Σύμβολο <> και Αλγόριθμος

Ξεκίνησε από tasospap, 07 Δεκ 2014, 04:38:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tasospap


Καλησπέρα σας.

Θέλω να ρωτήσω αν απαγορεύεται να χρησιμοποιηθεί ως σύβολο του διάφορου το <> σε έναν αλγόριθμο.

petrosp13

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πράγματα τα οποία θα πρέπει να απαγορεύονται σε έναν αλγόριθμο...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tasospap

Καθηγητής σε σχολείο το απαγόρευσε........

petrosp13

Να υποθέσω ότι διορθώνει και γραπτά πανελλαδικών;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: petrosp13 στις 07 Δεκ 2014, 04:41:38 ΜΜ
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πράγματα τα οποία θα πρέπει να απαγορεύονται σε έναν αλγόριθμο...

καλησπέρα ... συμφωνώ, αν και δεν βρίσκω το νόημα σε τέτοιες απόψεις, του στυλ "δεν επιτρέπεται το  <> στην ψευδογλώσσα"... νομίζω δεν έχει απολύτως καμία λογική ....

να το πάω και ένα βήμα παραπέρα ???  αν στο τέλος μία άσκηση δύσκολη σε ΓΛΩΣΣΑ παίρνει 20 μόρια, κάποιος πάρει 20 στα 20 στην λύση και έχει βάλει "" (διπλά αυτάκια που λέμε) αντί ' ' (μονά αυτάκια που λέμε) σε ένα χαρακτήρα πχ, θα χάσει μόριο ????? για όνομα του Θεού .... εγώ μαθαίνω τις διαφορές, εξηγώ ότι στο πρόγραμμα υπάρχει ο μεταγλωττιστής/διερμηνεύτης που θα βρει συντακτικό λάθος στα "" (διπλά αυτάκια), αλλά μέχρι εκεί.....πρακτικά και στη ΓΛΩΣΣΑ αν γράψουμε στοα χαρτί το σύμβολο διάφορο όπως θέλουμε, αντάξει δεν τρέχει και κάτι....να ξέρει κάποιος την σωστή σύνταξη, αλλά εντάκει μέχρι εκεί

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: tasospap στις 07 Δεκ 2014, 07:19:52 ΜΜ
Καθηγητής σε σχολείο το απαγόρευσε........

Κακώς! Κάκιστα!

Terius

Κακώς γίνεται τόσος ντόρος για το σύμβολο του <> σε αλγοριθμική και πρόγραμματισμό, όμως πως θα μπορούσε να απαντηθεί μια ερώτηση τύπου σωστό - λάθος , αν δηλαδή το <> είναι το διάφορο στους αλγορίθμους. Σύμφωνα με το βιβλίο θα ήταν λάθος.

petrosp13

Οι ερωτήσεις κλειστού τύπου έχουν κάποια στόχευση, εξετάζουν κάτι και το συγκεκριμένο δεν εξετάζει τίποτα!
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής