Εσείς τι θα βάλετε στις εξετάσεις;

Ξεκίνησε από jsari, 25 Απρ 2010, 03:20:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mour

ωραία θεματα συνάδελφοι.
Τα φετινά δικά μου...

nobody

Ορίστε και τα δικά μου θέματα. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να κάνουμε μία τράπεζα θεμάτων όπου θα τοποθετούμε τα θέματα μας.

Circle

Παράθεση από: nobody στις 05 Ιουν 2010, 02:34:35 ΜΜ
Ορίστε και τα δικά μου θέματα. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να κάνουμε μία τράπεζα θεμάτων όπου θα τοποθετούμε τα θέματα μας.

Δεν γνωρίζω τι φταίει, το ανοίγω με openoffice και βλέπω μόνο μια λευκή σελίδα  :-\

nobody

Εγώ το βλέπω μια χαρά. Το ανεβάζω και σε μορφή pdf για να είμαστε καλυμμένοι. Οι υπόλοιποι που το κατεβάσατε είχατε κάποιο πρόβλημα;

merlin

Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Loukritia

Παράθεση από: nobody στις 05 Ιουν 2010, 05:19:56 ΜΜ
Εγώ το βλέπω μια χαρά. Το ανεβάζω και σε μορφή pdf για να είμαστε καλυμμένοι. Οι υπόλοιποι που το κατεβάσατε είχατε κάποιο πρόβλημα;

nobody,πολύ ωραία και μοιάζουν αρκετά με αυτά που επεξεργάζομαι για να βάλω!!! Μην νομίζεις πως στα χω κλέψει όμως ;)
Μετά την εξέταση, θα αναρτήσω και εγώ τα δικά μου!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

nobody

Παράθεση από: Loukritia στις 05 Ιουν 2010, 05:46:10 ΜΜ
nobody,πολύ ωραία και μοιάζουν αρκετά με αυτά που επεξεργάζομαι για να βάλω!!! Μην νομίζεις πως στα χω κλέψει όμως ;)
Μετά την εξέταση, θα αναρτήσω και εγώ τα δικά μου!
Eυχαριστώ Loukritia. Μα γι'αυτό τα ανεβάζω σε μορφή odt, για να μπορείτε να τα πάρετε πιο εύκολα;). Πάντως σε αυτά τα θέματα ένα πόσοστό ~60% έγραψε κάτω από 6 και δυστυχώς μένουν και αρκετοί για το Σεπτέμβριο.

Keep Growing

" Πάντως σε αυτά τα θέματα ένα πόσοστό ~60% έγραψε κάτω από 6 και δυστυχώς μένουν και αρκετοί για το Σεπτέμβριο. "

Ζητώ συγγνώμη για την παρεμβολή μου, αλλά θα ήθελα να ζητήσω από τον συνάδελφο nobody, αν είναι εύκολο φυσικά, να μας εξηγήσει γιατί έχει συμβεί αυτό.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

nobody

Παράθεση από: Keep Growing στις 05 Ιουν 2010, 06:10:34 ΜΜ
" Πάντως σε αυτά τα θέματα ένα πόσοστό ~60% έγραψε κάτω από 6 και δυστυχώς μένουν και αρκετοί για το Σεπτέμβριο. "

Ζητώ συγγνώμη για την παρεμβολή μου, αλλά θα ήθελα να ζητήσω από τον συνάδελφο nobody, αν είναι εύκολο φυσικά, να μας εξηγήσει γιατί έχει συμβεί αυτό.
Πολύ συνοπτικά, θα μπορούσα να πώ ότι   γενικά οι μαθητές μας δεν διαβάζουν καθόλου ή ελάχιστα, έχουν χαμηλό μαθησιακό επίπεδο και δείχνουν μια αδιαφορία για το μάθημα και γενικότερα για τα μαθήματα. Τα θέματα κρίνω ότι ήταν μέτριας δυσκολίας, όπου με 3-4 ώρες διάβασμα μπορούσες σχετικά εύκολα να γράψεις ένα 8 για να περάσεις το μάθημα. Οι υπόλοιποι συνάδερφοι τι συμπεράσματα έχουν βγάλει από τα δικά τους γραπτά;

Keep Growing

Συνάδελφε nobody(sorry), εμένα με λένε Παναγιώτη, εσένα;  :)
Αυτή τη φάση την έχω περάσει, αρκετά επώδυνα η αλήθεια είναι, και εγώ.  :'(
Όπως αντιλαμβάνεσαι, επειδή ακριβώς εγώ προσωπικά έχω κάποιες εμπειρίες γιαυτό πήρα το θάρρος να σου ζητήσω να μου πεις για τις δικές σου εμπειρίες.
Απλά για διασταύρωση και εμπειρική ενίσχυση.
Το ζητούμενο είναι για μένα προσωπικά η βελτίωση σε όλα τα επίπεδα.

Είμαι ένας καλός τεχνολόγος Πληροφορικός.
Είμαι ένας καλός εκπαιδευτικός Πληροφορικός.
Είμαι όμως και ανήσυχος ως άνθρωπος.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

#40
ΠαράθεσηΑπό τα 9 θέματα πρέπει να απαντήσετε τα 6 θέματα.
Από τα θέματα 1- 6 μπορείτε να επιλέξετε 4 θέματα και από τα θέματα 7 – 9  μπορείτε να επιλέξετε 2 θέματα.
Όλα τα θέματα είναι ισοδύναμα.
Αυτό έχουμε την δυνατότητα να το ζητήσουμε?

Ευχαριστώ nobody
Όχι δεν μπορούμε.   https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2834.msg25543#msg25543

nobody


dim

κρίσεως δεν είναι ή παρακάτω?
Παράθεση
Δίνοντας στον υπολογιστή την εντολή Δείξε 5+4 χωρίς κενό διάστημα πριν και   μετά    το     
    σύμβολο της πράξης ποιο θα είναι το αποτέλεσμα που θα εμφανιστεί;
ΠαράθεσηΓράψτε τι κάνει κάθε μία από τις παρακάτω εντολές
   α. μπ              β.  δε               γ. στκ                     δ. αρ
ΠαράθεσηΝα χαρακτηρίσετε τις παρακάτω προτάσεις ως Σωστές ή Λάθος
ενώ θεωρία η παπαγαλία...
και άσκηση
1. να γράψετε τις κατάλληλες εντολές για ένα τετράγωνο
ή
2.να γράψετε τις κατάλληλες εντολές για να δημιουργηθούν τα δίπλα σχήμα
ή
3. Δίνονται τα παρακάτω δυο προγράμματα...........
Ζητείται να σχεδιάσετε τον ψηφιακό αριθμό που προκύπτει στην οθόνη έπειτα από την εκτέλεση των παραπάνω εντολών
Ευχαριστώ

Loukritia

Dim δεν θα χαρακτήριζα κρίσεως την     
Γράψτε τι κάνει κάθε μία από τις παρακάτω εντολές
       α. μπ              β.  δε               γ. στκ                     δ. αρ

αφού υπάρχει αυτολεξεί στο βιβλίο.
Επίσης δεν συμφωνώ με το
Δίνοντας στον υπολογιστή την εντολή Δείξε 5+4 χωρίς κενό διάστημα πριν και   μετά    το     
    σύμβολο της πράξης ποιο θα είναι το αποτέλεσμα που θα εμφανιστεί;
αφού αυτό εξετάζει την γνώση του συγκεκριμένου περιβάλλοντος.

Μια αναδιατύπωση, θα εξέταζε καλύτερα την χρήση του κενού: π.χ.
Δίνοντας στον υπολογιστή την εντολή Δείξε 5+4 χωρίς κενό διάστημα πριν και   μετά    το     
    σύμβολο της πράξης, ο υπολογιστής εμφάνισε Δεν ξέρω τίποτε για 5+4. Διορθώστε την πρόταση, ώστε να γίνει η πρόσθεση.

Ακόμα και το σωστό λάθος θεωρώ πως μπορεί να είναι εξέταση της θεωρίας, αν είναι "αναπαραγωγή" ενός ορισμού.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

dim

Σχόλιο από τον/την Χρίστος Μαβόγλου στις 18 Αύγουστος 2009 στις 14:56

Σου αναφέρω (κατά την προσωπική μου άποψη) ότι οι ασκήσεις στις σελίδες 200-201 είναι θεωρία. Εσύ έχεις άλλη προσωπική άποψη, αλλά σύμφωνα με τη δική σου αυστηρή συλλογιστική, εσύ η Ευστρατία, μπορείς να παραπέμψεις σε κάποιο βιβλίο/άρθρο που να τεκμηριώνεις ότι οι συγκεκριμένες ερωτήσεις Νο 2 και Νο 3 είναι ασκήσεις;

Και για να μην παίζουμε με τις λέξεις επιγραμματικά αναφέρω:

1. Αρμόδιος να απαντήσει είναι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, οπότε μπορείς να κάνεις απευθείας ερώτηση σε αυτό, αλλά θεσμικά μπορείς να ρωτήσεις και τον Σχολικό σου Σύμβουλο.
2. Ο προβληματισμός σου έχει απασχολήσει πολύ και εμένα και η απάντηση που έδωσα στο προηγούμενο σχόλιό μου δεν ήταν ελαφρά την καρδία.
3. Αν δεχτείς την άποψή μου πολύ απλά λύνεις πολλά προβλήματα τα οποία δεν είναι ουσιαστικά, αλλά τυπικά (ψάξε να δεις από πότε υπάρχει η εγκύκλιος που αναφέρει για τις εξετάσεις της Γ Γυμνασίου 3 το πολύ ασκήσεις από τις 9 και ποιο βιβλίο διδασκόταν τότε).
4. Αν ο προβληματισμός σου είναι τι θα πεις στο Διευθυντή σου, που είναι υποχρεωμένος να ελέγχει τα θέματα, εξήγησέ του ότι στην Πληροφορική αυτά είναι θέματα θεωρίας:[/color]

α) Όλες οι ασκήσεις αυτοαξιολόγησης στο βιβλίο είναι θέματα θεωρίας και αυτό σου το λέει ο υποφαινόμενος που έχει γράψει τις ασκήσεις στις σελ. 200-201, και καθώς επίσης ήταν συντονιστής της συγγραφική ομάδας - όπως επίσης συμμετείχε και στην προηγούμενη συγγραφική ομάδας του βιβλίου έκδοσης Π.Ι. 2000, και ακόμα συμμετείχε και στην ομάδα παραγωγής του λογισμικού Πληροφορικής Γυμνασίου Π.Ι. 2001.


http://logogreekworld.ning.com/group/logoGGymnasio?groupUrl=logoGGymnasio&id=3413194%3AGroup%3A83&page=1#comments

Εντάξει αύριο θα έχω πρόβλημα. Με περιμένει στη γωνία.
Εγώ έδινα μεταπτυχιακό και ενώ εδώ και καιρό είχα την υποψία.... δεν μπορούσα να ασχοληθώ περισσότερο.
Άκου όλα θεωρία.
Και τι είναι άσκηση και τι είναι θεωρία?