pxe boot μρ windows 7 ultimate

Ξεκίνησε από elf, 08 Σεπ 2015, 12:52:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Γεια σας,
σε 3 pc μου με windows 7 ultimate δεν υποστηρίζει το bios εκκίνηση από το δίκτυο ή έχει κάποιο πρόβλημα, γιατί ενώ βάζω legacy lan πρώτο, δεν εκκινεί από το δίκτυο. Έτσι εγκατέστησα την εφαρμογή από εδώ http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/%CE%95%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%BF_%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF
αλλά και στα 3 υπάρχει πάλι πρόβλημα:
Στο 1ο κάνει timeout κατά το dhcp
Στο 2ο βγαίνει απλά ένα no more network devices
Στο 3ο μαύρη οθόνη με μηνυμα no g2ldr
Είναι βέβαια συνδεδεμένα με hub, αλλά κάποια άλλα pc τα κατάφεραν. Καθένα το εκκινώ μόνο του. Κάποια ιδέα για κάποιο από αυτά τα μηνύματα;
Ευχαριστώ!

apapakL

Έχω την εντύπωση οτι πρώτη επιλογή θα πρέπει να ειναι το pxe boot (ή κατι σχετικό ανάλογα με το bios ) και οχι το legacy....

Ειναι ενεργοποιημενο το pxe network boot στο bios?

Μήπως έχεις atheros κάρτα;

alkisg

Το iPXE στο περίπου υποστηρίζει όλες τις PCI κάρτες δικτύου, αλλά μόνο τις μισές από τις onboard (εξ' ου και τα dhcp timeouts, no more network devices κλπ).
Έτσι στις onboard συνήθως προτιμάμε να ενεργοποιούμε την σχετική επιλογή από το BIOS.

Στο BIOS θέλουμε μέχρι 3 επιλογές:
1) Ενεργοποίηση κάρτας δικτύου
2) Ενεργοποίηση της Boot ROM της κάρτας δικτύου
3) Να μπει πρώτη η κάρτα δικτύου στο Boot Sequence

Σε καινούργιο UEFI firmware μπορεί να χρειαστούν και κάποια παραπάνω, τα οποία ακόμα δεν τα έχουμε συγκεντρώσει όλα... η παρακάτω σελίδα αναφέρει κάμποσα:
https://neosmart.net/wiki/enable-legacy-boot-mode/
Επίσης έχω δει και την περίπτωση όπου το UEFI είχε ρυθμιστεί στο παρακάτω Boot Sequence:
(1) Legacy LAN
(2) UEFI, hard disk
...και το (1) δεν έπαιζε, γιατί δεν ήξερε το firmware πώς να γυρίσει από Legacy BIOS σε UEFI χωρίς reboot. Οπότε αναγκαστικά μόνο με:
(1) Legacy LAN
(2) CSM (BIOS), hard disk
έπαιξε το Legacy LAN.

Το UEFI LAN το έχω καταφέρει να παίξει, αλλά είναι πολύ στριφνό, προτείνω να μην ασχοληθεί ο κόσμος για λίγα χρόνια μαζί του μέχρι να στρώσει λίγο περισσότερο.

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, η Boot ROM της κάρτας δικτύου βγάζει και ένα "Press Shift+F11 to configure boot options" ή κάτι τέτοιο, το οποίο αν το πατήσουμε έχει και κάποιες περαιτέρω επιλογές... Enable/Disable, PXE αντί για RPL κλπ.

Το no grldr συνήθως βγαίνει αν τα Windows δεν είναι εγκατεστημένα στο πρώτο primary partition, αλλά είτε στο δεύτερο, είτε σε extended. Διορθώνεται χειρωνακτικά.

elf

#3
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι οι περισσότερες κάρτες εδώ είναι atheros και του server. Με το λινκ έπαιξαν τα δύο, ακόμα με παιδεύει εκείνο με το no gldr. Δε χρησιμοποιείται η onboard κάρτα δικτύου, έχει εξωτερική. θα το ξαναδώ όταν βρω ένα dvd των windows 7

edit: αν το αφήσεις 2-3 λεπτά μετά το μήνυμα no gldr μπουτάρει κανονικά από το δίκτυο.

Sammy Dead

ΠαράθεσηΤο no grldr συνήθως βγαίνει αν τα Windows δεν είναι εγκατεστημένα στο πρώτο primary partition, αλλά είτε στο δεύτερο, είτε σε extended. Διορθώνεται χειρωνακτικά.

Πώς;