Διαχείριση ύλης

Ξεκίνησε από gergerman, 08 Δεκ 2014, 08:13:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gergerman

Παιδιά πως τα πάτε με τη διαχείριση της ύλης;Εγώ τώρα ετοιμάζομαι να μπω στη ψευδογλώσσα( τελιωσα τις δομές δεδομένων) καθώς λόγω διαφόρων παραγόντων( πολλά συνεχόμενα χαμένα μαθήματα) και δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω. Ε΄χω αρχίσει τη ζητιανιά ωρών από άλλους συναδέλφους αλλά και αυτοί με το ζόρι μου δίνουν. Σκέφτομαι π.χ τα εξής:

1) Δεκεμβρης - Γεναρης : δομη ακολουθίας
2) Φλεβάρης : δομή επιλογής
3) Μάρτης : δομή επανάληψης
4) Απρίλης και με ωρες δανεικές: πίνακες

Και μετά το πάσχα πολύ γρήγορο πέρασμα της υπόλοιπης θεωρητικής ύλης. Εσείς τι κάνετε; 

pgrontas

Νομιζω πως πρεπει να επισπευσεις. Το χρονοδιάγραμμα θα έλεγα οτι πρεπει να παει ενα μήνα πίσω,
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gergerman

Οπότε να προτείνεις να κόψω από που; Σε τι επίπεδο θέλουμε, πρέπει και μπορούμε να φτάσουμε τους μαθητές μας σχετικά με την επίλυση αλγορίθμων; Είναι εύκολο σε τόσο περιορισμένο χρόνο να φτάνουμε να λύνουμε τα δύσκολα θέματα της τράπεζας θεμάτων;

pgrontas

Δεν είναι καθόλου ευκολο και ουτε μπορείς να κόψεις απο κάπου. Ίσως θα πρεπει να μιλησεις με τον διευθυντή ώστε για ενα διαστημα (στην αρχή) να το κανεις 2 φορες τη βδομάδα και να μην χρειάζεται να ζητιανευεις ώρες. Πχ. Να παίρνεις εναλλάξ γυμναστική, αγγλικά , θρησκευτικά και πολιτικη παιδεία (νομιζω η ύλη τους είναι μικρή) όχι με προσωπική επικοινωνια αλλά μετα απο ρύθμιση που θα τεθεί απο τη διεύθυνση του σχολειου
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson