AΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ

Ξεκίνησε από pthomop, 09 Ιουν 2010, 12:05:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pthomop

Χτες το απογευμα, ενω επερνα το 5ο μου πακετο για διορθωση, κοινοποιηθηκε η αποφαση της ΟΛΜΕ για μαζικη αποχη απο τις εργασιες για τα βαθμολογικα κεντρα. Τοσο ξεδιαντροπα  μας δουλευουν? >:( >:(
Βαζω στοιχημα απο τωρα οτι δεν θα παρουμε δραχμη(επιστρεφει σε κανα 2 μηνες) μιας και θα προχωρησουν σε σταση πληρωμων τον Σεπτεμβρη.
Σημερα επισκεφτηκα υποκαταστημα της ΑLPHA για να πληρωσω εναν λογαριασμο. Εκει που ηθελες καποτε 3 ωρες για να εξυπηρετηθεις, σημερα δεν υπηρχε ψυχη. Τοσο ασχημα παμε?

poursali

ο κόσμος δεν ξοδεύει πλέον. είναι μουδιασμένος. μόνο τα απαραίτητα και από αυτά πάλι κόβει όσο μπορεί.
σκέψου και τους συνταξιούχους και τους ανέργους.

ντοματούλα στον κήπο ή ακόμα και στο μπαλκόνι και "έχει ο θεός".

προσωπικά πιστεύω ότι η δραχμή θα έρθει μόνο αν υπάρξουν έντονες κοινωνικές κινητοποιήσεις, διαφορετικά όχι. δεν μας αφήνουν να πτωχεύσουμε ακόμα και αν χρειαστεί να παίρνουμε τα μισά.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Μην ορκίζεστε για καμία εξέλιξη, ούτε θετική, ούτε αρνητική. Πλέον οι εξελίξεις δεν καθορίζονται μόνο από το τι θέλουν κάποιοι (κυβέρνηση, τράπεζες, Ε.Ε. κλπ), αλλά και από το τι μπορούν. Προς το παρόν παίρνοντας από τον κόσμο εξασφαλίζουν οτι δεν θα καταρρεύσουν και οτι δεν θα χρεοκωπήσει το κράτος. Στο μέλλον ίσως να μην μπορούν να το κάνουν αυτό ή ακόμα και να μην αρκεί. Για τα βαθμολογικά πάντως κάθε χρόνο παίρναν τις επιταγές τους οι βαθμολογητές μόλις τελείωναν τους φακέλους τους. Φέτος ούτε έχει εγκριθεί το σχετικό κονδύλι. Λίγο ύποπτο.

skoud

ο ορισμός της λέξης "ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ":

http://olme-attik.att.sch.gr/files/annolme/APOXI.pdf

"Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Υφυπουργός Παιδείας κ. Ι. Πανάρετος είχε δημοσιοποιήσει στις 26 Μαΐου, όταν η ΟΛΜΕ είχε ανακοινώσει αποχή από τις βαθμολογήσεις για την Παρασκευή 28 Μαΐου, μιαν άλλη Υπουργική Απόφαση υπογεγραμμένη από τον ίδιο με σαφώς μικρότερες περικοπές σε ορισμένες αμοιβές και διατήρηση στο ίδιο ύψος τις αμοιβές των επιτηρητών και βαθμολογητών."
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

poursali

τι να πει κανείς;
ότι δεν υπάρχει πλέον κανένας σεβασμός; κανένας ενδοιασμός;
ότι είναι ξεδιάντροποι;

και να τα πεις όλα αυτά νιώθεις ότι απλά επαναλαμβάνεσαι. ότι είναι ανούσιο.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

#5
στην ΕΤ3 μόλις είπαν ότι οι καθηγητές σταμάτησαν να βαθμολογούν γραπτά γιατί αντί να πάρουν 2,01 ευρώ ανά γραπτό πλέον παίρνουν 2 ευρώ.

σε κάποιο θέμα ένας συνάδελφος είχε ανεβάσει τις νέες αμοιβές. δεν τις βρίσκω ρε παιδιά. ξέρει κανείς που είναι;

νομίζω ότι ήταν πολύ λιγότερα τα χρήματα, έτσι δεν είναι;

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

skoud

Το επισυναπτόμενο είναι η τελική ΚΥΑ

Εδώ:  http://www.alfavita.gr/ank_b/ank26_5_10_2114.php είναι η αρχική απόφαση που είχε δώσει ο Πανάρετος στην ΟΛΜΕ στις 25 Μαΐου....
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

pthomop

Δυστυχως ξεκινησε η συστηματικη λασπη των ΜΜΕ εναντιον μας. Και το κακο ειναι οτι ολες οι ειδικοτητες εχουν τελειωσει τις διορθωσεις εκτος απο εμας. Φοβαμαι οτι θα εχουμε μπλεξιματα.

achilleasgr

Η λάσπη των ΜΜΕ είναι μεγάλο πρόβλημα...γράφουνε συνέχεια ότι παίζουν οι καθηγητές με τα νεύρα γονεών και παιδιών για δεύτερη φορά και δεν διορθώνουν τα γραπτά...ότι έκαναν απεργία εντός πανελληνίων!!!! και άλλα σχόλια όπως ότι αφήνουμε τα παιδιά τους αγράμματα κτλ λάσπη συνέχεια... ότι καθόμαστε 3 μήνες...ήμαρτον πια δεν λένε ότι σε μερικούς μήνες ο μισθός μας θα είναι στο χιλιάρικο ίσως και κάτω από αυτό...

