Βοήθεια με επιλογή σχολής πληροφορικής στην Αθήνα

Ξεκίνησε από Αναστάσιος, 24 Ιουν 2016, 12:51:57 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Αναστάσιος

Γεια σας.Αφού πλέον έχουν ανακοινωθεί τα αποτελέσματα των πανελλαδικών ήρθε η ώρα να τελειώνουμε και με το τελευταίο βήμα αυτής της διαδικασίας,δηλαδή την συμπλήρωση του μηχανογραφικού.Φυσικά ενδιαφέρομαι μόνο για σχολές της πληροφορικής.Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ανήκω στο 5ο πεδίο(Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής).Λογικά με τα μόρια που έχω συγκεντρώσει περνάω στην Αθήνα απλά δεν είναι σίγουρο σε πιο τμήμα θα περάσω.Ενδιαφέρομαι και θα με άρεσε να ασχοληθώ κυρίως με το τεχνικό κομμάτι των υπολογιστών δηλαδή τηλεπικοινωνίες,δίκτυα,πληροφοριακά συστήματα,κτλ.
Γενικά η σειρά που σκεφτόμουν να βάλω τις σχολές αρχικά ήταν:
1.Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών(ΕΚΠΑ)
2.Πληροφορικης(ΟΠΑ)
3.Πληροφορικής(ΠΑΠΕΙ)
4.Ψηφιακών Συστημάτων(ΠΑΠΕΙ)
5.Πληροφορικής και Τηλεματικής(ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ).
Κατά την διάρκεια όμως της χρονιάς και ακόμη και σήμερα,ακούω συνεχώς απόψεις οι οποίες με κάνουν να αλλάζω γνώμη σχετικά με την σειρά στην οποία σας έγραψα.Σαν άτομο επιπλέον θα προτιμούσα να είχα στο πανεπιστήμιο πολλά εργαστήρια και όσο είναι εφικτό να αποφύγω τα πολλά θεωρητικά μαθήματα(δηλαδή θα προτιμούσα να κάνω εργαστήρια στο πανεπιστήμιο πολλές ώρες παρά να διαβάζω τις αντίστοιχες ώρες στο σπίτι).Έχω δει και τα προγράμματα σπουδών του κάθε τμήματος αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου 100%.Τα πρώτα δύο τα έβαλα με αυτήν την προτεραιότητα επειδή έχω δει σε κατάταξη πανεπιστημίων ότι έχουν υψηλότερη θέση σε σχέση με τα άλλα και το πληροφορικής και τηλεματικής το άφησα τελευταίο επειδή έχω ακούσει απόψεις πως επειδή είναι καινούριο δεν είναι και τόσο καλό παρά τις καλές εγκαταστάσεις που έχει.

Θα ήθελα να ξέρω τις δικές σας απόψεις και προτάσεις σχετικά με αυτά που σας είπα και με ποια σειρά θα με προτείνατε εσείς να βάλω αυτές τις σχολές.Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια. :)

drap13

Επειδη και εγω τωρα φτιαχνω μηχανογραφικο θα σου πω οτι ακουω απο τους καθηγητες μου. Καταρχας φαινεται οτι εχεις γραψει 14.000-16000 τωρα με τα πολλα θεωρητικα συμβαινει σε ολα τα ΑΕΙ και δεν μπορεις να κανεις κατι γιαυτο, εξαλλου για να γινεις καλος στον προγραμματισμο πρεπει να ασχολησε σπιτι σου σε πρακτικο επιπεδο περα απο το διαβασμα για την σχολη εγω θα δηλωσω στο μηχανογραφικο οπως ακριβως εχεις δηλωση εσυ απλα θα αλλαξω το χαροκοπειο με των ψηφιακων συστηματων προσωπικη αποψη αλλα τωρα δες τα προγραμματα σπουδων και διαλεξε  ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ:    https://www.dit.hua.gr/images/documents/studies_guide_gr_2014.pdf και ΠΑΠΕΙ:  http://www.cs.unipi.gr/files/odigos-pps-2014-2015.pdf  αν θες τοσο πολυ να κανεις πρακτικη στην σχολη σου τοτε μαλλον πρεπει να κοιταξεις τα ΤΕΙ το προβλημα και το διλημμα που υπαρχει ειναι πως πηγαινω ΤΕΙ και μαθενω πιο πολλα ή πηγαινω ΑΕΙ και εχω καλητερες επιλογες στο μελλον. Τελος θα σου ελεγα να διαλεξεις και μια σχολη που θα ειναι και σχετικα κοντα στο σπιτι σου για να μην βαριεσαι και χανεις μαθηματα γιαυτον τον λογο (ξερω παιδια που πηγαν ΠΑΠΕΙ και το εβγαλαν σε 6 χρονια γιαυτον τον λογο).

