γνωσεις για σχολες πληροφορικης

Ξεκίνησε από dimitris123, 09 Σεπ 2016, 12:22:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dimitris123

ειμαι 17 χρονων και σκεφτομαι τα τμηματα πληροφορικης
υπαρχουν καποιες γνωσεις που θα πρεπει να εχω πριν μπω σε καποιο πανεπιστημιο πληροφορικης;;
π.χ. γλωσσες κλπ

dkontos

Καλησπέρα Δημήτρη,
αυτό που πρέπει να ξέρεις καλά είναι τα μαθηματικά και οι γνώσεις Αλγοριθμικής που θα αποκτίσεις από το μάθημα της Α.Ε.Π.Π..

dimitris123

εχω ακουσει οτι πρεπει να γνωριζω python kai c+ c++ αλλιως θα μενω πισω..δεν ισχυει κατι τετοιο;
..ευχαριστω πολυ

dpa2006

Παράθεση από: dimitris123 στις 09 Σεπ 2016, 01:33:25 ΠΜ
εχω ακουσει οτι πρεπει να γνωριζω python kai c+ c++ αλλιως θα μενω πισω..δεν ισχυει κατι τετοιο;
..ευχαριστω πολυ
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο,ότι χρειαστείτε ως γνώση υποδομής για την σχολή θα σας το μάθουν στα πρώτα 2-3 εξάμηνα,μην ανησυχείς.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

itt

Παράθεση από: dimitris123 στις 09 Σεπ 2016, 01:33:25 ΠΜ
εχω ακουσει οτι πρεπει να γνωριζω python kai c+ c++ αλλιως θα μενω πισω..δεν ισχυει κατι τετοιο;
..ευχαριστω πολυ

Δεν βγάζει καν νόημα αυτό, εισαγωγικά μαθήματα θα κάνεις στην python και στη C++, σε τι να μείνεις πίσω;