ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ VBI

Ξεκίνησε από sarakiniotis, 08 Απρ 2009, 08:00:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

andreas_p

Ευριπίδη ΔΕΝ είναι τα λεφτά ...  300 € (- κρατήσεις εφορίας,  περίπου 200). 

Α) Αστείο ποσό.  Σου δίνουν 200 και απαιτούν μετά 5πλάσια .., και τους χρωστάς και ευχαριστώ. Δεν έχω τη διάθεση να γίνω ο 'πρόθυμος '  κανενός Φαρισαίου της εξουσίας.
Β) Και άγριο πρωινό ξύπνημα ...

Το θέμα είναι ηθικό.  Η αντιμετώπιση αυτή δείχνει ότι δε σε υπολογίζουν και απαιτούν όταν πρόκειται να βγει δουλειά. (λες και τους χρωστάς ...).  Όταν και στην τάξη μπαίνεις (όπως οι άλλοι) και τις εφημερίες σου κάνεις κανονικά.

Τα τελευταία είναι λόγια ενός φίλου μου τέως Δ/ντή (με 2 πτυχία, διδακτορικό και συγγραφικό έργο) αλλά και περιζήτητου ιδιαιτερά.

Μου έλεγε  : 

Σε σύσκεψη Δ/ντών ποτέ κανείς (Δ/ντής)  δεν είπε  έναν καλό λόγο για τον ΠΕ19.

Συνέχεια γκρινιάζουν , απαιτούν,  θεωρούν κάποια στοιχεία δεδομένα και άλλα πολλά ... λες και είναι αφεντικά στο μαγαζάκι τους 'ΕΒΓΑ' που έχουν ανοίξει. Βρίσκονται εκτός του ρόλου τους. Απλά κάποιοι από εμάς , ίσως και περισσότεροι, τους δίνουν χώρο για να φέρονται αυθαίρετα και καταχρηστικά.


evry

Να είσαι βέβαιος ότι ποτέ κανένας ΠΕ19 δεν έχει πει καλό λόγο για τον διευθυντή του ;D

Παράθεση από: andreas_p στις 09 Απρ 2009, 09:34:03 ΜΜ
Σε σύσκεψη Δ/ντών ποτέ κανείς (Δ/ντής)  δεν είπε  έναν καλό λόγο για τον ΠΕ19.

Καταλαβαίνω πως το θέτεις, αλλά το σύστημα έτσι λειτουργεί και από ότι φαίνεται όχι μόνο δεν βελτιώνεται αλλά συνεχώς χειροτερεύει.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sarakiniotis

#17
Τελικά απότι έμαθα ,ζητάνε ένα χειριστή απο το σχολείο μας , και ένα θα φερουν ( καποιον δικό τους ) απο το Γραφείο της Β΄θμιας .
Αυτό γίνεται σε όλα τα σχολεία


P.Tsiotakis

όντως και σε μας μάλλον θα στείλουν πληροφορικό απο γειτονικό γυμνάσιο

taeg

Στις οδηγίες για τη διενέργεια των εξετάσεων (ένα πολυσέλιδο έγγραφο που έχει σταλεί από το Υπουργείο πριν από λίγες μέρες) αναφέρεται ότι οι χειριστές .....να είναι ΠΕ19-20. (Δεν θυμάμαι αν αυτό είναι δυνητικό ή όχι)
Οπότε αν ο ένας χειριστής είναι ο ΠΕ19-20 του Λυκείου και ο άλλος ενός Γυμνασίου τότε είμαστε σύμφωνοι με το έγγραφο. Όμως τη δουλειά την τραβάει ο συνάδελφος του Λυκείου γιατί ο δεύτερος δεν γνωρίζει καν το VBI, δεν πατάει στις δοκιμαστικές γιατί έχει υποχρεώσεις στο σχολείο του και εμφανίζεται στη συνάντηση της ΛΕΕ για πρώτη φορά.

andreas_p

Και το χειρότερο : και οι 2 του Λυκείου ΠΕ1 ή ΠΕ2 αλλά είναι όμως πρόθυμοι για κάθε τι.

Wizard

Παράθεση από: taeg στις 10 Απρ 2009, 06:37:16 ΜΜ
Στις οδηγίες για τη διενέργεια των εξετάσεων (ένα πολυσέλιδο έγγραφο που έχει σταλεί από το Υπουργείο πριν από λίγες μέρες) αναφέρεται ότι οι χειριστές .....να είναι ΠΕ19-20. (Δεν θυμάμαι αν αυτό είναι δυνητικό ή όχι)
Αν το έγγραφο σας εστάλη ηλεκτρονικά, μπορείς να το ανεβάσεις κάπου; Αν όχι, μήπως έχεις τα στοιχεία του (αριθμός κλπ);

Laertis

Ισχύει όντως ρε παιδιά ότι στην νέα εγκύκλιο οι χειριστές πρέπει να είναι ΠΕ19-20 ;Θυμάμαι που ήρθε η εγκύκλιος στο σχολείο αλλά δεν τη διάβασα.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αυτή η εγκύκλιος αφορά και στα ΕΠΑ.Λ. γιατί αν ναί τότε την έφαγε η μαρμάγκα στο σχολείο μου.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

taeg

Δεν έχω το έγγραφο ούτε τα στοιχεία του. Έχει σταλεί με το VBI στα Γενικά Λύκεια (στέλνεται κάθε χρόνο τέτοιο καιρό) και αφορά στη συγκρότηση επιτροπών κ.λ.π.
Η συμμετοχή σε μια ΛΕΕ θεωρείται από όλο σχεδόν τον κόσμο, εκτός από τους Πληροφορικούς του ίδιου Λυκείου, ως ένας τρόπος να πάρουμε κάποια χρήματα ξεκούραστα. Πόσο μάλλον όταν είμαστε από άλλο σχολείο και μάλιστα με καμία 30ριά χρόνια υπηρεσίας. Οπότε φαντάζεστε το κριτήριο με το οποίο συγκροτούν τις επιτροπές: ένας χειριστής VBI το δεξί χέρι του Διευθυντή, ένας Πληροφορικός από κάποιο Γυμνάσιο για να πάρει και αυτός κάποια χρήματα και οι υπόλοιποι άλλων ειδικοτήτων με αρκετά χρόνια υπηρεσίας και λογική "θα τα κάνουν οι Πληροφορικάριοι".

Υ.Γ1.Οι συνάδελφοι των Γυμνασίων ας με συγχωρήσουν. Έχω ανάλογη κακή εμπειρία από τέτοια συνεργασία.

Υ.Γ2. ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!!

elph

Συνάδελφοι επισυνάπτω το αρχείο που ζητάτε.


andreas_p

elph, καλημέρα.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.  Στη σελ. 7 φαίνεται ξεκάθαρα το πόσο μικροί , γλύφτες και αχρείοι είναι ορισμένοι δ/ντές του 55% (προφορική συν/ξη)

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου. Α' ρε καταραμένη μαρμάγκα!!! (Είδος δηλητηριώδους αράχνης)
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

sarakiniotis

Σήμερα ήρθε mail απο το ΥΠΕΠΘ , να υπάρχει ένας Πληροφορικός απο το Γυμνάσιο και ένας απο το λΫΚΕΙΟ , ετσι ώστε ο ΠΛηροφορικός του Λυκείου να είναι διαθεσιμος για την εξεταση Φυσ.Αδυνάτων την ημ΄ερα του ΑΕΠΠ .