Α' φάση της πράξης «Ψηφιακή τάξη» (Η/Y για Α’ τάξη Γυμνασίου 2009-2010)

Ξεκίνησε από Wizard, 30 Ιουλ 2009, 03:19:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Corwin

#120
Παράθεση από: alkisg στις 14 Οκτ 2009, 12:40:14 ΜΜ
Για το Linux, για όσες διανομές στηρίζονται στο σύστημα διαχείρισης πακέτων apt (δηλαδή Ubuntu, Debian κτλ), η εγκατάσταση όλων των λογισμικών ταυτόχρονα γίνεται με τις 3 παρακάτω εντολές (κάντε τις αντιγραφή - επικόλληση μία μία):

wget http://ts.sch.gr/repo/add-ppa.sh -O /tmp/add-ppa.sh
sh /tmp/add-ppa.sh ts.sch.gr-repo
sudo apt-get install gymnasio

Περισσότερες πληροφορίες:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2120.0
http://ts.sch.gr/repo/

Γι αυτό λέω Άλκη ότι είμαι γέρος και αργός , γιατί το LINUX που έβαλα είχε ήδη μέσα το λογισμικό. Την ώρα μου την έφαγα στην εγκατάσταση του λογισμικού στα windows, στην εγκατάσταση του open office, πάλι στα windows, στο να εξηγήσω στα παιδάκια και στους γονείς τι είναι και πως δουλεύει το antivirus, το parental control το γιατί "δεν παίζει το ιντερνετ" κλπ κλπ. Οι άνθρωποι δεν ήξεραν από υπολογιστές και πολλά πράγματα και ήταν χαμένοι και ελαφρά τρομοκρατημένοι από την όλη φάση (με το δίκιο τους δηλαδή, για μπείτε και λίγο στη θέση τους)

Το θέμα είναι ότι για 2-3 γνωστούς μπορω να κάνω μια εξυπηρέτηση ένα απόγευμα αλλά για 110 μαθητές που έχει η Α' τάξη του σχολείου είναι πρακτικά αδύνατο για μένα όση καλή θέληση και να υπάρχει.

Είπαμε γέρος και αργός....


ΥΓ  Έμαθα και κάτι (όχι διασταυρωμένο γι' αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη) δυσάρεστο. Πολλοί γονείς δεν τολμούν καν να "ξεκινήσουν" το netbook και πληρώνουν "κάποιον που ξέρει" να τους το "φτιάξει ώστε να τρέχει κανονικά". Θα μου πείτε γιατί δεν πάνε στα μαγαζιά; Οι άνθρωποι πολύ απλά ή δεν ξέρουν (τα δικαιώματά τους, τις προδιαγραφές, τη σύμβαση) ή τρέχουν όλη μέρα και δεν μπορούν κάθε τρεις και λίγο να πηγαίνουν στο μαγαζί να τους φτιάξει πότε το ένα και πότε το άλλο που δεν "τρέχει" ή δεν υπάρχει καν. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ποιοτικός έλεγχος του έργου, η κατάσταση είναι ...ανεξέλεγκτη.

dora

Συζήτηση στο σχολείο μου...

- Κύριε διευθυντά εγώ θα πάρω υπολογιστή;
- Όχι δεν τον δικαιούσε.
- Μπορώ να δω τον δικό σας;
- Κάποια στιγμή θα σου τον φέρω.
- Και όταν θα έχουν απορίες τα παιδιά πως θα μπορώ να τα βοηθάω
- Δεν με ενδιαφέρει βρες εσύ λύση. Εσείς της πληροφορικής έχετε και το ιντερνετ.

.....και βρήκα λύση. Όταν με ρωτάνε κάτι τα παιδιά τους λέω: "Δεν ξέρω. Ρωτήστε τον διευθυντή. Αυτός ξερει".



nikos33

πολύ μιλάς με το διευθυντή και βλέπεις ότι δε σου βγαίνει σε καλό...απλά τηλεφώνησε μια φίλη σου !

γενικά στο σχολείο όταν βλέπουν καθηγητή πληροφορικής νομίζουν ότι είναι το παιδί για όλες τις δουλειές.

fgmarg

http://plirancrete.blogspot.com/2009/10/blog-post_21.html

Επειδή έχει αρχίσει μια "συζήτηση" για τη δικτύωση των τάξεων κλπ. Βέβαια από το υπουργείο δεν υπάρχει κάτι καινούργιο ή κάνω λάθος?

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: zavag στις 13 Οκτ 2009, 08:18:09 ΜΜ
Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 12 Οκτ 2009, 10:04:18 ΠΜ

Χάρηκα μια καθηγήτρια ΠΕ19, στο σχολείο της οποίας κανένας δεν έπαιρνε γεωγραφία, για να μην πάρει και το netbook και μπει στη σχετική διαδικασία. Εκείνη δέχθηκε - με τη θέλησή της και με δική της πρωτοβουλία - να πάρει γεωγραφία (δε σκέφτηκε το θέμα "μου υποτιμούν το πτυχίο", "εγώ είμαι επιστήμονας" κ.λπ. που ακούω κατά καιρούς) για να μην χαθεί το netbook (δεν έχει καθόλου ανάγκη από χρήματα και έχει 2-3 υπολογιστές), προκειμένου να μάθει το εργαλείο που θα χρησιμοποιούν τα πρωτάκια και να το αξιοποιήσει στο σχολείο της!!!

Το να κάνει κάποιος μάθημα με το netbook (να συμμετέχει στην ψηφιακή τάξη) ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό !!!

Αλλά το να θέλει το netbook και να μην το χρησιμοποιήσει για το μάθημα ... είναι δείγμα νοοτροπίας !

Πάντως με αυτό το αλλαλούμ όσον αφορά τις αναθέσεις των "ψηφιακών" μαθημάτων νομίζω ότι θα δημιουργήσει προβλήματα ... Δηλ. η Καθηγήτρια που αναφέρεσαι (ΠΕ19) ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ "ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΑΞΗ" ή ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΩΡΙΑΚΑ ;;;


Η συγκεκριμένη δεν είχε ανάγκη από χρήματα, έχει 2-3 υπολογιστές, άρα ΔΕΝ το έκανε επειδή ήθελε το λάπτοπ.

Γνωρίζεις ότι η ψηφιακή τάξη αφορά εκπαιδευτικούς ορισμένων ειδικοτήτων, υπό την προϋπόθεση ότι είναι πιστοποιημένοι στις ΤΠΕ. Στο συγκεκριμένο σχολείο αυτή η ΠΕ19 συμπλήρωνε ωράριο, αλλά έκαναν ανακατανομή μαθημάτων, ώστε τα παδιά να το χρησιμοποιήσουν στη γεωγραφία. Η καθηγήτρια που είχε παλαιότερα αναλάβει τη γεωγραφία, αρνήθηκε να τη συνεχίσει διότι δεν ήθελε "ψηφιακούς μπελάδες" (ΑΜΑΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ ΜΑΣ!!!). Μετά πρότειναν σε μια άλλη, η οποία ΔΕΝ ήταν πιστοποιημένη στις ΤΠΕ και δεν ήθελε να χαθεί η ευκαιρία της ψηφιακής τάξης. Έτσι δέχτηκε η εν λόγω ΠΕ19.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 07 Οκτ 2009, 09:44:34 ΜΜ
Παράθεση από: VAIOS στις 07 Οκτ 2009, 04:29:15 ΜΜ
Τι σχέση έχουμε εμείς με την ψηφιακή  τάξη?
Ρωτώ γιατί σήμερα ο φυσικός μου έστειλε μαθητή για να του φτιάξω το netbook που δεν μπούταρε. Φυσικά είπα στον μαθητή να απευθυνθεί στην εταιρεία που το αγόρασε.
Μήπως έχουμε αναλάβει την τεχνική υποστήριξη και το γνωρίζω?

Χα! Και είμαστε ακόμα στην αρχή!
Ήθελα να ήξερα οι ίδιες οι εταιρείες μέχρι πού και πότε θα παρέχουν την 3ετή εγγύηση. Αν δηλαδή ένας μαθητής συστηματικά κάθε τρεις και δύο κάνει μπάχαλο τον φορητό του η εταιρεία θα κάθεται και θα αποκαθιστά τα προβλήματα; Ή μήπως ο προμηθευτής θα επικαλείται υπαιτιότητα του χρήστη επειδή τον χρησιμοποίησε για άλλους σκοπούς ή/και με μη προβλεπόμενο τρόπο, και θα κόβει την εγγύηση; Και μετά θα είναι υποχρεωμένος ο καημένος ο γονιός, στην αρχή κάθε χρονιάς, μαζί με τα τετράδια και τα βιβλία, να υπολογίζει και τα έξοδα ενός καινούργιου netbook!

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ότι στους μεταπωλητές των νέτμπουκς ΔΕΝ δικαιολογούν τα έξοδα του courier προκειμένου να στείλουν ένα μηχανάκι για επισκευή; Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που το πρωτάκι ή ο καθηγητής κάτι πειράξει, αυτομάτως επιβαρύνεται ο μεταπωλητής με τα έξοδα αποστολής... σκέφτεστε τι έχει να γίνει αν σε κάθε μεταπωλητή πάνε έστω και 2-3 μηχανάκια προς επισκευή ανά εβδομάδα; Χαμός θα γίνει!!! Ευτυχώς γι΄αυτούς, η επιστροφή του νέτμπουκ στον μεταπωλητή καλύπτεται από την κατασκευάστρια εταιρία...

Πάντως σοβαρά το λέω, καλή είναι η 3ετής εγγύηση, αλλά μάλλον οι πρώτοι που θα επαναστατήσουν είναι οι μεταπωλητές για οικονομικούς λόγους! Υποθέτω ότι θα είναι υψηλό το τίμημα για να διατηρήσουν τη νέα πελατεία...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: dim στις 13 Οκτ 2009, 07:45:58 ΜΜ
Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 12 Οκτ 2009, 10:04:18 ΠΜ

Χάρηκα μια καθηγήτρια ΠΕ19, στο σχολείο της οποίας κανένας δεν έπαιρνε γεωγραφία, για να μην πάρει και το netbook και μπει στη σχετική διαδικασία. Εκείνη δέχθηκε - με τη θέλησή της και με δική της πρωτοβουλία - να πάρει γεωγραφία (δε σκέφτηκε το θέμα "μου υποτιμούν το πτυχίο", "εγώ είμαι επιστήμονας" κ.λπ. που ακούω κατά καιρούς) για να μην χαθεί το netbook (δεν έχει καθόλου ανάγκη από χρήματα και έχει 2-3 υπολογιστές), προκειμένου να μάθει το εργαλείο που θα χρησιμοποιούν τα πρωτάκια και να το αξιοποιήσει στο σχολείο της!!!
Και απο πότε μπορούμε "με τη θέλησή μας και με δικιά μας πρωτοβουλία να διδάξουμε οποιοδήποτε μάθημα, χωρίς να υπάρχει ανάθεση??  Μπορεί να γίνει απλά για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου??

Στα γυμνάσια η γεωγραφία είναι νομίζω 3η ανάθεση για τους ΠΕ19-20. Αν δε κάνω λάθος...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση
Δεν είναι υπεροψία συνάδελφε αν και μάλλον έπρεπε να το διατυπώσω διαφορετικά, ότι είμαστε οι μόνοι που όχι μόνο καταλαβαίνουμε αλλά και θα έπρεπε να ενδιαφερόμαστε για το μπάχαλο που γίνεται.

Το θέμα για μένα είναι ότι αυτοι οι "υπολοιποι" - τα θύματα είναι οι μαθητές μας και οι γονείς τους. Πώς να πω λοιπόν ότι δε με αφορά; Τι σόι εκπαιδευτικός είμαι αν αποστασιοποιούμαι από τα τεκταινόμενα στη δημόσια εκπαιδευση με δικαιολογίες του τύπου "εμένα δε μου δώσανε netbook άρα αν έρθει ένας γονιός να με ρωτήσει κάτι θα τον στείλω για βρούβες". Πες με αφελή αλλά το ότι είμαστε δάσκαλοι σημαίνει ότι ενδιαφερόμαστε και για τους μαθητές μας όχι μόνο για τα εργαστήρια, το μισθό και τη θέση μας στο σύλλογο διδασκόντων. Εντάξει προσωπική άποψη αυτή.

Όσο για τις... πίτες δεν πειράζει, ας τις φάνε αυτοί που έχουν γερά στομάχια, εμένα ανέκαθεν μου έφερναν ανακατωσούρα.


Αγαπητέ συνάδελφε Corwin, ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ με σεβασμό στις απόψεις σου. Μακάρι να ήμασταν όλοι σαν εσένα!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dora

Έχετε προσέξει μια σημείωση για την άδεια χρήσης του λειτουργικού συστήματος;
Η άδεια χρήσης είναι για 3 χρόνια. Και μετά τι θα γίνει; Θα πάνε όλοι οι μαθητές να αγοράσουν λειτουργικό ή ζήτω ή παρανομία.

Circle

Τώρα τι γίνεται! Αυτό το λέω γιατί καθημερινά οι μαθητές παραπονιούνται για το λογισμικό που δεν έχει εγκατασταθεί ή δεν έχει εγκατασταθεί σωστά και δεν τρέχει!

Corwin

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 29 Οκτ 2009, 09:03:53 ΠΜ
Αγαπητέ συνάδελφε Corwin, ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ με σεβασμό στις απόψεις σου. Μακάρι να ήμασταν όλοι σαν εσένα!

Θεωρώ ότι λίγο πολύ όσοι γράφουμε στο forum και ευαισθητοποιημένοι είμαστε και συνειδητοποιημένοι και ψαχνόμαστε μέσα στο χαμό και το αλαλούμ της δημόσιας εκπαιδευσης.

Δεν θεωρώ εαυτόν κάτι το ιδιαίτερο από τη στιγμή μάλιστά που 16 χρόνια μετά το διορισμό μου ακόμα προσπαθώ να βρω λύσεις στα καθημερινά αδιέξοδα της διδασκαλίας χωρίς να σημειώνω πάντα επιτυχία.

Το forum  μου έχει προσφέρει πολλά και σε πρακτικό και σε ψυχολογικό επίπεδο, αφού και τρομερές και φοβερές συμβουλές και λογισμικά έχω βρει από τους νεώτερους κυρίως συναδέλφους, και έχω διαβάσει απόψεις και πληροφορίες πολύ διαφωτιστικές και χρήσιμες.

Νάμαστε όλοι καλά και να συνεχίσουμε το γράψιμο.

dim

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 29 Οκτ 2009, 08:56:37 ΠΜ


Στα γυμνάσια η γεωγραφία είναι νομίζω 3η ανάθεση για τους ΠΕ19-20. Αν δε κάνω λάθος...
Νομίζω πως κοιτάζω λάθος εγκύκλιο. 3η ανάθεση? Μόνο Α και Β ανάθεση διαβάζω και ΠΕ19,20 καμία Β ανάθεση σε γυμνάσιο.
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank12_9_9_1241.php   
http://www.ete.gr/index.php?option=com_content&view=article&catid=39:2008-03-12-18-50-48&id=105:2008-09-18-13-08-35&Itemid=57
Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα link με τις αναθέσεις?
Ευχαριστώ.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: dora στις 29 Οκτ 2009, 04:16:44 ΜΜ
Έχετε προσέξει μια σημείωση για την άδεια χρήσης του λειτουργικού συστήματος;
Η άδεια χρήσης είναι για 3 χρόνια. Και μετά τι θα γίνει; Θα πάνε όλοι οι μαθητές να αγοράσουν λειτουργικό ή ζήτω ή παρανομία.

Αυτό ΔΕΝ το είχα προσέξει και είναι όντως πρόβλημα...
Βλέπω τα πρωτάκια (θα ειναι στην Α' λυκείου τότε) να πληρώνουν το κατιτίς στη Microsoft για να αναβαθμίσουν σε 7...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Corwin

Παράθεση από: dora στις 29 Οκτ 2009, 04:16:44 ΜΜ
Έχετε προσέξει μια σημείωση για την άδεια χρήσης του λειτουργικού συστήματος;
Η άδεια χρήσης είναι για 3 χρόνια. Και μετά τι θα γίνει; Θα πάνε όλοι οι μαθητές να αγοράσουν λειτουργικό ή ζήτω ή παρανομία.

Οι προδιαγραφές λένε ότι το antivirus για τα Windows XP πρέπει να είναι εγκατεστημένο και να έχει άδεια χρήσης για 3 χρόνια. To antivirus θα "λήξει" λοιπόν σε τρία χρόνια από τώρα και όχι φυσικά το Λειτουργικό Σύστημα.

Οπότε σε αυτό το σημείο δεν υφίσταται πρόβλημα για τα παιδιά, σε πολλά άλλα σημεία βέβαια υφίσταται και παρα - υφίσταται όπως έχει ήδη επισημανθεί από πολλoύς και διάφορους συναδέλφους εδώ στο forum.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Για το antivirus δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχουν ήδη ορισμένα open source αξιόπιστα (πχ το clam - www.clamwin.net).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...