Φρέσκα Μαντάτα από Υπουργό ΠΔΒΜΘ

Ξεκίνησε από astef, 22 Ιαν 2010, 09:06:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

astef

Προς Ενημέρωση των Εκπαιδευτικών Πληροφορικής ΠΕ19-20
Όπως ίσως γνωρίζετε την Παρασκευή 22/01/2010, πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο ΠΔΒΜΘ η ημερίδα της ΠΕΚΑΠ μαζί με τις αρχαιρεσίες για το νέο ΔΣ.
Χαιρετισμό απηύθυνε  η κα Υπουργός και ακολούθησε σύντομη ομιλία της.
Παραθέτω επιγραμματικά τα βασικά σημεία τα οποία ανέλυσε και έχουν να κάνουν αποκλειστικά με τον κλάδο Πληροφορικής και όσα θα επακολουθήσουν από Σεπτέμβριο του 2010 έως 2015:

  • Υποδομές πληροφορικής
  • Ενσωμάτωση Τεχνολογίας στη Διοίκηση της Εκπαίδευσης
  • Επιμόρφωση
  • Σχεδιασμός παρεμβάσεων στα Αναλυτικά Προγράμματα
  • Ανάγκη ειδικών παρεμβάσεων στην Ειδική Αγωγή
  • Ζητήματα Τεχνικής Υποστήριξης
  • Πώς το Ψηφιακό Σχολείο διασταυρώνεται με το Νέο Σχολείο
Επιτρέψτε μου να σταθώ σε τέσσερα σημεία και να μεταφέρω αυτολεξεί τα λόγια της κας Υπουργού :

  • Κατά τη διάρκεια της εισαγωγής, λέει:
    «...Πώς έρχεται το Ψηφιακό Σχολείο ως κεντρική ιδέα των αλλαγών όχι όμως με την απλοποίηση του να μάθουν τα παιδιά Πληροφορική. Νομίζω ότι εσείς καλύτερα απ΄τον καθένα ξέρετε ότι δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Τα παιδιά ξέρουν πια, έχουν υπολογιστές, ξέρουν πολύ καλύτερα από εμάς, ακόμα και τα παιδιά του Δημοτικού έχουν μια πάρα πολύ μεγάλη ευχέρεια που δεν έχουμε εμείς. Το θέμα είναι αυτό οριζόντια, γίνεται το εργαλείο που θα χρησιμοποιηθεί και για το εκπαιδευτικό έργο, για την αλλαγή της ποιότητας και της διευκόλυνσης της Διοίκησης στην Εκπαίδευση. Είναι και τα δύο σημαντικά. Χωρίς σωστή οργάνωση στη Διοίκηση της Εκπαίδευσης, δε μπορούμε να πολλαπλασιάσουμε τα αποτελέσματα στο χώρο της τάξης. Γι αυτό και σε όλη μας την πορεία από εδώ και πέρα και σε όλη μας τη συνεργασία, αυτά θα πάνε παράλληλα...»
  • Αναλύοντας για την Επιμόρφωση στο Ψηφιακό Σχολείο όπου κάθε μάθημα, κάθε τάξης θα έχει τη δική του διαδραστική πλατφόρμα, λέει:
    «...Η δική σας λοιπόν η αποστολή είναι οριζόντια, είναι πως μέσα από την προσπάθεια που θα κάνουμε, ο δικός σας κλάδος θα υποστηρίζει ώστε, οριζόντια να περάσει το θέμα της Πληροφορικής, όχι να μαθαίνουμε στα παιδιά να χτυπούνε τα πλήκτρα στα computers...»
  • Αναλύοντας πώς το Ψηφιακό Σχολείο διασταυρώνεται με το Νέο Σχολείο αρχικά στο Δημοτικό και στη συνέχεια σε Γυμνάσιο και Λύκειο, λέει:
    «...Σε αυτό το Νέο Σχολείο το οποίο θα ξεκινήσει πιλοτικά από το Σεπτέμβριο στα Δημοτικά, θα έρχεται το Ψηφιακό Σχολείο, το οποίο οριζόντια θα αλλάξει όλα αυτά, δηλαδή τα Αναλυτικά Προγράμματα θα έχουν σχέση πια με το Ψηφιακό Σχολείο, οι νέες μέθοδοι διδασκαλίας και τα εργαλεία θα έχουν όλη τη ψηφιακή λογική, το μοντέλο λειτουργίας του σχολείου και η σύνδεσή του με τις κεντρικές υπηρεσίες θα έχει σχέση με το Ψηφιακό Σχολείο...»
  • Και συμπληρώνει τελειώνοντας:
    «...Είμαστε 25 στους 27 όσον αφορά τη λειτουργία οριζόντιας πληροφορικής στα σχολεία. 25 στους 27 δεν πάει πιο κάτω...»
Για να δείτε την ομιλία της κας Υπουργού, αλλά και ολόκληρη την ημερίδα της ΠΕΚΑΠ, ακολουθήστε το σύνδεσμο: http://vod.sch.gr/video/view/746.html

Τί σημαίνει άραγε "οριζοντιοποίηση";




Ένας κλάδος παντός καιρού ...

elias

Παράθεση από: astefanogiannis στις 22 Ιαν 2010, 09:06:16 ΜΜ

Τί σημαίνει άραγε "οριζοντιοποίηση";



Με το συμπάθιο αλλά σαν στάση στο sex ακούγεται.

toufeki

-ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ(είναι επιμελώς ανορθόγραφο)  ΤΟ ΛΑΒΑΤΕ;
-ΝΑΙ!!!
-ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΛΑ!
-ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!
...
-ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ;
-ΟΤΙ ΘΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ, ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΣΤΙς ΞΑΠΛΕΣ!!!
-ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΚΑΙ ΟΣΟ ΞΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΘΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΕΠΠ, ΤΗΝ LOGO, ΤΟ SCRATCH, ΤΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ....ΚΑΙ ΑΜΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ Ε ΔΕ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΞΑΝΑΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ, ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ;



toufeki

κάποτε στο goodnight είχα γράψει:

"Άντε, ετοιμαστείτε παιδιά για το νέο έτος.
Ε φέτος είμαστε πιο τυχεροί από πέρσι.
Άλλο Άρης, άλλο Νούλα, πως να το κάνουμε!
Να! δείτε και μόνοι σας: http://www.youtube.com/watch?v=4T5iUvDadp4&feature=channel
Άλλο να χορεύεις για γυναίκα και άλλο για άντρα. ;)
...
Εμένα που μου αρέσουν πολύ οι γυναίκες δε θα βάλω κώλο κάτω φέτος.
Ελπίζω μόνο να με προσέξει περισσότερο η Νούλα από τον Άρη.  >:D
.....
Το πρώτο τραγούδι του έτους το αφιερώνω σε όλους τους χορευταράδες που Θα χορεύουν με τον ίδιο ρυθμό και ακόμα καλύτερα(για την Νούλα μας) και φέτος."

Κάτι ήξερα ο μπαγάσας.
Άντε και καλούς χορούς!

Vangelis

Toufeki Toufeki δεν μας λες εσύ καμιά παιδαγωγική εξυπνάδα μιας και βαρεθήκαμε τις "παιδαγωγικές μπούρδες των συμβούλων"
Πες μας και τι θα κάνουμε  "όταν ξυπνήσουμε από το ΑΕΠΠ, τη Logo, το ανοιχτό λογισμικό κ.λπ"
Καλές οι "πλακίτσες" με τη Νούλα και τα τραγουδάκια στο yutube  - καμιά πρόταση έχουμε?

Άντε και καλούς χορούς

toufeki

#5
Αγαπητέ συνάδελφε vangelis, τις "παιδαγωγικές μπούρδες των συμβούλων" δεν τις λένε οι σύμβουλοι, αλλά η κ. Νουλα εκεί το πάει. Έτσι θέλει να τις βλέπουμε με την οριζοντιοποίηση.
Εκτός και αν πιστεύεις οτι εσύ έχεις χρόνο για τα πάντα.
Άρα λοιπόν δεν είναι η δικιά μου άποψη αυτή αλλά η ερμηνεία που δίνω στην υπουργό μας που θέλει να μας κάνει ελβετικά πολυ εργαλία με μόνο κίνητρο το φιλότιμό μας.
...
Εγώ μπορώ να σου προτείνω μια "παιδαγωγική εξυπνάδα" δική μου που την παρουσίασα και στην 2η διημερίδα καθηγητών Πληροφορικής.
Αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να ψάξεις να την βρεις.

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=dlattach;topic=2116.0;attach=1044

Σημ. Θα σε παρακαλούσα επίσης να διορθώσεις το "μπούρδες" σε "μπαρούφες" που είναι αυτό που έγραψα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

pgrontas

Παράθεση από: astefanogiannis στις 22 Ιαν 2010, 09:06:16 ΜΜ
Επιτρέψτε μου να σταθώ σε τέσσερα σημεία και να μεταφέρω αυτολεξεί τα λόγια της κας Υπουργού :
...
"Τα παιδιά ξέρουν πια, έχουν υπολογιστές, ξέρουν πολύ καλύτερα από εμάς, ακόμα και τα παιδιά του Δημοτικού έχουν μια πάρα πολύ μεγάλη ευχέρεια που δεν έχουμε εμείς."
Και όλα τα παιδιά ξέρουν από το σπίτι τους να μιλάνε ελληνικά. Γιατί άραγε κάνουν επί 12 χρόνια μαθήματα ελληνικής γλώσσας;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

andreas_p

Βέβαια ... ξέρουν !!!!

fb, msn, chat, games  και γενικά όλες τις βαθυστόχαστες ενασχολήσεις με τις ΝΤ !!!!

Κάντε ένα απλό πείραμα  :  Δώστε ένα μικρό κείμενο νεοελληνικής και ζητήστε το νόημα (ή περίληψη)......

toufeki

...πάντως αυτό που έχω δει εγώ είναι οτι ο ίδιος ο υπουργός μας απαξίωσε πλήρως εκπαιδευτικά και παιδαγωγικά μέσα στο "σπίτι;" μας.
Και το έκανε με έναν επίσης απαξιωτικό τρόπο λέγοντας: "...σήμερα λίγο πολύ όλοι οι μαθητές γνωρίζουν Πληροφορική.......ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ(θαρρείς και η Πληροφορική είναι αρμόνιο) ".

Και το ερώτημα είναι: Πως θα αντιδράσουμε όλοι μας από πάνω(σύμβουλοι, κλπ) προς τα κάτω(απλοί καθηγητές). Διότι ο καθένας μπορεί να κορδώνεται για τις περγαμηνές του, αλλά αυτό μπορεί να το κάνει και μόνος του στο σπίτι του. Το θέμα είναι πως αυτές οι περγαμηνές θα βοηθήσουν τον κλάδο μας συλλογικά.

astef

#9
Συνάδελφοι, το λιγότερο που μπορεί να γίνει ως τη Δευτέρα, είναι να σταλεί η ομιλία της Υπουργού απομαγνητοφωνημένη στα γνωστά εκπαιδευτικά Sites (Alfavita, Esos κλπ) ώστε να ενημερωθούν όλοι οι συνάδελφοι.
Όποιος έχει κονέ με έντυπο ή ηλεκτρονικό τύπο θα μπορούσε να μπει και εκεί!
Οι προσβολές πρέπει να ξεπλυθούν,
να ειπωθεί επιτέλους η αλήθεια
και να βγούμε και από επάνω ζητώντας όχι μόνο περισσότερες ώρες από το Γυμνάσιο, αλλά και τροποποίηση Αναλυτικού Προγράμματος με προσθήκη νέων Διδακτικών Ενοτήτων που θα έχουν Πρακτική Εφαρμογή (πέραση στην πιάτσα...) !
Άκουσε εκεί, ξέρουν από τo Δημοτικό...και ότι τους μαθαίνουμε πώς να χτυπούνε τα πλήκτρα στα computers...
Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ!
Αυτά, κύριοι συνάδελφοι είναι η γνωστή γλώσσα του πεζοδρομίου και τα γνωστά λόγια που ακούμε από ψηφιακά αναλφάβητους πατεράδες και μανάδες για τα καμάρια τους, όχι από την ίδια την Υπουργό, η οποία εαν δεν ανήκει στην προηγούμενη περίπτωση, μάλλον έχει επικίνδυνους συμβούλους, καθηγηταράδες άλλων ειδικοτήτων...
Πρέπει η κοινωνία ολόκληρη να μάθει την αλήθεια, αλλιώς θα τη στρέψουν τεχνηέντως εναντίον μας (έχει ήδη αρχίσει αυτή η προσπάθεια, δυστυχώς)  και όλοι θα μας φτύνουν στο δρόμο.
Τί λέτε;

ΥΓ. Έχω στείλει το κείμενο στους συναδέλφους των Χανίων, στο Σύμβουλο Δυτικής Κρήτης, στον πρόεδρο της ΕΛΜΕ Χανίων, στον Πρόεδρο Συλλόγου Καθηγητών Πληροφορικής Δυτικής Κρήτης και στο Σύμβουλο Κυκλάδων.
Το κείμενο σύντομα θα αναρτηθεί και στο site του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων.
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

toufeki

#10
...εγώ την έχω ήδη στείλει στους συναδέλφους της Δωδ/νήσου.
Πόσοι άλλοι θα κάνουν άραγε το ίδιο;


σημ: Βέβαια το ανησυχητικό είναι ότι μετά από αρκετές ώρες, απάντηση δεν πήρα καμία.

toufeki

...καλά, αφού (σχεδόν)κανένας δεν δίνει σημασία, θα αναγκαστώ να κάνω πάλι μια "πλακίτσα":

...Σέ παρακαλώ Μπότσαρή μου. Κάνε μας να ξυπνήσουμε από τον ύπνο τον βαθύ.
Και γώ εικόνισμα θα σου κάνω δίπλα στον server του εργαστηρίου. :angel:

http://4.bp.blogspot.com/_0MLc1BJi2_w/S1o2w6g480I/AAAAAAAACnY/pI0KmtsZ8r0/s1600/photo48.jpg

toufeki

...και θα σας πω και μια άλλη "εξυπνάδα".
...Η κυρία Διαμαντοπούλου(Νούλα) και οι γύρω απο αυτήν θέλει να δώσει την Πληροφορική στα παιδια ως εξής(και για τους κακοπροαίρετους - κομματικά δεν αν οίκω πουθενά):
"...πάρτε παιδάκια μου ένα "μαχαίρι" και κόψτε το "ψωμάκι" σας".
Βέβαια όπως καταλάβατε από τα λεγόμενά της:
http://vod.sch.gr/video/view/746.html
....Δε θέλει να μάθουν τα παιδιά ότι με το "μαχαίρι" αυτό μπορεί να κόψουν και τα χεράκια τους.

Τι λέει λοιπόν σε μας:
"..Μπείτε στην γραμμή παραγωγής για να φτιάξουμε τα καλύτερα "μαχαίρια" (γιατί τώρα είμαστε 25 στους 27).
Το τί θα κάνουμε με αυτά μή σας απασχολεί. Αυτό είναι δικό μου θέμα."


Wizard

Ώστε αυτό έκανα ως τώρα: ΜΑΘΑΙΝΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΣΤΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ!!!  >:(
Πραγματικά, δεν ξέρω τι να πω... Τέτοια ωμή υποβάθμιση του αντικειμένου μας δεν την περίμενα. Τι θα γίνουμε δηλαδή, Βοηθοί Ψηφιακού Σχολείου;  >:(

Δεν υποτίθεται ότι τέλος του μήνα θα γινόντουσαν επίσημες ανακοινώσεις για τις νέες αλλαγές;
Πρέπει να βιαστεί η ΠΕΚΑΠ για συνάντηση με τη Διαμαντοπούλου την εβδομάδα που μας έρχεται και να βγάλει όσο πιο γρήγορα ανακοίνωση για το θέμα! Πρέπει να ενημερωθεί ο κόσμος!

Επίσης, δεν το κατάλαβα αυτό ότι τα παιδιά ξέρουν από το Δημοτικό υπολογιστές. Και ξένες γλώσσες ξέρουν, να τις αφαιρέσουμε κι αυτές!

toufeki

...Συνάδελφε (αν και κατα την γνώμη μου είναι ήδη αργά) μέχρι να ανασυνταχθούμε  για να δώσουμε μια εικόνα στο ψηφιδωτό μας, θα μας κάνουν ψηφίδες και θα φτιάξουν τα δικά τους ψηφιδωτά.
Ο μόνος χαμένος θα είναι όπως πάντα ο μαθητής και ο άλλος μας ο εαυτός.
Κατα τα άλλα πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα βρουν τον δρόμο τους...

panayotisk

Εμένα μου φαίνεται ότι η υπουργός δεν είναι εντελώς άσχετη. Δεν είναι δυνατό να μην ξέρει τι σημαίνει πληροφορική και τι χρησιμότητα έχει το μάθημα της πληροφορικής. Αλλού είναι το θέμα. Δεν υπάρχουν λεφτά για να πάρουν διοικητικούς - γραμματείς στα σχολεία. Χρειάζονται όμως τεχνική υποστήριξη τόσο τα εργαστήρια, όσο και οι μαθητές (με την ψηφιακή τάξη), όσο και οι Διευθυντές με e-school κλπ. Και εμείς είμαστε η ανέξοδη λύση.
Δεν είναι ότι δεν ξέρει, υποβαθμίζει τη δουλειά μας εσκεμμένα, ώστε να μας χρησιμοποιήσει αλλού. Ήταν προδιαγεγραμμένο εξάλλου όταν έπαιρναν ένα σωρό κόσμο της ειδικότητάς μας ενώ αυτό δεν χρειαζονταν από πλευράς διδακτικών ωρών. Δυστυχώς όπως φαίνεται την έχουμε άσχημα συνάδελφοι. Πρέπει το γρηγορότερο να αντιδράσουμε οργανωμένα.

toufeki

Πριν φτάσουμε στην οργανωμένη αντίδραση (γιατι στον δικό μας τον κλάδο είναι πολύ δύσκολο να συμβεί ) καλό είναι ο καθένας μας προσωπικά να λειτουργήσει ως πολλαπλασιαστής των (κοινών θέλω να πιστεύω)προβληματισμών μας.
Να ενημερώσουμε όσο περισσότερους συνάδελφους μπορούμε,
να πάρουμε πρωτοβουλία και να συζητήσουμε το θέμα με τους συμβούλους μας,
να επικοινωνήσουμε με τις τοπικές ΕΛΜΕ....

Εγώ προσωπικά επικοινώνησα με την σύμβουλό μου και αφού εξέφρασα τους προβληματισμούς μου, μου είπε πως θα συντάξει ΑΜΕΣΑ κείμενο και θα το στείλει προς όλες τις κατευθύνσεις.

Vangelis

Παράθεση από: astefanogiannis στις 23 Ιαν 2010, 12:07:10 ΜΜ
......
Οι προσβολές πρέπει να ξεπλυθούν,
να ειπωθεί επιτέλους η αλήθεια και να βγούμε και από επάνω ζητώντας όχι μόνο περισσότερες ώρες από το Γυμνάσιο, αλλά και τροποποίηση Αναλυτικού Προγράμματος με προσθήκη νέων Διδακτικών Ενοτήτων που θα έχουν Πρακτική Εφαρμογή (πέραση στην πιάτσα...) !
Άκουσε εκεί, ξέρουν από τo Δημοτικό...και ότι τους μαθαίνουμε πώς να χτυπούνε τα πλήκτρα στα computers...
Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ!
Αυτά, κύριοι συνάδελφοι είναι η γνωστή γλώσσα του πεζοδρομίου και τα γνωστά λόγια που ακούμε από ψηφιακά αναλφάβητους πατεράδες και μανάδες για τα καμάρια τους, όχι από την ίδια την Υπουργό, η οποία εαν δεν ανήκει στην προηγούμενη περίπτωση, μάλλον έχει επικίνδυνους συμβούλους, καθηγηταράδες άλλων ειδικοτήτων...
Πρέπει η κοινωνία ολόκληρη να μάθει την αλήθεια, αλλιώς θα τη στρέψουν τεχνηέντως εναντίον μας (έχει ήδη αρχίσει αυτή η προσπάθεια, δυστυχώς)  και όλοι θα μας φτύνουν στο δρόμο.
...

Μου κάνει εντύπωση η έκπληξη!!!   Ρωτήσατε ποτέ τους φίλους σας (τους ψηφιακά αναλφάβητους !!!) που έχουν παιδιά σε σχολείο τι γνώμη έχουν για την Πληροφορική που κάνουν τα παιδιά τους στο σχολείο;   Τι μεταφέρουν τα παιδιά στο σπίτι τους;  Να ειπωθεί επιτέλεους η αλήθεια - που φωνάζει ο συνάδελφος επάνω!

Όταν έχει "μαλλιάσει" η γλώσσα μου από την παιδαγωγική μπαρούφα (και όχι μπούρδα - συγνώμη για την αλλαγή) ότι αν δεν πάρουμε εμείς σοβαρά το μάθημά μας δεν πρόκειται να το πάρουν στα σοβαρά οι άλλοι - τι να πω τώρα. 

Θέλετε να σας πω την προσωπική μου γνώμη σα γονιός από τον καθηγητή Πληροφορικής της κόρης μου;.  Του μίλησα δύο- τρείς φορές και δεν καταλάβαινε  καν τι είναι αυτό που του έλεγα "ότι αυτό που κάνει δεν είναι πληροφορική".  Η απάντηση ήταν "αυτά αρέσουν στα παιδιά". Στην πράξη ήταν αυτά που ο ίδιος ήξερε και αυτά που τον βόλευαν.
Νομίζετε ότι όταν σε ένα σχολείο η πληροφορική έχει γίνει  "η ώρα του παιδιού" αυτό παραμένει στα όρια του εργαστηρίου πληροφορικής και δεν διαχέεται στην κοινωνία και μάλιστα καλύπτει τη φήμη πολλών διπλανών σχολείων που κάνουν καλά τη δουλεία τους.

Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι όταν προσπαθώ να πείσω κάποιον υπεύθυνο για τη χρησιμότητα της πληροφορικής στο σχολείο και για αλλαγές που πρέπει αν γίνουν, να μην έχει από τα δικά του παιδιά τις δικές μου εμπειρίες από τον καθηγητή της κόρης μου.  Αν έχει ακούσει από το παιδί του ότι στην ώρα της πληροφορικής παίζουν παιχνίδια και σερφάρουν στο Internet ότι επιχειρήματα και να πω εγώ για διαμόρφωση αλγοριθμικής σκέψης και ψηφιακής παιδείας μέσα από την πληροφορική θα πέσουν στο κενό.

Σχετικά με την "οριζοντιοποίηση"  πιστεύω ότι υπάρχουν δύο δρόμοι ο ένας είναι να επιμείνουμε ότι η πληροφορική είναι αποκλειστικά θέμα των πληροφορικών και οι άλλοι δεν καμία δουλειά με αυτήν και όσοι δεν το καταλαβαίνουν αυτό είναι ψηφιακά αναλφάβητοι.  Ο άλλος είναι να παραδεχθούμε την πραγματικότητα ότι η πληροφορική αναγκαστικά θα διαχυθεί σε όλες τις επιστήμες και μέσα σε αυτή τη διάχυση - οριζοντοποίηση αν θέλετε- να αναζητήσουμε το ρόλο μας. Φυσικά και δεν πρέπει να είναι ο ρόλος του βοηθού ή του χειριστή μηχανημάτων σε άλλους καθηγητές  αλλά θα πρέπει να συζητήσουμε για να δούμε εμείς  πρώτα το ρόλο μας στο αυριανό σχολείο.  Η περιχαράκωση και η άρνηση φοβάμαι ότι θα  οδηγήσουν στην επιβολή κάποιου ρόλου που σίγουρα δεν θα μας αρέσει. 
Ωραία η πρόταση για "εισαγωγή νέων διδακτικών ενοτήτων που έχουν πέραση στην πιάτσα" αλλά ποιες είναι αυτές; και τι θέση έχουν σε μια γενική εκπαίδευση;
Αν δεν δώσουμε εμείς την απάντηση τότε φοβάμαι ότι  θα κοιτάμε τον αφαλό μας και θα ψάχνουμε εχθρούς σε  "επικίνδυνους συμβούλους, καθηγηταράδες άλλων ειδικοτήτων..."
Ένα πρώτο βήμα είναι η ημερίδα για το μέλλον του μαθήματος ΑΕΠΠ  την Παρασκευή 29/01 ελπίζω να πάει καλά.

pgrontas

Το θέμα για μένα είναι το εξής: Θα παραμείνει αυτόνομο γνωστικό αντικείμενο η πληροφορική ή όχι;
Η πληροφορική στην εκπαίδευση έχει 3 σημαντικές συνιστώσες:
1. Αυτόνομο γνωστικό αντικείμενο
2. Ψηφιακός αλφαβητισμός (ΣΩΣΤΗ χρήση ΗΥ)
3. Εκπαιδευτικό εργαλείο για τα άλλα μαθήματα.

Εμείς πρέπει να κάνουμε τα δύο πρώτα. Οι καθηγητές των άλλων ειδικοτήτων τόσες επιμορφώσεις έκαναν. Ας τις χρησιμοποιήσουν επιτέλους.

Τώρα στο λύκειο με τις εφαρμογές, το ίδιο το υπουργείο μάς έχει σκάψει το λάκκο με την προαιρετικότητα των εφαρμογών και την μη διεξαγωγή εξετάσεων σε αυτές. Επιπλέον δεν νομίζω ότι πρέπει η πληροφορική να είναι 100% συνυφασμένη με το εργαστήριο. Ασφαλώς και τα παιδιά πρέπει να χρησιμοποιούν ΣΩΣΤΑ τον υπολογιστή (γιατί αλλιώς θα πατάνε πλήκτρα), αλλά υπάρχουν και ωραία θεωρητικά πράγματα που μπορούν να διδαχθούν.

Παράθεση από: Vangelis στις 24 Ιαν 2010, 04:20:49 ΜΜ
Ωραία η πρόταση για "εισαγωγή νέων διδακτικών ενοτήτων που έχουν πέραση στην πιάτσα" αλλά ποιες είναι αυτές; και τι θέση έχουν σε μια γενική εκπαίδευση;
Νομίζω ότι ο φόβος μην περάσουμε στην κατάρτιση, μας έχει κάνει εξίσου κακό, γιατί έχει στερήσει όμορφες πτυχές της επιστήμης μας. Δεν χρειάζεται να διδάξουμε στα παιδιά συγκεκριμένες τεχνολογίες αλλά τις αρχές στις οποίες αυτές βασίζονται, οι οποίες είναι καθολικές.
Κοίτα για παράδειγμα στο Computer Science Unplugged
με πόσα ωραία παραδείγματα διδάσκει προχωρημένες έννοιες όπως κρυπτογραφία, κώδικες διόρθωσης λαθών, συμπίεση κά. και χωρίς μάλιστα υπολογιστή. Και δεν νομίζω ότι οι γνώσεις αυτές είναι λιγότερο σημαντικές για την κατανόηση του κόσμου από αντίστοιχα θέματα της φυσικής, της χημείας κτλ.

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

astef

#19
Συνάδελφε, Βαγγέλη
Όσον αφορά τις 4 πρώτες παραγράφους που γράφεις έχεις δίκιο μέχρι και την τελευταία τελέια.
Φταίνε και κάποιο από εμάς! Και ως γνωστόν στην Ελληνική κοινωνία κυριαρχούν οι γενικέυσεις και τα στερεότυπα!
Όσον αφορά την τελευταία παράγραφο, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω στους δύο δρόμους που προτείνεις, διότι είναι λάθος εαν ακολουθηθεί αποκλειστικά μόνον ό ένας ή μόνον ο άλλος.
Η περιχαράκωση και η άρνηση μακριά από εμένα, αλλά εδώ βλέπεις ότι βγαίνει η Υπουργός και μας λέει τα παιδιά ξέρουν από το Δημοτικό και ότι δε χρειάζεται να τους μαθαίνουμε ... πώς να χτυπούνε τα πλήκτρα!
Αυτό σημαίνει μηδενισμός του έργου μας!
Μήπως πρέπει να πούμε και ευχαριστώ;
Οι αποφάσεις φαίνεται ότι έχουν ληφθεί και η όποια συζήτηση θα γίνει για να απαλύνει τις αντιδράσεις. Εμάς δε μας ρώτησε κανείς, ούτε πρόκειται να μας λάβουν υπόψη. Πώς ανακοινώνει η Υπουργός αποφάσεις, χωρίς να έχει προηγηθεί διαβούλευση, ε;
Όσον αφορά τις νέες διδακτικές ενότητες που λέω (της πιάτσας), ψάξε τα σχολικά βιβλία και θα τις βρεις ήδη μέσα. Πόσοι τις διδάσκουν; Πόσοι γονείς γνωρίζουν ότι διδάσκονται αυτά ή ότι θα έπρεπε να διδάσκονται; (Εδώ έρχονται αυτά που πολύ σωστά λες στις 4 πρώτες παραγράφους σου). Τα Αναλυτικά Προγράμματα πρέπει να ζητήσουμε να "αλλάξουν" περισσότερο για να αναβαπτιστούν στη συνείδηση της κοινωνίας, αλλά και στα μάτια ορισμένων από εμάς!
Τέλος, εκτός από το να κοιτάω τον αφαλό μου, επέτρεψέ μου να γνωρίζω (και όχι να ψάχνω)  το ρόλο ορισμένων απίθανων συμβουλατόρων του Υπουργείου και Φορέων του. Βέβαια στο ότι πρέπει να συζητήσουμε όλοι σοβαρά, έχεις απόλυτο δίκιο!
Ο φίλος Παναγιώτης είπε σωστά παραπάνω μία από τις διαστάσεις του θέματος σχετικά με το διοικητικό και τεχνικό προσωπικό και γνωρίζει και τα υπόλοιπα που έχουμε συζητήσει κατ' ίδίαν.
Βαγγέλη, εγώ πάντως δε περίμενα τις δηλώσεις της Υπουργού για να μάθω τι μέλει γενέσθαι.
Έχω αποκρυσταλλώσει αποψη εδώ και 2 χρόνια για το που πηγαίνουν τα πράγματα και στις επιμέρους κινήσεις δεν έχω πέσει ποτέ έξω ως τώρα.
Οι αποφάσεις έχουν παρθεί τα 3 τελευταία χρόνια. Δεν έχουν υλοποιηθεί ως τώρα παρά μόνο κάποια ελάχιστα.
Οι Υπουργοί και οι Κυβερνήσεις έρχονται και παρέρχονται, οι Συμβουλάτορες παραμένουν όμως οι ίδιοι Βαγγέλη! Αν ψάξεις, θα μάθεις!
Αυτά θα έρχονταν αργότερα ή γρηγορότερα, ανεξαρτήτως ποιος θα ήταν στην Κυβέρνηση!
Μην παρεξηγηθώ τώρα και για κομματικές απόψεις ! Μακριά από εμένα αυτά!
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ, ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΟΡΘΙΟΙ.
ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΘΕΣΜΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ. ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ; ΜΗΔΕΝ!
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ POST ΕΔΩ, ΠΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ; ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ!
ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ ΤΕΛΙΚΑ;
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

astef

#20
Παράθεση από: pgrontas στις 24 Ιαν 2010, 04:50:11 ΜΜ
Οι καθηγητές των άλλων ειδικοτήτων τόσες επιμορφώσεις έκαναν. Ας τις χρησιμοποιήσουν επιτέλους.

Σωστό.
Αυτή η κουβέντα μου θυμίζει την κινέζικη παροιμία με τα ψάρια ... και έχω βαρεθεί να την ανακαλώ στη μνήμη μου κάθε τρεις και λίγο. Αποτελεί κομμάτι μιας μεγάλης και πονεμένης κουβέντας του Ελληνικού Δημοσίου Τομέα-Καμπαρέ και ιδιαίτερα του Δημόσιου Σχολείου!
Πρέπει να μαζευτούμε σύντομα όλοι και να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση με προτάσεις για το πώς φανταζόμαστε το ρόλο μας στο Νέο Σχολείο!
Μήπως πρέπει να επιληφθεί ο υπεύθυνος του forum;
Καλό είναι να γίνει αυτό εδώ μέσα, πριν αρχίσει οποιοδήποτε είδος επίσημης "διαβούλευσης"!
Να είμαστε έτοιμοι!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Vangelis

Στο πλαίσιο της "οριζοντοποίησης"  :) θα ήθελα αν ακούσω τις απόψεις σας  για το παρακάτω θέμα.