Αναστάσιος

Έχω γράψει 15790.Ναι εντάξει σίγουρα υπάρχουν παντού θεωρητικά μαθήματα απλά όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο.Σίγουρα θέλει να ασχολείσαι μόνος σου,αλλά γενικά το λέω επειδή υπάρχουν πράγματα που με αρέσουν περισσότερο από τον προγραμματισμό όπως ανέφερα προηγουμένως.Τα προγράμματα σπουδών τα έχω δει απλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το αν θα βάλω ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ πιο ψηλά από Ψηφιακών Συστημάτων Πειραιά.Σχετικά με το ΤΕΙ και το ΑΕΙ αυτό ακριβώς που λες σκέφτομαι και εγώ και έχω δώσει προτεραιότητα στα ΑΕΙ.Το ΕΚΠΑ και το ΟΠΑ είναι πιο κοντά από τα υπόλοιπα και είναι περίπου το ίδιο.Μετά πιο μακριά είναι το ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ και περισσότερο το ΠΑΠΕΙ.Δίκιο έχεις σχετικά με την απόσταση γιατί κουράζεσαι αρκετά αλλά γενικά προτιμώ να με αρέσει το τμήμα που θα μπω και ας είναι μακριά.

dkontos

Καλησπέρα και στους δυο σας και συγχαρητήρια για τις επιδόσεις σας.
Τα όσα αναφέρει ο φίλος drap13 είναι σωστά και με βρίσκουν (σχεδόν όλα) σύμφωνο.
Λόγω ηλικίας, σπουδών στην επιστήμη της Πληροφορικής σε διάφορα ιδρύματα η εμπειρία μου με έχει διδάξει τα ακόλουθα:

  • Τα τμήματα του ΕΚΠΑ και του Χαροκόπειου είναι τμήματα που θα σου μάθουν όσα πρέπει να μάθεις γύρω από την συγκεκριμένη επιστήμη. Το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι από τα παλαιότερα τμήματα Πληροφορικής στην Ελλάδα με συσσωρευμένη εμπειρία, καλούς και καταξιωμένους καθηγητές, οργανωμένα εργαστήρια και ένα σύγχρονο πρόγραμμα σπουδών. Το αντίστοιχο του Χαροκόπειου δεν υστερεί στην ουσία αλλά σίγουρα δεν έχει την αίγλη και την αναγνώριση του ΕΚΠΑ. Και στα δύο τμήματα υπάρχουν πολλά θεωρητικά μαθήματα Μαθηματικών αλλά υπάρχουν και μαθήματα Φυσικής.
  • Τα τμήματα του ΟΠΑ και του ΠαΠει είναι τμήματα σε καθαρά Οικονομικά Πανεπιστήμια, αυτό σημαίνει ότι οι απόφοιτοι αυτών έχουν πάρει και γνώσεις από την Οικονομική Επιστήμη (μπορούν να γραφούν στο Οικονομικό Επιμελητήριο). Η οπτική που έχουν τα συγκεκριμένα τμήματα για την  επιστήμη της Πληροφορικής είναι πάντα από την πλευρά των Επιχειρήσεων. Επομένως αυτό τα κάνει να διαφέρουν από τα προηγούμενα 2 τμήματα που ανέφερα. Και εδώ έχουμε πολλά θεωρητικά μαθήματα Μαθηματικών αλλά και μαθήματα Οικονομικής & Διοικητικής Επιστήμης.
  • Η βασική διαφορά που μπορεί κάποιος να βρει μεταξύ ενός τμήματος Πληροφορικής σε ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι σίγουρα το μείγμα θεωρίας και πράξης. Πολλοί πιστεύουν (όπως ο φίλος Anastasios-Rafail) ότι είναι καλύτερα να έχεις πολλές ώρες σε εργαστήριο και λιγότερες σε θεωρητικά μαθήματα. Στην επιστήμη που έχουμε επιλέξει να ακολουθήσουμε αυτό δεν είναι σωστό, τα πράγματα συνεχώς αλλάζουν και η τεχνολογία μεταβάλετε με ταχύτατους ρυθμούς. Αγαπητοί φίλοι αν δεν γνωρίζεται την θεωρία πολύ γρήγορα δεν θα προλαβαίνετε τις εξελίξεις. Η γνώση του θεωρητικού υπόβαθρου θα σας κάνει να αφομοιώσετε ευκολότερα τις επερχόμενες αλλαγές και να παραμείνετε ανταγωνιστικοί. Αυτό είναι και το βασικό πλεονέκτημα ενός ΑΕΙ σε σχέση με μια αντίστοιχη σχολή ΤΕΙ.
Ελπίζω να σας βοήθησα να ξεκαθαρίσετε κάπως το τοπίο και σας εύχομαι να κάνετε την πιο σωστή, για εσάς, επιλογή.
   

itt

ΠαράθεσηΤα τμήματα του ΟΠΑ και του ΠαΠει είναι τμήματα σε καθαρά Οικονομικά Πανεπιστήμια, αυτό σημαίνει ότι οι απόφοιτοι αυτών έχουν πάρει και γνώσεις από την Οικονομική Επιστήμη (μπορούν να γραφούν στο Οικονομικό Επιμελητήριο). Η οπτική που έχουν τα συγκεκριμένα τμήματα για την  επιστήμη της Πληροφορικής είναι πάντα από την πλευρά των Επιχειρήσεων. Επομένως αυτό τα κάνει να διαφέρουν από τα προηγούμενα 2 τμήματα που ανέφερα. Και εδώ έχουμε πολλά θεωρητικά μαθήματα Μαθηματικών αλλά και μαθήματα Οικονομικής & Διοικητικής Επιστήμης.

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει για του τμήμα του Πειραιά. Παρόλου έχεις τη δυνατότητα να εγγραφείς στο ΟΕΕ, (κάτι που δεν κάνει κανένας anyway) δεν έχει καμία σχέση με οικονομικά, υπο την έννοια ότι δεν υπάρχουν μαθήματα κορμού που αφορούν οικονομικά.

evry

Ισχύει αυτό που λέει ο itt. Και τα δυο τμήματα είναι αμιγή τμήματα πληροφορικής, απλά δίνουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις και 1-2 μαθήματα οικονομικών, σε συνεργασία και με άλλα τμήματα του πανεπιστημίου.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τι κερδίζεις αν γραφτείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο. Δηλαδή τι παραπάνω μπορείς να κάνεις?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Αναστάσιος

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.Ο καθηγητής μου της πληροφορικής στο φροντιστήριο με πρότεινε(με βάση τα χαρακτηριστικά μου σαν μαθητής) να αποφύγω καλύτερα το ΕΚΠΑ λόγω των μαθημάτων της φυσικής που υπάρχουν τα οποία μπορεί να με ζορίσουν επειδή πολλές φορές ζορίζουν και καλούς μαθητές,αρχικά επειδή είμαι από 5ο πεδίο το οποία δεν έχει φυσική και επιπλέον έχω πολλά κενά από παλιά επειδή δεν διάβαζα καθόλου στην πρώτη λυκείου και επειδή και στην δευτέρα λυκείου δεν είχα ικανοποιητικές επιδόσεις.Εσείς τι πιστεύεται σχετικά με αυτό;

Αναστάσιος

Επιπλέον,ακούω από πολλούς πως συνήθως κάθε πανεπιστήμιο στα μεταπτυχιακά παίρνει πιο εύκολα δικούς του απόφοιτους παρά άλλων πανεπιστημίων(χωρίς βέβαια να συμπεριλαμβάνονται σε αυτό ειδικές περιτώσεις ατόμων με πολύ υψηλό βαθμό πτυχίου κτλ).Γνωρίζεται αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο και πιστεύεται θα ήταν αυτό σωστό κριτήριο επίλογης σχολών(δηλαδή με βάση και το κάτα πόσο με ενδιαφέρουν τα μεταπτυχιακά του κάθε πανεπιστημίου);

itt

Παράθεση από: evry στις 25 Ιουν 2016, 09:17:25 ΠΜ
Ισχύει αυτό που λέει ο itt. Και τα δυο τμήματα είναι αμιγή τμήματα πληροφορικής, απλά δίνουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις και 1-2 μαθήματα οικονομικών, σε συνεργασία και με άλλα τμήματα του πανεπιστημίου.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τι κερδίζεις αν γραφτείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο. Δηλαδή τι παραπάνω μπορείς να κάνεις?