denix

Και φυσικά κανείς δε μπορεί να μηνύσει αυτά τα ΜΜΕ για τη λάσπη που πετάνε. ΑΝΤΙΘΕΤΑ, βάλανε πλέον και εισαγγελέα να κυνηγήσει όσους κάτοχους μπλογκ έχουν την άποψη ότι η χώρα μας θα χρεωκοπήσει και έχουν το θράσος να διατυπώνουν την άποψή τους στον προσωπικό τους ιστοχώρο!!! Για "διασπορά ψευδών ειδήσειων"[1] μάλιστα!!! (Πως η άποψη βαφτίστηκε είδηση, δεν μπόρεσα να το καταλάβω!) Τι να πούμε μετά για τα mainstream ΜΜΕ;; Ότι είναι η προσωποποίηση του ψεύδους και της προπαγάνδας;; Μπααα, αυτοί είναι τίμιοι μεροκαματιάρηδες δημοσιογράφοι, λειτουργοί των συμφερόντων του Ελληνικού λαού!! (Εκεί που φιμώνεται η αλήθεια, ξέρετε τι έπεται...)

Ξεψυχάει το σάπιο σύστημα... Το φιλί ζωής από τα ΜΜΕ δεν πρόκριται να τους σώσει. Πλησιάζει και η ώρα των "δημοσιογράφων". Να δείτε τι H2S θα βγεί σε λίγο, μόλις σπάσει το απόστημα. Προς το παρόν, πετάνε τη μπάλα στην εξέδρα. Καθυστέρηση λόγω... μουντιάλ. Τίποτε άλλο δεν "παίζει" στο γυαλί. Λίγος όμως ο χρόνος τους.

[1] Ο λαός μπορεί να μην έχει πτυχίο οικονομικών, έχει όμως ένστικτο. Και καταλαβαίνει πότε τον κοροϊδεύουνε. Όταν τις τελευταίες μέρες έχουν βαλθεί "λυτοί και δεμένοι" στα ΜΜΕ, γραμματείς, φαρισαίοι και υποκριτές, καθώς και υπουργοί (οικονομικών και μη), ΜΕΧΡΙ και ο ΙΔΙΟΣ ο PROTHYPOURGOS (τετράκις ή παντάκις αν θυμάμαι καλά), να μας ΠΕΙΣΟΥΝ (με τα λόγια...) ότι "δεν υπάρχει πρόβλημα", ότι "το τραπεζικό σύστημα αντέχει" και ότι "ΔΕΝ θα χρεωκοπήσει η Ελλάδα", και ο πιο αδαής περί μακροοικονομικών μεγεθών "ψιλιάζεται" και "οσφρίζεται" την αλήθεια πίσω από τις λέξεις...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ το είχα πει και στον "έμπρακτο αγώνα" του Παναγιώτη, ότι μια λευκή απεργία είναι καλή λύση. Ούτε τα παιδιά αναστατώθηκαν, έγραψαν κανονικά, ούτε οι γονείς αγχώθηκαν ή πλήρωσαν παραπάνω, ούτε οι πανελλαδικές ως διαδικασία έχασαν κάτι. Συμφωνώ 100% με τη συγκεκριμένη κίνηση, η οποία στέλνει μήνυμα απευθείας στη κυβέρνηση.

Σχετικά με τα υπόλοιπα, προσωπικά νοιώθω μια αηδία για το πολιτικό-οικονομικό σύστημα. Νοιώθω ότι η εποχή μας δεν έχει μεγάλες διαφορές με όσα έζησαν οι γονείς μου ή οι παπούδες μου επί κατοχής. Θεωρώ ότι σήμερα τα πράγματα είναι πιο ύπουλα, ενώ τότε ο εχθρός ήταν φανερός. Και όταν ο εχθρός κρύβεται, πρέπει να τον φοβάσαι...

Γενικά έχουμε ό,τι μας αξίζει, ή στην καλύτερη περίπτωση, επιλέγουμε ανάμεσα στους 1000 κακούς τον καλύτερο (στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος). Αυτό ισχύει γενικά, και φυσικά για τα ΜΜΕ, όχι μόνο στην πολιτική. Όμως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, ότι κάποια στιγμή όλοι αυτοί θα πέσουν, και η πτώση τους θα κάνει πολύ θόρυβο...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Antigonh

Επιστέγασμα της λασπολογίας, αλλά και της απαράδεκτης εκμετάλλευσης της θέσης του, ήταν το "ξέσπασμα" του κ. Καμπουράκη σήμερα το πρωί στο Mega ενώ συνομιλούσε με τον υφυπουργό  κ.Πανάρετο και τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ κ. Πεππε.

Αν δεν το είδατε, καλύτερα για σας και την ψυχική σας υγεία. Με τέτοιους τραμπούκους μεγαλοδημοσιογράφους και τέτοιους ανίκανους πολιτικούς είναι δυνατόν να πάει καλά ο τόπος;

Και όλοι αυτοί έχουν το θράσος και μας κάνουν μαθήματα κοινωνικής ευαίσθησίας και αξιοπρέπειας. "Ουαί υμίν Γραμματείς και Φαρισαίοι...."

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εγώ Αντιγόνη έχω πάψει να τους βλέπω εδώ και λίγα χρόνια...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Antigonh

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 14 Ιουν 2010, 01:08:22 ΜΜ
Εγώ Αντιγόνη έχω πάψει να τους βλέπω εδώ και λίγα χρόνια...

Και πολύ καλά πράττεις Λάμπρο μου!   :)

pthomop

Παλι ο Καμπουρακης? Αυτος που ειχεή δεν είχε δει το βιντεο του Ζαχοπουλου?