Είναι γνωστό ότι εμείς δεν έχουμε καμιά δεύτερη ανάθεση και υπάρχει μια τάση των μαθηματικών να πάρουν  σα δεύτερη ανάθεση ένα μάθημα αλγοριθμικής.
Αναρωτιέμαι λοιπόν αν  πάρουν οι Μαθητικοί σα δεύτερη ανάθεση την πληροφορική και οι Πληροφορικοί σα δεύτερη ανάθεση τα μαθηματικά θα ήταν προς το συμφέρον μας (σα κλάδο μιλάω πάντοτε) ή οχι;

Για τους καχύποπτους η ερώτηση είναι θεωρητική και προσωπικά δεν έχω διαμορφώσει άποψη.


Vangelis

pgrontas συμφωνώ ότι υπάρχουν ωραιότατα θέματα πληροφορικής που δεν απαιτούν εργαστήριο, προσπαθώ να μεταφράσω και να τροποποιήσω ορισμένα από αυτά.
Ήδη έχω φτιάξει (τροποποιήσει) ένα που αναφέρεται στην κωδικοποίηση αριθμών και γραμμάτων. 

astef

Παράθεση από: Vangelis στις 24 Ιαν 2010, 05:36:48 ΜΜ
Στο πλαίσιο της "οριζοντοποίησης"  :) θα ήθελα αν ακούσω τις απόψεις σας  για το παρακάτω θέμα.

Είναι γνωστό ότι εμείς δεν έχουμε καμιά δεύτερη ανάθεση και υπάρχει μια τάση των μαθηματικών να πάρουν  σα δεύτερη ανάθεση ένα μάθημα αλγοριθμικής.
Αναρωτιέμαι λοιπόν αν  πάρουν οι Μαθητικοί σα δεύτερη ανάθεση την πληροφορική και οι Πληροφορικοί σα δεύτερη ανάθεση τα μαθηματικά θα ήταν προς το συμφέρον μας (σα κλάδο μιλάω πάντοτε) ή οχι;

Για τους καχύποπτους η ερώτηση είναι θεωρητική και προσωπικά δεν έχω διαμορφώσει άποψη.
Η ερώτησή σου είναι εντελώς άσχετη και άσκοπη με το πώς το Ψηφιακό Σχολείο θα διαπεράσει οριζόντια το Νέο Σχολείο!
Δεν έχει να κάνει με τις αναθέσεις, όπως τις γνωρίζουμε σήμερα!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Vangelis

Παράθεση από: astefanogiannis στις 24 Ιαν 2010, 05:46:52 ΜΜ
Η ερώτησή σου είναι εντελώς άσχετη και άσκοπη με το πώς το Ψηφιακό Σχολείο θα διαπεράσει οριζόντια το Νέο Σχολείο!
Δεν έχει να κάνει με τις αναθέσεις, όπως τις γνωρίζουμε σήμερα!

Μπορεί να μην είναι τόσο άσχετο όσο φαντάζεσαι και πιστέυω ότι έχει σχέση με το ρόλο μας.
Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να ακούσω απόψεις γιατί μπορεί να το θέσουν οι μαθηματικοί από την δική τους πλευρά. 
Μας συμφέρει να πάρουμε σα δεύτερη ανάθεση μαθηματικά ή όχι.

astef

Παράθεση από: Vangelis στις 24 Ιαν 2010, 05:54:23 ΜΜ
Μπορεί να μην είναι τόσο άσχετο όσο φαντάζεσαι και πιστέυω ότι έχει σχέση με το ρόλο μας.
Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να ακούσω απόψεις γιατί μπορεί να το θέσουν οι μαθηματικοί από την δική τους πλευρά. 
Μας συμφέρει να πάρουμε σα δεύτερη ανάθεση μαθηματικά ή όχι.
Επιμένεις,ε;
Έχεις μεγάλο κόλλημα !
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καθόλου τί σημαίνει οριζοντιοποίηση.
Ξαναλέω, η Πληροφορική (Ψηφιακό Σχολείο) θα διαπερνάει οριζόντια το Νέο Σχολείο σε δύο επίπεδα (διδακτικό+διοικητικό)!
Καλό είναι να μην εκτοξεύεις σενάρια επιστημονικής φαντασίας που αποπροσανατολίζουν τον κόσμο.
Ας συγκεντρωθούμε σε αυτά που είναι προ των πυλών και όχι σε φιλοσοφικές συζητήσεις μηδενικής πρακτικής αξίας!
Έλεος!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Vangelis

Το επίπεδο των εκφράσεων που χρησιμοποιεί ο καθένας εκφράζει και το επίπεδο του.  Παρακαλώ οι προσωπικές αντιπαραθέσεις να γίνονται με pm. 

astef

Παράθεση από: Vangelis στις 24 Ιαν 2010, 06:12:44 ΜΜ
Το επίπεδο των εκφράσεων που χρησιμοποιεί ο καθένας εκφράζει και το επίπεδο του.  Παρακαλώ οι προσωπικές αντιπαραθέσεις να γίνονται με pm.
Κάποιοι προβοκάτορες αποκαλύφθηκαν και προσπαθούν να βάλουν φωτιά στο θέμα...
Ενοχλήθηκαν πολύ, φαίνεται!
Λυπάμαι για την κατάντια μας.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ!

Γεια σας
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

P.Tsiotakis

Αντώνη, καλώς ήρθες στο στέκι,

όλα όσα γράφεις στο πρώτο μήνυμα είναι πολύ σημαντικά και ανησυχητικά και βέβαια όπως γράφεις όσοι παρακολουθούμε ΛΙΓΟ τα πράγματα (συνέδρια, συναντήσεις κλπ) το βλέπαμε...

Οριζοντιοποίηση σημαίνει  δυο πράγματα:
1. Η στάση ενός πεθαμένου

2. Η κατάργηση της πληροφορικής ως αυτόνομου γνωστικού αντικειμένου και η διδασκαλία της μέσω των άλλων αντικειμένων. Ως φυσική συνέπεια έρχεται η αξιοποίηση των καθηγητών πληροφορικής σε διοικητικές εργασίες.

Όπως εύκολα προκύπτει, εδώ μιλάμε για το δεύτερο.

ΥΓ: Τελικά θα το πάρουμε το επίδομα πληροφορικής ως γραμματείς  :D

evry

@astefanogiannis
Αν έχεις αντίρρηση σε κάτι μπορείς να την διατυπώσεις πιο κόσμια και χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Δεν νομίζω ότι σε έθιξε κάποιος εδώ μέσα για να μιλάς έτσι.

Όσο για το χαρακτηρισμό "προβοκάτορες" νομίζω ότι πρέπει να ανακαλέσεις γιατί σε αυτή την κοινότητα δεν έχουν θέση τέτοιοι χαρακτηρισμοί μεταξύ συναδέλφων.

Επίσης όσον αφορά αυτό που είπες παραπάνω δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να επιληφθεί ο υπεύθυνος του φόρουμ. Να κάνει τι? Δηλαδή τι αντίληψη είναι αυτή να τα περιμένουμε όλα από τους άλλους? Μπορείς να ανοίξεις ότι θέμα θέλεις και να καλέσεις άτομα στη συζήτηση, να διατυπώσεις ελεύθερα τις απόψεις σου και να γίνει διάλογος

@vangelis
Αυτό που λες για τις αναθέσεις δεν το θεωρώ σωστό και θα σου πω γιατί. Πρώτον, η τεράστια πλειοψηφία των μαθηματικών είναι παντελώς άσχετοι από πληροφορική. Δεύτερον ένα πολύ σημαντικό μέρος των πληροφορικών δεν έχουν επίσης ιδέα από μαθηματικά. Αυτό φαίνεται και από το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογών. Εξετάζοντάς το λοιπόν από τη πλευρά του μαθητή τα αποτελέσματα θα ήταν τραγικά.

Αν το δούμε τώρα συντεχνιακά να σου πω τι θα γίνει?  Αρκετοί μαθηματικοί θα προσπαθήσουν να πάρουν την Ανάπτυξη (που είναι πανελλαδικό μάθημα με ότι αυτό συνεπάγεται ;)) και θα μας φορτώσουν ότι μαθηματικά θέλουν να αποφύγουν, π,χ, Γεωμετρία Α λυκείου (λέμε τώρα). ή θα μας πουν : Ε πληροφορικοί είστε εσείς κάντε office που το ξέρετε καλά και αφήστε την επιστήμη για τους επιστήμονες.
  Γενικά δεν πιστεύω ότι είναι καλό να μπλέξουμε με αναθέσεις των μαθηματικών γιατί είναι πολύ πιο δυνατός και συσπειρωμένος κλάδος από εμάς και δεν θα έχουμε καμία τύχη

Για να μην παρεξηγηθώ δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει τέτοιο θέμα, απλά είπα κάποιες σκέψεις φωναχτά. Τώρα εσύ για να το αναφέρεις ως παλαιότερος κάτι θα ξέρεις :(
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Σούλας Βασίλης

Παράθεση από: pgrontas στις 24 Ιαν 2010, 04:50:11 ΜΜ
Το θέμα για μένα είναι το εξής: Θα παραμείνει αυτόνομο γνωστικό αντικείμενο η πληροφορική ή όχι;
Η πληροφορική στην εκπαίδευση έχει 3 σημαντικές συνιστώσες:
1. Αυτόνομο γνωστικό αντικείμενο
2. Ψηφιακός αλφαβητισμός (ΣΩΣΤΗ χρήση ΗΥ)
3. Εκπαιδευτικό εργαλείο για τα άλλα μαθήματα.

Συμφωνώ. Θα σχολιάσω λίγο το τρίτο όπου είναι αυτό το οποίο δεν θα θέλαμε να φορτωθούμε. Πραγματικά δεν μπορώ να δω πως εμείς μπορούμε να έχουμε εμπλοκή στο 3. Δηλαδή θα έρθει ο φιλόλογος ή ο μαθηματικός και θα μας πει φτιάξε μου σημειώσεις σε word; Δείξε μου το n-Τάξη. Δείξε μου πως δουλεύει το τάδε εκπαιδευτικό λογισμικό. Πιστεύετε ότι είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Εγώ το μόνο που με ανησυχεί είναι η ενδεχόμενη μετάλλαξη μας σε διοικητικούς. Αν είναι να γίνει αυτό θα ήθελα να γίνει εθελοντικά γιατί γνωρίζω αρκετούς συναδέλφους που θα το ήθελαν.
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

P.Tsiotakis

Οι αντιπαραθέσεις δε θα ωφελήσουν σε τίποτε. Σε αυτό το φορουμ η άποψη κάθε μέλους είναι ισοβαρής και σεβαστή!
Βέβαια, έτσι κι αλλιώς συμμετοχή σε αυτή τη συζήτηση δε πρόκειται να υπάρξει

Αν βρεθούν έστω και 10 μαθηματικοί σε όλη την Ελλάδα (μαθηματικοί, όχι μαθηματικοί-πληροφορικοί) που να απαντήσουν ναι στην ερώτηση "συμφωνείτε με δεύτερη ανάθεση των μαθημάτων σας στους πληροφορικούς", εγώ θα το δεχόμουν επίσης...
Μα κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν

Η περιχαράκωση στα όρια μας, φαίνεται να μη μας συμφέρει, δεν έχουμε δύναμη ούτε πολλές ώρες, ωστόσο αν ενωθούμε σε μια ένωση είμαστε πολυπληθέστεροι ίσως από τους μαθηματικούς.
Αν κατεβάσουμε ρολά στη γραμματειακή υποστήριξη, θα παραλύσει όλη η εκπαίδευση (διοικητικά)
Ούτε την ενημέρωση για τη γρίππη δε θα μπορούν να δώσουν στα μέσα ενημέρωσης

Πιθανώς η πληροφορική είναι σαν τα ελληνικά που μπορούν να καταργηθούν και ως βασική γλώσσα να καθιερωθούν τα αγγλικά

astef

Παράθεση από: evry στις 24 Ιαν 2010, 06:25:43 ΜΜ
@astefanogiannis
Αν έχεις αντίρρηση σε κάτι μπορείς να την διατυπώσεις πιο κόσμια και χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Δεν νομίζω ότι σε έθιξε κάποιος εδώ μέσα για να μιλάς έτσι.

Όσο για το χαρακτηρισμό "προβοκάτορες" νομίζω ότι πρέπει να ανακαλέσεις γιατί σε αυτή την κοινότητα δεν έχουν θέση τέτοιοι χαρακτηρισμοί μεταξύ συναδέλφων.

Επίσης όσον αφορά αυτό που είπες παραπάνω δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να επιληφθεί ο υπεύθυνος του φόρουμ. Να κάνει τι? Δηλαδή τι αντίληψη είναι αυτή να τα περιμένουμε όλα από τους άλλους? Μπορείς να ανοίξεις ότι θέμα θέλεις και να καλέσεις άτομα στη συζήτηση, να διατυπώσεις ελεύθερα τις απόψεις σου και να γίνει διάλογος
Φίλε Ευρυπίδη (αν δεν κάνω λάθος),
Κατ αρχήν, θα βγω να γράψω δημόσια για να αμυνθώ σε όσα μου γράφεις, αν και δε θέλω να κάψω εγώ ο ό ίδιος το πολύ σοβαρό αυτό θέμα που άνοιξα!
Επίσης, δε ζητάω εύκολα συγγνώμη όταν θεωρώ ότι έχω δίκιο.
Κάποιοι νομίζουν ότι είναι παιδική χαρά εδώ μέσα. Αν θέλει ο άλλος να μιλήσει για αναθέσεις και μαθηματικούς να ανοίξει άλλο θέμα, αυτά είναι παντελώς άσχετα με όσα πρόκειται να γίνουν από Σεπτέμβρη. Το να τα γράφει στο παρόν θέμα, φανερώνει σκοπιμότητα ...
Όσον αφορά το τι περιμένω εγώ από τον ευατό μου και τί από τους άλλους, άστο καλύτερα, διότι είχα και καλύτερα πράγματα να κάνω Παρασκευή βράδυ από το να απομαγνητοφωνώ τη Διαμαντοπούλου, να συντάσω κείμενα και να τα ανεβάζω σε ιστοσελίδες και forum!
Αγαπητέ, είναι καιρός (έστω και στο παρά πέντε) να ανοίξει ένα θέμα στο forum με κάθε "επισημότητα" και να γίνει μια σοβαρή συζήτηση επιτέλους πριν να είναι πολύ αργά.
Η ΠΕΚΑΠ τι άλλο κάνει σε αυτό το forum εκτός από το να αναρτά ανακοινώσεις για εκλογές;Ε;
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

astef

Παράθεση από: Σούλας Βασίλης στις 24 Ιαν 2010, 06:27:59 ΜΜ
....Πραγματικά δεν μπορώ να δω πως εμείς μπορούμε να έχουμε εμπλοκή στο 3. Δηλαδή θα έρθει ο φιλόλογος ή ο μαθηματικός και θα μας πει φτιάξε μου σημειώσεις σε word; Δείξε μου το n-Τάξη. Δείξε μου πως δουλεύει το τάδε εκπαιδευτικό λογισμικό. Πιστεύετε ότι είναι δυνατόν να γίνει αυτό; ....
Βασίλη, υποψιάζομαι ότι θα είσαι εντός και εκτός τάξης μαζί με το φιλόλογο!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

P.Tsiotakis

Το site αυτό δεν ανήκει στην ΠΕΚΑΠ ούτε αναρτά ειδήσεις της.
Είναι γεγονός πως τις τελευταίες μέρες αναφέρθηκε έντονα το θέμα των εκλογών και ΣΩΣΤΑ
καθώς η συμμετοχή ή η μη συμμετοχή σε ενώσεις είναι σημαντική για τον κλάδο

Είσαι ψαγμένος και ενεργός στο πεδίο που συζητάμε, μην αφήνεις το πάθος σου Αντώνη να σκιάσει τη συζήτηση...




astef

Ακριβώς, όποιος γυρίζει, μυρίζει ...και στο τέλος τον βγάζουν τρελό!
Υπάρχουν και άλλα μαντάτα που δεν τα είπε η υπουργός προχθές, αλλά προκύπτουν και αυτά αβίαστα, αν συνθέσει κανείς τα κομμάτια του παζλ από το 2005 ως σήμερα με έμφαση στα 3 τελευταία χρόνια!
Με τις υγείες μας!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

evry

  Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο θα ήθελα να πω και εγώ την άποψή μου.
  Στο σχολείο κάθε καθηγητής έχει ένα γνωστικό αντικείμενο το οποίο διδάσκει στα παιδιά. Οι μαθηματικοί έχουν τα μαθηματικά, οι φυσικοί την φυσική και πάει λέγοντας. Αλήθεια εμείς ποιο επιστημονικό αντικείμενο έχουμε? Ποια είναι η επιστήμη μας? Λοιπόν για να δούμε... δεν είναι το office , τα windows, τα linux αλλά ούτε και η τεχνολογία των υπολογιστών. Το μοναδικό αντικείμενο που θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε δικό μας αλλά και ταυτόχρονα ότι έχει τεράστια διδακτική αξία για τα παιδιά είναι η σχεδίαση αλγορίθμων. Αυτό είναι που μας διαφοροποιεί από τις άλλες ειδικότητες. Η επιστήμη μας είναι η επιστήμη που μελετά τους αλγορίθμους.
     Άρα θα έπρεπε να διδάσκουμε κατ'αρχήν βασικές προγραμματιστικές γνώσεις (Α,Β λυκείου) και στη συνέχεια σε ένα 2ο μάθημα ας πούμε αλγοριθμική σχεδίαση (διαίρει και βασίλευε, άπληστη μέθοδο κλπ). Επίσης θα πρέπει να συζητάμε σχετικά με την απόδοση αλγορίθμων και να εξηγήσουμε ότι στην αλγοριθμική έχει σημασία και η απόδοση.Δεν είναι πολυτέλεια.
   Όταν λοιπόν ασχολούμαστε με προβλήματα του στυλ "γράφουμε με κεφαλαία ή μικρά στη γλώσσα", όταν στις εξετάσεις οι θεματοδότες βάζουν αυτούσιες φράσεις από το βιβλίο, όταν το 4ο θέμα ξέρουμε κάθε χρόνο τι θα είναι και όταν αντί για το κόσκινο του Ερατοσθένη και τον αλγόριθμο του ΜΚΔ του Ευκλείδη εμείς μιλάμε για εισπράξεις κινηματογράφων, μέσους όρους θερμοκρασιών, γκολ ομάδων και δεν ξέρω τι άλλο, περιμένουμε να μας πάρει κανείς στα σοβαρά σαν ειδικότητα??
   Εάν δεν έχουμε εμείς συμφωνήσει στο αντικείμενό μας και δεν το έχουμε προπαγανδίσει και στους άλλους τότε θα μας βρουν αυτοί αντικείμενο και μας έχουν βρει μια χαρά. Είναι οτιδήποτε έχει να κάνει με το pc, eschool, survey, δ-βάση, ψηφιακή τάξη και ότι άλλο σκαρφιστούν.
  Αν θέλουμε να αποφύγουμε αυτά, ένας τρόπος υπάρχει να αναβαθμίσουμε τη διδασκαλία μας και το αντικείμενο που διδάσκουμε.
   
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

..."δε φτάνει μόνο να θέλουμε αλλά και να μπορούμε" Ευριπίδη. Αν θυμάμαι καλά εσύ το είχες γράψει κάποτε και συμφωνώ μαζί σου.
Εγώ θα το συνεχίσω λίγο παραπέρα: Δε φτάνει μόνο να μπορούμε αλλά και να θέλουμε τα "μπορούμε" μας να τα στοχεύουμε εκεί που πρέπει, όπως πρέπει και όταν πρέπει.

Έχω άδικο Ευριπίδη;

Εγω για παράδειγμα δεν μπορώ αλλά θέλω και προσπαθώ για να μπορώ.
Θέλω και προσπαθώ για να μπορώ να βοηθήσω τον κλάδο μου.
Αυτοί που μπορούν θέλουν να προσπαθήσουν να βοηθήσουν τον κλάδο μας;

Ας ξεκινήσουμε με μια απάντηση δε αυτό το ερώτημα.

Δυστυχώς  η Ελλάδα  μας δεν λειτουργεί με αξιοκρατικά κριτήρια.
Όποια προσπάθεια και να κάνουμε για να αποδείξουμε την αξία μας ως κλάδος Καθηγητών, "αυτοί" θα μας γράψουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.
Βέβαια θεωρητικά και μακροπρόθεσμα αυτό που λες ίσως φέρει κάποιο αποτέλεσμα.
Έχουμε όμως τον χρόνο να περιμένουμε μέχρι τότε; Θα υπάρχουμε ως καθηγητές μέχρι τότε;

Η άποψή μου είναι άμεσα να δραστηριοποιηθούμε επικοινωνιακά σε πρώτη φάση και μετά βλέπουμε....

Wizard

Θα μας τρελάνουν! Τώρα μιλάνε για αναβάθμιση: http://www.alfavita.gr/typos/t25_1_10_821.php

Μεγάλες περικοπές της εξεταστέας ύλης σε Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο, έναρξη αξιολόγησης, πρόγραμμα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, υποδομές WiFi στα σχολεία, έμφαση στη διδασκαλία ξένων γλωσσών και πληροφορικής και 200 νέα πιλοτικά ολοήμερα σχολεία από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, το πρόγραμμα της κυβέρνησης για το Νέο Σχολείο, δηλαδή τη ριζική μεταρρύθμιση του εκπαιδευτικού συστήματος.
...
Η επιχείρηση με κωδικό Νέο Σχολείο, όπως την ονομάζει η κυβέρνηση, θέτει σε άμεση προτεραιότητα την αναβάθμιση της διδασκαλίας της πληροφορικής και των ξένων γλωσσών, με ένταξή τους στο ωρολόγιο πρόγραμμα, ώστε να υπάρχει ενότητα της διδασκαλίας  ??? . Οι άμεσες αυτές αλλαγές αφορούν τα σχολεία όλων των βαθμίδων  :o .
...
Προτείνεται η μελέτη της μείωσης και του καλύτερου συντονισμού της ύλης των μαθημάτων που αντιστοιχούν στις Φυσικές Επιστήμες (Φυσική, Χημεία, Βιολογία), την Τεχνολογία και την Πληροφορική, τα Μαθηματικά και τη Γεωγραφία (μόνο στο τμήμα της που αφορά τη Φυσική Γεωγραφία και όχι αυτό που αφορά την Κοινωνική Γεωγραφία) του δημοτικού, του γυμνασίου και του λυκείου. Θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι δεν πρόκειται για δομική αλλαγή των προγραμμάτων σπουδών, αλλά μόνο για περικοπές και αναδιατάξεις της ύλης σε εκείνες τις περιπτώσεις όπου διαπιστωθούν τμήματα ύλης που χαρακτηρίζονται από τους ειδικούς ως επουσιώδη, υπέρμετρα δύσκολα για το γνωστικό επίπεδο των μαθητών της συγκεκριμένης ηλικίας ή αλληλοεπικαλυπτόμενα με άλλα τμήματα ύλης σε άλλες τάξεις ή/και σε άλλα μαθήματα.
...
Για την ψηφιακή σύγκλιση του σχολείου προβλέπεται αναβάθμιση στις υπάρχουσες ψηφιακές υποδομές (υπολογιστές, ηλεκτρονικοί μαυροπίνακες, κ.ά.), νέες υποδομές WΙFΙ και δικτύου που θα παρέχουν τη δυνατότητα υποστήριξης της εκπαιδευτικής διαδικασίας στο σχολείο, αλλά και από το σπίτι. Ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών στον τρόπο διοίκησης και διαχείρισης των εκπαιδευτικών μονάδων με ενιαίο ψηφιακό σύστημα διοίκησης  :-\ , δημιουργία νέου ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού και παρεμβάσεις στο πρόγραμμα σπουδών, ώστε να μπορεί να δεχτεί τις ψηφιακές παρεμβάσεις σε ικανοποιητικό χρονικό ορίζοντα.

evry

 Όταν βλέπεις να λένε "ξένες γλώσσες και πληροφορική" καταλαβαίνεις τι εννοούν έτσι? Να έχουν τα παιδιά Lower και ECDL

Νομίζω ότι θα πρέπει να υπάρξει αντίδραση αλλά όταν θα έχουμε και συγκεκριμένη τοποθέτηση. Τώρα ακούμε αερολογίες. Θα πρέπει να συνταχθεί ένα κείμενο το οποίο να λέει με λίγα λόγια ότι

"Μας τα έχετε πρήξει" τόσο καιρό με το ψηφιακό σχολείο και την ανάπτυξη της κριτικής ικανότητας των μαθητών, όταν εσείς οι ίδιοι έχετε κάνει το σχολείο το βασίλειο της παπαγαλίας. Αν θέλετε πραγματική ανάπτυξη της αναλυτικής και συνθετικής ικανότητας των μαθητών θα πρέπει να βρείτε ένα μάθημα που να έχει αυτόν τον διδακτικό στόχο. Ποιο να είναι άραγε????
Επίσης μην συγχέετε την πληροφορική με την χρήση Η/Υ.


What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Από τα λόγια της υπουργού καταλαβαίνω ότι μιλώντας για οριζοντίωση της πληροφορικής εννοεί την εφαρμογή των ΤΠΕ σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα, που για χρόνια μιλάμε κι ακόμα έρχεται...

Από την άλλη όταν μιλάει για πάτημα πλήκτρων ... όντως είναι σαν να λέει ότι εμείς αυτό έχουμε σαν αντικείμενο, .... ή αυτό κάνουμε τελικά!! Ο Βαγγέλης έχει δίκιο... κι ας μη θέλουμε να το ακούμε...

Επειδή κινδυνεύω να χαρακτηριστώ κι εγώ προβοκάτορας: @astefanogiannis: Όπου κι αν έχω διαβάσει τα μηνύματά σου, πάντα στο τέλος το ίδιο πράγμα γίνεται: δίνεις μία στην καρδάρα και χύνεις το γάλα! Ακόμα κι αν είχες άλλο ψευδώνυμο, θα σε εντόπιζα από το στυλ γραφής σου...  ;)

Τώρα, γιατί μας αποκαλεί συνεργάτες; Προφανώς θέλει να παίξουμε ρόλο στη διείσδυση των ΤΠΕ στο σχολείο σε όλα τα επίπεδα (δυστυχώς!). Εκτιμώ ότι θα θελήσει να μας εμπλέξει επίσημα στην Ψηφιακή Τάξη που ούτως ή άλλως δεν πάει καλά έτσι όπως έχει σχεδιαστεί. Για να μας φορτώσουν αποκλειστικά το eschool δεν το φοβάμαι και τόσο, αφού ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ασχοληθούν με αυτό και οι άλλες ειδικότητες. Δηλαδή στα Δημοτικά και τα Νηπιαγωγεία τι θα κάνουν;

astef

#44
Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 25 Ιαν 2010, 11:06:24 ΠΜ
Από την άλλη όταν μιλάει για πάτημα πλήκτρων ... όντως είναι σαν να λέει ότι εμείς αυτό έχουμε σαν αντικείμενο, .... ή αυτό κάνουμε τελικά!! Ο Βαγγέλης έχει δίκιο... κι ας μη θέλουμε να το ακούμε...
Επειδή κινδυνεύω να χαρακτηριστώ κι εγώ προβοκάτορας: @astefanogiannis: Όπου κι αν έχω διαβάσει τα μηνύματά σου, πάντα στο τέλος το ίδιο πράγμα γίνεται: δίνεις μία στην καρδάρα και χύνεις το γάλα! Ακόμα κι αν είχες άλλο ψευδώνυμο, θα σε εντόπιζα από το στυλ γραφής σου...  ;)
Συνάδελφε, Αδαμόπουλε δε διαβάζεις καλά τί γράφω.
Σε αυτά που αναφέρεις ότι είπε ο Βαγγέλης, σχετικά με την κατάσταση που περιγράφεις ,έχω υποστηρίξει ότι έχει απόλυτο δίκιο (δες προηγούμενα post).
Το προβοκατόρικο πήγαινε αλλού. Διάβαζε σε παρακαλώ, προσεκτικά τα μηνύματά μου πριν κάνεις ξανά post με αναφορά στο όνομά μου.
Όσον αφορά για την καρδάρα με το γάλα, και τα περί άλλου ψευδωνύμου/στυλ γραφής, το αφήνω στην κρίση των υπόλοιπων συναδέλφων που διαβάζουν προσεκτικά τί γράφει ο καθένας μας εδώ μέσα πριν τον σχολιάσουν.
Είμαι σίγουρος ότι το ύφος σου πηγάζει από το γεγονός ότι δεν έχεις διαβάσει όλα τα post!
Νίκο, καλό είναι να "ξυπνήσουμε" επιτέλους όλοι μας, αλλά δεν το βλέπω, όσο "προκλητικός" και αν γίνομαι εδώ μέσα!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Gnirut

Κάνω copy-paste post που είχα κάνει στις 31 Ιουλίου:

"Είναι βέβαιο ότι τα επόμενα χρόνια ο κύριος ρόλος μας θα είναι η υποστήριξη του δικτύου και των υπολογιστών όχι μόνο του σχολείου αλλά και των μαθητών (αυτά τα "τσαμπα" που λένε ότι θα δώσουν κάποια στιγμή) αλλά και των υπολοίπων εκπαιδευτικών. Το πολύ πολύ να μας λυπηθούν και να μας απαλλάξουν από το data entry αν και αυτό χλωμό το βλέπω.
Εαν με κάποιο τρόπο δεν μπορέσουμε να αναβαθμιστεί το μάθημα της πληροφορικής στα σχολεία και αναβαθμιστεί έτσι και ο ρόλος μας ως εκπαιδευτικού το παραπάνω σενάριο είναι σίγουρο. Ακόμα και η "ναυαρχίδα" μας η Α.Ε.Π.Π. θεωρείται, και μεταξύ μας είναι, για την πλάκα.
Δεν μπορώ π.χ. να καταλάβω γιατί δεν μεγαλώνει η ύλη της και ας γίνει "αλγοριθμική" και τι έγινε. Μην μου πει κανένας για μαθηματικούς που τη θέλουν και κουραφέξαλα. Εαν το πάρουμε έτσι όλα τα μαθήματα έχουν στη βάση τους τα μαθηματικά οπότε ακόμα και τη χημεία που χρησιμοποιεί την απλή μέθοδο των τριών θα έπρεπε να τη κάνουν μαθηματικοί. Και να το πάρουμε και αλλιώς γιατί να μην ανοίξει π.χ. και η διδασκαλία των μαθηματικών του γυμνασίου και σε άλλες ειδικότητες ...όπως η δικιά μας. Πρέπει δηλαδή να έχεις τελειώσει μαθηματικό για να διδάξεις τη δευτεροβάθμια εξίσωση; οποιοσδήποτε απόφοιτος θετικής σχολής μπορεί να το κάνει αυτό. Μπορεί τα παραπάνω να ακούγονται extreme αλλά μην ξεχνάμε ότι ένας βασικός λόγος που κρατιέται το μάθημα της πληροφορικής χαμηλά είναι οι "τριβές" με τις άλλες ειδικότητες και κυρίως με τους ΠΕ03.
Με το word και το excel είμαστε "doomed". Στο κάτω-κάτω χρόνο με το χρόνο η χρήση τους γίνεται όλο και πιο εύκολή..."

Τότε οι περισσότεροι είχαν κολλήσει στο ότι τόλμησα να θίξω την μαθηματάρα μας την ΑΕΠΠ και ότι μάλλον εγώ δεν την κάνω σωστά.
Τώρα που με όμορφα λόγια τα ίδια λέει η υπουργός τι λέτε;

andreas_p

Θα συμφωνήσω, με τον Ευριπίδη.

Ένας πληροφορικός τι έχει διδαχθεί;

Κατά βάση σχεδίαση και ανάπτυξη αλγορίθμων, πολυπλοκότητα αλγορίθμων, βάσεις δεδομένων, δυναμικές δομές, σχεδίαση ιστοσελίδων κ.α. .

Άρα πού πρέπει να εστιάσουμε (+ ΠΕΚΑΠ  + Σύμβουλοι) την προσοχή μας ;

Α', Β' Λυκείου :

ΠΕ03 ξέρετε πώς αποκαλεί το μάθημα επιλογής 'Εφαρμογές υπολογιστών';  fb  !!!!!!!
Γιατί άραγε ; Ο ίδιος διδάσκει ως επιλεγόμενο την αστρονονία.

Συνεπώς, πρέπει να αλλάξει το αναλυτικό πρόγραμμα αυτού του μαθήματος, νέο βιβλίο και το μάθημα να εξετάζεται.

Β' Λυκείου :

Η Τεχν. Επικοιν. να αντικατασταθεί από Αλγοριθμική επιπέδου  I.
Άλλωστε το 90% αυτών που διδάσκουν ΤΕ  είναι  ΠΕ19 !!!!

Γ' Λυκείου :

Η ΑΕΠΠ, Αλγοριθμική  επιπέδου II, με δυναμικές δομές , πολυπλοκότητα και όλο το  Κεφ. 10 .




toufeki

....Συνάδελφοι συμφωνώ μαζί σας.

Είναι όμως η ώρα να γίνουν ΤΩΡΑ όλα αυτά;

Αυτό που καιεί τώρα τον κλάδο, αντιμετωπίζεται μόνο με άμεση ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ.

Για να χτήσεις ένα οικοδόμημα ξεκινάς από τα θεμέλια όχι από το ρετιρέ.

Έχω άδικο;

Gnirut

Αγαπητέ toufeki δυστυχώς το εγκεφαλογράφημά μας ως κλάδου από ότι φαίνεται είναι ευθεία γραμμή. Με το που έλεγε αυτά που είπε η κ. υπουργός θα έπρεπε αυτό το post να έχει τουλάχιστον 500 απαντήσεις. Αντί αυτού καμμιά 10ρια άτομα λένε τον πόνο τους.

Resistence is futile πλέον. Ετοιμαστείτε λοιπόν συνάδελφοι να κάνετε support με τα μισά λεφτά της αγοράς έτσι για να στανιάρετε...

astef

#49
Παράθεση από: Gnirut στις 25 Ιαν 2010, 01:55:28 ΜΜ
Αγαπητέ toufeki δυστυχώς το εγκεφαλογράφημά μας ως κλάδου από ότι φαίνεται είναι ευθεία γραμμή. Με το που έλεγε αυτά που είπε η κ. υπουργός θα έπρεπε αυτό το post να έχει τουλάχιστον 500 απαντήσεις. Αντί αυτού καμμιά 10ρια άτομα λένε τον πόνο τους.

Resistence is futile πλέον. Ετοιμαστείτε λοιπόν συνάδελφοι να κάνετε support με τα μισά λεφτά της αγοράς έτσι για να στανιάρετε...
Καλά τα λέει το toufeki, καλά τα λέει και ο Gnirut !
Και αυτό είναι το πρόβλημά μας!
Έτσι ακριβώς, κλινικά νεκροί, σε πλήρη αφασία, που θα προσπαθήσουν να αναστηθούν σε δεύτερο χρόνο (ίσως να μην προσπαθήσουν ούτε και τότε!) και αν τα καταφέρουν έστω και εκ των υστέρων, θα επανέλθουν ως ζόμπι ...
Δευτέρα Παρουσία δεν υπάρχει συνάδελφοι!
Ό,τι ζήσεις σε αυτή τη ζωή και μόνον!
Κρίμα ...
Ένας κλάδος παντός καιρού ...


astef

#51
Δημοσιεύτηκε η ανακοίνωση που είχα στείλει στο site του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων: http://www.keplinet-chanion.gr/
Κατά τα άλλα, η κλασσική σιωπή ... του κοιμισμένου ...
Έως τώρα, μηδέν απαντήσεις από τη Λίστα Καθηγητών Πληροφορικής Νομού Χανίων.
Επίσης καμία κίνηση από θεσμικούς που έχω ενημερώσει (σχολικούς συμβούλους και πρόεδρους φορέων/ΕΛΜΕ κτλ).
Οι θεσμικοί υποψιάζομαι ότι κάτι θα βγάλουν ως ανακοίνωση-διαμαρτυρία για την τιμή των όπλων, αλλά δεν αρκεί!
Αυτό που χρειάζεται, είναι η ενημέρωση των συναδέλφων, η ευαισθητοποίησή τους και πάνω απ'όλα , η μαζική ενεργοποίηση!
Όνειρο θερινής νυκτός, αλλά γιατί να μην το προσπαθήσουμε;
Τουλάχιστον, ας κοιμόμαστε με ήσυχη τη συνείδησή μας ...

Υ.Γ. Καλά αυτά που προτείνετε ορισμένοι για αλγοριθμική, αλλά μην παραμυθιάζεστε! Η λύση δεν είναι μόνον, η τόνωση της ΑΕΠΠ και η επέκτασή της ... Αυτό είναι ένα μόνον από τα κομματάκια του παζλ ...
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Σούλας Βασίλης

Παράθεση από: astefanogiannis στις 24 Ιαν 2010, 06:46:16 ΜΜ
Βασίλη, υποψιάζομαι ότι θα είσαι εντός και εκτός τάξης μαζί με το φιλόλογο!

Συνάδελφοι προσωπικά θεωρώ αβάσιμες τις τόσο μαύρες προβλέψεις που αναφέρονται από κάποιους συναδέλφους σχετικά με το κλάδο μας. Η αίσθηση μου είναι ότι γενικά το μάθημα της Πληροφορικής θα πάει προς αναβάθμιση. Πιστεύω ότι η εισαγωγή στα Δημοτικά είναι κάτι που θα γίνει. Επίσης φαίνεται ότι το μάθημα στο Γυμνάσιο θα γίνει δίωρο. Καλό θα ήταν επίσης στο Λύκειο το μάθημα να πάει στα υποχρεωτικά και να αναβαθμιστεί η διδασκαλία του. Επίσης να θεσπιστεί κρατικό πιστοποιητικό γνώσης χρήσης Η/Υ και οι μαθητές να προετοιμάζονται για αυτό μέσα από το Λύκειο. Όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει με την Πληροφορική στο Λύκειο και πραγματικά είναι κάτι που μας προσβάλλει όλους. Για την ΑΕΠΠ καλό θα ήταν να ονομαστεί Αλγοριθμική με παραπάνω κομμάτια ύλης και να ξεκινάει από την Β' Λυκείου. Πιστεύω ότι σκοπός του Υπουργείου είναι να αναβαθμίσει την Πληροφορική και καλό θα είναι η αναβάθμιση να γίνει και με συμμετοχή δική μας κάνοντας προτάσεις έτσι ώστε η αναβάθμιση να είναι όσο το δυνατό πιο ουσιαστική. Σε αυτό σημαντικός είναι ο ρόλος της ΠΕΚΑΠ αλλά και της ΕΠΥ. Ο αρνητισμός, η απαισιοδοξία, η μαυρίλα δεν ταιριάζει στον κλάδο μας. Ζούμε στον αιώνα της Τεχνολογίας και της Πληροφορικής και όσο σκουριασμένα μυαλά και αν υπάρχουν στην διοίκηση της εκπαίδευσης και στο εκπαιδευτικό σύστημα γενικότερα δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να πάει πίσω η αναβάθμιση της Πληροφορικής.
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

toufeki

Η ιστορία θα δείξει Βασίλη.
Όταν μας χώσουν στην ψηφιακή λάντσα με μισθούς μεσαίωνα τότε τα λέμε πάλι.

panayotisk

Αγαπητέ Βασίλη,
Η έξτρα ώρα στο Γυμνάσιο είναι κάτι που ζητάμε καιρό τώρα. Όπως και η αναβάθμιση του μαθήματος στο Λύκειο.
Από που έχεις πληροφόρηση ότι θα αλλάξει αυτό; Εγώ από ότι έχω πληροφορηθεί δεν βλέπουν να γίνεται κάτι τέτοιο.
Από τα μέχρι τώρα λεγόμενα της υπουργού δεν προκύπτει ότι σκοπός του υπουργείου είναι να αναβαθμιστεί η πληροφορική, αλλά να αξιοποιηθεί η τεχνολογία στα υπόλοιπα μαθήματα.
Πράγματι η απαισιοδοξία και η μιζέρια δεν μας ταιριάζει, αλλά τα μέχρι τώρα μηνύματα μάλλον δεν είναι θετικά για τον κλάδο μας. Και πάλι αν έχεις κάποια άλλη πληροφόρηση παρακαλώ να αναφέρεις την πηγή, διότι οι φήμες δεν έχουν αξία μπροστά σε αυτά που πραγματικά γίνονται και λέγονται.

Gnirut

Η υπουργός ήταν σαφής σε αυτά που είπε. Συνήθως οι υπουργοί τα λένε αυτά με σκοπό το να δουν τι αντιδράσεις θα επιφέρουν. Προς το παρόν αντίδραση δεν βλέπω. Το μόνο που βλέπω είναι "ύπνο" ή ευσεβείς πόθους αναβάθμισης του κλάδου.

<Χιούμορ>
Βέβαια εαν το δει αλλιώς κάποιος μπορεί να πεί ότι η "οριζοντιοποίηση" είναι και αναβάθμιση. Μας αναθέτουν τις διοικητικές και οργανωτικές υποχρεώσεις του σχολείου, δηλαδή μας κάνουν managers άρα και golden boys άρα θα χεστούμε και στα πριμ. Πολύ γουστάρω...  :laugh:
</Χιούμορ>

<Συνέχιση Κλάματος>
...

astef

Παράθεση από: Gnirut στις 26 Ιαν 2010, 03:34:27 ΜΜ
Η υπουργός ήταν σαφής σε αυτά που είπε. Συνήθως οι υπουργοί τα λένε αυτά με σκοπό το να δουν τι αντιδράσεις θα επιφέρουν. Προς το παρόν αντίδραση δεν βλέπω. Το μόνο που βλέπω είναι "ύπνο" ή ευσεβείς πόθους αναβάθμισης του κλάδου.

<Χιούμορ>
Βέβαια εαν το δει αλλιώς κάποιος μπορεί να πεί ότι η "οριζοντιοποίηση" είναι και αναβάθμιση. Μας αναθέτουν τις διοικητικές και οργανωτικές υποχρεώσεις του σχολείου, δηλαδή μας κάνουν managers άρα και golden boys άρα θα χεστούμε και στα πριμ. Πολύ γουστάρω...  :laugh:
</Χιούμορ>

<Συνέχιση Κλάματος>
...
Γεια σου ρε συνάδελφε, Gnirut και επικείμενο golden boy! :D
Δε ξέρω αν έχεις υποψιαστεί ότι αυτό που μόλις είπες, πολύ πιθανόν να προβληθεί και ως επιχείρημα σε κάποια πολύ συγκεκριμένη χρονική στιγμή ...
Τί εννοώ;
Πώς μας αποκαλεί η Υπουργός αυτές τις μέρες;
Συνεργάτες!
Σε κάποια φάση στο άμεσο μέλλον - αν τυχόν αντιδράσουμε - θα υπάρξει επικοινωνιακή "καταιγίδα" αρνητική, αλλά και θετική προς τον κλάδο.
Ένα επιχείρημα της θετικής "καταιγίδας" θα μπορούσε άνετα να είναι αυτό που είπες! Ότι, δηλαδή, αναβαθμιζόμαστε ως κλάδος!
Θυμίζει την κλασσική τακτική του ιδιωτικού τομέα όπου βαπτίζουν τον άλλο executive manager με τις ίδιες αποδοχές, αλλά με αυξημένες αρμοδιότητες και ωράριο. Ο άλλος δέχεται βέβαια, διότι έχει φάει το δόλωμα του νέου του τίτλου!
Αλλά απ'οτι βλέπω ούτε αντίδραση θα υπάρξει και άρα ούτε επικοινωνιακή "καταιγίδα"!
Πάει και ο έξτρα τίτλος αναβάθμισης ρε γαμώτο!  :'(
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Σούλας Βασίλης

Παράθεση από: toufeki στις 26 Ιαν 2010, 02:41:05 ΜΜ
Η ιστορία θα δείξει Βασίλη.
Όταν μας χώσουν στην ψηφιακή λάντσα με μισθούς μεσαίωνα τότε τα λέμε πάλι.


Ψηφιακή λάντζα=γραμματειακή υποστήριξη. Μάλλον αυτό εννοείς. Θα εκφράσω την άποψη μου. Καταρχήν το ψηφιακή λάντζα το αναφέρεις σαν να είναι κάτι σαν ανθρακωρύχος στο Βέλγιο ή σαν καταδικασμένος σε καταναγκαστικά έργα. Εγώ βλέπω το θέμα απλά. Υπάρχει η τάση παντού και φυσικά και στα σχολεία της ψηφιοποίησης και των ηλεκτρονικών υπηρεσιών. Είσαι εναντίον αυτού; Πιστεύω όχι. Το θέμα είναι πως και ποιοί; Καταρχήν κάποια λίγα σχολεία που έχουν γραμματείς αυτό κατά κάποιο τρόπο το έχουν λύσει. Απαντάω στο ποιοί και πως. Πάρα πολλοί συνάδελφοι μα πάρα πολλοί και το ξέρετε όλοι ενδιαφέρονται γι αυτό. Επίσης όπως ξέρετε με τους πάρα πολλούς διορισμούς που έχουν γίνει στον κλάδο μας σχεδόν όλοι μας εργαζόμαστε με μειωμένο ωράριο (αυτό δεν το αναφέρει σχεδόν κανείς). Άρα με κατάλληλη διαχείριση του προσωπικού και η ''ψηφιακή λάντζα'' βγαίνει και το εκπαιδευτικό έργο. Είναι μια αυτονόητη λύση. Παράλληλα με αυτή τη λύση υπάρχει και η επίσημη θέσπιση της ''ψηφιακής λάντζας'' με μείωση ωραρίου (κάτι σαν τον υπεύθυνο εργαστηρίου), πράγμα που θα δημιουργήσει και οργανικές θέσεις και που πάρα πολλοί συνάδελφοι δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα και πάλι να ασχοληθούν όταν ξέρουν ότι έχουν οργανική και συμπληρωμένο ωράριο. Αυτό που σε ανησυχεί από ότι καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου είναι αυτό το θέμα να μείνει χωρίς να οργανωθεί επίσημα γιατί τότε θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα και θα είμαστε έρμαια της κάθε διεύθυνσης του σχολείου μας. Εγώ είμαι της άποψης να οργανωθεί επίσημα και με συγκεκριμένους κανόνες και τότε θα δείτε συνάδελφοι πόσοι θα τρέξουν στην ''ψηφιακή λάντσα'' το οποίο για μένα είναι μία αξιοπρεπής δουλειά που πρέπει να γίνει. Ο χειρισμός του VBI εντάσσετε στην ''ψηφιακή λάντζα''; Επειδή λοιπόν έχει γίνει οργανωμένα με συγκεκριμένες αποδοχές δεν υπάρχει κανένας που να μην θέλει να το αναλάβει, έτσι δεν είναι;
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

Gnirut

"Πάρα πολλοί συνάδελφοι μα πάρα πολλοί και το ξέρετε όλοι ενδιαφέρονται γι αυτό. Επίσης όπως ξέρετε με τους πάρα πολλούς διορισμούς που έχουν γίνει στον κλάδο μας σχεδόν όλοι μας εργαζόμαστε με μειωμένο ωράριο"

Ναι Βασίλη αλλά οφείλουν να το λένε στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ αυτό. Ότι πρόκειται δηλαδή για θέσεις γραμματέων και όχι για θέσεις καθηγητών μέσης εκπαίδευσης.

Ίσως να ήταν προτιμότερο να συναρμολογούμε και να πουλάμε PCακια αντί να παιδευτούμε να περάσουμε ΑΣΕΠ (με πολυετείς σπουδές σε σχολές με τις υψηλότερες βάσεις εισαγωγής) για να γίνουμε τελικά γραμματείς του κάθε "αργόστροφου φιλόλογου".

Είσαι ο αφρός της μέσης εκπαίδευσης Βασίλη και όχι η μούργα, πρέπει να το καταλάβουμε αυτό.

Σούλας Βασίλης

Παράθεση από: Gnirut στις 26 Ιαν 2010, 04:47:49 ΜΜ
Ότι πρόκειται δηλαδή για θέσεις γραμματέων και όχι για θέσεις καθηγητών μέσης εκπαίδευσης.

Ίσως να ήταν προτιμότερο να συναρμολογούμε και να πουλάμε PCακια αντί να παιδευτούμε να περάσουμε ΑΣΕΠ (με πολυετείς σπουδές σε σχολές με τις υψηλότερες βάσεις εισαγωγής) για να γίνουμε τελικά γραμματείς του κάθε "αργόστροφου φιλόλογου".

Είσαι ο αφρός της μέσης εκπαίδευσης Βασίλη και όχι η μούργα, πρέπει να το καταλάβουμε αυτό.

Μα αυτό λέω. Να ξεκαθαρίσει το τοπίο της γραμματειακής υποστήριξης. Ανάλογα με το μέγεθος του σχολείου με κάποιο τύπο να βγαίνουν ώρες γραμματειακής υποστήριξης. Να δοθεί και επίδομα χρήσης υπολογιστή. Όποιοι από τους καθηγητές ενδιαφέρονται (εθελοντικά οποιασδήποτε ειδικότητας) να αναλάβουν αποκλειστικά ή σαν συμπλήρωση ωραρίου και το θέμα θα λυθεί άμμεσα. Εγώ θα σου θέσω τα εξής ερωτήματα:

1) Τα γραφεία και οι διευθύνσεις πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με καθηγητές δεν στελεχώνονται; Μήπως κάνω λάθος ότι όλοι θέλουν να πάνε;

2) Οι αποσπασμένοι στις υπηρεσίες του Υπουργείου και στο Υπουργείο καθηγητές δεν είναι; Μήπως κάνω λάθος ότι όλοι θέλουν να πάνε;

3) Το ότι κάποιος προσλαμβάνεται σαν καθηγητής μέσης εκπαίδευσης απόκλείει και την περίπτωση να ασκείσει διοικητικό ή γραμματειακό έργο; Αυτό σε ποιό νόμο στηρίζεται; Δηλαδή θα αρνιόσουν να γίνεις διευθυντής και θα το χαρακτήριζες δουλειά για μούργα; Μήπως εκτός από εκπαιδευτικός καλύπτεσαι και από τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα; Το ότι θα γίνουμε δημόσιοι υπάλληλοι όλοι το ξέραμε και το επιδιώξαμε. Αυτό που λες καλύτερα να συναρμολογούσαμε PCάκια εγώ θα πω ότι κάνεις ότι επιλέγεις. Άρα είσαι στην εκπαίδευση γιατί το θεωρείς προτιμότερο από αυτό που αναφέρεις. 

4) Το εκπαιδευτικό έργο δηλαδή αποκλείει οποιοδήποτε άλλο έργο στα πλαίσια του εκπαιδευτικού συστήματος όταν τηρήται το θεσμοθετημένο ωράριο εργασίας;

Εγώ ανακεφαλαιώνοντας θα πω το εξής. Να θεσμοθετηθεί η γραμματειακή υποστήριξη με συγκεκριμένους κανόνες και τότε ίσως δούμε πολλές εκπλήξεις, όπως συναδέλφους να συνωστίζονται ποιός θα αναλάβει και σε μία μελλοντική συζήτηση στο στέκι εδώ να διαβάζουμε για αδικίες και για ευνοική μεταχείριση κάποιων που πήραν την γραμματειακή υποστήριξη.  ;) (Για το VBI το έχουμε δει)
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

Gnirut

Σωστά και άγια αυτά που λες Βασίλη αλλά εγώ σου λέω ότι εαν δεν πατήσουμε ποδάρι σε λίγο δεν θα πάρουμε χαμπάρι στο πότε θα έχουμε διολισθήσει σε γραμματεις.

Και οι γραμματείς από όσο ξέρω ουδέποτε γίνονται διευθυντές...

toufeki

#61
Ρε Βασίλη, δε διαφωνώ με αυτά που γράφεις. Όλα αυτά που λες είναι καλά. Μόνο που οι προθέσεις και αποφάσεις του υπουργείου μας μέχρι τώρα, δε μου επιτρέπουν να είμαι και πολύ αισιόδοξος. Και αυτό το υποστηρίζω όχι αυθαίρετα αλλά με το μαξιλάρι 14ων ετών εμπειρίας στο Ελληνικό σχολείο.
Το μόνο που πρέπει να ξεκαθαρίσω είναι ότι με τον όρο ψηφιακή λάντζα δεν εννοώ μόνο την γρ. υποστ.
Μέσα στην ψηφιακή λάντσα θα είναι και η συντήρηση του υλικού - λογισμικού, οι χιλιάδες απορίες των-  ανέτοιμων να δεχτούν την οριζοντιοποίηση- υπόλοιπων συναδέλφων άλλων ειδικοτήτων, τις χιλιάδες απορίες των μαθητών για κάθε είδους θέμα που θα έχει να κάνει για άλλα μαθήματα και όχι μόνο, τις απαιτήσεις της διεύθυνσης που είναι έτσι και αλλιώς αυξημένες(φαντάσου τι απαιτήσεις θα έχουν αν μας φορτώσουν τον ρόλο της οριζοντιοποίησης).
Και ύστερα όλα αυτά περί των μειωμένων  ωραρίων δεν είναι θέματα που εμείς τα προκαλέσαμε. Έτσι δεν είναι;
Είναι μήπως ανίκανοι αυτοί που διαχειρίζονται το προσωπικό της δημόσιας εκπαίδευσης ή υπάρχει σκοπιμότητα;


Σημ: Εγώ προσωπικά φέτος έχω και 1 ώρα υπερωρία Βασίλη.

astef

Παράθεση από: Σούλας Βασίλης στις 26 Ιαν 2010, 05:21:32 ΜΜ
Εγώ ανακεφαλαιώνοντας θα πω το εξής. Να θεσμοθετηθεί η γραμματειακή υποστήριξη με συγκεκριμένους κανόνες και τότε ίσως δούμε πολλές εκπλήξεις, όπως συναδέλφους να συνωστίζονται ποιός θα αναλάβει και σε μία μελλοντική συζήτηση στο στέκι εδώ να διαβάζουμε για αδικίες και για ευνοική μεταχείριση κάποιων που πήραν την γραμματειακή υποστήριξη.  ;) (Για το VBI το έχουμε δει)
Θα δούμε και τέτοιες σκηνές (όχι εκπλήξεις για εμένα), που περιγράφει ο Βασίλης, να είστε σίγουροι ...
Καλά τα λέει για το VBI κ.τ.λ.!
Μήπως τελικά η νεκρική σιωπή του κλάδου δε φανερώνει μόνον αδιαφορία, αλλά κρύβει και κάτι άλλο σχετικά με θέματα προτεραιότητας επιλογής;   ???
Δε νομίζω να έχουμε γίνει τόσο δολοπλόκοι και πονηρίδηδες ... :D
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Wizard

Βασίλη,

1) Τα γραφεία, οι διευθύνσεις και το ΥΠΕΠΘ στελεχώνονται κατά μεγάλο βαθμό λόγω μορίων. Είμαι περίεργος για τη νέα χρονιά, δηλαδή να δούμε πόσοι θα αιτηθούν απόσπαση αν καταργηθούν τα μόρια της οργανικής.

2) Φυσικά και δεν αποκλείεται το διοικητικό έργο στο σχολείο, όμως όχι εις βάρος του εκπαιδευτικού έργου, αυτή είναι η ουσία. Και επειδή αναφέρθηκες στο θεσμοθετημένο ωράριο, δεν μπορεί να πατάνε όλοι σε αυτό και να λένε "ο νόμος λέει μέχρι 30 ώρες την εβδομάδα και μέχρι 6 ημερησίως" και οι όμως υπόλοιποι να φεύγουν. Αν αναγκάζονταν να μένουν όλοι μέχρι τις 2, τότε ναι, θα ήταν αναγκασμένοι να κάνουν και κάτι.

3) Σε αυτά που λες για ξεκαθάρισμα των ωρών γραμματειακής, συμφωνώ. Πόσο πιστεύεις όμως ότι θα γίνει έτσι; Η μέχρι τώρα πρακτική του ΥΠΕΠΘ αφήνει το Σύλλογο να αποφασίζει για αυτά τα θέματα, πόσω μάλλον τώρα που φημολογείται η αυτοδιοίκηση του σχολείου. Τρανό παράδειγμα το e-school, που το ΥΠΕΠΘ δεν ανέφερε τίποτα για το ποιος το εγκαθιστά και το ποιος το χρησιμοποιεί, καθώς και η Ψηφιακή Τάξη με ανυπαρξία τεχνικής υποστήριξης. Δεν βλέπω γιατί να αλλάξει τώρα.
Αλλά επίσης συμφωνώ σε αυτό που λες, ότι πολλοί θα τρέξουν αν θεσμοθετηθεί γραμματειακή (ειδικά αν υπάρχει και επίδομα ;) )

toufeki

....χαζοί είναι να ορίσουν διακριτούς ρόλους;
Έτσι θα ξεκαθάριζε το τοπίο και ο κάθε κατεργάρης θα πήγαινε στον πάγκο του.
Οι διακριτοί ρόλοι δημιουργούν και επιδόματα πληροφορικής. Έτσι δεν είναι;
Ενώ εάν παραμείνουμε  εκπαιδευτικοί κατ' επίφαση, τότε δικαιούμαστε το επίδομα; Ναι ή ου; ;)

Δεν είναι καθόλου χαζοί λοιπόν, ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.

Σημ. Με πρόλαβες για το επίδομα wizard. Για να ξέρουμε πως λειτουργούμε στην Ελλάδα όχι τίποτα άλλο.

katrina

Παράθεση από: toufeki στις 22 Ιαν 2010, 10:44:02 ΜΜ
κάποτε στο goodnight είχα γράψει:

"Άντε, ετοιμαστείτε παιδιά για το νέο έτος.
Ε φέτος είμαστε πιο τυχεροί από πέρσι.
Άλλο Άρης, άλλο Νούλα, πως να το κάνουμε!
Να! δείτε και μόνοι σας: http://www.youtube.com/watch?v=4T5iUvDadp4&feature=channel
Άλλο να χορεύεις για γυναίκα και άλλο για άντρα. ;)
...
Εμένα που μου αρέσουν πολύ οι γυναίκες δε θα βάλω κώλο κάτω φέτος.
Ελπίζω μόνο να με προσέξει περισσότερο η Νούλα από τον Άρη.  >:D
.....
Το πρώτο τραγούδι του έτους το αφιερώνω σε όλους τους χορευταράδες που Θα χορεύουν με τον ίδιο ρυθμό και ακόμα καλύτερα(για την Νούλα μας) και φέτος."

Κάτι ήξερα ο μπαγάσας.
Άντε και καλούς χορούς!

χαχαχα! Ετσι μπράβοοοοοοο. Να δουμε το θέμα της "οριζοντοποίησης" με χιουμορ. :-)
Aραγε, το end  θά είναι happy;

dimitra

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Δε λέω, καλοί οι 2 μήνες άδεια το καλοκαίρι, καλή και η μονιμότητα, αλλά άλλος είναι ο λόγος για τον οποίο έγινα καθηγήτρια. Μου αρέσει η τάξη, μου αρέσει να διδάσκω Πληροφορική. Έχω ψώνιο, πώς το λένε! Και δεν το λέω για να μου πείτε "μπράβο", το λέω γιατί το ξέρω ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι έτσι είναι (παρά την προσπάθεια σπίλωσης του επαγγέλματός μας ότι... παίζουμε τάβλι). Αν ήθελα να είμαι γραμματέας θα έκανα άλλη δουλειά (κ θα έπαιρνα κ περισσότερα λεφτά).

Η προσπάθεια να γίνει ο κλάδος της Πληροφορικής υποστηρικτικός στους άλλους κλάδους και η διοικητική στροφή των καθηκόντων μας γίνεται χρόνια τώρα, αλλά αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με τις δηλώσεις της υπουργού, προχωρά ένα βήμα παραπέρα. Τι θα κάνουμε; Καλό να τα λέμε μεταξύ μας, λογικό να το συζητάμε στα φόρουμ, αλλά αυτό δεν προχωρά (είναι όπως αυτό στο facebook: ταϊστε τα παιδιά της Αφρικής με ένα κλικ). Χρειάζεται συλλογική δράση. Η ΠΕΚΑΠ είναι ένα επιστημονικό σωματείο, αλλά εδώ χρειαζόμαστε κάτι περισσότερο. Προτείνω ο καθένας μας να ενημερώσει την τοπική του ΕΛΜΕ, ώστε να πιέσουν την ΟΛΜΕ να πάρει θέση στο ζήτημα. Το ξέρω ότι η ΟΛΜΕ συχνά παρουσιάζει αγκυλώσεις, αλλά είναι το συνδικαλιστικό μας όργανο και με πίεση δική μας είναι ο μόνος τρόπος (κατά τη γνώμη μου) για να πετύχουμε κάτι.
Ενιαίο, δημόσιο και δωρεάν δωδεκάχρονο σχολείο.

Gnirut

Δεν βλέπω και πολλές εναλλακτικές εκτός από τις ακόλουθες:
α) Συσπείρωση μέσω εγγραφής στην ΠΕΚΑΠ (αλήθεια τι ποσοστό επίτου συνόλου των πληροφορικάριων είναι γραμμένο στη ΠΕΚΑΠ;)
β) Πρόωθηση των δίκαιων αιτημάτων μας όποτε και όπου μπορούμε σε προσωπικό επίπεδο (προς ΟΛΜΕ και άλλες ειδικότητες).
γ) Επαγγελματική στάση όταν καταπατάται η επαγγελματική μας αξιοπρέπεια.

poursali

μάλλον χρειαζόμαστε εναν κοινο αλγοριθμο αντιδρασης... ισως θα ηταν καλο να τον αναπτυξουμε εδω περα στο στεκι... δεν αστειευομαι
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

Εγώ προσωπικά έγινα μέλος πρόσφατα (18/01) και το έκανα όχι γιατί η ΠΕΚΑΠ με καλύπτει απόλυτα, αλλά σε τέτοιες δύσκολες στιγμές πιστεύω ότι είναι η μόνη ένωση που αν έχει δυνατή φωνή(την δική μας και όχι μόνο του διοικητικού συμβουλίου) μπορεί να πιέσει το υπουργείο.
Δε το λέω αυθαίρετα αυτό. Στηρίζομαι στο γεγονός ότι η κ Νουλα επέλεξε την συγκεκριμένη ένωση για να κάνει την πασαρέλα της. Άρα μας "υπολογίζει" περισσότερο μέσα στην ΠΕΚΑΠ και λιγότερο στις επιστημονικές μας ενώσεις. Είπαμε δεν είναι χαζή. Αυτό το κάνει κυρίως για να μην έχουμε και πολλές πιθανότητες στην διεκδίκηση του επιδόματος Πληροφορικής.
Αλήθεια πότε συζητήθηκε τελευταία το θέμα  της διεκδίκησης του παραπάνω επιδόματος (ως εκπαιδευτικών ακόμα) μέσα στο ΣΤΕΚΙ;

poursali

Παράθεση από: toufeki στις 27 Ιαν 2010, 09:38:12 ΠΜ
Εγώ προσωπικά έγινα μέλος πρόσφατα (18/01) και το έκανα όχι γιατί η ΠΕΚΑΠ με καλύπτει απόλυτα, αλλά σε τέτοιες δύσκολες στιγμές πιστεύω ότι είναι η μόνη ένωση που αν έχει δυνατή φωνή(την δική μας και όχι μόνο του διοικητικού συμβουλίου) μπορεί να πιέσει το υπουργείο.
Δε το λέω αυθαίρετα αυτό. Στηρίζομαι στο γεγονός ότι η κ Νουλα επέλεξε την συγκεκριμένη ένωση για να κάνει την πασαρέλα της. Άρα μας "υπολογίζει" περισσότερο μέσα στην ΠΕΚΑΠ και λιγότερο στις επιστημονικές μας ενώσεις. Είπαμε δεν είναι χαζή. Αυτό το κάνει κυρίως για να μην έχουμε και πολλές πιθανότητες στην διεκδίκηση του επιδόματος Πληροφορικής.
Αλήθεια πότε συζητήθηκε τελευταία το θέμα  της διεκδίκησης του παραπάνω επιδόματος (ως εκπαιδευτικών ακόμα) μέσα στο ΣΤΕΚΙ;

και εγω εγινα μελος αλλα δεν αρκει απο οτι φαινεται... οπως ειπα μονο 300 ατομα ηταν στην ημεριδα.. εγω πηγα παροτι ειμαι στην επαρχια και περιμενα να ερθει ενας αξιοπρεπεις αριθμος συναδελφων απο αθηνα, αλλα τζιφος...