Δεν νομίζω ότι κερδίζεις τίποτα. Απλά ο νόμος 1100/1980 που αφορά το θεσμικό πλαίσιο του ΟΕΕ αναφέρει ότι υποχρεωτικά πρέπει να εγγραφείς στο ΟΕΕ εφόσον χρησιμοποιείς το πτυχίο σου για επαγγελματικούς λόγους στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα. Επειδή προφανώς δεν θα πας σε σχολή πληροφορικής για να να γίνεις φοροτεχνικός ή λογιστής, κάνεις δεν ασχολείται να εγγραφεί.

dkontos

Παράθεση από: itt στις 25 Ιουν 2016, 02:50:04 ΠΜ
Αυτό που γράφεις δεν ισχύει για του τμήμα του Πειραιά. Παρόλου έχεις τη δυνατότητα να εγγραφείς στο ΟΕΕ, (κάτι που δεν κάνει κανένας anyway) δεν έχει καμία σχέση με οικονομικά, υπο την έννοια ότι δεν υπάρχουν μαθήματα κορμού που αφορούν οικονομικά.

Αγαπητέ συνάδελφε,
δεν μίλησα για οικονομικά μαθήματα στα μαθήματα κορμού, το ΠαΠει σίγουρα είναι ένα "καθαρά" Οικονομικό Πανεπιστήμιο και οι επιλογές μαθημάτων που έχεις στο συγκεκριμένο τμήμα Πληροφορικής έχουν να κάνουν με την Διοικητική Επιστήμη και τα Οικονομικά (Management, Logistics κλπ.)
Το ότι κανείς δεν γράφετε στο ΟΕΕ δεν σημαίνει ότι δεν έχει την δυνατότητα. Μην ξεχνάς ότι το συγκεκριμένο παιδί προέρχεται από μια κατεύθυνση Οικονομίας & Πληροφορικής κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά, δεν μπορείς να ξέρεις αν τον ενδιαφέρει ή όχι.
Θα συμφωνήσω βέβαια ότι αυτό δεν σε κάνει οικονομολόγο γιατί στο συγκεκριμένο τμήμα δεν διδάσκεσαι την επιστήμη των οικονομικών, αλλά μπορείς να πάρεις αρκετές γνώσεις που αφορούν την Διοικητική Επιστήμη.

Αναστάσιος

Προς το παρόν με ενδιαφέρει καθαρά η πληροφορική.Δηλαδή στο πανεπιστήμιο δεν έχω σκοπό να επιλέξω οικονομικά μαθήματα,εκτός αν αλλάξω άποψη και δω ότι με ενδιαφέρει κάτι κάτα την διάρκεια των σπουδών μου.Θα ήθελα αν γίνεται να δείτε τις δύο ερωτήσεις που έκανα προηγουμένως και να με πείτε την άποψή σας και αυτά που γνωρίζεται σχετικά με αυτές.

dkontos

Δεν θα διαφωνήσω με τον καθηγητή σου, σίγουρα η Φυσική σύμφωνα με αυτά που μου λες, θα σε δυσκολέψει αρκετά.
Από την άλλη όμως δεν είναι κάτι ακατόρθωτο.
Εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα οικονομικά και η διοικητική επιστήμη το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι σαφώς η καλύτερη επιλογή.
Το πρόγραμμα σπουδών του είναι ανανεωμένο, σύγχρονο και σου δίνει πολλές επιλογές.
Το πτυχίο του ΕΚΠΑ σαφώς είναι "δυνατό χαρτί" και εγώ θα έλεγα ότι αξίζει να το προσπαθήσεις.

Το μεταπτυχιακό σε μεγάλο ποσοστό εξαρτάται από την πορεία σου στο προπτυχιακό.
Τα καλά αποτελέσματα του πρώτου πτυχίου, η καλή συνεργασία με καθηγητές θα σε οδηγήσουν ευκολότερα σε μια θέση μεταπτυχιακού της επιλογής σου.
Σίγουρα υπάρχουν προτιμήσεις γιατί την επιλογή την κάνουν άνθρωποι και όχι μηχανές αλλά οι καλές επιδόσεις και η προσπάθεια αμείβονται.

Αναστάσιος

Ναι και εγώ αυτό πιστεύω γιατί και σε σχέση με τα υπόλοιπα τμήματα αυτό είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο καθώς από τα μαθήματα που βλέπω ότι υπάρχουν σε όλα τα πανεπιστήμια,τα μαθήματα σχετικά με δίκτυα και τηλεπικοινωνίες είναι από αυτά που με τραβάνε περισσότερο το ενδιαφέρον.Βέβαια τα μόρια που έχω συγκεντρώσει με βάση τα δεδομένα των προηγούμενων ετών δεν νομίζω πως θα είναι αρκετά για να περάσω στο ΕΚΠΑ,εκτός αν είμαι τυχερός τελικά.

Σίγουρα χρειάζεται ένας καλός βαθμός στο προπτυχιακό για να σε δεχτούνε σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα.Απλά ήθελα να γνωρίζω αν όντως η καλή συνεργασία με τους καθηγητές σε δίνουν πλεονέκτημα στο πανεπιστήμιο στο οποίο έχεις πάρει το προπτυχιακό σου,ώστε να σε έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε δεχτούνε για μεταπτυχιακό.

evry

Τηλεπικοινωνίες = Φυσική + Μαθηματικά + Πληροφορική + ...
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Αναστάσιος

Ναι το γνωρίζω.Αλλά από την άλλη μεριά παρατηρώ ότι σε κανένα από τα μεταπτυχιακά τα οποία έχουν σχέση με τηλεπικοινωνίες δεν υπάρχει κάποιο μάθημα φυσικής,εκτός αν κάνω εγώ κάποιο λάθος.

evry

Κοίταξε, το πιο γνωστό μεταπτυχιακό που ξέρω για τηλεπικοινωνίες είναι το Ρ/Η του ΕΚΠΑ.
Δες τα μαθήματα εδώ:  Μαθήματα Ρ/Η
Παραθέτω μερικά ενδεικτικά που σίγουρα χρειάζεται να ξέρεις έννοιες της φυσικής ή έχουν άμεση σχέση με τη φυσική:

  • Θέματα Εφαρμοσμένου Ηλεκτρομαγνητισμού
  • Οπτικές Επικοινωνίες
  • Θεωρία και Εφαρμογές Μικροκυμάτων
  • Κεραίες
  • Σχεδίαση και Μετρήσεις Διατάξεων Υψηλών Συχνοτήτων

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθείς με τις τηλεπικοινωνίες και να μην βρεις την Φυσική μπροστά σου. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε να έχεις κατανοήσει σε βάθος έννοιες όπως:
Ηλεκτρομαγνητισμός (π.χ. εξισώσεις maxwell), Οπτική , κυματική
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νικος23

Δηλαδη οσα παιδια ειναι απο κατευθυνση πληροφορικης και οικονομιας και δεν εχουν ασχοληθει με φυσικη θα δυσκολευτουν αρκετα? :-\

Αναστάσιος

Στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δεν είχα δει τα μαθήματα.Λόγω τίτλου πίστευα πως ίσως δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τηλεπικοινωνίες και αποδείχτηκα λάθος οπότε ευτυχώς που με το αναφέρατε.Τώρα που το είδα πιο καλά φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον ώστε να το επιλέξει κάποιος και έχει μαθήματα που θα έλεγα πως κερδίζουν το ενδιαφέρον μου ώστε να το επέλεγα.Τελικά,με βάση αυτά που με αρέσουν και θέλω να ασχοληθώ πρέπει να μάθω φυσική σιγά σιγά.Εκτός αν επιλέξω στο μέλλον κάποιο μεταπτυχιακό όπως αυτό http://www.di.uoa.gr/postgraduate/specialization_5 στο ΕΚΠΑ,το οποίο από ότι βλέπω δεν έχει μαθήματα φυσικής.

Αναστάσιος

Νίκο δεν γνωρίζω το επιπεδό σου στην φυσική όταν ήσουν πρώτη και δευτέρα Λυκείου,αλλά αν σκεφτείς ότι εδώ και ένα χρόνο δεν είχαμε καμία επαφή με φυσική,λογικά θα αντιμετωπίσουμε κάποια δυσκολία στα μαθήματα φυσικής.Τώρα το πόσο θα δυσκολευτεί ο κάθε ένας από εμάς εξαρτάται και από άλλους παράγοντες.

Αναστάσιος

Να ρωτήσω,γνωρίζει κανείς πληροφορίες σχετικά με το τμήμα Πληροφορικής της Κέρκυρας και το τμήμα Πληροφορικής της Λαμίας;Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το αν είναι καλά και ποιο είναι καλύτερο από τα δυο.

Νίκος Αδαμόπουλος

Ποια είναι η άποψή σας για το τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων συγκριτικά με το τμήμα Πληροφορικής του ΠΑΠΕΙ; Τι ισχύει πλέον με την παιδαγωγική επάρκεια των αποφοίτων του;

evry

Μα δεν πρόκειται να κάνεις μαθήματα φυσικής σε επίπεδο μεταπτυχιακού. Θα κάνεις όμως μαθήματα τα οποία θα έχουν προαπαιτούμενα μαθήματα φυσικής. Δηλαδή οι γνώσεις θα θεωρούνται γνωστές.

Παράθεση από: Αναστάσιος στις 26 Ιουν 2016, 01:18:20 ΜΜ
Στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δεν είχα δει τα μαθήματα.Λόγω τίτλου πίστευα πως ίσως δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με τηλεπικοινωνίες και αποδείχτηκα λάθος οπότε ευτυχώς που με το αναφέρατε.Τώρα που το είδα πιο καλά φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον ώστε να το επιλέξει κάποιος και έχει μαθήματα που θα έλεγα πως κερδίζουν το ενδιαφέρον μου ώστε να το επέλεγα.Τελικά,με βάση αυτά που με αρέσουν και θέλω να ασχοληθώ πρέπει να μάθω φυσική σιγά σιγά.Εκτός αν επιλέξω στο μέλλον κάποιο μεταπτυχιακό όπως αυτό http://www.di.uoa.gr/postgraduate/specialization_5 στο ΕΚΠΑ,το οποίο από ότι βλέπω δεν έχει μαθήματα φυσικής.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Αναστάσιος

Οπότε με λίγα λόγια σε περίπτωση που περάσω σε τμήμα πληροφορικής το οποίο δεν έχει μαθήματα φυσικής ώστε να αποκτήσω κάποιες βάσεις,θα ήταν καλύτερα να αποφύγω μεταπτυχιακό στο οποίο θα απαιτούνται γνώσεις φυσικής ή μπορεί να υπάρξει κάποια λύση;

evry

Δεν είναι δυνατόν να σκέφτεσαι από τώρα τι θα κάνεις σε 4-6 χρόνια. Η κουβέντα αυτή δεν έχει νόημα. Δες πρώτα ποια σχολή σου ταιριάζει καλύτερα ώστε να έχεις όρεξη να ασχοληθείς με τα μαθήματα και μετά θα δεις σε ποιον τομέα θα εξειδικευτείς.
Τα κενά στη Φυσική μπορείς να τα καλύψεις, αλλά θα χρειαστεί να διαβάσεις πολύ. Επίσης μην προσπαθείς να βρεις την εύκολη λύση.
Νομίζω ο Ευκλείδης το είχε πει καλύτερα από οποιονδήποτε:
Δεν υπάρχει βασιλική οδός για τη γεωμετρία

Μόνο που το παραπάνω ισχύει γενικά για τις επιστήμες.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

itt

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 26 Ιουν 2016, 03:01:18 ΜΜ
Ποια είναι η άποψή σας για το τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων συγκριτικά με το τμήμα Πληροφορικής του ΠΑΠΕΙ; Τι ισχύει πλέον με την παιδαγωγική επάρκεια των αποφοίτων του;

Τι εννοείς όταν γράφεις παιδαγωγική επάρκεια; Κατα πόσον οι απόφοιτοι μπορούν να διδάξουν comp.sci;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: itt στις 27 Ιουν 2016, 12:07:34 ΜΜ
Τι εννοείς όταν γράφεις παιδαγωγική επάρκεια; Κατα πόσον οι απόφοιτοι μπορούν να διδάξουν comp.sci;

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2110.0

dpa2006

#26
Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 27 Ιουν 2016, 12:35:14 ΜΜ
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2110.0

Παλαιά λεπτομέρεια...
Το λινκ δεν ισχύει μετά από τόσα χρόνια.

ΠαράθεσηΕπίσης, εδώ μπορείτε να δείτε σε ένα εργαστήριο του τμήματος μία φοιτήτρια με Α/Α 98. Βρε, κάτι μου θυμίζει το επώνυμο και πατρώνυμο...
Στο λινκ του Νόμου 3794/2009 ΦΕΚ 156 Α - 4.09.2009 στην σελίδα 13(3177) Άρθρο 39 αναφέρει το εξής:
https://qa.auth.gr/documents/law/2009.3794.pdf

Παράθεση1. Στην παράγραφο 2 του άρθρου 8 του ν. 3194/2003
(ΦΕΚ 267 Α΄) προστίθεται ο κλάδος ΠΕ40 Ισπανικής
Γλώσσας και από τον κλάδο ΠΕ19 Πληροφορικής Πανε−
πιστημιακών Ιδρυμάτων το Τμήμα Διδακτικής της Τεχνο−
λογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου
Πειραιώς
.
Αποτελούσε προφανώς την πέτρα του σκανδάλου... :)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

pgrontas

Παράθεση από: evry στις 26 Ιουν 2016, 06:23:18 ΜΜ
Δεν είναι δυνατόν να σκέφτεσαι από τώρα τι θα κάνεις σε 4-6 χρόνια. Η κουβέντα αυτή δεν έχει νόημα. Δες πρώτα ποια σχολή σου ταιριάζει καλύτερα ώστε να έχεις όρεξη να ασχοληθείς με τα μαθήματα και μετά θα δεις σε ποιον τομέα θα εξειδικευτείς.
Πολύ σωστό, αν και προσωπικά θα έλεγα στον Αναστάσιο, όταν έρθει η ώρα, να μην κάνει μεταπτυχιακό στο τμήμα από όπου αποφοίτησε. Θα είναι βαρετό. Ευκαιρία να γνωρίσεις και καινούριο κόσμο.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Αναστάσιος

Θα το έχω στον νου μου αυτό και σίγουρα θα ψαχτώ αρκετά όταν έρθει η ώρα να κάνω μεταπτυχιακό.Προς το παρόν ακόμα παιδεύομαι και σκέφτομαι με ποια σειρά να βάλω τις σχολές.Σίγουρα πρώτο το ΕΚΠΑ 100%.Από την μια έλεγα να βάλω πληροφορική ΟΠΑ δεύτερη επιλογή επειδή μετά το ΕΚΠΑ,από τις σχολές τις οποίες έχω πρόσβαση εγώ,έχει την υψηλότερη κατάταξη στο αντικείμενο αυτό σε ιστοσελίδες που έχω δει με κατάταξη των πανεπιστημίων(βασικά το ΑΠΘ έχει υψηλότερη κατάταξη από το ΟΠΑ αλλά για εμένα έχει προτεραιότητα η Αθήνα).Από την άλλη δεν έχω ιδέα με ποια σειρά είναι καλύτερα ως τμήματα η πληροφορική ΠΑΠΕΙ,η πληροφορική και τηλεματική ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ και το ψηφιακών συστημάτων ΠΑΠΕΙ.Επιπλέον μετά την πληροφορική του ΕΚΠΑ αυτό που με φαίνεται πιο ενδιαφέρον λόγω των μαθημάτων που υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών είναι η πληροφορική και τηλεματική στο ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ.Αλλά μετά από την μια ακούω ότι το ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ είναι καινούριο και έχει καλές εγκαταστάσεις και από την άλλη ότι επειδή είναι καινούριο καλό θα ήταν να το αποφύγω.Γενικά τα σκέφτομαι όλα αυτά και συνεχώς αλλάζω κάτι στις προτιμήσεις μου.

pgrontas

Σαφώς η πληροφορική στο ΠαΠει πάει 3η.
Στη συνέχεια το ψηφιακών συστημάτων του ΠαΠει επειδή  έχει περισσότερους και πιο γνωστούς καθηγητές από το χαροκοπειο.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Αναστάσιος

Και εγώ αρχικά αυτήν την σειρά είχα στο μυαλό μου και μάλλον τελικά αυτήν θα διατηρήσω.