Διδασκαλία 3 Κεφ βιβλιου και 9 κεφάλαιου του βιβλιου

Ξεκίνησε από olga_ath, 06 Δεκ 2009, 04:36:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

olga_ath

Χαίρεται

θα ήθελα την αποψή σας για την διδασκαλία εκ παραλλήλου των κεφαλαιων 3 και 9 που αναφέρονται στο θέμα των πινάκων.

1. Η εμπειρία σας έχει δείξει ότι τα κεφάλαια αυτά όπως και τα κεφάλαια 2  και (7,8) συμφερει να διδάσκονται παράλληλα; Η στρατηγική που έχω σκεφτεί ειναι να κάνουμε εισαγωγή στα θεωρητικά θέματα από το κεφάλαιο 3 συμπεριλαμβανομενου και ουράς στοίβας και μετά ασκήσεις σε μονοδιάστατους και πολυδιάστατους.

2. Αν εχω καταλάβει σωστά τα είδη των ασκήσεων σε αυτο το κεφάλαιο ειναι  αναζήτηση η ταξινόμηση και η συγχώνευση πινάκων. Μπορεί κάποιος από τους παλαιοτερους να ποστάρει κπ Link με ασκήσεις -Θεωρία στη συγχώνευση; :-)

3. Τέλος περίπου σας κοστίζει από άποψη χρόνου η ικανοποιητική διδασκαλία των κεφαλαίων 3 και 9, στην περίπτωση που ακολουθήτε την πορεία που περιέγραψα παραπάνω.

Ευχαριστώ θερμά

Ολγα
Doubt everyone and first of all yourself

gthal

Γεια σου Όλγα
Δεν είμαι κι εγώ πολύ έμπειρος αλλά ελλείψει απάντησης από εμπειρότερα μέλη, ορίστε η δική μου προσέγγιση:

Ξεκινάω παρουσιάζοντας τους μονοδιάστατους πίνακες και περνάω αμέσως στις βασικές τους επεξεργασίες  (μάλλον κεφ. 9 λοιπόν). Στη συνέχεια κάνω αναζήτηση, ύστερα ταξινόμηση και τελικά πιο προχωρημένα θέματα όπως συγχώνευση και διαχωρισμό καθώς και ασκήσεις με συχνότητα εμφάνισης. Λίγο πριν τελειώσω με τους μονοδιάστατους, προσθέτω λίγη θεωρία γενικεύοντας από την έννοια του πίνακα, στις δομές δεδομένων και παρουσιάζω την ουρά και τη στοίβα και πώς υλοποιούνται με μονοδιάστατους πίνακες (οπότε καλύπτω το κεφ 3). Ύστερα περνάω στους δισδιάστατους με τις βασικές επεξεργασίες (και παράλληλους μονοδιάστατους) και μετά δουλεύω τετραγωνικούς, συμμετρίες κλπ.
Για όλα αυτά υπολογίζω 8 ως 10 δίωρα.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

P.Tsiotakis

προσωπικά θεωρώ βλέπω το κεφάλαιο 9 και το κεφάλαιο 3 ως μια ενότητα. Απλά στο κεφάλαιο 9 υπάρχει θεωρία που κρίνω ότι πρέπει να τη διαβάσουν από τώρα (και όχι το Φλεβάρη).

αρχικά υπογραμμίζουμε τη θεωρία των ΔΔ στην αρχή του κεφ 3.
στη συνέχεια παρουσιάζω τους μονοδιάστατους πίνακες και τις βασικές τους επεξεργασίες.
σε αυτό το σημείο παρουσιάζω ουρά και στοίβα
Ύστερα παρουσιάζω  τους δισδιάστατους με τις βασικές επεξεργασίες (και παράλληλους μονοδιάστατους)

Στη συνέχεια κάνω αναζήτηση, ύστερα ταξινόμηση.

κρίνω ότι χρειάζονται 8-12 ώρες, εξαρτάται