επισης αυτο που εχω να πω για τις λοιπες ενωσεις ειναι οτι δεν πρεπει να τις μπερδευουμε και σε καμια περιπτωση να τις συγκρινουμε... οπως πολυ σωστα ειπες toufeki ειναι επιστημονικες ενωσεις και δεν εχουν πρωτη τους προτεραιοτητα τα δικα μας προβληματα (σαν εκπαιδευτικους εννοω).. η μονη που λειτουργει με βαση αυτα ειναι ΠΕΚαΠ... αρα δεν υπαρχει συγκριση... γνωμη μου ειναι οτι ολοι οι εκπαιδευτικοι ΠΕ19-20 πρεπει να ειναι μελη της ΠΕΚαΠ και απο εκει και περα αν θελουν σε οποιαδηποτε αλλη ενωση χωρις να περιμενουν απο εκει ιδιαιτερες εξελιξεις... γνωμη μου... εδω ειμαστε να το συζητησουμε αν εχει καποιος/α αλλη αποψη
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λές φίλε poursali(το όνομά σου;).
Επίτηδες το έγραψα για να καταλάβουμε ότι είναι κάποιες λίγες στιγμές που πρέπει να λειτουργούμε περισσότερο ως ΠΕΚΑΠ(όλοι μας) και λιγότερο ως επιστημονικές ενώσεις γιατί αλλιώς δεν έχουμε καμία τύχη.
Εξάλλου οι επιστημονικές ενώσεις είναι το DNA μας.
Μια από τις λίγες στιγμές είναι η τρέχουσα συγκυρία.

astef

Η ΠΕΚΑΠ υποστηρίζει ότι είναι και κλαδική και επιστημονική ένωση.
Έχει διασυνδέσεις στο Υπουργείο και πολλές φορές γνωρίζει τις εγκυκλίους πριν καν τυπωθούν. Έτσι τουλάχιστον είπε ξεκάθαρα, ο κ Ιωαννίδης σε ομιλία του στην ημερίδα της προηγούμενης εβδομάδας.
Το θέμα συνάδελφοι είναι, από ποια οπτική βλέπει η ΠΕΚΑΠ τα πράγματα. Δείτε γι αυτό τα σχόλια του συναδέλφου Πέντσα ( toufeki εσύ δεν είσαι;) και τις απαντήσεις της ΠΕΚΑΠ στο pekap.blogspot.com.
Δεν αρκεί να γραφτεί κάποιος μέλος. Εγώ έχω γραφτεί εδώ και κάποια χρόνια. Χρειάζεται δραστηριοποίηση στις συνεδριάσεις των ΔΣ που γίνονται. Δεν πρέπει να τα περιμένει κανείς όλα, μόνο από το ΔΣ! Βέβαια, ακόμα και αν η ΠΕΚΑΠ, είχε 7500 μέλη (διότι τόσοι περίπου είμαστε!), χωρίς ενεργή συμμετοχή στις συνεδριάσεις, δε θα άλλαζε και πάλι τίποτα.
Δεν πρέπει να περιμένουμε μόνο να δούμε αν βγει κάποια ανακοίνωση στο πρώτο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ μετά τις εκλογές, αν θυμάμαι καλά μέσα στο πρώτο 10ήμερο του Φλεβάρη.
Χρειάζεται ενεργοποίηση από εμάς, όλους, όχι μόνο από τους συναδέλφους της Αθήνας!
Ψαχτείτε! Υπάρχουν και παραρτήματα, αλλά και κατά τόπους Σύλλογοι Καθηγητών Πληροφορικής ενθυλακωμένοι στην ΠΕΚΑΠ ή επικοινωνούντες με αυτήν.
Από όσους έχω ενημερώσει εγώ πάντως, απαντήσεις έως τώρα : ΜΗΔΕΝ!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

poursali

@toufeki κωστα, εσενα?

@astefanogiannis
εχεις δικιο.. τα παραρτηματα ειναι αφαντα.. δεν ξερω ποια ειναι και που υπαρχουν και τι κανουν... ελπιζω σε αλλες περιοχες να ειναι δραστηριοι και απλα να μην το εχω αντιληφθει...
θα πω ομως και την αμαρτια μου.. παροτι ειμαι διορισμενος 4η χρονια φετος, μολις πριν λιγους μηνες εμαθα για την ΠΕΚαΠ... και αυτο περισσοτερο τυχαια ανακαλυψα το ιστολογιο τους και διαβασα και εδω στο στεκι επειτα καποια πραγματα... δεν ξερω ποιανου ευθυνη ειναι αυτο.. μαλλον ισχυει το "μιση ντροπη δικη μου, μιση δικη σου"
και λεω κατι απλο.. οταν εγιναν οι επιμορφωσεις των νεοδιοριστων δεν θυμαμαι να ακουσα ή να ειδα κατι για αυτους...
εχουμε δρομο, αλλα αυτο δεν πειραζει... αρκει να βαλουμε μπρος και να κινηθουμε στη σωστη κατευθυνση
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Gnirut

Η αλήθεια είναι ότι είμαστε και περίεργος κλάδος.
"501" σύλλογοι πληροφορικών υπάρχουν. Ο καθένας από αυτούς τους συλλόγους περιλαμβάνει συνήθως τους αποφοίτους της σχολής που τελείωσε ...ο πρόεδρος του συλλόγου και όποιος αυτός θεωρεί πληροφορικούς.
Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Αυτό βλέπει και ο κάθε υπουργός και λέει αυτοί είναι σκορπασκέρι.

Η ΠΕΚΑΠ πιστέυω είναι ο πιο σοβαρός σύλλογος που μπορεί να παλέψει για όλον τον κλάδο. Άλλα χρειάζεται και προσωπική συμμετοχή.

toufeki

Με λένε Παναγιώτη Πέντσα. Γυμνάσιο Σορωνής Ρόδου.

Σημ: επειδή υπάρχουν και κακοπροαίρετοι >:D, απαντώ και διαβάζω ΣΤΕΚΙ στο διάλειμμα και τα κενά μου(όποτε έχω χρόνο) ;)

toufeki

#76
Και κάτι άλλο συνάδελφοι. Δεν ισχύει η ισότητα Πληροφορικός = Εκπαιδευτικός.
Μη ξεχνάτε ότι είναι πάρα πολλοί οι συνάδελφοι (Πληροφορικοί ΠΕ ΤΕ)που δουλεύουν εκτός εκπαίδευσης ή που δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την δημόσια εκπαίδευση.
Όσοι Πληροφορικοί όμως αποφασίσαμε να παράσχουμε τις υπηρεσίες μας στην εκπαίδευση είμαστε πάνω απόλα εκπαιδευτικοί. Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον. 
Γιαυτό θεωρώ ότι για εμάς που εργαζόμαστε ως εκπαιδευτικοί στην δημόσια δευτεροβάθμια εκπ/ση η ιδανικότερη αντιπροσωπευτική μας ένωση πρέπει να είναι η ΠΕΚΑΠ.
Τώρα ΠΕΚΑΠ υπάρχει βέβαια. Αν όμως δεν μας αρέσει ο τρόπος οργάνωσης και λειτουργίας της ΠΕΚΑΠ είναι στο χέρι μας να την αναδιοργανώσουμε και να της δώσουμε έναν πιο ουσιαστικό και αντιπροσωπευτικό ρόλο. Πάντα στην κατεύθυνση των εκπαιδευτικών μας θεμάτων κυρίως.
Μη ξεχνάτε επίσης ότι για να γίνει ο κλάδος των εκπαιδευτικών πληροφορικής και να οριστικοποιηθεί η ολοκλήρωσή του με την θεσμοθέτηση των συμβούλων πληροφορικής, έγιναν μεγάλοι αγώνες από ακούραστους αγωνιστές που πολλοί απο αυτούς είναι ανάμεσά μας. 
Δεν μπορεί τώρα σε ένα απόγευμα 22/10 να ρίχνει η υπουργός μας "άδεια" για να πιάσει "γεμάτα" μέσα σε ένα ακροατήριο που είναι πάνω απόλα εκπαιδευτικοί.
Δεν μπορεί ο λόγος της να είναι 90% "τεχνοκρατικός" και 10% παιδαγωγικός όταν απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς.
Δεν απευθύνεται εκείνη τη στιγμή στο "τεχνοκρατικό" μέρος του ακροατηρίου(θέλω να πιστεύω) αλλά στο παιδαγωγικό - εκπαιδευτικό.
Υπάρχουν πολλοί πληροφορικοί(μή εκπαιδευτικοί) στους οποίους μπορεί να απευθυνθεί μέσω των επιστημονικών τους ενώσεων για να αναλάβουν τουλάχιστον το διοικητικό κομμάτι της οριζοντιοποίησης.
Μπορεί επίσης να απευθύνει ένα ερώτημα στους καθηγητές πληροφορικής: "Ποιοι από σας θέλουν να μεταταχθούν σε διοικητικές ψηφιακές υπηρεσίες;" και όσοι πραγματικά το θέλουν να μεταταχθούν.
Όλους τους υπόλοιπους ας μας αφήσουν επιτέλους να κάνουμε σωστά την δουλειά μας (η οποία βέβαια περιλαμβάνει και την οριζοντιοποίηση με την χρήση νέων τεχνολογιών αλλά με εκπαιδευτικά καθαρά κριτήρια-στα πλαίσια δηλαδή της διαθεματικότητας στην εκπαίδευση).

Σημ: Κάτι πρέπει να κάνω με την ανορθογραφία μου. Τρομάρα μου, θέλω να λέγομαι και εκπαιδευτικός. :-[

poursali

αυτο ακριβως... συμφωνω με την οριζοντιοποιηση αλλα μονο για εμας ισχυει?
οταν ακουνε οτι θα διδαξουν ενα μαθημα με βοηθεια υπολογιστη ή στο εργαστηριο πληροφορικης συναδελφοι αλλων ειδηκοτητων ερχονται και σου λενε "ο συμβουλος ειπε να κανουμε αυτο..." και σου δινει ολο χαρα ενα cd ή μια κολλα με σημειωσεις που λεει τι πρεπει να διδαξουν...
δεν καταλαβαινουν οτι πρεπει να στρωθουνε στη δουλεια και να κανουν αυτοι μαθημα.. νομιζουν εμεις ειμαστε κατι σαν μαγοι που τα ξερουμε ολα... και να τα ξεραμε δλδ, διαφορα δεν θα ειχε...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

..ακόμα πιο φρέσκα μαντάτα:

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank27_1_10_0911.php

Τώρα σας ρωτώ: Πως μπορούν να συμβαδίσουν τα λεγόμενα της υπουργού με την παραπάνω εγκύκλιο, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Εσείς τι λέτε; Θα κάνουμε οριζοντιοποίηση με μείωση αποδοχών; Για μακάκες ψάχνουν;

ή πιστεύει κάποιος από μας ότι θα μας δώσουν επίδομα Πληροφορικής λόγω αυξημένων αρμοδιοτήτων;

ή πιστεύει κανείς ότι τα λεφτά των "κλεφτών" θα τα πληρώσουμε εμείς εκτός από περικοπές και με ιδρώτα;

ΕΛΕΟΣ 



poursali

Παράθεση από: toufeki στις 29 Ιαν 2010, 10:49:18 ΠΜ
..ακόμα πιο φρέσκα μαντάτα:

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank27_1_10_0911.php

Τώρα σας ρωτώ: Πως μπορούν να συμβαδίσουν τα λεγόμενα της υπουργού με την παραπάνω εγκύκλιο, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Εσείς τι λέτε; Θα κάνουμε οριζοντιοποίηση με μείωση αποδοχών; Για μακάκες ψάχνουν;

ή πιστεύει κάποιος από μας ότι θα μας δώσουν επίδομα Πληροφορικής λόγω αυξημένων αρμοδιοτήτων;

ή πιστεύει κανείς ότι τα λεφτά των "κλεφτών" θα τα πληρώσουμε εμείς εκτός από περικοπές και με ιδρώτα;

ΕΛΕΟΣ 




πως δεν συμβαδιζουν... μια χαρα συμβαδιζουν... αφου ειπε να προσφερουμε τα φωτα μας χωρις να περιμενουμε πολλα πολλα... εθελοντικα και με δικη μας πρωτοβουλια... βρες το βιντεο και δες την ομιλια της... τα ακουσα καλα - στα 5 μετρα ημουν...
οσο για την εγκυκλιο ευτυχως εξαιρεσαν τον εαυτο τους, αλλιως θα ειχαμε προβλημα να επιτελεσουν το εργο τους...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

..το έπιασες το υπονοούμενο Κώστα. ;)

astef

Επιτρέψτε μου να μεταφέρω εδώ τα ακριβή λόγια μιας αξιόλογης και πολύ καλά ενημερωμένης συναδέλφου η οποία αποτελεί ενεργό μέλος γνωστού κλαδικού φορέα:
"...Νομίζω ότι η μετατροπή μας σε τεχνικούς-διοικητικούς είναι ένα κόλπο για να αμβλύνει τις αντιδράσεις σε πρώτη φάση, διότι πόσοι νομίζεται τεχνικοί ή διοικητικοί θα κριθούν απαραίτητοι; Τι θα γίνει με τους υπόλοιπους; Ας μην ξεχνάμε ότι όπως προβλέπει ο υπαλληλικός κώδικας η μονιμότητα δεν υφίσταται, όταν καταργηθεί η αντίστοιχη οργανική θέση. Ήδη με τις νέες αναθέσεις έχουν χαθεί πολλές οργανικές στα ΤΕΕ...αλλά όπως φαίνεται αυτό ήταν μόνο η αρχή...."
Να σχολιάσω, ότι τα παραπάνω μπορεί να ακούγονται υστερικά, αλλά πράγματι τα προβλέπει ο υπαλληλικός κώδικας ...
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

toufeki

Συνάδελφοι έχω ευχάριστα νέα. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της υπουργού μας, εμάς(ΠΕ 19-20) θα μας εξαιρέσουν από τις περικοπές των επιδομάτων. Καί όχι μόνο αυτό, θα πάρουμε και αύξηση. Δε με πιστεύετε; Δείτε και μόνοι σας.

"1. ΕΝΑ ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

..., παρά την εξαιρετικά αρνητική και δύσκολη συγκυρία για τη δημοσιονομική πραγματικότητα της χώρας. Κάνοντας πράξη το «πρώτα ο μαθητής» η εκπαίδευση των παιδιών μας εξαιρέθηκε από τη συνολική μείωση δαπανών και επενδύσεων. "


Σημ: βρε μπας και είναι αλήθεια και γίνω ρεζίλι; :-[ >:D

P.Tsiotakis

αυτό είναι οριζοντιοποίηση (http://www.alfavita.gr/typos/t31_1_10_851.php)
Ολοήμερα δημοτικά και γυμνάσια

Της ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΛΙΑΤΣΟΥ

Νέο σχολείο, σε μορφή αλλά και σε περιεχόμενο, με ολοήμερο πρόγραμμα, νέα βιβλία, νέα αναλυτικά προγράμματα, άλλου τύπου επιμόρφωση εκπαιδευτικών και ιδιαίτερο βάρος στις τεχνολογίες, σχεδιάζει το υπουργείο Παιδείας για δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια.

Προβλέπονται μακροπρόθεσμα και βραχυπρόθεσμα μέτρα και είναι η πρώτη φορά που οι αλλαγές, οι οποίες θα ανακοινωθούν στο τέλος Φεβρουαρίου, ξεκινούν από το νηπιαγωγείο και φτάνουν μέχρι το λύκειο. Τα σενάρια που μελετώνται αφορούν:

*Νέο τύπο σχολείου. Στόχος είναι να μετατραπούν σε ολοήμερα όλα τα δημοτικά, αρχικά, και να ακολουθήσουν, σε δεύτερο χρόνο, τα γυμνάσια και τα νηπιαγωγεία.

*Ανακατανομή μαθημάτων με μείωση ωρών και εισαγωγή νέων, αφού επανεξετάζεται ο ρόλος και ο στόχος τους.

*Αναβάθμιση του εκπαιδευτικού μέσα από άλλου τύπου επιμόρφωση προκειμένου να μπορέσει να ενταχθεί στη νέα εκπαιδευτική λογική.

*Τεχνολογική διάσταση μέσα από την οποία θα περνάει όλο το πρόγραμμα του σχολείου, με απώτερο στόχο, κάποια στιγμή, να γίνονται τα πάντα ηλεκτρονικά.

Φιλοδοξία του Γ. Παπανδρέου είναι το e-book να μπει στο σχολείο αντικαθιστώντας κιμωλία και πίνακα και προς αυτή την κατεύθυνση θα δρομολογηθούν όλες οι αλλαγές.

*Πιστοποίηση ξένων γλωσσών και γνώσης της πληροφορικής μέσα από το σχολείο.

*Προγράμματα παιδαγωγικής επάρκειας, τα οποία θα ενσωματωθούν σε όλες τις καθηγητικές σχολές των ΑΕΙ.

Οι αλλαγές θα ξεκινήσουν από τον Σεπτέμβριο του 2010 με πιλοτική εφαρμογή των ολοήμερων σχολείων. Στόχος είναι μέσα στην προσεχή τριετία να έχουν μετατραπεί όλα τα δημοτικά σε ολοήμερα.

Επιμόρφωση καθηγητών

Οι δυσκολίες αυτής της μετατροπής έχουν σχέση με τις κτιριακές υποδομές. Τι θα γίνει δηλαδή με τα 1.800 ολιγοθέσια σχολεία της περιφέρειας και τις περιοχές όπου υπάρχουν ακόμα σχολεία που λειτουργούν σε διπλοβάρδια, όπως στη Θεσσαλονίκη. Πάντως, το 95% των σχολείων της περιφέρειας λειτουργούν σήμερα μόνο το πρωί.

Η γρήγορη και ουσιαστική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών είναι επίσης ένα στοίχημα που καλείται να κερδίσει η ηγεσία του υπουργείου καθώς το ολοήμερο αλλάζει το ρυθμό του σχολείου και ενσωματώνει στο πρόγραμμά του νέες τεχνολογίες και άλλου είδους δεξιότητες.

Το αδύνατο σημείο για να ενταχθεί η χρήση της πληροφορικής στο καθημερινό μάθημα είναι οι εκπαιδευτικοί.

Ενώ δηλαδή τα σχολεία μας έχουν καλύψει τους στόχους της Ε.Ε. σε υποδομές (υπάρχουν υπολογιστές στην τάξη), η πληροφορική εξακολουθεί να διδάσκεται ως ξεχωριστό μάθημα και το ζητούμενο είναι να μπει μέσα σε όλη την εκπαιδευτική διαδικασία.

Για το σκοπό αυτόν θεωρείται επιβεβλημένη η επιμόρφωση όλων των εκπαιδευτικών. Τη μεγαλύτερη ανάγκη διαπιστώθηκε πως την έχουν οι καθηγητές, οι οποίοι, σε αντίθεση με τους δασκάλους, είναι μεγαλύτερης ηλικίας και λιγότερο εξοικειωμένοι με τις νέες τεχνολογίες.

Στόχος είναι μέσα σε 3 χρόνια να έχει επιμορφωθεί το μεγαλύτερο μέρος των εκπαιδευτικών, να προχωράει δηλαδή το πρόγραμμα επιμόρφωσης παράλληλα με την πιλοτική εφαρμογή του ολοήμερου σχολείου.

Για το συντονισμό και την επιχειρησιακή υποστήριξ του όλου σχεδιασμού, θα αξιοποιηθούν όλα τα στελέχη της εκπαίδευσης και οι υπάρχοντες φορείς. Συγκεκριμένα:

*Ο Οργανισμός Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών, θα αναλάβει το έργο επιμόρφωσης.

*Το Κέντρο Εκπαιδευτικής Ερευνας (ΚΕΕ) θα φτιάξει τη βάση δεδομένων για τις εκπαιδευτικές υποδομές, θα παρακολουθεί και θα αξιολογεί το εκπαιδευτικό έργο.

*Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) θα διαμορφώσει νέα αναλυτικά προγράμματα και σχολικά βιβλία.

stratosg

Αυτό όμως που δεν μας είπε η κ. Υπουργός είναι γιατί όντας εκπαιδευτικός δεν μου παίρνουν τα παιδιά μου 2 1/2 ετών και 2 μηνών αντίστοιχα σε δημοτικούς βρεφικούς σταθμούς αλλά με αναγκάζουν λόγω υψηλού, άκουσον άκουσον, εισοδήματος να δίνω 660 ευρώ το μήνα προκειμένου να πηγαίνω στο σχολείο μου και να οριζοντιώνομαι. Ούτε πως θα συνεχίσω να αποπληρώνω το στεγαστικό μου, ώστε να στεγάζω την οικογένεια μου στο 15-ετίας προ διετίας αγορασμένο διαμέρισμά μου.

Μιας και για ακόμη μια φορά παραλογίζομαι λοιπόν, καλώ την κ. Υπουργό να μου παραχωρήσει το μισθό της κι εγώ τον δικό μου για να δούμε τότε πως και γιατί μπορεί κάποιος να οριζοντιωθεί.

Επίσης γιατί δεν μας κόβουν και το επίδομα τέκνων; Για να μας φτύνουν κατάμουτρα ότι μας παρέχουν ευκολίες στο να κάνουμε παιδιά; Χάρισμα τους και το επίδομα τέκνων, κι ας μου πει ξανά η κ. Υπουργός τι να τα κάνω τα 18 ευρώ του επιδόματος; Γάλα; Πάνες; Κρέμες; Βρεφικό σταθμό; Ή μήπως να της τα στείλω να βγάλει το χειμώνα; Βρε άντε από εκεί.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

poursali

Παράθεση από: toufeki στις 30 Ιαν 2010, 04:26:29 ΜΜ
Συνάδελφοι έχω ευχάριστα νέα. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της υπουργού μας, εμάς(ΠΕ 19-20) θα μας εξαιρέσουν από τις περικοπές των επιδομάτων. Καί όχι μόνο αυτό, θα πάρουμε και αύξηση. Δε με πιστεύετε; Δείτε και μόνοι σας.

"1. ΕΝΑ ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

..., παρά την εξαιρετικά αρνητική και δύσκολη συγκυρία για τη δημοσιονομική πραγματικότητα της χώρας. Κάνοντας πράξη το «πρώτα ο μαθητής» η εκπαίδευση των παιδιών μας εξαιρέθηκε από τη συνολική μείωση δαπανών και επενδύσεων. "


Σημ: βρε μπας και είναι αλήθεια και γίνω ρεζίλι; :-[ >:D

στην οριζοντιοποιηση θα πανε τα λεφτα... δεν νομιζω να εξαιρεθουμε στις περικοπες.... το οτι η παιδεια θα παρει επιπλεον 1 δις δεν σημαινει τιποτα για τι δικη μας τσεπη... ταπεινη μου αποψη
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Μη με πυροβολήσετε αλλά έχω μια απορία γιατί είμαι γενικά δύσπιστος.

Όλα αυτά που ανακοινώνει η υπουργός τα σκέφτεται μόνη της ή έχει και κάποιους να τη συμβουλεύουν;

Θέλω να πω (ευθέως) ... όλα αυτά δεν έχουν σχέση με απόψεις "ειδικών" συμβούλων της υπουργού από το Παιδ. Ινστιτούτο ή από άτομα που είναι δίπλα της και "σχεδιάζουν" εδώ και χρόνια τα αναλυτικά προγράμματα ;

Δεν νομίζω ότι η υπουργός τα είπε αυτά όλα από μόνη της. Δεν είναι λογικό νομίζω να μην έχει μιλήσει με σχετικούς όσον αφορά το μάθημά μας και το τι σκέφτονται οι συμβουλάτορές της  επί θεμάτων πληροφορικής. (Ένα σχετικό παράδειγμα ήταν η κατάργηση της επετηρίδας επί Αρσένη η οποία προκάλεσε απεργίες, διαμαρτυρίες κλπ αλλά τελικά όπως μας είπε μια τοπική ΕΛΜΕ ήταν πρόταση της ΟΛΜΕ)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

...αυτό ακριβώς είναι που με προβληματίζει φίλε Βαγγέλη. Τελικά ποιοι μας κυβερνούν; Αυτοί που ψηφίζουμε ή οι τεχνοκράτες που επιλέγονται(από ποιους;) να τους υποστηρίζουν. Διότι αν είναι έτσι τότε δεν έχουμε Δημοκρατία, έχουμε κάτι άλλο.
Και αυτοί που μας κυβερνούν είναι απλά γλάστρες.

Λες να είναι έτσι τελικά; Δεν ξέρω. Υποθέσεις κάνω.

stratosg

Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

za√‘ag

Το θέμα είναι: ποιοι είναι αυτοί που τα προτείνουν και ποιοι είναι αυτοί που "δοκιμάζουν" τις αντοχές μας και μας προκαλούν σε απεργία ή διαμαρτυρία ή στο να τσακωνόμαστε μεταξύ μας; Είναι όλοι αυτοί διαφορετικά πρόσωπα;

Μπορεί να με πείτε γραφικό αλλά δεν θα αλλάξει κάτι στο χάλι που μας περιβάλει. Το να μας μετατρέψουν σε "τεχνικό προσωπικό" (όπως γράφει και ο Άλκης για το βαθμό του στο φόρουμ :) ) θυμάμαι ότι συζητιόταν εδώ και χρόνια και κάποιοι εδώ σε άλλα posts έγραφαν ότι δεν τους πειράζει.

Εγώ πάντως από τη θέση που έχω στην εκπαίδευση μπορώ να μάχομαι με τους δικούς μου αλγόριθμους και τις περισσότερες φορές πετυχαίνω αυτό που θέλω. Τώρα αν με κάνουν "τεχνικό" ή "βοηθητικό προσωπικό" είμαι σίγουρος ότι θα βρω τρόπο να αμυνθώ. Κι αυτό το οφείλω σε κάποιους (ελάχιστους) "ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ" που μου έμαθαν τι σημαίνει ΠΑΙΔΕΙΑ !!!

Ας βρούμε πρώτα από πού μας έρχονται όλες αυτές οι "μεταρρυθμίσεις", ας αποβάλλουμε αυτά τα άτομα που ΠΟΤΕ δεν δίδαξαν αλλά ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ για μας και όλα θα βρουν το δρόμο τους. Νομίζω ότι όποιοι "είναι στα πράγματα" σίγουρα θα γνωρίζουν ποιοι αποφασίζουν για την πορεία της πληροφορικής (και κάθε ειδικότητας) .... Ας φροντίσουν λοιπόν να κάνουν κάτι
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

poursali

@zavag
διαβαζοντας το post σου στο τελος πηγε το ματι μου στην υπογραφη σου... δεν μπορεσα να αντισταθω και ακολουθησα τον συνδεσμο σου ("Δειτε κι αλλα εδω")....
και νομιζω οτι αυτες οι φρασεις δενουν με αυτο που συζηταμε.... κατι ξερολες που βρεθηκαν σε θεσεις που η προσωπικοτητα τους δεν μπορεσε να τις γεμισει, ειτε γιατι δεν φροντισαν να "αφησουν ενα παραθυρο ανοικτο" σε ολα τα ενδεχομενα ειτε γιατι εμπιστευτηκαν τους λαθους ανθρωπους....
ειναι αδυνατο να εχεις αποψη για ολα, αλλα ειναι εγκλημα να μην προσπαθεις...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

Αγαπημένοι μου συνάδελφοι συμφωνώ με όλα όσα λέτε.
Ναι πράγματι καπηλεύονται οι αγώνες μας από την κάθε ΟΛΜΕ.
Η ευθύνη όμως είναι δική μας. Εμείς τους εκλέγουμε.
Στον ίδιο κόσμο ζούμε όλοι και ξέρουμε τι γίνεται.
Παρόλα αυτά εγώ θα απεργήσω και θα απεργήσω διότι αυτή τη στιγμή είναι το τουφέκι μου η απεργία.
Μου είναι δύσκολο να έχω ένα τουφέκι και περιμένοντας το τανκ να με σώσει να "σκοτωθώ"  αμαχητί.

Δεν είναι όμως ανάγκη να απεργήσει κάποιος για να διαμαρτυρηθεί. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνει. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει τον δικό του.
Αυτό που με τρελαίνει είναι  ο συμβιβασμός, και η παραίτηση αυτών που αισθάνονται ότι κάτι δεν πάει καλά και το αποδέχονται ως νομοτελειακό.

za√‘ag

Δείτε εδώ
Σε δημόσια διαβούλευση θέτει το υπ. Παιδείας από σήμερα 9 Φεβρουαρίουμέχρι και τις 17 Φεβρουαρίου 2010 το πλαίσιο πολιτικών αρχών και στόχωνπου αφορούν στη Δια Βίου Μάθηση στην Ελλάδα.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

Έχω την εντύπωση διαβάζοντας τα κείμενα τα οποία είναι γραμμένα με τελείως τεχνοκρατικό ύφος, ότι απευθύνονται σε αγέλες ζώων τις οποίες θα πρέπει να τις μετακινήσουν προς την Α ή Β κατεύθυνση.

ΠΧ1 "Την «ελληνική υστέρηση» στη Δια βίου Μάθηση πιστοποιούν & ενισχύουν:"
ΠΧ2 "...H νέα Πολιτική εντάσσεται στον ευρύτερο ανασχεδιασμό του αναπτυξιακού μοντέλου της Ελλάδας με αποστολή να δώσει την ιδιαίτερη έμφαση στο προφίλ γνώσεων, ικανοτήτων και δεξιοτήτων του ανθρώπινου δυναμικού."
ΠΧ3 "Δε λαμβάνει χώρα μόνο στα πλαίσια του επίσημου εκπαιδευτικού συστήματος (τυπική εκπαίδευση) αλλά & σε μια ποικιλία εξωσχολικών μη τυπικών & άτυπων μορφών μαθησιακών δραστηριοτήτων (οικογενειακή και επαγγελματική ζωή, ελεύθερο χρόνο, κοινωνικές & αθλητικές δραστηριότητες), οι οποίες θα μπορούν να αναγνωριστούν και να πιστοποιηθούν."
ΠΧ4 " .....επικαιροποίηση των γνώσεων & δεξιοτήτων των εργαζομένων ενόψει των ραγδαία μεταβαλλόμενων συνθηκών εργασίας με έγκαιρη διάγνωση των αναγκών της αγοράς εργασίας σε τοπικό και εθνικό επίπεδο και διασύνδεσής τους με τις παρεχόμενες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες...."

Γιατί άραγε;

Laertis

Πως θα έπρεπε να γραφούν δηλαδή ; Σε "αγοραία" γλώσσα" ; Προφανώς τα κείμενα αυτά έχουν σκοπό να δώσουν τις κατευθυντήριες γραμμές μιας πολιτικής, άρα όντως οδηγούν κάπου. Το που είναι το μεγάλο ζήτημα, οκ.

Άσχετα όμως αν διαφωνεί ή συμφωνεί κανείς με το κείμενο, μια χαρά ελληνικά τα βρίσκω που απευθύνονται κυρίως σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και όχι σε μπακάληδες ή αγρότες.  Ας μην διαμαρτυρόμαστε και για αυτό ...

Υ.Γ. Αρχίζω και αισθάνομαι ότι λόγω κεκτημένης ταχύτητας διαμαρτυρόμαστε, δικαίως τις περισσότερες φορές αλλά και αδίκως μερικές, για τα πάντα μέσα από αυτό το forum, το οποίο τείνει να μετατραπεί σε διαρκές και μόνιμο forum διαμαρτυρίας.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

dim

Παράθεση από: Laertis στις 09 Φεβ 2010, 07:54:15 ΜΜ
Προφανώς τα κείμενα αυτά έχουν σκοπό να δώσουν τις κατευθυντήριες γραμμές μιας πολιτικής, άρα όντως οδηγούν κάπου.

Υ.Γ. Αρχίζω και αισθάνομαι ότι λόγω κεκτημένης ταχύτητας διαμαρτυρόμαστε, ... για τα πάντα μέσα από αυτό το forum, το οποίο τείνει να μετατραπεί σε διαρκές και μόνιμο forum διαμαρτυρίας.
Το forum είναι που δίνει κατευθυντήριες γραμμές στις όποιες απορίες και ανάγκες μας, αυτό αισθάνομαι εγώ.
Και αν χρειαστεί όπως τώρα διαμαρτυρία τότε ναι είναι το διαδίκτυο που μας ενώνει.

toufeki

Σέβομαι την άποψή σου Γιώργο, αλλά νομίζω πως δεν απαγορεύεται να ασκώ κριτική με τον τρόπο μου σε κείμενα που αισθάνομαι ότι με υποτιμούν; Εσύ έχεις την δική σου άποψη σ'αυτό το θέμα εγώ την δική μου.
Μπορεί να διαφωνούμε κιόλας. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε πάντα.
Ύστερα δε νομίζω ότι οι διαμαρτυρίες μου είναι η μόνη "παραφωνία" στο forum.
Εάν αυτό το forum πρέπει να έχει "κλειστή" θεματολογία - καθαρά επιστημονική όπου δε χωράνε διαμαρτυρίες τότε εγώ δεν έχω θέση εδώ.     

Laertis

Παράθεση από: dim στις 09 Φεβ 2010, 08:28:02 ΜΜ
Το forum είναι που δίνει κατευθυντήριες γραμμές στις όποιες απορίες και ανάγκες μας, αυτό αισθάνομαι εγώ.
Και αν χρειαστεί όπως τώρα διαμαρτυρία τότε ναι είναι το διαδίκτυο που μας ενώνει.


Αυτο πρώτη φορά το ακούω...  Ότι το forum δίνει κατευθυντήριες γραμμές ... Απο ποιον ή ποιούς και σε ποιον ή ποιούς;
Το forum απλά είναι ένα ελεύθερο βήμα για όλους να υποστηρίξουν και να ανταλλάξουν απόψεις, σωστές ή λάθος, ή να ζητήσουν κάποια βοήθεια για την επίλυση προβλημάτων ή αποριών.

Συνάδελφε dim νομίζω ότι υποτιμάς τον εαυτό σου λέγοντας ότι απο αυτό εδώ το βήμα περιμένεις κατευθυντήριες γραμμές για το τι θα κάνεις στη δουλειά και στη ζωή σου, για το πως θα αντιδράσεις στις εξελίξεις, γενικά ποιά στάση θα κρατήσεις ...
Λυπάμαι , αλλά εγώ το έχω κάνει πολύ πολύ καιρό πριν δημιουργηθεί αυτό το forum και δεν περιμένω απο κάνεναν εδώ μέσα να μου υποδεικνύει τη στάση που θα κρατάω στη ζωή μου ...

Προφανώς το διαδίκτυο μας ενώνει, αλλά δεν μας κάνει αγέλη. Ο καθένας έχει τη δική του διαμορφωμένη προσωπικότητα και άποψη. Δεν θεωρώ απαραίτητο ότι πρέπει να συμφωνούμε πάντα όλοι σε όλα και με όλους.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Laertis

Παράθεση από: toufeki στις 09 Φεβ 2010, 08:57:55 ΜΜ
Σέβομαι την άποψή σου Γιώργο, αλλά νομίζω πως δεν απαγορεύεται να ασκώ κριτική με τον τρόπο μου σε κείμενα που αισθάνομαι ότι με υποτιμούν; Εσύ έχεις την δική σου άποψη σ'αυτό το θέμα εγώ την δική μου.
Μπορεί να διαφωνούμε κιόλας. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε πάντα.
Ύστερα δε νομίζω ότι οι διαμαρτυρίες μου είναι η μόνη "παραφωνία" στο forum.
Εάν αυτό το forum πρέπει να έχει "κλειστή" θεματολογία - καθαρά επιστημονική όπου δε χωράνε διαμαρτυρίες τότε εγώ δεν έχω θέση εδώ.     

Κι εγώ σέβομαι την άποψή σου Παναγιώτη. Απλά διαφώνησα μαζί σου στο συγκεκριμένο θέμα. Δε μίλησα για παραφωνίες ούτε υπέδειξα τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γράφεις, ούτε υποστήριξα ότι το forum αυτό είναι αυστηρά επιστημονικό. Απλα έκανα κριτική σε αυτά που λες και εξέφρασα την ενόχλησή μου για τη συνεχόμενη διαμαρτυρία για όλα και σε όλα. Και μάλλον είμαι ο πρώτος και μοναδικός. Μπορώ να το κάνω;
Γιατί αν δεν μπορώ, τότε εγώ δεν έχω θέση εδώ μέσα ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

toufeki

Φυσικά και μπορείς Γιώργο. :)
Αλλά και γω μπορώ να διαμαρτύρομαι όταν κρίνω ότι πρέπει να το κάνω; :-\

dim

Παράθεση από: Laertis στις 09 Φεβ 2010, 09:03:10 ΜΜ
Ότι το forum δίνει κατευθυντήριες γραμμές ... Απο ποιον ή ποιούς και σε ποιον ή ποιούς;
Το forum απλά είναι ένα ελεύθερο βήμα για όλους να υποστηρίξουν και να ανταλλάξουν απόψεις, σωστές ή λάθος, ή να ζητήσουν κάποια βοήθεια για την επίλυση προβλημάτων ή αποριών.
..το ίδιο λέμε.... εγώ "κατευθυντήριες γραμμές", άντε να βάλω και εισαγωγικά!!!... εσύ βοήθεια για την επίλυση .....κτλ κτλ!!!

Παράθεση από: Laertis στις 09 Φεβ 2010, 09:03:10 ΜΜ
Συνάδελφε dim νομίζω ότι υποτιμάς τον εαυτό σου λέγοντας ......γενικά ποιά στάση θα κρατήσεις ... Λυπάμαι , αλλά εγώ το έχω κάνει πολύ πολύ καιρό πριν δημιουργηθεί αυτό το forum και δεν περιμένω απο κάνεναν εδώ μέσα να μου υποδεικνύει τη στάση που θα κρατάω στη ζωή μου ...
στάση ζωής.... παρακαλώ? είπα κάτι τέτοιο? ....να υποδείξουν μέσα στο forum? Ορίστε?
Συμφωνώ και πάλι με την κουβέντα σου παρακάτω.
Παράθεση από: Laertis στις 09 Φεβ 2010, 09:03:10 ΜΜΟ καθένας έχει τη δική του διαμορφωμένη προσωπικότητα και άποψη.
Παράθεση από: Laertis στις 09 Φεβ 2010, 09:03:10 ΜΜ
Υ.Γ. Αρχίζω και αισθάνομαι ότι λόγω κεκτημένης ταχύτητας διαμαρτυρόμαστε, δικαίως τις περισσότερες φορές αλλά και αδίκως μερικές, για τα πάντα μέσα από αυτό το forum, το οποίο τείνει να μετατραπεί σε διαρκές και μόνιμο forum διαμαρτυρίας.
εδώ διαφωνούμε

Laertis

Παράθεση από: toufeki στις 09 Φεβ 2010, 09:11:44 ΜΜ
Φυσικά και μπορείς Γιώργο. :)
Αλλά και γω μπορώ να διαμαρτύρομαι όταν κρίνω ότι πρέπει να το κάνω; :-\
Φυσικά, και μέχρι τη συγκεκριμένη στιγμή είχες πάντα δίκιο (σχεδόν  ;D) και είναι η 1η φορά που διαφώνησα μαζί σου (είσαι και πολυγραφότατος πανάθεμά σε). Αλλά όχι να κριτικάρουμε και τη γλώσσα που χρησιμοποιεί το έγγραφο η οποία δεν είναι ούτε λόγια ούτε ξύλινη. Αυτό μου φάνηκε too much. Να κριτικάρεις το νόημα ή τις θέσεις του ναι, αλλά και τη γλώσσα ; Μου φαίνεται παράλογο ...


Συνάδελφε dim το παρόν θέμα που έγραψα για κατευθυντήριες γραμμές αφορά το ΥΠΔΒΜΘ και το συγκεκριμένο έγγραφο. Όχι απορίες ή γενικές απόψεις. Είναι θέσεις και μάλιστα θέσεις που θα καθορίσουν το μέλλον μας ως εκπαιδευτικούς. Αυτό εννοούσα λέγοντας ότι πρόκειται για τέτοιο είδος κειμένου και θεωρώ παράλογο να κρίνουμε τη γλώσσα του και όχι τις θέσεις του. Η διαφωνία μας δεν υφίσταται.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

toufeki

#102
Ουυυφ, την σκαπούλαρα πάλι.
Ευχαριστώ θεέ μου. >:D

Έχεις δίκιο ίσως υπερέβαλα λιγάκι, αλλά για μένα φράσεις όπως: "ελληνική υστέρηση", "ποικιλία εξωσχολικών μη τυπικών & άτυπων μορφών μαθησιακών δραστηριοτήτων", "αναγκών της αγοράς εργασίας" μου θύμισαν μια μέρα που μ' έπιασε στομαχική υστέρηση και έτρεξα σ' ένα ταχυφαγείο Αμερικάνικης προέλευσης στην γειτονιά μου όπου έκατσα να φάω  μια ποικιλία χάμπουρκερ και βρήκα μέσα μια κατσαρίδα.

Συγγνώμη δε θα το ξανακάνω. Θα πηγαίνω στο ουζερί της γειτονιάς μου και μόνο. :angel:

za√‘ag

23 site του υπ. Παιδείας και 4 δίκτυα με πάρα πολύ χρήμα πίσω τους ....

Ρεπορτάζ:esos.gr
Tο Υπουργείο Παιδείας , με 23 sites διαφορετικά, που πίσω από το καθένα υπήρχε μία εταιρεία, με οκτώ διαφορετικές πηγές συλλογής στοιχείων -τέσσερα στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση και τέσσερα στην τριτοβάθμια διαφορετικά δίκτυα- με e- school, e-University , e-survey με πάρα πολύ χρήμα πίσω τους, από τα οποία δεν λειτουργεί κανένα -το Γενάρη βάλαμε με το ζόρι το e-school να λειτουργήσει- θα είναι καλύτερα, θα έλεγα, ούτε να ανοίγουμε αυτό το θέμα, ούτε να θεωρούμε ότι έγινε κανένα μεγάλο έργο.
Ετσι περιέγραψε την κατάσταση της ηλεκτρονικής ενημέρωσης του υπ. Παιδείας προς τους μαθητές , φοιτητές και εκπαιδευτικούς , η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου και δεσμεύτηκε πως «Όλα αυτά και θα συμμαζευτούν και θα μπουν σε σειρά».

ΠΗΓΗ:  http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6862:23-site-4-&catid=239:2009-12-01-15-36-00&Itemid=800
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

Δηλαδή συνάδελφε Βαγγέλη, τόσο καιρό όλη αυτή η εργασία όλων αυτών των συναδέλφων ήταν απλά μια τρύπα στο νερό.
Και επειδή αυτή η τρύπα δεν άρεσε στην υπουργό μας, ...τώρα θα μας βάλει να "σκάψουμε" καινούρια.

Έ ρε τι τραβάμε.
Τουλάχιστον να το μαρτυράμε. Μη το κρατάμε μυστικό. ;)

za√‘ag

Επανεξετάζεται το «ποινολόγιο» των μαθητών
Πέμπτη, 11 Φεβρουάριος 2010 19:37   

Αποκλειστικό Ρεπορτάζ:esos.gr

Το ενδεχόμενο να αλλάξει ο νόμος για τις ποινές των μαθητών εξετάζει η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου , ύστερα από την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του γυμνασίου Χρυσοπηγής Χανίων, να αλλάξει σχολικό περιβάλλον μια 14χρονη μαθήτρια.

Η μαθήτρια, αποβλήθηκε από το σχολείο διότι φέρεται να  είχε κατασκευάσει στο face book σελίδα με τίτλο "μισώ την διευθύντρια της Χρυσοπηγής" .

Συνεργάτες της υπουργού Παιδείας ήταν όλη την ημέρα σήμερα σε ανοιχτή γραμμή με τον Διευθυντή Δ.Ε.Χανίων Νίκο Βεστάκη , προκειμένου να μην διαταραχθεί το κλίμα στο σχολείο και να ληφθούν εάν χρειαστούν συγκεκριμένες πρωτοβουλίες.

Ηδη στο σχολείο στάλθηκε ψυχολόγος.


"Δεν μπορώ να σχολιάσω αποφάσεις ενός οργάνου, είναι συλλογικό όργανο, σύμφωνα με το νόμο οι αποφάσεις του δεν μπορούν να προσβληθούν από κανένα," είπε ο κ. Βεστάκης, στους δημοσιογράφους . (ΤΟ ΑΡΘΡΟ)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Gnirut

Σύμφωνα με το καινούργιο (προοδευτικό) ποινολόγιο θα προβλέπεται η ποινή της αυστηρής επίπληξης σε όποιον μαθητή κάνει φάλαγγα σε καθηγητή/τρια του για παραπάνω από 10 λέπτα.

Εαν δε, βασανίσει άσκοπα τόν διευθυντή/ντρια του σχολείου και εξαιτίας αυτού προκύψει μόνιμος τραυματισμός τότε θα τιμωρείται με αποβολή 1ας (μίας) ημέρας υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει ζητήσει συγγνώμην ενώπιον του συλλόγου των διδασκόντων...

Wizard

ΤΟ ΒΗΜΑ: Νέο σχολείο από του χρόνου

"Νέο σχολείο με νέους εκπαιδευτικούς. Στη νέα τάξη ο εκπαιδευτικός θα κάθεται σε μικρό γραφείο που δεν θα φαντάζει μεγαλύτερο από τα θρανία των μαθητών. Δεν θα υπάρχει ο κλασικός μαυροπίνακας, αλλά διαδραστικοί πίνακες τους οποίους θα χειρίζονται οι εκπαιδευτικοί μέσα από το φορητό κομπιούτερ τους. Υπολογιστές θα υπάρχουν παντού. Οι εκπαιδευτικοί θα επικοινωνούν με το υπουργείο Παιδείας από όλες τις γωνιές της χώρας μέσω τηλεδιασκέψεων.  ( ;D ;D ;D)

Τα μαθήματα που θα διδάσκονται στη διάρκεια των σπουδών τους οι δάσκαλοι και οι καθηγητές αλλάζουν, ενώ απαραίτητο θα είναι στο μέλλον το Πιστοποιητικό Εκπαιδευτικής Επάρκειας στις εξετάσεις για την πρόσληψή τους στον δημόσιο τομέα.

Ολα αυτά αποτελούν τα σχέδια της κυβέρνησης για τη νέα «ψηφιακή τάξη» και την εικόνα του σχολείου τα επόμενα χρόνια. Το υπουργείο Παιδείας κόβει δραστικά τη διδακτέα και εξεταστέα ύλη από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Την επόμενη σχολική χρονιά δεν θα διδαχθούν στις σχολικές τάξεις κομμάτια της ύλης που αλληλοκαλύπτονται μεταξύ διαφορετικών μαθημάτων. Οι αλλαγές θα αφορούν τις δύο τελευταίες τάξεις του δημοτικού, το γυμνάσιο και το λύκειο. Θα περικοπούν τα μαθήματα: Φυσική, Χημεία, Μαθηματικά, Βιολογία, Πληροφορική, Τεχνολογία και Γεωγραφία. Σε αυτά κόβεται η ύλη που είτε είναι περιττή είτε δυσνόητη, με αποτέλεσμα να μην την καταλαβαίνουν οι μαθητές.  :o

Το «πακέτο» με τις προτάσεις του υπουργείου Παιδείας παραλαμβάνει τις επόμενες ημέρες ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου , ενώ στο τέλος Φεβρουαρίου οι αλλαγές στον χώρο της Παιδείας θα ανακοινωθούν επίσημα. Κεντρικό κομμάτι της πολιτικής στον χώρο της εκπαίδευσης θα είναι οι νέες τεχνολογίες και το ψηφιακό σχολείο. Μάλιστα, σύμφωνα με τον σχεδιασμό της κυβέρνησης, οι μαθητές θα φεύγουν από το Γυμνάσιο ακόμη με πιστοποίηση των γνώσεων πληροφορικής που πήραν κατά έτος (παίρνοντας πιστοποιητικά, βεβαιώσεις επιπέδου γνώσης κ.ά.).

Προβλέπεται ακόμη αναβάθμιση των σχολείων σε επίπεδο υποδομών (στον βασικό σχεδιασμό του υπουργείου Παιδείας αναφέρεται το αστρονομικό ποσό των 616 εκατ. ευρώ για την ψηφιακή «μεταμόρφωση» των σχολείων της χώρας). Αμεσες ψηφιακές παρεμβάσεις όμως θα γίνουν και στα μαθήματα που διδάσκονται οι μαθητές σε δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο. Η ανάπτυξη των νέων προγραμμάτων θα γίνει μέσα στο 2010 και θα εφαρμοστεί σε πρώτη φάση από την ερχόμενη χρονιά. Ακόμη, θα δημιουργηθεί κοινή ψηφιακή «πλατφόρμα» τηλεκπαίδευσης με την οποία θα συνδεθούν όλα τα σχολεία της χώρας, ώστε να εξελίσσονται γρήγορα τα εκπαιδευτικά προγράμματα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών. "

Από σύμπτωση γίνεται περικοπή ύλης στα θετικά μαθήματα; Δηλαδή, όλα τα φιλολογικά/αρχαία είναι ξεκάθαρα και τα καταλαβαίνουν όλα οι μαθητές!! >:( >:(

poursali

νομιζω το παρακατω θρανιο-εδρα μας ειναι μια χαρα

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

P.Tsiotakis

Η σωστή αρχή του άρθρου είναι
"Νέο σχολείο με νέους παλαιούς εκπαιδευτικούς..."

Wizard

ΕΘΝΟΣ: Το σχολείο του αύριο είναι ψηφιακό

Αλλάζουν πλήρως όλα τα αναλυτικά προγράμματα σπουδών, γράφονται καινούργια βιβλία, περικόπτεται η διδακτέα ύλη ακόμη και στο 50% σε Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο, ξεκινά η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών μονάδων, εισάγονται οι τελευταίου τύπου υποδομές WiFi (ασύρματα δίκτυα) στα σχολεία και πολλαπλασιάζονται οι ώρες διδασκαλίας ξένων γλωσσών και πληροφορικής.
...
Hδη το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ετοιμάζει νέα βιβλία με ύλη που μειώνεται μέχρι και στο μισό της σημερινής. Τα Μαθηματικά, η Χημεία, η Φυσική, η Βιολογία, η Πληροφορική και η Γεωγραφία είναι τα πρώτα μαθήματα που έχουν μπει στο μικροσκόπιο του δραστικού περιορισμού της «άχρηστης ύλης» σε Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο. Στην πιλοτική εφαρμογή του Σεπτεμβρίου θα χρησιμοποιηθούν τα παλαιά βιβλία, αλλά και μέρος του νέου υλικού που θα έχει προλάβει να τυπωθεί.
Η ύλη που... φεύγει αφορά κεφάλαια επουσιώδη, δυσνόητα για το γνωστικό επίπεδο των μαθητών της συγκεκριμένης ηλικίας ή αλληλοεπικαλυπτόμενα με άλλα τμήματα ύλης σε άλλες τάξεις ή/και σε άλλα μαθήματα.
Ζητείται λοιπόν να περιοριστεί δραστικά ο όγκος της ύλης σε ένα επαρκές σώμα γνώσεων με στόχο την ουσιαστικότερη και σε βάθος κατανόησή της, και να ενοποιηθούν σε ομάδες τα ομοειδή γνωστικά αντικείμενα της Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης (π.χ. επιστήμες στο Δημοτικό, φυσική, χημεία, βιολογία στο Γυμνάσιο)
.
...
Το πιθανότερο είναι στα νέα ΑΠΣ να υπάρχουν υποχρεωτικά κι επιλεγόμενα μαθήματα σε όλες τις βαθμίδες, καθώς και ζώνες πολιτισμού και καινοτομιών. Τα επιλεγόμενα και οι ζώνες θα καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος της μάθησης
...

Α. Διαμαντοπούλου
«Στο τέλος της επόμενης χρονιάς θα έχουμε ένα από τα ισχυρότερα δίκτυα υποδομών στην υπηρεσία των Ελλήνων μαθητών. Η Ελλάδα είναι 25η στις είκοσι επτά χώρες όσον αφορά τη χρήση της τεχνολογίας στο μάθημα και στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η ψηφιακή τάξη που προωθούμε δεν σημαίνει να βάλουμε κομπιούτερ στα σχολεία. Σημαίνει μια αλλαγή της προσέγγισης, όπου τα νέα εργαλεία, η νέα τεχνολογία χρησι­μοποιείται οριζόντια, για να διδαχθούν όλα τα μαθήματα».

toufeki

Τί κοινό έχει μια πολική αρκούδα με μια φώκια "μονάχους μονάχους";
Είναι και τα 2 θηλαστικά.

Ωραία! Αρκεί αυτό;
Αρκεί αυτό για να ζήσουν μαζί στο ίδιο περιβάλλον;

Για τους "φωστήρες" μας ΑΡΚΕΙ!!!!

Πάρτε το ΧΑΜΠΑΡΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ, άλλο Ελλάδα και άλλο Φινλανδία.
Επειδή δηλαδή κάποιοι πολιτικοί μας έβλεπαν συχνά πολικές αρκούδες, εγώ τι φταίω;

toufeki

"εισάγονται οι τελευταίου τύπου υποδομές WiFi (ασύρματα δίκτυα) στα σχολεία και πολλαπλασιάζονται οι ώρες διδασκαλίας ξένων γλωσσών και πληροφορικής."

...συνάδελφοι μας πήρανε χαμπάρι και μας δουλεύουν ψιλό γαζί.
...εκτός και αν είναι λογοπαίγνιο και το "διδασκαλίας" συνοδεύει μόνο το "ξένων γλωσσών" και το ¨πληροφορικής" μένει "ασυνόδευτο".

Τι να πω. Έχω μπερδευτεί.




 

toufeki

Έκατσα και το διάβασα ολόκληρο το δημοσίευμα.

ΚΛΑΥΣΙΓΕΛΟΣ :'( ;D :'( ;D :'( ;D :'( ;D

toufeki

"Ηδη, το δίκτυο του e-school, από τα τέλη του περασμένου μήνα λειτουργεί σε πλήρη ανάπτυξη στο σύνολο των σχολείων όλων των βαθμίδων. Παράλληλα, όπως πρόσφατα δήλωσε στη Βουλή η υπουργός Παιδείας κ. Α. Διαμαντοπούλου, θα λειτουργεί και το e-university. Αυτά τα δύο μεγάλα δίκτυα θα συνενωθούν και θα παρέχουν στους νέους πολύτιμες εκπαιδευτικές πληροφορίες."

1. Καλά εγώ ζω σε άλλη χώρα και δεν έχω e-skroutz στο σχολείο μου;

2. "Αυτά τα δύο μεγάλα δίκτυα θα συνενωθούν και θα παρέχουν στους νέους πολύτιμες εκπαιδευτικές πληροφορίες."  ΜΟΝΟ; ή και πουθενά αλλού; Λέμε τώρα.

3. Μια "μονάχους μονάχους" για να γίνει πολική αρκούδα δεν της φτάνουν όχι 5 χρόνια αλλά 5 αιώνες, με τον τρόπο που πάτε να κάνετε την μετάλλαξη.



Wizard

Παράθεση από: toufeki στις 14 Φεβ 2010, 01:18:06 ΜΜ
"εισάγονται οι τελευταίου τύπου υποδομές WiFi (ασύρματα δίκτυα) στα σχολεία και πολλαπλασιάζονται οι ώρες διδασκαλίας ξένων γλωσσών και πληροφορικής."

...συνάδελφοι μας πήρανε χαμπάρι και μας δουλεύουν ψιλό γαζί.
...εκτός και αν είναι λογοπαίγνιο και το "διδασκαλίας" συνοδεύει μόνο το "ξένων γλωσσών" και το ¨πληροφορικής" μένει "ασυνόδευτο".

Τι να πω. Έχω μπερδευτεί.

Ομολογουμένως, είναι πολύ αντιφατικά αυτά που ακούγονται, δηλαδή μείωση της διδακτέας ύλης και ταυτόχρονα αύξηση ωρών! Εκτός αν εννοούν τη συσχέτιση του μαθήματος με τα άλλα μαθήματα, οπότε βράσ'τα (αν και δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να γίνει πρακτικά αυτό)  ???

toufeki

#116
Και κάτι τελευταίο για το ψηφιακό σχολείο του μέλλοντος.

Πιστεύω ότι δεν χρειάζονται τα μεγάλα λόγια τα παχιά από την πολιτεία.
Αυτό που χρειάζεται είναι δουλειά προς την σωστή κατεύθυνση χωρίς "ντελάληδες¨, "φανφαρονισμούς", και "άλλου" τύπου βραβεύσεις που θυμίζουν "άλλες" εποχές.
Αυτοί έμαθαν και ακολουθούν το σύστημα του ψαρά: Δολώνω 100 καλάμια και άμα πιάσω 10 ψάρια λέω και ευχαριστώ. Τα 90 όμως δολώματα πάνε χαμένα.

Έτσι λοιπόν κάνουν και αυτοί. Μας πετάνε 100 πράγματα μαζεμένα μόνο και μόνο για να πιάσουν 10 ψάρια.

Έτσι όμως δε χτίζονται τα οικοδομήματα του μέλλοντος, με πολιτικές ασπιρίνες που παρέχονται πανάκριβες από τα golden boys - girls στους πολιτικούς μας, για να δικαιολογούνται οι παχυλοί μισθοί τους.
Αν δεν πεισθώ εγώ (και πάρα πολλοί άλλοι, ευτυχώς) ότι τα κίνητρά τους είναι αγνά και στοχεύουν πραγματικά στην ΟΥΣΙΑ, τότε θα συνεχίσω να διαμαρτύρομαι από την μία και από την άλλη δεν θα υπάρξω αρωγός στην περαιτέρω υποτίμηση της νοημοσύνης μου.   

Εκτός και αν ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, γιατί το κάνουν και πως το κάνουν, ακολουθώντας τις οδηγίες όχι των πολιτών που τους εκλέξανε, αλλά κάποιων άλλων- μελών σε κάποιες λέσχες.

za√‘ag

Παράθεση από: toufeki στις 15 Φεβ 2010, 11:38:16 ΠΜ
Και κάτι τελευταίο για το ψηφιακό σχολείο του μέλλοντος.

Πιστεύω ότι δεν χρειάζονται τα μεγάλα λόγια τα παχιά από την πολιτεία.
Αυτό που χρειάζεται είναι δουλειά προς την σωστή κατεύθυνση χωρίς "ντελάληδες¨, "φανφαρονισμούς", και "άλλου" τύπου βραβεύσεις που θυμίζουν "άλλες" εποχές.
Αυτοί έμαθαν και ακολουθούν το σύστημα του ψαρά: Δολώνω 100 καλάμια και άμα πιάσω 10 ψάρια λέω και ευχαριστώ. Τα 90 όμως δολώματα πάνε χαμένα.

Έτσι λοιπόν κάνουν και αυτοί. Μας πετάνε 100 πράγματα μαζεμένα μόνο και μόνο για να πιάσουν 10 ψάρια.

Έτσι όμως δε χτίζονται τα οικοδομήματα του μέλλοντος, με πολιτικές ασπιρίνες που παρέχονται πανάκριβες από τα golden boys - girls στους πολιτικούς μας, για να δικαιολογούνται οι παχυλοί μισθοί τους.
Αν δεν πεισθώ εγώ (και πάρα πολλοί άλλοι, ευτυχώς) ότι τα κίνητρά τους είναι αγνά και στοχεύουν πραγματικά στην ΟΥΣΙΑ, τότε θα συνεχίσω να διαμαρτύρομαι από την μία και από την άλλη δεν θα υπάρξω αρωγός στην περαιτέρω υποτίμηση της νοημοσύνης μου.   

Εκτός και αν ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, γιατί το κάνουν και πως το κάνουν, ακολουθώντας τις οδηγίες όχι των πολιτών που τους εκλέξανε, αλλά κάποιων άλλων- μελών σε κάποιες λέσχες.

Τώρα που θα κοπούν και τα bonus παραγωγικότητας θα έχουμε μεγαλύτερο κίνητρο για να υλοποιήσουμε (εμείς οι μάχιμοι) όλες αυτές τις "φούσκες"
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

Ιδού γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουμε σε 5-7(ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ) χρόνια "πολικές αρκούδες".
Γιατί στα μέρη τους συμβαίνουν τα παρακάτω:

http://www.alfavita.gr/typos/t14_2_10_0304.php


"- Λεπτομερή και μακροχρόνιο σχεδιασμό διδακτικών προγραμμάτων.

- Οικοδόμηση πάνω στα παλιά θεμέλια με στόχο τη βελτίωση και όχι την ισοπέδωση του παλαιότερου.

- Ισότιμη αντιμετώπιση όλων των παιδιών, άσχετα από την εθνότητα, το φύλο, το μαθησιακό-γνωστικό επίπεδο και το κοινωνικοπολιτισμικό περιβάλλον απ' όπου προέρχονται.

- Διαρκή επιμόρφωση των εκπαιδευτικών (οι οποίοι είναι όλοι κάτοχοι μεταπτυχιακών διπλωμάτων) και μεταξύ τους συνεργασία.

- Παροχή άριστων κτιριακών υποδομών, εξοπλισμού και εκπαιδευτικών υλικών."

"Εμείς" εδώ ξεκινάμε(χαχαχαχαχα) από το τελευταίο (για να εντυπωσιάσουμε τη "ναρκωμένη" κοινωνία μας) θεωρώντας ότι έχουμε πετύχει όλα τα παραπάνω.

Ε ρε κατακαημένε Έλληνα. :'(
Δεν έχεις όμως ανάγκη εσύ, διότι έχεις τον Σωκράτη, τον Πλάτων, τον Αριστοτέλη, τον Αριστοφάνη(ευτυχώς δηλαδή που έχεις και αυτόν) και την πάλαι ποτέ μητέρα Δημοκρατία από την οποία κατάγονται όλες οι σύγχρονες μεταμοντέρνες "Δημοκρατίες" των "ανεπτυγμένων" σύγχρονων κοινωνιών.
..οπότε συνεχίζουμε να κοιμόμαστε ήσυχοι.   :(


toufeki

"* Η λεγόμενη Νέα Οικονομία έχει μετατοπίσει το κέντρο βάρους στην ταχύτητα και στην παγκοσμιοποίηση, δημιουργώντας έτσι ανάγκη για αναβαθμισμένο ανθρώπινο κεφαλαίο. Η οικονομική αυτή απαίτηση δημιουργεί προϋποθέσεις για μετάβαση της εκπαίδευσης από το παραδοσιακό μοντέλο της διδασκαλίας σε ένα δυναμικότερο πρότυπο ενεργούς- διά βίου μάθησης-, στο πλαίσιο του οποίου οι τεχνολογικές καινοτομίες, η τεχνογνωσία και σε κάποιες περιπτώσεις οι οργανωτικές και λοιπές δυνατότητες των επιχειρήσεων πρέπει να εμπλουτιστούν και να συνδυαστούν με τις στρατηγικές των δημόσιων συστημάτων εκπαίδευσης. "


Ξέρετε τι είναι ΕΚΕ;

Ξέρετε γιατί όλες αυτές οι νεοτεχνολογικές μεγαλοστομίες από το υπουργείο;

Διότι πολύ απλά και λαϊκά θέλουν την εκπαίδευση υπάλληλο των μεγάλων συμφερόντων της αγοράς.

http://www.alfavita.gr/typos/t21_2_10_0907.php


toufeki


toufeki

και ένα ακόμα, για να δείτε ότι τελικά μας προορίζουν για στελέχη επιχειρήσεων. >:(

http://www.alfavita.gr/typos/t20_2_10_1433.php

Antigonh

Από το Βήμα της Κυριακής (21/02/2010):

"Ο καθηγητής του LSΕ και βουλευτής Επικρατείας του ΠαΣοΚ κ. Ηλίας Μόσιαλος κινείται χαρακτηριστικά προς αυτή την κατεύθυνση. Για παράδειγμα, περιγράφει ένα σχήμα αλλαγών στη μέση και ανώτατη εκπαίδευση που θα έχει ως βάση την υιοθέτηση μηχανισμών αξιολόγησης σχολείων, ιδρυμάτων και εκπαιδευτικών.

Ειδικώς για τα Γυμνάσια και τα Λύκεια η αξιολόγηση ως προς τις επιδόσεις των μαθητών με δείκτες την επιτυχία, την αποτυχία ή και την εγκατάλειψη μπορεί να συνοδεύεται από μίνιμουμ πρόγραμμα σπουδών και από κίνητρα προς τους εκπαιδευτικούς για καινοτομίες στην εκπαίδευση και συμμετοχή της Τοπικής Αυτοδιοίκησης στη διοίκηση των σχολείων. "

Γενικώς από σενάρια να φαν' και οι όρνιθες...... Ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του.
Όρεξη να' χουμε και να διαβάζουμε.  8)

toufeki

Πράγματι είναι σενάριο Αντιγόνη.
Ένα σενάριο με πολλά κεφάλαια.
Και είναι σίγουρο ότι θα δούμε το "έργο" να παίζεται στις εκπαιδευτικές αίθουσες πολύ σύντομα.

Γιαυτό πρέπει να διαβάζουμε προσεκτικά όλα τα κεφάλαια του σεναρίου για να είμαστε προετοιμασμένοι για το έργο που θα "ανεβάσουμε".
Εμείς βέβαια θα είμαστε οι κομπάρσοι.
Αλλά σε μια "πολεμική" ταινία έτσι και αλλιώς ο κύριος πρωταγωνιστής είναι οι κομπάρσοι.

toufeki

#124
Όνομα: ΧΡΥΣΗ
Eπίθετο: ΒΙΤΣΙΛΑΚΗ
Διεύθυνση:

τηλ.: 22410 99130/ 22510
Email: vitsilaki@rhodes.aegean.gr

Η Χρυσή Βιτσιλάκη γεννήθηκε στην Αθήνα από Κρήτες γονείς. Είναι Καθηγήτρια και Αντιπρύτανις Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου Αιγαίου και Πρόεδρος της Επιτροπής Ερευνών του ιδίου Πανεπιστημίου.


Την περίοδο της χούντας μετανάστευσε με την μητέρα και την αδελφή της στις ΗΠΑ, όπου και ολοκλήρωσε το λύκειο, το πανεπιστήμιο, και το μεταπτυχιακό και διδακτορικό της δίπλωμα στην Κοινωνιολογία από το Πανεπιστήμιο του Σικάγο.


Το 1981 επέστρεψε με την Αλλαγή στην Ελλάδα, όπου συγκρότησε την πρώτη ερευνητική ομάδα του Ιδρύματος Μεσογειακών Μελετών για την μελέτη των τάξεων, και εργάστηκε με την ΟΒΕΣ και τη ΓΣΕΕ σε επιμορφωτικά προγράμματα για την εργατική τάξη. Το 1987 παντρεύτηκε τον Λοίζο Σορωνιάτη και απέκτησαν δύο παιδιά, τον Νικόλα και την Εύα. Η οικογένεια ζει μόνιμα στη Ρόδο από το 1989.


Ξεκίνησε την ακαδημαϊκή της σταδιοδρομία στο Τμήμα Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και από το 1990 διδάσκει στο Τμήμα Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου του Αιγαίου στη Ρόδο. Τα γνωστικά της αντικείμενα είναι Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης, νέες μορφές εκπαίδευσης και Σπουδές Φύλου. Έχει διοργανώσει και υλοποιεί πρωτοποριακά προγράμματα ηλεκτρονικής μάθησης (e-learning) σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο. Διοργάνωσε και διευθύνει μεταπτυχιακό πρόγραμμα στις σπουδές φύλου και νέων μορφών εκπαίδευσης, απασχόλησης και νέων τεχνολογιών.


Έχει έντονη και διαχρονική ερευνητική δραστηριότητα από το 1982 και ιδιαίτερα κατά τις τελευταίες δεκαετίες. Έχει συγγράψει και επιμεληθεί 10 βιβλία και πάνω από 50 δημοσιευμένα άρθρα και κεφάλαια σε βιβλία στην Ελλάδα και το εξωτερικό, σε θέματα εκπαίδευσης, εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης, φύλου και νέων τεχνολογιών. Συμμετέχει ανελλιπώς σε εθνικά και διεθνή επιστημονικά συνέδρια και είναι μέλος πολλαπλών επιστημονικών οργανώσεων και δικτύων.
Διαχρονικά επιδιώκει τη σύνδεση της επιστημονικής της γνώσης με την διαμόρφωση πολιτικών, ιδιαίτερα στο χώρο της παιδείας. Διοργάνωσε το πρόγραμμα των πρώτων ολοήμερων σχολείων από το 1994 και διετέλεσε μέλος των Επιστημονικών Επιτροπών για τη θέσπιση του ολοήμερου σχολείου στην Ελλάδα.

Σήμερα είναι, μεταξύ άλλων, μέλος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Εμπειρογνώμων για την Εκπαιδευτική Μεταρρύθμιση.

Ακόμα, διαχρονικά συμμετέχει ενεργά στην κοινωνική και πολιτική ζωή, και ως υποψήφια σε επίπεδο τοπικής αυτοδιοίκησης πρώτου και δεύτερου βαθμού.

......
.......

Ξέρετε ποια είναι η παραπάνω κυρία;
Είναι η παρακάτω ειδική γραμματέας παιδείας.

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να χαρώ ή να λυπηθώ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι επειδή είμαι και λίγο "παραδοσιακός" άνδρας θα πρέπει να φυλάγομαι παραπάνω. >:D
Επειδή η γυναίκα μου και κάτι φίλες της την γνωρίζουν πολύ καλά λόγω του ότι κάνουν μεταπτυχιακά στο πανεπιστήμιο Αιγαίου ξέρω τη σας λέω.  >:D
Εγώ έκανα αίτηση για τις σπουδές φύλλου(εργασίας ντε-γιαυτούς που πρόλαβαν να κρίνουν την ορθογραφία μου  ;D ) και περιμένω να δω αν θα με δεχτεί. >:D


toufeki

Αμάν τι έπαθα!!!
Ένα μήνα θα κάνω να κοιμηθώ τώρα.
Δεν πρόλαβα. Τι να κάνω.
Ελπίζω να είμαι πιο προσεκτικός για να μη χάσω την επόμενη βράβευση.

Και μάλιστα ξεκινώ από αύριο.
Θα πάω να διδάξω σε ιδιωτικό σχολείο ή πειραματικό όπου θα διδάσκεται το μάθημα της Πληροφορικής για 2ώρες την εβδομάδα τουλάχιστον, για το γυμνάσιο, με τις ιδανικότερες; συνθήκες.
Θα φροντίσω να πάρω διαζύγιο με ευνοϊκούς όρους ανατροφής των παιδιών, για να μήν έχω και την οικογένεια εμπόδιο.
Θα φροντίσω να πάρω έναν πολύ καλό διάδρομο στο σπίτι και θα τον βάλω μέσα στο γραφείο για να μη γίνω και τόφαλος από την ακινησία.
Θα φροντίσω να βρω και έναν καλό ψυχίατρο για να περνώ τις ελεύθερες ώρες μου.
Θα φροντίσω να αγοράσω την καλύτερη πολυθρόνα για να έχω να κάθομαι απολαυστικά όταν θα θαυμάζω το βραβείο το οποίο βέβαια θα είχα φροντίσει από πριν να το κορνιζάρω με όλες τις τιμές.


http://excellence.sch.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=64

dim

Σε συνέντευξή της στην κυριακάτικη Καθημερινή (28/2/2010) η υπουργός Παιδείας δήλωσε:
    * ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ: "Αυτοαξιολόγηση των σχολείων βάσει προγράμματος με συγκεκριμένους και ποσοτικούς στόχους οι οποίοι στο τέλος της χρονιάς θα ελέγχονται. Αφού λειτουργήσει αυτό θα πάμε παρακάτω στην ατομική αξιολόγηση των εκπαιδευτικών"
    * ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ - ΓΡΑΦΕΙΩΝ κ.λπ.: "Στο νόμο που ετοιμάζουμε για την εξέλιξη των στελεχών προβλέπουμε κριτήρια για την αντικειμενική κρίση των προϊσταμένων χωρίς την ουσιαστική ανάμειξη του υπουργείου".
    *ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΔΙΟΡΙΣΤΟΥΣ: "Πιστοποιητικό εκπαιδευτικής επάρκειας" και "θεσμός του δόκιμου εκπαιδευτικού".
    *ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ: "Η αξιολόγηση (των πανεπιστημίων) θα είναι η απόλυτη προϋπόθεση για τη χρηματόδητησή τους".
    * ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ: "Με έχει απασχολήσει πολύ το πρόβλημα (των ιδιαιτέρων). Τι κάνεις; συμβιβάζεσαι και τους επιβάλεις τουλάχιστον να κόβουν αποδείξεις; Κάνεις ελέγχους και απολύεις αυτόματα όσους συλλαμβάνονται να διδάσκουν τους μαθητές τους;"

toufeki

...και συνεχίζω τον προβληματισμό μου για τον δάχτυλο της ΕΚΕ.

"...Εάν σε τρία χρόνια δεν αλλάξουμε αυτά, η κατάσταση θα μείνει για πάντα αυτή που ξέρουμε, προειδοποιεί...."

και ποια είναι η κατάσταση που ξέρουμε κυρία μου;
Ότι δηλαδή είμαστε τεμπέληδες και δεν δουλεύουμε;,
ότι όλα αυτά τα χρόνια είχαμε την αμέριστη υποστήριξη του υπουργείου σας και της ευρύτερης Ελληνικής κοινωνίας και παρόλα αυτά εξακολουθούμε να είμαστε αδιάφοροι και τεμπέληδες;
ότι τα περισσότερα σχολεία είναι από άποψη υλικοτεχνικής υποδομής, πρότυπα εκπαιδευτικά κτίρια;, ότι η διοίκηση των σχολείων έχει οργανωθεί και υποστηρίζεται ουσιαστικά και θεσμοθετημένα για να υποστηρίζει και αυτή με την σειρά της σωστά και αποτελεσματικά το σχολείο;,
ότι υπάρχει οργανωμένο δίκτυο παιδοψυχολογικής υποστήριξης των μαθητών των σχολείων;,
ότι οι μισθοί των εκπαιδευτικών αλλά και η ουσιαστική τους επιμόρφωση σε παιδαγωγικά-ψυχολογικά , διδακτικά και επιστημονικά θέματα(όχι με τις προσταγές της ΕΚΕ για την υποχρεωτική εκπαίδευση-από τα γεννοφάσκια τους θέλετε να εκμεταλλεύεστε τα παιδιά μας  απατεώνες;)   εδώ και πάρα πολύ καιρό αγγίζουν κορυφή στην Ευρώπη;


".....Δεδομένου του δυναμισμού της, η Διαμαντοπούλου ως πολιτική προϊσταμένη της διαλυμένης Δημόσιας Παιδείας θυμίζει τίγρη σε κλουβί. «Τα προβλήματα απαιτούν οργανωμένες κινήσεις μακροπρόθεσμης στόχευσης και, συγχρόνως, άμεσες παρεμβάσεις. Ο συνδυασμός με κάνει να ασφυκτιώ», λέει. «Στόχος του σχεδιασμού μας δεν είναι οι εισαγωγικές εξετάσεις και τα πανεπιστήμια. Ξέρω ότι δεν βγάζει τίτλους αυτό, αλλά η προτεραιότητα είναι στα νηπιαγωγεία και την υποχρεωτική εκπαίδευση. Αν σε τρία χρόνια δεν αλλάξουμε αυτά, η κατάσταση θα μείνει για πάντα όπως την ξέρουμε».

Δηλαδή τι λέτε τώρα; ,να σας φοβόμαστε κυρία μου;
Αφήστε, έχουμε δει και άλλα ζώα πιο άγρια από σας και δεν φοβηθήκαμε.

andreas_p

Μόνο για μερακλήδες ....

Οσον αφορά τις χαμηλές αποδοχές των εκπαιδευτικών η κ. Διαμαντοπούλου σχολίασε: «Χίλια ή δύο χιλιάδες ευρώ δεν κάνουν διαφορά για έναν άνθρωπο με μεράκι».

toufeki

#129
..Επιτέλους πείτε καθαρά στην κοινωνία τι θέλετε να κάνετε με το Εκπαιδευτικό μας σύστημα:
Θέλετε πολύ απλά να βγαίνουν από την υποχρεωτική ακόμα παιδεία εξειδικευμένοι εργάτες για να "προσλαμβάνονται" με πενιχρούς μισθούς στις "φάμπρικες" των παραρτημάτων των μονοπωλίων της αγοράς, χωρίς να έχουν ανθρωποκεντρική κριτική σκέψη, αλλά μόνο τεχνική κριτική σκέψη προς όφελος της χωρίς κόστος ανάπτυξης της "ποιότητας" του προϊόντος.
Γιατί δεν τα λέτε έτσι απλά και σταράτα για να τα καταλάβει όλος ο κόσμος; 

toufeki

..Διαβάστε και ένα σχετικό Δημοσίευμα:    http://www.alfavita.gr/typos/t28_2_10_825.php


Σημ: Δεν είμαι fun της εφημερίδας, αλλά μου άρεσε το άρθρο.

toufeki

....και ένα ακόμα:  http://www.alfavita.gr/typos/t28_2_10_823.php

για να γνωρίζουμε επιτέλους ποιες είναι οι "στοχεύσεις" της εκπαιδευτικής πολιτικής στην Ευρωπαϊκή ένωση και ως υποσύνολο βεβαίως και στην χώρα μας.
 

poursali

Παράθεση από: toufeki στις 28 Φεβ 2010, 11:52:00 ΠΜ
....και ένα ακόμα:  http://www.alfavita.gr/typos/t28_2_10_823.php

για να γνωρίζουμε επιτέλους ποιες είναι οι "στοχεύσεις" της εκπαιδευτικής πολιτικής στην Ευρωπαϊκή ένωση και ως υποσύνολο βεβαίως και στην χώρα μας.
 

αφου η κοινωνια μας ειναι καλα εκπαιδευμενη να τα ανεχεται ολα.. διαιρει και βασιλευε βλεπεις..
προχτες συζητουσα με κατι φιλους μου (μη-εκπαιδευτικους) για το θεμα της λειτουργιας των γυμνασιων σε χωρια κυριως οπου πολλες φορες οι μαθητες ειναι λιγοτεροι απο τους καθηγητες.
η αποψη τους? κατηγορηματικη: να κλεισουν τα σχολεια, διοτι ειναι ασυμφορα..
ετυχα πριν 2 χρονια σε ενα τετοιο σχολειο στα Γιαννενα που ηθελαν να κλεισουν, αλλα με καποιες παρεμβασεις πολιτικων, ΜΜΕ τοπικα και εθνικης εμβελειας πηρε παραταση το μετρο και το σχολειο ακομα λειτουργει...
το συγκεκριμενο θεμα εχει πολλες πτυχες... εγω θα παραθεσω τα δυο πιο σημαντικα επιχειρηματα που εχω.

1. το κυριο επιχειρημα του περιφερειαρχη τοτε για να κλεισει το σχολειο ηταν οτι επειδη κατασκευαστηκε η Εγνατια Οδος πλεον το σχολειο αυτο απεχει 20 λεπτα απο τα Γιαννενα οποτε πρεπει να κλεισει. Εχω δυο ενστασεις σε αυτο το σκεπτικο. Πρωτον, η Εγνατια Οδος εγινε για να στοιβαχτουν ολοι στα αστικα κεντρα ή για να αναπτυχθει η περιφερεια? Δευτερον, σκεφτετε κανεις οτι τα παιδια αυτα για να ερθουν στο σχολειο τους εκαναν ηδη 40 λεπτα? Ποιος γονιος θα ηθελε το παιδι του σε αυτη την ηλικια να κανει καθημερινα 2 ωρες διαδρομης για να παει και να γυρισει στο σχολειο του?

2. Η δευτερη ενσταση μου στο να κλεινουν τετοια σχολεια ειναι οτι απλουστατα η εκπαιδευση στο Γυμνασιο ειναι υποχρεωτικη και αρα πρεπει προσφερεται οπου υπαρχουν παιδια... ποσα παιδια απο τετοια χωρια θα εγκαταλειψουν το σχολειο αν κλεισουν; απο προσωπικη εμπειρια καταθετω οτι σε τετοια σχολεια για καθε 10 παιδια που ερχονται εστω και σε αυτο το μικρο σχολειο υπαρχουν αλλα 1-2 που δεν ερχονται.. φοβαμαι οτι αυτος ο αριθμος θα διπλασιαστει ανετα με τετοιες ενεργειες.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

evry

#133
Δηλαδή αν το σχολείο μείνει ανοικτό θα αναπτυχθεί η περιφέρεια? Μήπως οι καθηγητές θα μένουν εκεί, ή θα μένουν στα Γιάννενα και θα πηγαινοέρχονται στο χωριό από την Εγνατία που είναι μόνο 20 λεπτά και θα ζητάνε και οδοιπορικά?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

Μου αρέσει αυτή η λογική: Το κλείσιμο ενός σχολείου έχει την ίδια βαρύτητα με τα οδοιπορικά των καθηγητών.

evry

Η λογική που σου αρέσει είναι αυτή που δεν κατάλαβες ή μάλλον αυτή που ήθελες να καταλάβεις. Όταν ξαναδιαβάσεις το μήνυμα και καταλάβεις τι θέλω να πω τα ξαναλέμε.

Παράθεση από: toufeki στις 28 Φεβ 2010, 01:07:45 ΜΜ
Μου αρέσει αυτή η λογική: Το κλείσιμο ενός σχολείου έχει την ίδια βαρύτητα με τα οδοιπορικά των καθηγητών.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

"..Όταν ξαναδιαβάσεις το μήνυμα και καταλάβεις τι θέλω να πω τα ξαναλέμε."

...αν και δε το νομίζω.
Ευτυχώς πάντως  καταλαβαινόμαστε.
Μου αρκεί να καταλαβαίνω με τον τρόπο μου και τον τρόπο που επιλέγω εγώ να μου μαθαίνουν κάποιοι άλλοι να καταλαβαίνω.

evry

Έβγαλα την λέξη "οδοιπορικά" που σε ενοχλούσε μήπως με λίγη προσπάθεια καταλάβεις τι θέλω να πω τώρα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

Ευριπίδη αφού επιμένεις να σου δώσω μια απάντηση για το τι εννοείς εσύ θα το τολμήσω:
Φαντάζομαι εννοείς ότι αν φύγουν άτομα από την τοπική κοινωνία (καθηγητές) δεν θα συμβάλουν με τα λεφτά τους στην ανάπτυξη της περιοχής (ενοίκια-τοπική αγορά-υπηρεσίες κλπ), όπως θα μπορούσαν αν έμεναν στην τοπική κοινωνία.
Ρωτώ λοιπόν : Αν το σχολείο είναι κλειστό αυτοί οι άνθρωποι(καθηγητές) θα συνεισφέρουν με κάποιον τρόπο στην τοπική ανάπτυξη(οικονομική και πολιτισμική);

Αυτό που είπες λοιπόν το κατάλαβα.
Αυτό που είπα εγώ είναι ότι δεν πρέπει να βλέπουμε τα σχολεία ως εργαλείο ανάπτυξης ή όχι (οικονομικής ) μιας περιοχής. Δεν (θα πρέπει να)είναι αυτός ο ρόλος ύπαρξης ενός σχολείου.

evry

Είδες λοιπόν που λέμε το ίδιο, και εσύ απλά πιάστηκες από τη λέξη οδοιπορικά? Ήθελα να θίξω 2 πράγματα
1) Ότι το σχολείο δεν συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό στην ανάπτυξη της περιοχής, όσο συμβάλλουν άλλα πράγματα τα οποία είναι θέμα πολιτικής βούλησης, και σίγουρα δεν πρέπει να το βλέπουμε έτσι (οικονομικά δηλαδή)
2) Για να συμβάλλει στην ανάπτυξη της περιοχής θα πρέπει να μένουν οι καθηγητές εκεί και όχι να είναι ιπτάμενοι. Αν οι καθηγητές μείνουν εκεί θα υπάρξει κάποια κινητικότητα, όπως και να το κάνουμε έστω και στο καφενείο της περιοχής. Δεν είναι μόνο ότι θα αφήνουν λεφτά. Θα υπάρξει μια κινητικότητα στο χωριό.


What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

Γιατί λοιπόν την έβαλες Ευριπίδη;
Έπρεπε να γίνει ολόκληρη στιχομυθία για να την βγάλεις; >:D


Σημ: Θα είχε ενδιαφέρον αν καμιά φορά βρισκόμασταν στην πραγματική πραγματικότητα και κουβεντιάζαμε ουσιαστικά για τα μεγάλα θέματα που μας απασχολούν.

evry

Την έβαλα για να δείξω το παράλογο της ιστορίας, ότι ενώ κάποιος που θα έπρεπε να μένει κοντά στο σχολείο όχι μόνο έρχεται από μακριά αλλά ζητάει και οδοιπορικά.
Τώρα που το κατάλαβες λοιπόν θα το ξαναβάλω, μην σε κατηγορήσει κανείς και για λογοκρισία
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

Ευριπίδη είσαι απίστευτος, ...και σε είχα παρεξηγήσει. ;D

poursali

Παράθεση από: evry στις 28 Φεβ 2010, 12:58:40 ΜΜ
Δηλαδή αν το σχολείο μείνει ανοικτό θα αναπτυχθεί η περιφέρεια? Μήπως οι καθηγητές θα μένουν εκεί, ή θα μένουν στα Γιάννενα και θα πηγαινοέρχονται στο χωριό από την Εγνατία που είναι μόνο 20 λεπτά και θα ζητάνε και οδοιπορικά?

δεν υπαρχουν οδοιπορικα και το ξερετε πολυ καλα... οδοιπορικα παιρνεις μονο αν διδασκεις σε δευτερο σχολειο που μακρια ΚΑΙ απο την οργανικη σου θεση ΚΑΙ απο τον τοπο κατοικιας σου... εκτος αυτου δεν σταθηκατε καθολου στα παιδια... παλι οι καθηγητες ειναι οι κακοι.. σαν να ζηλευουμε τους συναδελφους μας... απογοητευομαι και θλιβομαι απο τετοιες αντιληψεις
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

evry

  Το "οδοιπορικά" ήταν ειρωνικό προφανώς για να δείξει αυτό που λες και εσύ. Ότι το σύστημα είναι καθαρά καθηγητοκεντρικό και όχι με κέντρο τον μαθητή. Εγώ απλά είπα το αυτονόητο και το οποίο λέει και ο νόμος, ότι δηλαδή ο καθηγητής πρέπει να μένει στον τόπο που είναι και το σχολείο (δεν θυμάμαι τώρα τι ισχύει για τις χιλιομετρικές αποστάσεις), πράγμα το οποίο σε απομακρυσμένα χωριά δεν πολύ-ισχύει ή κάνω λάθος? Μιλάω για μεγάλες χιλιομετρικές αποστάσεις.
  Θα σου πω ένα παράδειγμα. Είχα ακούσει παλιά ότι κάποιοι καθηγητές που ήταν διορισμένοι σε πολύ μικρό νησί (<400 κατοίκων) έμεναν στο απέναντι μεγάλο νησί που "είχε ζωή" και όταν είχε απαγορευτικό δεν μπορούσαν να πάνε σχολείο για μάθημα με την ανοχή πάντα διευθυντή σχολείου και προισταμένου. Εδώ ποιος φταιεί? Δεν φταίνε και οι εκπαιδευτικοί? Και ποιος την πληρώνει? μήπως τα παιδιά?

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

poursali

Παράθεση από: evry στις 28 Φεβ 2010, 06:35:05 ΜΜ
  Το "οδοιπορικά" ήταν ειρωνικό προφανώς για να δείξει αυτό που λες και εσύ. Ότι το σύστημα είναι καθαρά καθηγητοκεντρικό και όχι με κέντρο τον μαθητή. Εγώ απλά είπα το αυτονόητο και το οποίο λέει και ο νόμος, ότι δηλαδή ο καθηγητής πρέπει να μένει στον τόπο που είναι και το σχολείο (δεν θυμάμαι τώρα τι ισχύει για τις χιλιομετρικές αποστάσεις), πράγμα το οποίο σε απομακρυσμένα χωριά δεν πολύ-ισχύει ή κάνω λάθος? Μιλάω για μεγάλες χιλιομετρικές αποστάσεις.
  Θα σου πω ένα παράδειγμα. Είχα ακούσει παλιά ότι κάποιοι καθηγητές που ήταν διορισμένοι σε πολύ μικρό νησί (<400 κατοίκων) έμεναν στο απέναντι μεγάλο νησί που "είχε ζωή" και όταν είχε απαγορευτικό δεν μπορούσαν να πάνε σχολείο για μάθημα με την ανοχή πάντα διευθυντή σχολείου και προισταμένου. Εδώ ποιος φταιεί? Δεν φταίνε και οι εκπαιδευτικοί? Και ποιος την πληρώνει? μήπως τα παιδιά?



δεν μπορεις σε κανεναν να επιβαλεις το που θα μενει. σιγουρα κανενας δεν ενδιαφερεται για την περιφερεια... ακομα και οι δημαρχοι σε τετοιες περιοχες μενουν αλλου.. παντος οδοιπορικα δεν παιρνεις σε τετοιες περιπτωσεις...
και σιγουρα κλεινοντας ενα σχολειο δεν λυνεις κανενα προβλημα... εγω για το κλεισιμο μιλουσα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

toufeki

"Εγώ απλά είπα το αυτονόητο και το οποίο λέει και ο νόμος, ότι δηλαδή ο καθηγητής πρέπει να μένει στον τόπο που είναι και το σχολείο"
Ευριπίδη μπορείς να μας ενημερώσεις για τον νόμο αυτό περισσότερο;
Ευχαριστώ.

evry

Είχα την εντύπωση ότι υπήρχε κάποιος νόμος (όπως στους στρατιωτικούς) που επιβάλλει στους δημοσίους υπαλλήλους να μένουν σε συγκεκριμένη απόσταση από την υπηρεσία τους. Δεν είμαι σίγουρος όμως, ίσως να το έχω μπερδέψει.

Παράθεση από: poursali στις 28 Φεβ 2010, 06:44:57 ΜΜ
δεν μπορεις σε κανεναν να επιβαλεις το που θα μενει.
και σιγουρα κλεινοντας ενα σχολειο δεν λυνεις κανενα προβλημα... εγω για το κλεισιμο μιλουσα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

Επίσης νομίζω ότι μπαίνουμε  σε μια κουβέντα εντυπώσεων όπου ψάχνουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.
Δεν ενδιαφέρεται το σύστημα ούτε για τους μαθητές ούτε για τους καθηγητές τόσο και όπως θα όφειλε να πράττει.
Ενδιαφέρεται κυρίως για τις αγορές. Και αυτό δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος.
Εξάλλου το λέει ξεκάθαρα η υπουργός μας σε όλες της τις τοποθετήσεις.

Δεν είναι κακό να υποστηρίζει κάποιος αυτήν την πολιτική, εξάλλου σε Δημοκρατία ζούμε.
Το κακό και επικίνδυνο είναι να μην το παραδεχόμαστε τουλάχιστον αυτοί που δεν θεωρούμε σωστή αυτή την πολιτική.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

poursali

σε λιγο θα εχουμε περισσοτερα πανεπιστημια και τει απο γυμνασια και λυκεια
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

evry

(Απλά για την ιστορία)
Βασικά το είχα ακούσει από τον διευθυντή στη Μήλο πριν χρόνια, όταν ήμουν εκεί και μου είχε μείνει. Με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι κάτι τέτοιο ίσχυε αρκετά παλιά, νομίζω ότι υπήρχε συγκεκριμένο όριο σε χιλιόμετρα, αλλά με τον νέο δημιουπαλληλικό κώδικα δεν ισχύει κάτι τέτοιο, οπότε άκυρο

Παράθεση από: toufeki στις 28 Φεβ 2010, 06:51:05 ΜΜ
"Εγώ απλά είπα το αυτονόητο και το οποίο λέει και ο νόμος, ότι δηλαδή ο καθηγητής πρέπει να μένει στον τόπο που είναι και το σχολείο"
Ευριπίδη μπορείς να μας ενημερώσεις για τον νόμο αυτό περισσότερο;
Ευχαριστώ.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

Ευχαριστώ για την απάντηση Ευριπίδη :).

P.Tsiotakis

Αυτό που λέει ο Ευρυπίδης ισχύει, για αυτό υπάρχουν και τα εκτός έδρας.
Μάλιστα, για να πας εκδρομή το ΣΚ εκτός νομού, τυπικά πρέπει να ζητήσεις έγκριση
δεν έχω τη νομοθεσία να σας τη δώσω πάντως

poursali

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 01 Μαρ 2010, 09:43:01 ΠΜ
Αυτό που λέει ο Ευρυπίδης ισχύει, για αυτό υπάρχουν και τα εκτός έδρας.
Μάλιστα, για να πας εκδρομή το ΣΚ εκτός νομού, τυπικά πρέπει να ζητήσεις έγκριση
δεν έχω τη νομοθεσία να σας τη δώσω πάντως

αν μπορεις κανε τον κοπο να μας αντιγραψεις το νομο... αυτο που ξερω για τα εκτος εδρας ειναι οτι εκπαιδευτικος παιρνει εκτος εδρας για το σχολειο (ή τα σχολεια) στα οποια συμπληρωνει το ωραριο του μονο αν αυτα δεν ειναι προσβασιμα με αστικη συγκοινωνια ειτε απο το σπιτι του ειτε απο την οργανικη του θεση.
Αν δλδ μενεις π.χ. Γιαννενα και εχεις οργανικη σε καποιο χωριο (οπουδηποτε και αν ειναι αυτο) και συμπληρωνεις το ωραριο σου σε σχολειο των Ιωαννινων ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΟΥΤΕ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ. Πρεπει να κατοικεις στο χωριο της οργανικης σου για να διεκδικησεις οδοιπορικα και εκτος εδρας.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Για τα οδοιπορικά άλλαξε. Οδοιπορικά έπαιρνε ο εκπαιδευτικός αν ήταν τοποθετημένος σε περισσότερα του ενός σχολεία τα οποία βρίσκονταν σε διαφορετικό οικισμό.
Τα οδοιπορικά υπολογίζονταν είτε με βάση την απόσταση του σχολείου τοποθέτησης από το σχολείο συμπλήρωσης είτε από το σπίτι του εκπαιδευτικού. Ως απόσταση ορίζονταν η μικρότερη από τις δύο. Φυσικά υποχρεωτικά σχολείο τοποθέτησης θα πρέπει να είναι αυτό με τις περισσότερες ώρες. Με νεότερη εγκύκλιο (προ λίγων ημερών) τα οδοιπορικά θα δίνονται μόνο αν το δεύτερο σχολείο έχει έδρα σε άλλη κωμόπολη ή πόλη. Πράγμα που εξαιρεί το 90% των περιπτώσεων. Συνήθως οι συνάδελφοι τοποθετούνται σε σχολείο πόλης η κωμόπολης και συμπληρώνουν λίγες ώρες στα χωριά. Στην ουσία για να πάρεις οδοιπορικά πλέον πρέπει να είσαι σε πρωτεύουσα νομού ή επαρχίας και να συμπληρώνεις σε άλλη πρωτεύουσα νομού (δεν υπάρχει κάτι τέτοιο) ή άλλη πρωτεύουσα επαρχίας, κάτι πάλι πολύ σπάνιο αφού συνήθως κάθε επαρχία ανήκει σε διαφορετική περιοχή μετάθεσης.

Επίσης εκτός από τα οδοιπαρικά ο συνάδελφος δικαιούται και το ήμισι των ωρών συμπλήρωσης ως υπερωρία. Δηλαδή αν ένας συνάδελφος που υπηρετεί στα Τρίκαλα, συμπληρώνει στην Καλαμπάκα 6 ώρες, εκτός από τα οδοιπορικά δικαιούται και 3 ώρες υπερωρία εβδομαδιαίως.

Γι' αυτό αν ανήκεις οργανικά σε σχολείο μακριά από το σπίτι σου και το δεύτερο σχολείο είναι στην πόλη που μένεις, δεν παίρνεις οδοιπορικά.

toufeki

Παιδιά ο φρέσκος κώδικας δημοσίων υπαλλήλων:
1) http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_gen/Neos_Kodikas_Dimosion_Ypallilon.pdf
2) http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_gen/8_NEOS-kodikas_PERIEXOMENA.htm

Αν ενδιαφέρεστε επίσης για εκπαιδευτική νομοθεσία - διατάγματα - εγκυκλίους ένα καλό site είναι

http://www.shae.gr/unauthorised_gr.asp?name=

όπου κάνεις μια εγγραφή και ενημερώνεσαι.

Σούλας Βασίλης

ΠαράθεσηΑλλάζει μορφή η υποχρεωτική εκπαίδευση


Το «νέο σχολείο» ανακοινώνει το υπουργείο Παιδείας. Για αύριο έχει προγραμματισθεί το υπουργικό συμβούλιο, στο οποίο η υπουργός κ. Αννα Διαμαντοπούλου θα παρουσιάσει τις αλλαγές που θα προωθηθούν από το 2010-2011 στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Οι ανακοινώσεις θα γίνουν στη σκιά των απεργιακών κινητοποιήσεων των εκπαιδευτικών. Η ΟΛΜΕ αποφάσισε να απεργήσει τη Δευτέρα 15/3 και ζητά από την ΑΔΕΔΥ να προκηρύξει απεργία την ίδια ημέρα, ενώ η ΔΟΕ θα αποφασίσει για την ημέρα της απεργίας τη Δευτέρα 8/3.

Ειδικότερα, οι αλλαγές στην υποχρεωτική εκπαίδευση, σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, νέα αναλυτικά προγράμματα σπουδών, μείωση της ύλης και σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας με τη χρήση νέων τεχνολογιών. Ταυτόχρονα, τα πρώτα πιλοτικά νηπιαγωγεία και δημοτικά (από 100) θα λειτουργήσουν τον Σεπτέμβρη. Θα ακολουθήσει η επέκταση του θεσμού του ολοήμερου σχολείου στα γυμνάσια και τα λύκεια. Συγκεκριμένα, ο σχεδιασμός του υπ. Παιδείας για το «νέο σχολείο» περιλαμβάνει τα ακόλουθα:

- Το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών θα αναμορφωθεί ώστε να δοθεί βάρος στην ενίσχυση της κριτικής ικανότητας των μαθητών και την εκπαίδευσή τους σε πληροφορική και ξένες γλώσσες.

- Η διδακτέα - εξεταστέα ύλη, ακόμη και βασικών μαθημάτων, θα μειωθεί.

- Ο κλασικός «μαυροπίνακας» θα αντικατασταθεί από τον διαδραστικό πίνακα.

- Εκτός από το ένα βιβλίο για κάθε μάθημα θα αξιοποιηθούν και εναλλακτικοί τρόποι μάθησης (π.χ. πηγές από Ιντερνετ).

Τέλος, η κ. Διαμαντοπούλου αναμένεται να αναφερθεί και στο νέο σύστημα προσλήψεων των εκπαιδευτικών.

Άντε να δούμε.  :-\
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

Wizard

Η Alfavita έχει το κείμενο της ανακείμενο για το Νέο Σχολείο: http://www.alfavita.gr/ank_b/ank4_3_10_1250.php

Στην πρώτη εικόνα αναγράφεται "πιστοποίηση ξένων γλωσσών & πληροφορικής"

Ενώ όμως υπάρχει ολόκληρη ενότητα για την πιστοποίηση ξένων γλωσσών, για την πληροφορική το μόνο που αναφέρει είναι:
"Ο Μαθητής γίνεται «μικρός ερευνητής» . Αποκτά ποιότητα και ταχύτητα στην ανάλυση και στη σκέψη, επάρκεια στη χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας ώστε με κριτική ικανότητα να μπορεί να επιλέγει μέσα από την πληθώρα πληροφοριών και γνώσεων που έχει πλέον στην διάθεση του."

Πολύ αόριστο για τα δικά μου γούστα. Θα συνεχίσει το μάθημα στο Γυμνάσιο αυτόνομο ή θα διδάσκουμε ECDL;

Επίσης, για το λύκειο μεταξύ άλλων αναφέρει:
"Αναδιοργανώνονται πλήρως οι δύο τελευταίες τάξεις του Λυκείου. Θα μειωθεί ο σημερινός   υψηλός αριθμός μαθημάτων χωρίς να μειωθεί ο συνολικός χρόνος εργασίας μαθητών και εκπαιδευτικών, ενώ ο περιορισμένος αριθμός γνωστικών αντικειμένων θα αντιστοιχεί σε ορισμένα υποχρεωτικά μαθήματα κορμού και σε μαθήματα επιλογής."

Θα τα καταφέρει η ΑΕΠΠ;

iliasthes

Ως ράδιο αρβύλα ακούγεται οτι θα αυξηθούν οι ώρες διδασκαλίας, από 21 για τους νεοδιόριστους σε 25 από 19 μετά την εξαετία σε 21 και μετά την δωδεκαετία σε 18. Για τους πληροφορικούς που διεκπεραιώνουμε και πολλές δοικητικές εργασίες και εργασίες υποστήριξης, σημαίνει οτι μόνο στον ύπνο μας δεν θα ασχολούμαστε με την υπηρεσία.

toufeki

"Άντε να δούμε.  :-\"

Τί άλλο να δούμε ρε συ Βασίλη; Τα έχουμε δει όλα.
...και έχουμε να δούμε πολλά ακόμα.
Κάνε υπομονή και θα δεις.  :'(

denix

Παράθεση από: Wizard στις 04 Μαρ 2010, 02:41:32 ΜΜ
Θα τα καταφέρει η ΑΕΠΠ;
Μπααα, χλωμό το βλέπω.
Όλοι οι δρόμοι, άλλωστε, οδηγούν προς τα εκεί (σιγά-σιγά και σταθερά):
Αύξηση ωρών (βλ. παραπάνω @ iliasthes), e-school, κατάργηση απαλλαγής, ολοήμερο, διαθεματικότητα, ECDL...
Μάλλον πάμε σε ρόλο υποστήριξης-αναβάθμισης των άλλων θεμάτων της διαθεματικότητας του New School.
ΜΑΚΑΡΙ να πέσω έξω...

Προβλέπω ακόμη, η αξιολόγηση του σχολείου να γίνεται με βάση την ταχύτητα και την πληρότητα ενημέρωσης του e-school (οι καθηγητές, με netbook & WiFi, να το ενημερώνουν αγχωμένα, ποιος θα πρωτο-προλάβει, μόλις χτυπήσει το κουδούνι, γιατί ο διευθυντής θα έχει στήσει on-line παγανιά...) Αν ήμουν καλλιτέχνης θα έκανα ΦΟΒΕΡΗ γελοιογραφία πάνω σ' αυτό το θέμα!!

toufeki

Συνάδελφοι, σήμερα 5/3 έχουμε απεργία.
Ας κάνει ότι μπορεί ο καθένας μας.

evry

Εννοείς φαντάζομαι να κάνει ότι μπορεί για το σχολείο, ώστε να λειτουργήσει έτσι?

Παράθεση από: toufeki στις 05 Μαρ 2010, 08:40:25 ΠΜ
Συνάδελφοι, σήμερα 5/3 έχουμε απεργία.
Ας κάνει ότι μπορεί ο καθένας μας.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

Ναι Ευριπίδη: ΝΟΤ (Εννοείς φαντάζομαι να κάνει ότι μπορεί για το σχολείο, ώστε να λειτουργήσει έτσι?)
Η παραπάνω λογική παράσταση είναι αληθής.  >:D

evry

Απλά το ΝΟΤ() της πρότασης που έγραψες είναι :
Να κάνει ότι μπορεί ώστε το σχολείο να μην λειτουργήσει.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

Ακριβώς.
Η δική μου πρόταση θα πρέπει να είναι ΑΛΗΘΗΣ μόνο και αποκλειστικά σε ημέρες απεργίας και στάσης εργασίας.
Για όλες τις υπόλοιπες μέρες ΑΛΗΘΗΣ θα πρέπει να είναι η δική σου πρόταση.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: evry στις 05 Μαρ 2010, 09:06:16 ΠΜ
Απλά το ΝΟΤ() της πρότασης που έγραψες είναι :
Να κάνει ότι μπορεί ώστε το σχολείο να μην λειτουργήσει.

Το ΝΟΤ μπαίνει σε ολόκληρη την έκφραση. Άρα σημαίνει:
Να μην κάνει ό,τι μπορεί ώστε το σχολείο να λειτουργήσει.

Αυτό δεν είναι ισοδύναμο με το παραπάνω!

toufeki

Νίκο: ΟΧΙ ( Α Η Β) = ΟΧΙ Α ΚΑΙ ΟΧΙ Β
         ΟΧΙ (Α ΚΑΙ Β) = ΟΧΙ Α Η ΟΧΙ Β.

Αν Α=  "να κάνει ότι μπορεί ο καθηγητής  για το σχολείο"
και Β= "ώστε να λειτουργήσει το σχολείο"

τότε το αποτέλεσμα θα είναι: ΟΧΙ (να κάνει ότι μπορεί ο καθηγητής για το σχολείο) Η ΟΧΙ(ώστε να λειτουργήσει το σχολείο)

και τελικά έχουμε:
Εννοείς φαντάζομαι να μην κάνει ότι μπορεί για το σχολείο, ή το σχολείο να μην λειτουργήσει έτσι?

evry

Εξαρτάται, δηλαδή εγώ το πήρα ως

P: κάνω ότι μπορώ
Q: το σχολείο λειτουργεί

οπότε η πρόταση γίνεται 
P ==> Q,

όμως το αντίθετο της παραπάνω είναι το P and (not(Q)) δηλαδή αυτό που έγραψα προηγουμένως.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

veni

Τα 6 ερωτήματα του Neil Postman σχετικά με την εισαγωγή μιας τεχνολογίας

1. Ποιο είναι το πρόβλημα στο οποίο αυτή η τεχνολογία δίνει λύση;
2. Τίνος είναι το πρόβλημα;
3. Ποια νέα προβλήματα θα μπορούσαν να ανακύψουν από το γεγονός ότι έχουμε λύσει το πρόβλημα αυτό;
4. Ποιοι άνθρωποι και ποιοι θεσμοί μπορούν να υποστούν την πιο σοβαρή ζημιά από μια τεχνολογική λύση;
5. Ποιες αλλαγές στη γλώσσα επιβάλλονται με τις νέες τεχνολογίες, και τι κερδίζεται ή χάνεται με αυτές τις αλλαγές;
6. Τι είδους άνθρωποι και θεσμοί αποκτούν ιδιαίτερη οικονομική και πολιτική ισχύ εξαιτίας της τεχνολογικής αλλαγής;

πηγή: Νιλ Πόστμαν (2002), Η Πυξίδα του Μέλλοντος, Πώς το παρελθόν μπορεί να βελτιώσει το μέλλον μας , Αθήνα: Καστανιώτης, σελ. 57-78


veni
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

skoud

Ενημερωτικό ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ για τη συνάντηση ΔΣ ΠΕΚΑΠ και συμβούλου της υπουργού Παιδείας, στις 4/3/2010

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=143
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

iliasthes

Ενδιαφέρον, οφείλω να πω πως αυτά περί κινούμενων εργαστηρίων και οτι οι υπολογιστές θα ανήκουν στο σχολείο είναι πολύ καλύτερα από το "γιάγμα" υπολογιστών που έγινε πέρσι. Σε πολλά μαθήματα θα μπορούσε "κατά περίσταση" και όχι συστηματικά και σε κάθε μάθημα να χρησιμοποιούνται υπολογιστές.  Για το e-school και γενικά τη μηχανοργάνωση μια ολοκληρωμένη πρόταση θα ήταν να αφήσουν την αγαπημένη αποκλειστική προμηθεύτρια εταιρεία και να γίνει μια σοβαρή δουλειά από το ίδιο το υπουργείο με τη συνεργασία όλων των ΚΕΠΛΗΝΕΤ. Ένα σύστημα πραγματικά πολυχρηστικό με αρχιτεκτονική πελάτη-εξυπηρετητή ώστε να μην χρειάζεται το ίδιο άτομο να καταχωρεί, τα πάντα. Μάλιστα ο εξυπηρετητής του σχολείου θα είναι και πελάτης σε ένα κεντρικότερο σύστημα μέσω του οποίου α στέλνονται και στοιχεία από βαθμόδα σε βαθμίδα ή από σχολείο σε σχολείο όταν χρειάζεται (μεταγραφές κλπ). Η "κατασκευή" του e-school είναι τέτοια που καθιστά δύσκολη τη χρήση του από περισσότερα του ενός άτομα όπως και για τον Νέστωρα πυο χρησιμοποιούμε ήδη.

andreas_p

Συνάδελφοι ΠΕ19/20 .

Μία είναι η λύση.

Άμεσα, (ΤΩΡΑ)   εγγραφή στην ΠΕΚΑΠ, και καθολική συμμετοχή στην εκάστοτε ψηφοφορία για ΔΣ.

(άλλωστε είναι μια απλή αποστολή μιας επιστολής ψήφου !!!, απ΄όποιο σημείο κι αν βρίσκεστε !!!!!)

Wizard

Παράθεση...Η γενική εντύπωσή μας είναι ότι προς το παρόν δεν υπάρχει κανένας συγκεκριμένος σχεδιασμός για τη θέση της Πληροφορικής ως μάθημα σε σχέση με τις αλλαγές που προωθούνται στην εκπαίδευση....

Να εξηγήσουν τότε τι σημαίνει "αύξηση ωρών διδασκαλίας Πληροφορικής" (εκτός αν εννοούν χρήση των υπολογιστών του σχολείου)

Παράθεση...Τέθηκε από πλευράς μας το θέμα της υποστήριξης των εκπαιδευτικών που θα διδάσκουν με χρήση ΤΠΕ και της τεχνικής στήριξης των εργαστηρίων της Ψηφιακής τάξης, εξηγώντας ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει από τους καθηγητές Πληροφορικής. Παρ' ότι συμφώνησε με αυτό, φάνηκε ότι δεν έχουν μελετήσει το θέμα και ότι ίσως είχαν σκεφτεί ότι αυτό θα γινόταν από τους καθηγητές Πληροφορικής...

Έλεος, κύριοι του ΥΠΔΒΜΘ!

Παράθεση...Ζητήθηκε η γνώμη μας για το πώς μπορεί να λυθούν αυτά. Η απάντησή μας ήταν ότι πρέπει να υπάρξει ένας τεχνικός υπεύθυνος ανά σχολείο ή τουλάχιστον ανά ομάδα σχολείων στα πρότυπα των ΚΕΠΛΗΝΕΤ και ίσως υπό την επίβλεψή τους...

Σωστή η πρόταση της ΠΕΚΑΠ, αλλά νομίζω ότι θα είναι τόσο άμεσα τα ζητήματα υποστήριξης, που θα πρέπει να υπάρχει υπεύθυνος και σε κάθε σχολείο.

Παράθεση...Του θέσαμε επίσης το θέμα πως θα γίνεται η διδασκαλία με υπολογιστές σε αίθουσα με 25-30 μαθητές και διαπιστώσαμε ότι δεν το είχαν σκεφτεί...

Ξανά: έλεος, κύριοι του ΥΠΔΒΜΘ!

Παράθεση...Μας ζητήθηκε πρόταση και για αυτό το θέμα, δείχνοντας ότι υπάρχει μια αγωνία στο Υπουργείο για το ποιος θα αναλάβει το e-school, ξεκαθαρίζοντας όμως ότι αυτή την περίοδο λόγω της γενικότερης κατάστασης δεν υπάρχει δυνατότητα πρόσληψης γραμματέων στα σχολεία. Του προτείναμε να ζητήσουν από κάθε σχολείο ένα εκπαιδευτικό που ενδεχομένως να ήθελε εθελοντικά να αναλάβει αυτή την εργασία, είτε απαλλασσόμενος τελείως από τα διδακτικά του καθήκοντα, είτε με μείωση του διδακτικού ωραρίου του τουλάχιστον στο μισό του υποχρεωτικού. Προσθέσαμε επίσης ότι την τεχνική στήριξη του e-school θα πρέπει να την έχει ο ίδιος τεχνικός που θα έχει και αυτήν της ψηφιακής τάξης και σαφώς όχι ο καθηγητής Πληροφορικής...

Σωστή η πρόταση της ΠΕΚΑΠ. Το e-school είναι η "ναυαρχίδα" των διοικητικών εργασιών και χρειάζεται ξεχωριστή πρόβλεψη για τον υπεύθυνο.

Wizard

Να επανέλθω και σε κάτι για το οποίο είχα αναρωτηθεί και παλαιότερα: γιατί δεν στέλνει η ΠΕΚΑΠ τα ενημερωτικά της δελτία μέσω e-mail σε όλα τα σχολεία; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα "νομικής" φύσεως; Βλέπω άλλες ενώσεις, π.χ. Γερμανικών, να πράττουν κάτι τέτοιο. Θεωρώ πολύ σημαντικό να υπάρχει μια άμεση ενημέρωση τέτοιου είδους προς όλους τους συναδέλφους, οι οποίοι πιθανότατα να αγνοούν τις τρέχουσες εξελίξεις και ενέργειες από πλευράς ΠΕΚΑΠ.

za√‘ag

Το έχω ξαναρωτήσει και άλλοτε χωρίς απάντηση ..... αλλά "είμαι λίγο αγύριστο κεφάλι"

Όλη η ιστορία της "Μεταρρύθμισης" και του "Νέου Σχολείου" είναι έργο της Αννούλας;;

Καλά ... έχει τόσες γνώσεις και τα σχεδίασε και τα έγραψε μόνη της όλα αυτά που διαβάσαμε;

Με συγχωρείτε που ρωτάω, αλλά είμαι πολύ δύσπιστος εδώ και πολλά χρόνια για όσα γίνονται.

Δεν υπονοώ κάτι αλλά είμαι σίγουρος ότι κανένας υπουργός δεν τα σκέφτεται μόνος του όλα αυτά...

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

Είναι και της Αννούλας και του Αρούλη και της Μαριέτας και του Γεράσιμου....... και των διαχρονικών συμβούλων τους και της παγκοσμιοποίησης και της αδιαφορίας και του ωχαδελφισμού μας και της διαχρονικής Τσούλιας και της καταπίεσης των γονέων και των παιδιών τους και της υπερκαταναλωτικής μανίας, και της μισθολογικής μας απαξίωσης και της κοινωνικής μας απαξίωσης για την οποία φέρουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης και τα ιδιαίτερα (ιδιαίτερα αυτά χωρίς αιτία), και ....ότι άλλο προσθέσεις που ξέχασα εγώ Βαγγέλη.   

dim

Σε χαίρομαι όπλο που έχεις ικανούς αυτούς τους ανθρώπους για να συντάξουν το έγγραφο Νέο Σχολείο!
Μα φυσικά!!!!!!  Copy Paste  απο άλλη χώρα είναι.

skoud

Παράθεση από: Wizard στις 12 Μαρ 2010, 09:31:45 ΠΜ
Να επανέλθω και σε κάτι για το οποίο είχα αναρωτηθεί και παλαιότερα: γιατί δεν στέλνει η ΠΕΚΑΠ τα ενημερωτικά της δελτία μέσω e-mail σε όλα τα σχολεία; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα "νομικής" φύσεως;

Είμαστε στη φάση να λύσουμε και αυτό το πρόβλημα, νομίζω πολύ σύντομα. Όπως έχω ξαναγράψει, είμαστε μόνο 7 και δεν τα προλαβαίνουμε όλα και δεν τα ξέρουμε όλα π.χ. είναι κάπου διαθέσιμες όλες οι e-διευθύνσεις των σχολείων? ...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Wizard

Παράθεση από: skoud στις 13 Μαρ 2010, 08:04:44 ΜΜ
Είμαστε στη φάση να λύσουμε και αυτό το πρόβλημα, νομίζω πολύ σύντομα. Όπως έχω ξαναγράψει, είμαστε μόνο 7 και δεν τα προλαβαίνουμε όλα και δεν τα ξέρουμε όλα π.χ. είναι κάπου διαθέσιμες όλες οι e-διευθύνσεις των σχολείων? ...

Κατά καιρούς βλέπω κάποια μηνύματα με αποδέκτες διευθύνσεις όπως dim@sch.gr , gym@sch.gr , lyk@sch.gr , epal@sch.gr , epas@sch.gr , sek@sch.gr, οι οποίες είναι mail lists και αποτελούν τις κατηγορίες των σχολείων. Δεν ξέρω ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί, βρήκα όμως πληροφορίες σε ένα αρχείο του υπουργείου: http://dide.pre.sch.gr/epimorfosi/listes.doc

skoud

Αυτές είναι υπηρεσιακές λίστες και απαιτείται έγκριση από το ΥΠ για να στείλεις ένα μήνυμα... Τις χρησιμοποιούμε σε περιπτώσεις όπως το συνέδριο, οι ημερίδες κλπ

Σε λίστες όπως στις άλλες που αναφέρονται στο έγγραφο που βρήκες, πρέπει να έχει εγγραφεί κάποιος για να λαμβάνει μηνύματα.
Φτιάξαμε πρόσφατα μια τέτοια στο Google group. Όποιος συνάδελφος θέλει μπορεί να ζητήσει να εγγραφεί, υπάρχει στο Blog μας (pekap.blogspot.com) σχετικό link-αίτηση.

Όπως ανέφερα πιο πάνω το θέμα θα το λύσουμε σύντομα, τώρα είμαστε σε αναζήτηση της καταλληλότερης-φτηνότερης λύσης για την μαζική αποστολή μηνυμάτων, παρακάπτοντας τους περιορισμούς των provider....

Πάντως σε ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σου.

Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 11 Μαρ 2010, 10:59:33 ΜΜ
Για το e-school και γενικά τη μηχανοργάνωση μια ολοκληρωμένη πρόταση θα ήταν να αφήσουν την αγαπημένη αποκλειστική προμηθεύτρια εταιρεία και να γίνει μια σοβαρή δουλειά από το ίδιο το υπουργείο με τη συνεργασία όλων των ΚΕΠΛΗΝΕΤ.

τι λετε παιδια οι υπολοιποι συμφωνειτε με αυτο?
εμενα δεν μου αρεσει απο την μια να μην θελουμε σαν κλαδος να αναλαβουμε το eschool και απο την αλλη να προτεινουμε να εμπλακει το ΚΕΠΛΗΝΕΤ.. αλλη αρμοδιοτητα εχει νομιζω
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Φυσικά και έχει άλλη αρμοδιότητα .. όπως και ο εκπαιδευτικός πληροφορικής....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

skoud

Ενημερωτικό δελτίο για τη συνάντηση ΔΣ ΠΕΚΑΠ και παρέδρου Πληροφορικής στο ΠΙ

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=146
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

dim

Παράθεση από: dim στις 12 Μαρ 2010, 04:57:17 ΜΜ
Σε χαίρομαι όπλο που έχεις ικανούς αυτούς τους ανθρώπους για να συντάξουν το έγγραφο Νέο Σχολείο!
Μα φυσικά!!!!!!  Copy Paste  απο άλλη χώρα είναι.
.........  Copy Paste

.... β. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι προτάσεις για το «νέο σχολείο» στηρίζονται στο αμερικάνικο μοντέλο του «no child left behind», που ξεκίνησε επί Κλίντον, γενικεύτηκε επί Μπους και εφαρμόζεται στην πιο σκληρή εκδοχή του επί Ομπάμα, αφήνοντας πίσω του αγράμματα παιδιά, κλειστά σχολεία, απολυμένους εκπαιδευτικούς και παιδεία σε συσκευασία κουπονιών και μετρήσιμων στόχων.

.........οι προσεκτικοί αναγνώστες θυμούνται να τα έχουν ξαναδιαβάσει σχετικά πρόσφατα. Πού; Μα στο «Όλα είναι ..θέμα Παιδείας!» του Ευριπίδη Στυλιανίδη και στην «Ψηφιακή Τάξη» του 'Αρη Σπηλιωτόπουλου, οι οποίοι μας άφησαν, μαζί με τα αποκαΐδια της εκπαιδευτικής τους πολιτικής, μερικές χιλιάδες φθηνο-λάπτοπ για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου και μια υποσχετική για 5.000 διαδραστικούς πίνακες.
http://www.politis-news.com/cgibin/hweb?-A=937469&-V=articles&-p

za√‘ag

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΣΟΚ:1,4 εκ ευρώ για τις εκδηλώσεις του Καινοτόμου εκπαιδευτικού !!!   

Aποκλειστικό Ρεπορτάζ:esos.gr | Δευτέρα, 29 Μάρτιος 2010 18:14

To ποσό του ενός εκατομμυρίου και τετρακοσίων χιλιάδων ευρώ , το οποίο περιέργως δεν συμπεριλήφθη στις σχετικές ανακοινώσεις του υπ. Παιδείας που προωθήθηκαν στους εκπαιδευτικούς συντάκτες, θα στοιχίσει  η βράβευση των καινοτόμων εκπαιδευτικών, σύμφωνα με απόφαση που υπέγραψε η υπ. Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου και την αποκαλύπτει το esos.gr.Πρόκειται για ένα ποσό «μαμούθ» για τέτοιες πρωτοβουλίες , σε μια περίοδο που το ελληνικό κράτος «ψαλλιδίζει» τους μισθούς των 180.000 εκπαιδευτικών για να ξεφύγει η χώρα μας από την ελληνική κρίση.

Το έργο, προυπολογισμού 1,4 εκ. ευρώ δίνεται σε ιδιώτες . Αυτό προκύπτει από την προκήρυξη διαγωνισμού  (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ) την οποία έχει ετοιμάσει η υπουργός Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου με την Ειδική Γραμματέα Ιφ. Ορφανού, η οποία περιλαμβάνει ενδεικτικά τις ακόλουθες δράσεις:

       
  • Σχεδιασμός μεθόδου επιλογής και ανάδειξης καλών πρακτικών και αριστείας στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
  • Πληροφοριακό σύστημα υποστήριξης της λειτουργίας του θεσμού της αριστείας
  • Δημιουργία βάσης δεδομένων καλών πρακτικών
  • Ενέργειες δημοσιότητας και προβολής του θεσμού της αριστείας
Για να δείτε πως κατανέμεται η  συνολική δημόσια δαπάνη που διατίθεται για την ένταξη πράξεων κατά άξονα προτεραιότητας και κατηγορία πράξεων κάνετε κλικ εδώ

       
  • Η ΕΥΔ δύναται να επικαιροποιήσει τη συνολική δημόσια δαπάνη ή/και την προς διάθεση κάθε έτους συνολική δημόσια δαπάνη με ανακατανομή της ανά θεματική προτεραιότητα ή/και κατηγορία πράξεων καθώς και να προβεί σε αιτιολογημένη ανάκληση ισχύος της πρόσκλησης ενημερώνοντας σε κάθε περίπτωση τους δικαιούχους μέσω της οικείας ιστοσελίδας.
  • Η ΕΥΔ, μετά τη λήξη κάθε κύκλου αξιολόγησης των υποβληθεισών προτάσεων, επικαιροποιεί στην οικεία ιστοσελίδα τη διαθέσιμη δημόσια δαπάνη έως εξαντλήσεώς της.
  • Στο πλαίσιο της παρούσας πρόσκλησης θα ενταχθούν πράξεις έως το ύψος της διαθέσιμης συγχρηματοδοτούμενης δημόσιας δαπάνης.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

...Ενώ κάποιοι συνάδελφοι (για παράδειγμα ο Σαρημπαλίδης Ιωάννης με την φανταστική ιδέα του και εφαρμογή της σε blog- Συγχαρητήρια συνάδελφε) επιμένουν να αφιερώνουν πολύ από τον ελεύθερο χρόνο τους για το εκπαιδευτικό μας σύστημα, κάποιοι άλλοι "οραματιστές", επιμένουν να παίζουν με τα νεύρα και τις αντοχές τις δικές μας αλλά και των παιδιών μας.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank8_4_10_816.php

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim


Keep Growing

ΤΟ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΜΑΣ.
ΤΟ ΚΑΡΟΤΟ ΔΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ! κυρία Διαμαντοπούλου μας.


http://www.alfavita.gr/ank_b/ank13_4_10_1745.php
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

skoud

Παράθεση από: Keep Growing στις 13 Απρ 2010, 05:55:10 ΜΜ
ΤΟ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΜΑΣ.
ΤΟ ΚΑΡΟΤΟ ΔΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ! κυρία Διαμαντοπούλου μας.

Επίσης, στο http://www.alfavita.gr/ank_b/sxn120410.pdf
προσέξτε στη σελίδα 11:
"Γ) Η κατάρτιση του προγραμματισμού και της αξιολογικής έκθεσης γίνεται με ευθύνη ... ... ... και δημοσιεύεται στο διαδίκτυο στις ιστοσελίδες του σχολείου ..."
Μέχρι στιγμής πάντως δεν υπάρχει υποχρέωση κατασκευής ιστοσελίδας στα σχολεία.
Για ποιόν χτυπά η καμπάνα?



Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

za√‘ag

Για τους μαθητές και όλους τους καθηγητές ... για να μην αναφέρω και τους γονείς....

Αυτή δεν είναι η "κοινότητα" κάθε σχολείου; Κάνω λάθος;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Wizard

Παράθεση από: skoud στις 13 Απρ 2010, 10:15:00 ΜΜ
Επίσης, στο http://www.alfavita.gr/ank_b/sxn120410.pdf
προσέξτε στη σελίδα 11:
"Γ) Η κατάρτιση του προγραμματισμού και της αξιολογικής έκθεσης γίνεται με ευθύνη ... ... ... και δημοσιεύεται στο διαδίκτυο στις ιστοσελίδες του σχολείου ..."
Μέχρι στιγμής πάντως δεν υπάρχει υποχρέωση κατασκευής ιστοσελίδας στα σχολεία.
Για ποιόν χτυπά η καμπάνα?

Ωραία... "Συντήρηση ιστοσελίδας" πια...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μπορούν να σε αναγκάσουν να κάνεις κάτι που... δεν ξέρεις  ;D ;)

Το άλλο το είδατε;
"Θεσμοθετείται ενιαία διαδικασία προσδιορισμού κενών οργανικών θέσεων και λειτουργικών αναγκών σε επίπεδο σχολικής μονάδας με την αξιοποίηση ειδικών πληροφοριακών προγραμμάτων (χρήση των ΤΠΕ), τα οποία θα ενημερώνονται με στοιχεία σε επίπεδο σχολικής μονάδας."

dim

#194
...




za√‘ag

Αν τα διαβάσει η Αννούλα... θα τα κάνει copy-paste ....Φρόντισε για τα απαραίτητα (C) Copyrights ... ;)

Νομίζω ότι με το avatar που έχω θα διεκδικήσω επάξια την θέση του ΣΕΠΕΗΥ όπου κι αν βρεθώ !!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dim

 2008 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.
ΠαράθεσηO Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές εργασίες και εφημερίες. Υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών.
2009 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.
ΠαράθεσηO Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ δεν απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές εργασίες και εφημερίες. Υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών.
2010 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.
ΠαράθεσηO Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ  δεν απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές εργασίες και εφημερίες. Επίσης καθίσταται αρμόδιος και αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου για την λειτουργία του σχολείου, την πλήρη διεκπεραίωση εργασιών σε οποιοδήποτε θέμα αφορά τις Τεχνολογίες Πληροφοριών.
2011 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ
Παράθεση*O Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ  δεν απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές εργασίες και εφημερίες.
* Επίσης καθίσταται αρμόδιος και αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου για την λειτουργία του σχολείου την πλήρη διεκπεραίωση εργασιών σε οποιοδήποτε θέμα αφορά τις Τεχνολογίες Πληροφοριών.
*Καθίσταται ο πλέον αρμόδιος για το άνοιγμα κλείσιμο του σχολείου (δεν θα προσλάβουμε φύλακες) και την καθαριότητα (δεν θα προσλάβουμε καθαρίστριες λόγω οικονομικής κρίσης.. να κάνει υπομονή θα έρθουν και καλύτερες μέρες το 2012)
α) Με την παρούσα εγκύκλιο δίδεται η δυνατότητα στους  Διευθυντές των σχολείων να μπορούν να προβούν α) αναφορά και β)  απόλυση των ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ που δεν θα τηρούν τα παραπάνω.
β) Με ευθύνη των Διευθυντών των σχολείων να ενημερωθούν ενυπόγραφα οι καθηγητές που διδάσκουντα μαθήματα Πληροφορικής.
2012 Καθήκοντα του Υπευθύνου Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ
ΠαράθεσηΑυτός είναι άντρας!!! Αυτός είναι εκπαιδευτικός!!! Ο άντρας ο σωστός ο προ... ο "πληροφορικός"!!!!!!!!!!!!
Πρώτα ο μαθητής!!


Τι λέω βραδιάτικο!!
Αλλά άλλοι θα τα πούν....
Ο μήνας  Αύγουστος τι θα βγάλει.. τι θα βγάλει..........

Wizard

#197
Το esos γράφει για περικοπές και αναδιατάξεις ύλης σε επτά μαθήματα από το Δημοτικό μέχρι το Λύκειο

"Το Υπουργείο Παιδείας, μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και με τη συγχρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου (ΕΚΤ) χρηματοδοτεί  με 500.000 ευρώ νέα πράξη με στόχο τη μείωση και τον καλύτερο συντονισμό της ύλης των μαθημάτων Φυσική, Χημεία, Βιολογία (Φυσικές Επιστήμες), Τεχνολογία και Πληροφορική, Μαθηματικά και Γεωγραφία, από το δημοτικό μέχρι το λύκειο.
Χρηματοδοτείται έργο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για μία εντατική προσπάθεια εξέτασης του συνόλου των προγραμμάτων σπουδών με στόχο να γίνουν περικοπές και αναδιατάξεις σε τμήματα ύλης που θα κριθούν επουσιώδη, υπέρμετρα δύσκολα ή αλληλοκαλυπτόμενα με άλλα προγράμματα σπουδών, έτσι ώστε από το Σεπτέμβριο του 2010 τα νέα βελτιωμένα, εξορθολογισμένα προγράμματα να υιοθετηθούν στην τάξη και μέσω αυτής της προσπάθειας που θα γίνει να επιτευχθεί ελάφρυνση του απαιτούμενου όγκου εργασίας για τους μαθητές."


Δηλαδή, από του χρόνου θα έχουμε νέα ύλη;  ???

EDIT: Σιγά το αποκλειστικό ρεπορτάζ... το πήρανε από http://www.edulll.gr/default.asp?siteID=&pageID=16&entryID=123&langID=1

Loukritia

15 αλλαγές για εκπαιδευτικούς και σχολεία
......
8 Καθιέρωση της δεύτερης ειδικότητας του εκπαιδευτικού στις περιπτώσεις που δεν καλύπτεται το υποχρεωτικό ωράριο των εκπαιδευτικών.
....

Ποια θα είναι η δεύτερη μας ειδικότητα συνάδελφοι; Μαθηματικοί; Φυσικοί; Θεολόγοι; Γυμναστές; Καλλιτεχνικοί; Η μήπως παιδιά για όλες τις δουλειές;
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Laertis

Γραμματείς (ειδικότης αποκτηθείς εν τω στρατεύματι)  και με τη βούλα ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pgrontas

Παράθεση από: k.p. στις 14 Απρ 2010, 09:04:04 ΜΜ
15 αλλαγές για εκπαιδευτικούς και σχολεία
......
8 Καθιέρωση της δεύτερης ειδικότητας του εκπαιδευτικού στις περιπτώσεις που δεν καλύπτεται το υποχρεωτικό ωράριο των εκπαιδευτικών.
....

