το μεταπτυχιακό από το ΕΚΠΑ της Ραδιοηλεκτρολογίας) ώστε να επεκτείνω την εξιδείκευση μου και ευελπιστώντας να βρω πιο εύκολα μια παρεμφερή με το αντικείμενο δουλειά θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ακριβώς θα μου ζητηθεί να κάνω από μία τηλεπικοινωνιακή εταιρεία όντας κάτοχος του προπτυχιακού πτυχίου που σας ανέφερα και γιατί όχι και ενός μεταπτυχιακού στο ίδιο αντικείμενο.Είναι ένα θέμα το οποίο ακόμα δεν το έχω πολυκαταλάβει παρόλο που μπορεί να ακούγεται περίεργο.Ίσως κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στα οικονομικά των δικτύων θα είναι καλύτερο επειδή θα συνδυάζω και γνώσεις οικονομικών μετά την αποφοίτηση?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. ;D :)