Ποια θα είναι η δεύτερη μας ειδικότητα συνάδελφοι; Μαθηματικοί; Φυσικοί; Θεολόγοι; Γυμναστές; Καλλιτεχνικοί; Η μήπως παιδιά για όλες τις δουλειές;


To είδα και εγώ αυτό με την δεύτερη ειδικότητα και δεν καταλαβαίνω τι εννοεί.
Αφορά αυτούς που έχουν και δεύτερο πτυχίο; Ή κάθε ένας θα έχει δύο ειδικότητες;
Αν συμβαίνει το δεύτερο θεωρώ ότι πρέπει να το κυνηγήσουμε.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Keep Growing

Μια και αναφέρθηκες στο εκπληρωμένο χρέος μας προς την πατρίδα Γιώργο, εγώ βρήκα την δεύτερη ειδικότητά μου από αναφορές σε εκείνη την υπέροχη περίοδο προσφοράς μου στην πατρίδα, μια και διανύω παρόμοιες συνθήκες ρομαντικής έξαψης:

Χειριστής Αυτοσχέδιου Αλεξυποκριτικού  Συστήματος Υποστήριξης Αξιοπρέπειας. (Χ.Α.Α.Σ.Υ.Α)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

pthomop

να' σαι καλα dIM. Εχω κατουρηθει  απο τα γελια ;D :D ;D :D ;D :D ;D :laugh: :laugh:

Keep Growing

"  ....Το στοίχημα είναι μεγάλο και σημαίνει ότι θα πρέπει να διαχειριστούμε σωστά (!;!;) το ανθρώπινο δυναμικό. .... "


Ραπίσματα μαστιγίου σε πλάτες που έχουν συνηθήσει τον πόνο...



http://www.alfavita.gr/ank_b/ank15_4_10_802.php
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Wizard

Παράθεση από: pgrontas στις 14 Απρ 2010, 09:30:57 ΜΜ
To είδα και εγώ αυτό με την δεύτερη ειδικότητα και δεν καταλαβαίνω τι εννοεί.
Αφορά αυτούς που έχουν και δεύτερο πτυχίο; Ή κάθε ένας θα έχει δύο ειδικότητες;
Αν συμβαίνει το δεύτερο θεωρώ ότι πρέπει να το κυνηγήσουμε.

Μήπως αυτό μας έρθει τελείως μπούμερανγκ και πάρουν πολλοί 2η ειδικότητα την Πληροφορική λόγω πιστοποίησης ή μεταπτυχιακού στην Πληροφορική;

Antigonh

Πολύ κακό για το τίποτα!

Αυτό είναι το νομοσχέδιο, ένα μεγάλο τίποτα όσον αφορά τη λειτουργία των σχολείων. Αναμασήματα και επαναδιατυπώσεις (δεύτερη ειδικότητα = δεύτερη ανάθεση, δόκιμος χρόνος υπηρεσίας νεοδιόριστου κάτι που υπάρχει ήδη κλπ κλπ)

Το πολύ πολύ θα προσθέσει λίγη ακόμα γραφειοκρατία, καμιά έκθεση παραπάνω δηλαδή, την οποία έκθεση από τη δεύτερη φορά και μετά την στέλνουμε - σαν σχολείο - τυποποιημένη και ... αυτά.

Το όλο νομοσχέδιο απλά κάνει μη ελκυστικό το διορισμό στο δημόσιο με τα σαράντα κύματα που πρέπει να περάσει ο κάθε επίδοξος δάσκαλος και καθηγητής μέχρι να διοριστεί και πιθανότατα δημιουργεί προβλήματα στους αναπληρωτές και ωρομίσθιους που προσέβλεπαν σε διορισμό.

Μια τρύπα στο νερό είναι κατά τα άλλα, έτσι για να φανεί ότι κάτι "σπουδαίο"  γίνεται στην παιδεία και για να απορροφηθούν και τίποτα κονδύλια από ΕΣΠΑ με καμιά "ταχύρυθμη επιμόρφωση". Μην κοιτάτε που οι δημοσιογράφοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και καταπίνουν ότι τους σερβίρεται για καινοτομία ή απλά θέλουν να γράφουν μεγαλοστομίες για να εντυπωσιάζουν τα πλήθη.

Άποψή μου βέβαια....

Keep Growing

"Πολύ κακό για το τίποτα", και από το "τίποτα" πολλά κακά μας περιμένουν Αντιγόνη μου.

Ξέρεις, πρακτικά ένα κακό θα μπορούσε να είναι το εξής:

Έρχεται Σεπτέμβρης, έρχεται μαζί με τις βροχές και ο πρώτος σύλλογος καθηγητών.
Εκεί, αφού "μπουκώσουν" με υπερωρίες οι συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων (νεαροί και πιστοποιημένοι), ούτε να ακούσουν θα θελήσουν για εξω - διδακτικές εργασίες και μάλιστα της ψηφιακής οριζοντιοποίησης.
Έτσι, ο ένας (ή δύο) Πληροφορικοί του σχολείου (για τα περισσότερα σχολεία που είναι γυμνάσια και γενικά λύκεια) θα πιεστούν αφάνταστα για ανάληψη όσο το δυνατόν περισσότερων εξω - διδακτικών εργασιών.

Γιατί θα σου πει ο άλλος (και με το δίκιο του) "..κόψτε τον λαιμό σας, εγώ είμαι "μπουκωμένος" μέχρι τα ρουθούνια...)

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

Παράθεση από: Keep Growing στις 15 Απρ 2010, 07:45:06 ΜΜ
Γιατί θα σου πει ο άλλος (και με το δίκιο του) "..κόψτε τον λαιμό σας, εγώ είμαι "μπουκωμένος" μέχρι τα ρουθούνια...)

το ιδιο ισχυει και για εμας.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Σαφώς Κώστα.

Διαίρει και βασίλευε ως συνήθως. Και κάθετα, αλλά και οριζόντια.
Ήταν που ήταν χάλια η κατάσταση, τώρα θα απογίνει.

Γιαυτό προτείνω να ξεκινήσουμε έγκαιρα τις προπονήσεις στις πολεμικές τέχνες (βλέπε καράτε, μποξ κλπ).
Ούτε δευτερόλεπτο χαμένο.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Wizard

Λοιπόν, βγήκε η εγκύκλιος των αποσπάσεων: http://www.ypepth.gr/docs/egkyklios_apospasewn_2010_100416.zip

Πρώτη φορά θεσμοθετούνται αποσπάσεις στα ολοήμερα δημοτικά και αναφέρεται:
"Μετά την ολοκλήρωση των μεταθέσεων εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης έχει διαπιστωθεί ότι ικανός αριθμός εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης «πλεονάζει» στις περιοχές που υπηρετούν και δεν καλύπτουν πραγματικές διδακτικές ανάγκες και των οποίων οι αιτήσεις των μεταθέσεων, κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων δεν ικανοποιήθηκαν.
Οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων, οι οποίοι πλεονάζουν και χρειάζεται να καλύψουν τα διδακτικά κενά, τα οποία δημιουργούνται με την εφαρμογή του Ολοήμερου Σχολείου σε περιοχές στις οποίες θα λειτουργήσει, στο πλαίσιο του Ενιαίου Ημερήσιου Δημοτικού Σχολείου, θα κληθούν να καλύψουν τις θέσεις αυτές με απόσπαση, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις και κατά τη διαδικασία της παρούσας εγκυκλίου.
Ειδικότερα:
            Οι εκπαιδευτικοί των κλάδων ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ7, ΠΕ08, ΠΕ11, ΠΕ16, ΠΕ19-20 και ΠΕ32 δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καλούνται να υποβάλουν αίτηση απόσπασης για τις περιοχές που περιλαμβάνονται στον πίνακα (Πίνακας Α΄), στις οποίες θα λειτουργήσουν τα Ολοήμερα Σχολεία  κατά την Α΄ φάση εφαρμογής."

spin

Τον εν λόγω " Πίνακα Α' " που τον βρίσκουμε;

Antigonh

Κατόπιν δεύτερης και τρίτης ανάγνωσης του "Πολυνομοσχεδίου" αλλά και από όσα είδα και άκουσα αυτές τις μέρες, στον Τύπο στο Διαδίκτυο και στα ΜΜΕ γενικά,  αναγκάζομαι να αναθεωρήσω την άποψη "πολύ κακό για το τίποτα" που είχα διατυπώσει τις προάλλες για το εν λόγω νομοσχέδιο.

Τελικά μάλλον υπάρχει θέμα, ή και θέματα τα οποία μπορεί να σπρώξουν τη Δημόσια Παιδεία πολύ πολύ πίσω.

Ίσως δεν ήθελα να δεχτώ ότι τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ πολύ χειρότερα απ' ότι ήδη είναι.  :(

Wizard

Να επισημάνω επίσης ότι φέτος όντως υπάρχει θέμα με το πλήθος των εξεταστικών κέντρων για τις Πανελλήνιες, καθώς θα υπάρξουν μειώσεις, επομένως κάποιοι συνάδελφοι που είχαν αναλάβει το vbi του λυκείου τους, πιθανώς να μη μετάσχουν σε λυκειακή επιτροπή.

Wizard

Χαμός από γραμματειακή δουλειά!!!! Ορίστε από το σχέδιο νόμου:
"Σε κάθε σχολική μονάδα με ευθύνη του διευθυντή της καταγράφονται, εισάγονται στο ηλεκτρονικό σύστημα και, όποτε επέλθει μεταβολή, επικαιροποιούνται στοιχεία όπως τα τμήματα που λειτουργούν, ο αριθμός των μαθητών κατά τάξη, τμήμα, κατεύθυνση ή άλλη ενότητα, οι θέσεις εκπαιδευτικών, το ονοματεπώνυμο και το υποχρεωτικό ωράριο των εκπαιδευτικών που τις κατέχουν, ο αριθμός των εκπαιδευτικών που ανήκουν στη σχολική μονάδα και ο αριθμός των εκπαιδευτικών που υπηρετούν σε αυτήν,  το ωρολόγιο πρόγραμμα, η ομάδα σχολείων στην οποία ανήκει η σχολική μονάδα, η τυχόν δεύτερη ειδικότητα των εκπαιδευτικών, η δυνατότητα διδασκαλίας μαθημάτων με δεύτερη ανάθεση και οι κενές θέσεις που προβλέπεται ότι θα προκύψουν μέχρι τις 31 Αυγούστου του έτους πραγματοποίησης των μεταθέσεων λόγω αυτοδίκαιης αποχώρησης εκπαιδευτικών από την υπηρεσία."

_pali_

Παράθεση από: Wizard στις 27 Απρ 2010, 09:06:08 ΠΜ
Χαμός από γραμματειακή δουλειά!!!! Ορίστε από το σχέδιο νόμου:
"Σε κάθε σχολική μονάδα με ευθύνη του διευθυντή της καταγράφονται, ...
Τι θα γίενι το Σεπτέμβριο στο σύλλογο συνάδελφοι?
Αν είμαστε στο σύλλογο της dim και της κάθε dim τι κάνουμε.
Το παιχνίδι "Χοντραίνει" πολύ. 

za√‘ag

Αντιγράφω ένα ωραίο σχόλιο κάποιου στο Facebook σχετικά με το νέο νομοσχέδιο στο γκρουπ της Αννούλας (ναι... αυτής ... στη χώρα των γραμμάτων)...

"Πάρα πολύ σωστό το νομοσχέδιο. Δεν καταλαβαίνω τις αντιδράσεις. Επιτέλους να μπει φραγμός στο να διορίζονται εκπαιδευτικοί στα σχολεία. Χορτάσαμε εκπαιδευτικούς. Αντίθετα έχουμε μεγάλη ανάγκη από ανέργους. Γιατί έτσι θα πέφτουν και οι μισθοί εκείνων των βολεμένων που έχουν δουλειά και θα υπάρχει ισότητα και ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ όπως πολύ σωστά λέει και το νομοσχέδιο.
Επίσης πού ακούστηκε ρε παιδιά μόνο 30 μαθητές ανά τμήμα; Εμένα ο μπαμπάς μου πήγαινε σχολείο στο χωριό και ήταν 45 παιδιά στην τάξη και τους έκαναν μάθημα τα μεγαλύτερα. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο; Τα πρωτάκια θα μπορούν να διδάσκονται από τα τριτάκια. Θα έρθει πολύ φτηνότερα. Αν αυτό γίνει με ηλεκτρονική διαβούλευση και με χρήση ΤΠΕ, μπορεί να λειτουργήσει σχολείο με ένα δάσκαλο, άντε δύο.
Προτείνω επίσης τους ωρομίσθιους να τους βάλουμε στην εγκυκλοπαίδεια στο λήμμα "απατεώνας". Για να μάθουν άλλη φορά να μην έχουν το θράσος να δουλεύουν δωρεάν, αλλά να πληρώνουν και κάτι στο ΥΠΕΠΘ.
Επιτέλους χρειάζεται λίγη τόλμη σε αυτόν τον τόπο. Μπράβο στην Υπουργό. "

---- !!! -----
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

skoud

Άρθρο 11, παράγραφος 9, σελίδα 20-21, "πολυνομοσχεδίου":
«Για την επιλογή στις θέσεις σχολικών συμβούλων απαιτείται η κατοχή πιστοποιητικού καθοδηγητικής επάρκειας και για την επιλογή διευθυντών εκπαίδευσης, προϊσταμένων γραφείων, προϊσταμένων Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. και διευθυντών σχολικών μονάδων απαιτείται η κατοχή πιστοποιητικού διοικητικής επάρκειας. Τα ανωτέρω πιστοποιητικά χορηγούνται  ύστερα από παρακολούθηση αντίστοιχου ειδικού προγράμματος στο Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης. Για την επιλογή σε όλες τις θέσεις που αναφέρονται σε αυτήν την παράγραφο απαιτείται επίσης η κατοχή πιστοποιητικού γνώσεων και δεξιοτήτων στις Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) επιπέδου 1.»

Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει ότι κανείς συνάδελφος ΠΕ19-ΠΕ20 δεν μπορεί να διεκδικήσει θέση στελέχους, ούτε καν σχολικού συμβούλου Πληροφορικής(!) αφού δεν έχουμε πιστοποιητικό ΤΠΕ....
Ετοιμάζεται ανακοίνωση από την ΠΕΚΑΠ* και θα το διορθώσουν, υποθέτω..., αλλά θαυμάστε την προχειρότητα ή την ασχετοσύνη των συντακτών του πολυνομοσχεδίου...

* μαζί με το θέμα της μη μοριοδότησής μας με 2 μόρια λόγω της μη κατοχής του πιστοποιητικού (άρθρο 14)
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: skoud στις 27 Απρ 2010, 10:20:47 ΜΜ
Για την επιλογή σε όλες τις θέσεις που αναφέρονται σε αυτήν την παράγραφο απαιτείται επίσης η κατοχή πιστοποιητικού γνώσεων και δεξιοτήτων στις Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) επιπέδου 1.»

Επίσης, συγκρατούμε ότι όποιος θα είναι διευθυντής δεν θα μπορεί να λέει ότι δεν ξέρει τίποτα από υπολογιστές, ... δεν θα γίνεται π.χ. να μην μπορεί να διαχειρίζεται το email, κλπ ....

poursali

αυτο απο ποτε θα τεθει σε ισχυ? και ποιος θα προλαβει μεχρι τοτε να εχει αποφοιτησει απο τετοια σχολη? μεχρι τωρα υπηρχαν τετοια "πιστοποιητικα" οποτε οσοι εχουν ειναι σε προνομιουχο θεση?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

orchid

Παράθεση από: skoud στις 27 Απρ 2010, 10:20:47 ΜΜ
Για την επιλογή σε όλες τις θέσεις που αναφέρονται σε αυτήν την παράγραφο απαιτείται επίσης η κατοχή πιστοποιητικού γνώσεων και δεξιοτήτων στις Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) επιπέδου 1.»


Μα για τους ΠΕ19-20 δεν είναι απαραίτητη η πιστοποίηση επιπέδου 1. Αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον, αφού
εδώ αναφέρει ότι " ΠΕ19/20 για τους οποίους η πιστοποίηση Α' επιπέδου δεν αποτελεί προϋπόθεση για τη συμμετοχή τους στα επιμορφωτικά προγράμματα Β' Επιπέδου"
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

Νίκος Αδαμόπουλος

... όμως ο νόμος είναι νόμος! Αν ο νόμος δεν αναφέρει ρητά ότι για τους ΠΕ19-20 δεν απαιτείται η πιστοποίηση αυτή, αλλά και ότι οι ΠΕ19/20 εξ ορισμού θα έχουν αυτά τα δύο μόρια, τότε απλά δεν θα μπορούν να επιλέγονται ως διευθυντές ή/και θα έχουν λιγότερα μόρια!

Ασχέτως, βέβαια, αν σε εμάς δεν έδιναν το δικαίωμα για πιστοποίηση αφού όντως ήταν περιττό! Βέβαια σε συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων (όχι ΠΕ19/20) που όμως ήταν στο Μητρώο Επιμορφωτών (Επιπέδου 1), άρα πάλι ήταν περιττό, παρόλα αυτά τους έδιναν δικαίωμα για να πάνε να πιστοποιηθούν, οπότε και τα μόρια έχουν τώρα και τα 300 ευρώ της πιστοποίησης τα τσέπωσαν!

Keep Growing

Μας δουλεύουν σταυροβελονιά οι απαράδεκτοι του υπουργείου μας.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank1_5_10_958.php
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

" .... η αίσθηση ευθύνης και ο ιστορικά δικαιωμένος ρόλος του εκπαιδευτικού :o  μπορούν και μέσα στην κρίση να αλλάξουν τα δεδομένα. Τα χρόνια της κρίσης να είναι τα χρόνια επένδυσης στη γνώση. Μια επανάσταση του αυτονόητου με πρωταγωνιστή τον «εκπαιδευτικό της τάξης» είναι αυτό που θέλουμε όλοι. Μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς, η κοινωνία."

...και μετά, όλοι μαζί, πήγαμε στην παραλία.


http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=42724
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Loukritia

Λεφτά υπάρχουν.... και είναι τα δικά σας!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

dim

Υπέγραψες κ.Διαμαντοπούλου απόφαση 195.000 ευρώ για τις υπερωρίες των 55 υπαλλήλων του υπουργείου σου μέχρι 31/12/2010 την ώρα που ο κόσμος κάνει το σκ... του παξιμάδι(με το συμπάθιο);

http://www.inews.gr/60/oli-i-alitheia-gia-tin-fimologia-tis-paraitisis-tis-diamantopoulou.htm

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Loukritia

Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

dim

#230
Παράθεση από: dim στις 20 Μαΐου 2010, 07:12:58 ΠΜ
Υπέγραψες κ.Διαμαντοπούλου απόφαση 195.000 ευρώ για τις υπερωρίες των 55 υπαλλήλων του υπουργείου σου μέχρι 31/12/2010 την ώρα που ο κόσμος κάνει το σκ... του παξιμάδι(με το συμπάθιο);

http://www.inews.gr/60/oli-i-alitheia-gia-tin-fimologia-tis-paraitisis-tis-diamantopoulou.htm

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank19_5_10_1423.php

ipop


Keep Growing

#232
ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΩΝ ΕΝΟΙΚΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΟΥ;
Εκτός βέβαια του: "Πρώτα ο μαθητής ..."

ήταν:

"Καμιά απόσπαση εκπαιδευτικού, σε θέση χωρίς πλήρη εκπαιδευτικά και διδακτικά καθήκοντα."

Οι τωρινοί ένοικοι, όλοι (και η συγκάλυψη του ψέματος, είναι και αυτή ψέμα),  είναι οι μεγαλύτεροι ΨΕΥΤΕΣ και ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΕΣ που έχουν νοικιάσει ποτέ το υπουργείο μας.

Δείτε και μόνοι σας να αηδιάσετε:

http://press-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_4841.html

Ο νόμος: 3833

http://epixeireite.duth.gr/files/fek_a40_150310.pdf

και το πολυνομοσχέδιο: 3848

http://www.alfavita.gr/egiklioi/fek71_1952010.pdf



Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Antigonh

Όμορφος κόσμος ηθικός ....Διαμαντοπουλικά πλασμένος!!

ΥΓ Σε ευχαριστώ Παναγιώτη που μου έδωσες την ευκαιρία να γράψω το 70 μου μήνυμα!  ;)

Keep Growing

[size 40] Υποκρισία [/size]. Φαντασία να έχεις - κάτι το οποίο περισσεύει σε μένα - και γράφεις σε ότι size θέλεις.  ;)

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank4_6_10_1346.php
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Εντάξει, μη τρελαθούμε κιόλας.
Άκου να διαγωνίζονται στα μαθηματικά, τα παλιόπαιδα και να παίρνουν διακρίσεις και να τα πληρώνουμε κιόλας.
Μην είμαστε παράλογοι.
Να σκίσει κάνα καλσόν η αγορά και να τρέχουμε και να μη φτάνουμε μετά;
2500 ευρώ, κοστίζει πάνω κάτω ένα ταγιεράκι. Να στερηθείς το καινούριο ταγιεράκι για τα παλιόπαιδα;
Πάει χάλασε ο κόσμος. Άκου παραλογισμός! Να αναγκάζεσαι να πληρώνεις τα έξοδα συμμετοχής των μαθητών σε διεθνείς διαγωνισμούς.

ΥΓ. Προφανώς είναι ειρωνικό το παραπάνω κείμενο.

http://users.art.sch.gr/pavvasile/news/diamartyria.doc.pdf

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Wizard

#236
Τα ΝΕΑ έχουν σήμερα λεπτομέρειες για την περικοπή της ύλης στο συνημμένο pdf. Δεν αναφέρεται όμως κάτι για την Τεχνολογία Επικοινωνιών, ενώ στις 28 Μαΐου είχε ανακοινωθεί από το υπουργείο μείωση 26,3% στο μάθημα Β' Λυκείου (κατεύθυνσης).

poursali

έχει αξιόπιστη πηγή αυτό το άρθρο?
δεν ξέρω, αλλά έχω μάθει ότι πολλές φορές ειδικά για την εκπαίδευση γράφουν ότι τους κατέβει βασισμένοι απλά σε φήμες
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Συγχαρητήρια στους ...16  :o συναδέλφους πληροφορικούς για τον διορισμό τους.

Σιδεροκέφαλοι, συνάδελφοι.


ΥΓ. Φτάνουν για να καλυφθεί η πρωτοβάθμια;
Εγώ ξέρετε τι πιστεύω; Ότι σε ελάχιστα χρόνια από τώρα, τα 4/5 των εκπαιδευτικών θα είναι αναπληρωτές ελαστικοποιημένοι.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

Παράθεση από: Keep Growing στις 12 Αυγ 2010, 10:57:49 ΜΜ
Συγχαρητήρια στους ...16  :o συναδέλφους πληροφορικούς για τον διορισμό τους.

Σιδεροκέφαλοι, συνάδελφοι.


ΥΓ. Φτάνουν για να καλυφθεί η πρωτοβάθμια;
Εγώ ξέρετε τι πιστεύω; Ότι σε ελάχιστα χρόνια από τώρα, τα 4/5 των εκπαιδευτικών θα είναι αναπληρωτές ελαστικοποιημένοι.

άρα και με βάση δηλώσεις της κυρίας Διαμαντοπούλου το 80% του "προσωπικού" δεν θα θεωρείται ότι είναι εκπαιδευτικοί.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Έκτακτη (και μεταφορικά) είδηση!   :D ;D
Το υπουργείο μας, καλεί στις επάλξεις του αγώνα για τον 4ο δρόμο, όλους τους Μαθουσάλες εκπαιδευτικούς.
Έλα και συ παππού, έλα και συ γιαγιά.
Το υπουργείο σε χρειάζεται.
Έλα και συ να δοκιμάσεις την τύχη σου στο νεο(ταξικό) σχολείο των 35 μαθητών ανα τμήμα, με 5 ώρες παραπάνω υπερωρίες και με το κίνητρο να γνωρίσεις τους όμορους νομούς ....,αλλά και τα δισέγγονά  σου.
Μοναδικές εμπειρίες για να μην πλήττετε από το σύνδρομο της μειωμένης σύνταξης ...

ΥΓ. Α ρε Βαγγέλη. Δεν θα σε αφήσουν να χαρείς την Porsche σου.   


http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/08/blog-post_5057.html
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

denix

Θα μείνουν μόνο στις προσκλήσεις και τα παρακάλια;
Ας κάνουμε μερικούς πρόχειρους υπολογισμούς:
Έστω ότι η μέση σύνταξη κυμαίνεται στα 1200 ευρώ. Έχουμε λοιπόν:

11446 εκπαιδευτικοί Χ 1200 ευρώ Χ 13 μήνες = 178557600 ευρώ το χρόνο
Αν θεωρήσουμε ότι υπολόγισαν αντίστοιχο με πέρισι αριθμό που θα έφευγε, τότε η διαφορά είναι:
11446 - 4355 = 7091
και έχουμε:
7091 εκπαιδευτικοί Χ 1200 ευρώ Χ 13 μήνες = 110619600 ευρώ το χρόνο.
και
1425 νέοι Χ 900 ευρώ Χ 13 μήνες = 16672500 ευρώ το χρόνο
(δεν κοστίζουν ακριβά οι νέοι)
και επιπλέον
11000 αναπληρωτές Χ 1300 ευρώ Χ 9 μήνες = 128700000 ευρώ το χρόνο.

Σύνολο:
110619600 + 16672500 +128700000 = 255992100 ευρώ το χρόνο (255 εκ. ευρώ)
(χωρίς τους δασκάλους)

Βλέπω να έρχονται γοργά νέες μειώσεις μισθών και συντάξεων. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά, τα νούμερα δεν βγαίνουν...

Και το κερασάκι στην τούρτα:
Παράθεση
...Μάλιστα, από φέτος, οι περιφερειακοί διευθυντές της χώρας έχουν τη δυνατότητα να κάνουν μετακινήσεις εκπαιδευτικών από το ένα σχολείο σε άλλο στον ίδιο ή σε διπλανό νομό...
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100010_12/08/2010_411233

Keep Growing

Αυτά τα 111 εκατομμυριάκια το χρόνο είναι που τους δημιουργούν πρόβλημα.
Από που θα τα δίνουν; Αφού δεν άφησαν σάλιο μέσα στα ταμεία και ούτε πρόκειται να μπει εγγύηση δημοσίου σύμφωνα με το μνημόνιο.
....
και αυτά τα 111 εκατομμυριάκια είναι ένα μικρό μόνο τμήμα του συνολικού ποσού επιβάρυνσης των ταμείων συνταξιοδότησης, που προκύπτει από τις  πολύ περισσότερες φέτος αιτήσεις συνταξιοδότησης σε σχέση με πέρυσι.

Όσο δε για το εφάπαξ ... άστα βράστα.

http://tvxs.gr/node/63821/380368
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Wizard

Παράθεση από: skoud στις 18 Μαρ 2010, 09:09:13 ΜΜ
Ενημερωτικό δελτίο για τη συνάντηση ΔΣ ΠΕΚΑΠ και παρέδρου Πληροφορικής στο ΠΙ

http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=146


Έχουμε τίποτα νεότερο από εκείνη την εγκύκλιο που θα έβγαζε το υπουργείο για το χωρισμό των τμημάτων στο Γυμνάσιο ή ξεχάστηκε το θέμα από τους αρμόδιους;

gimnasio

Σήμερα το πρωί στο mega είπε η υπουργός μας ότι από του χρόνου τα παιδιά στην Α λυκείου θα έχουν 4-5 υποχρεωτικά μαθήματα, οι ώρες θα διπλασιαστούν σε κάποια μαθήματα πχ μαθηματικά αν κάνουν 5 θα γίνουν 10 και θα έχουν λίγα μαθήματα επιλογής. Ποια μαθήματα θα κοπούν όμως για να διπλασιαστούν αυτές οι ώρες που δε θα είναι μόνο σε ένα μάθημα;

pthomop

Το εχω αναφέρει εδω και ενα χρονο. Τα 5 βασικα μαθηματα ειναι ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, ΦΥΣΙΚΗ, ΑΡΧΑΙΑ. Τα ΑΓΓΛΙΚΑ τα αναφερω ξεχωριστα διοτι η ΥΠΟΥΡΓΑΡΑ της λεσχης μπιλντεμπεργκ, μετα απο δηλωση της, τα θελει  ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΑ μιας και πρεπει να γινει η επισημη μας γλωσσα. Οσο για την Πληροφορικη αβεβαιο το μελλον. Οταν τα παιδια θα εχουν μια γκαμα απο 20 μαθηματα επιλογης, θα προτιμησουν οτι πιο λουφαδορικο μαθημα θα υπαρχει. Φετος , με 110 μαθητες στην Α Λυκειου, τα 65 διάλεξαν θεατρολογια. Αυτο τα λεει ολα.

Keep Growing

Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (ο Κάπτεν Τζιμ): ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΛΩΝ (!?) ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΛΩΝ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ
(Διδακτικών Σεναρίων)
ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ
(ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ)

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=9579

....

" ΕΣΠΑ 2007-13\Ε.Π. Ε&ΔΒΜ\Α.Π. 1-2-3
«Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών στις 8 Π.Σ., 3 Π.Σ.Εξ., 2 Π.Σ.Εισ.»
Με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε. Κ. Τ.) " σχόλιο: ...γιατί έχω την εντύπωση ότι έχω επιμορφωθεί αρκετά μέχρι στιγμής, μέσω του ΕΣΠΑ και δεν θέλω άλλο;
....
" Για την υποβολή, την αξιοποίηση, τη διάθεση, την αναπαραγωγή ή τη διανομή των ανωτέρω Σχεδίων δε θα καταβληθεί αμοιβή. " σχόλιο: είπαμε, είμαστε λειτουργοί!
....

" Ο Δημιουργός δίνει το δικαίωμα και την άδεια στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το οποίο θα ενεργεί κατά την απόλυτη και ελεύθερη κρίση του, να αξιοποιεί, να διαθέτει, να αναπαράγει ή να διανέμει το υποβληθέν Σχέδιο Καλής Διδακτικής Πρακτικής, ολόκληρο ή τμήμα του ή συντετμημένο ή ενσωματωμένο σε άλλο υλικό, για εκπαιδευτικούς και διδακτικούς σκοπούς, με κάθε πρόσφορο μέσο, ιδίως έντυπο ή ηλεκτρονικό. " σχόλιο: το πειρατικό του Κάπτεν Τζίμ. ...αλλά επειδή είναι για την παιδεία μας, βάλτε το πειρατικό εντός εισαγωγικών, μόνο για την δημόσια "δωρεάν" παιδεία.
....

Ζήτω η "δωρεάν" επιμόρφωση!
Ζήτω η τζάμπα καινοτομία !
...
Ζήτω το πειρατικό του Κάπτεν Τζιμ!
...
Ζήτω ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός!
Ζήτω η κίνηση για την διάσωση της πολικής αρκούδας!
...


Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).


za√‘ag

Για ενημέρωση ..... http://www.skai.gr/player/radio/?mmid=205110
Απολαύστε την κ. Δραγώνα και τις ...."διαφωνίες" του Πορτοσάλτε
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Vangelis

Παράθεση από: Keep Growing στις 16 Αυγ 2010, 05:09:53 ΜΜ

ΥΓ. Α ρε Βαγγέλη. Δεν θα σε αφήσουν να χαρείς την Porsche σου.   


Μπα έτσι κι' αλλιώς στα 65 έβλεπα να παίρνω σύνταξη και πριν απο το ΔΝΤ.  Άντε τώρα να πάω στα 70!
Την Πόρσε θα την πάρουμε έστω και σε μινιατούρα!   Άλλωστε δεν διάβασες ότι θα πάρουμε το εφάπαξ σε ομόλογα.  (πρέπει να θυμηθώ να ρωτήσω αν η αντιπροσωπεία δέχεται ομόλογα)

Keep Growing

#250
Προσοχή, το παρακάτω  είναι μισό  χιούμορ.  :)

Συνάδελφοι, δεν το πιστεύω!
Μου είπε ευχαριστώ η κυρία υπουργός, για την αφιέρωση που της έκανα προηγουμένως!  ;D
Και μάλιστα ήταν να μου το πει αύριο, αλλά φαίνεται δεν μπορούσε να περιμένει και έτσι το έγγραφο έχει αυριανή ημερομηνία!!!
Να σκάσετε από την ζήλια σας!


ΥΓ. Δεν πιστεύω να είπε ευχαριστώ και σε σας. Δεν θα το αντέξω

Μήνυμα_Υπουργού_Ημέρα_Εκπαιδευτικών.docx
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Νίκος Αδαμόπουλος