Αλλαγή οργάνωσης στα αρχεία (downloads) και στις συζητήσεις

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Φεβ 2007, 10:07:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Μετά από πολύχρονη και δύσκολη πορεία (για όσους θυμούνται: yabb στο tripod.com, group στο yahoo, αρχειοθήκη στο pathfinder.gr, το τωρινό mkportal της αρχικής σελίδας κτλ) το Στέκι παίρνει την τελική του μορφή.

Καταρχάς προστέθηκαν αρκετές ακόμα κατηγορίες (ιδιαίτερα στον πίνακα της ΑΕΠΠ) για την καλύτερη ταξινόμηση των συζητήσεων αλλά και τον ασκήσεων που (ελπίζω) θα αρχίσουν να ανεβαίνουν σιγά σιγά! ;)

Το portal καταργήθηκε και όλα θα είναι ενσωματωμένα στο φόρουμ (https://alkisg.mysch.gr/steki).

Όλα =

  • Συζητήσεις
  • Ασκήσεις
  • Δεκάλεπτα τεστ
  • Ωριαία διαγωνίσματα
  • Τρίωρα διαγωνίσματα
  • Άλλα αρχεία
  • Υπερσύνδεσμοι σε άλλους δικτυακούς χώρους

Λόγω της φύσης του φόρουμ, νομίζω είναι πιο λογικό να υπάρχει μία μόνο κατηγοριοποίηση (οι πίνακες που βλέπουμε στην αρχική σελίδα), και όλα τα παραπάνω είδη θεμάτων να μπαίνουν στις ίδιες κατηγορίες. Σύντομα θα μπουν και φίλτρα, και επομένως για να βρει κάποιος διαγωνίσματα για τη δομή επανάληψης αρκεί να πάει στον αντίστοιχο πίνακα και να επιλέξει να βλέπει μόνο τα διαγωνίσματα.

Επομένως,

  • Για να δημιουργήσετε μια νέα συζήτηση (topic), λειτουργείτε όπως συνήθως: πηγαίνετε στον αντίστοιχο πίνακα και πατάτε "Νέο θέμα".
  • Για να ανεβάσετε ένα αρχείο ή μία άσκηση, πηγαίνετε στον αντίστοιχο πίνακα, πατάτε "Νέο θέμα" και επιλέγετε το αντίστοιχο εικονίδιο.
  • Αντίστοιχη κατηγορία είναι η πιο "εμφωλευμένη" που ταιριάζει με αυτό που θέλετε να ποστάρετε (αντίστοιχα με τον κατάλογο του google, για όσους τον ξέρουν). Δηλαδή αν κάποιος θέλει να συζητήσει για διαδικασίες, θα πρέπει να πάει στον υποπίνακα "Διαδικασίες". Αν θέλει για διαδικασίες και συναρτήσεις, θα πρέπει να πάει στον γονικό του πίνακα, τον "Τμηματικός προγραμματισμός".

Ελπίζω ότι μετά από μια μικρή περίοδο εξοικείωσης, το φόρουμ θα είναι πιο λειτουργικό.
Απομένει να γίνουν:

  • Το φιλτράρισμα ανάλογα με τον τύπο του κάθε θέματος (π.χ. δείξε μου μόνο τα ωριαία διαγωνίσματα), και
  • Η ταξινόμηση των ήδη υπαρχόντων μηνυμάτων στις σχετικές κατηγορίες. Σ' αυτό θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια, αν κάποιος έχει λίγο χρόνο, το μόνο που χρειάζεται είναι να κοιτάτε τα θέματα και να πατάτε μετακίνηση στην κατηγορία που ανήκουν. Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα.

Enjoy,
ʼλκης

Υ.Γ. έχω ήδη ξεκινήσει την τακτοποίηση των παλιότερων θεμάτων ξεκινώντας από τα παλιά προς τα νεώτερα, οπότε αν σε κάποιον πίνακα δείτε θέμα του 2003, μην απαντήσετε! ;)

alkisg

Θερμές ευχαριστίες στην Elenik και στον Evry που επιμελήθηκαν της κατηγοριοποίησης των παλαιότερων θεμάτων του φόρουμ. Είπα και στη σερβιτόρα μας (στέκι χωρίς σερβιτόρα γίνεται; ) να τους κεράσει και μια μπύρα αλλά δυστυχώς την έχυσε... Βλέπω να την απολύουμε τελικά. ::)

Ελπίζουμε ότι η νέα αυτή οργάνωση βολεύει καλύτερα, αν κανείς έχει κάποια ιδέα για καλύτερη ταξινόμηση μπορεί να μου στείλει ένα pm ή email.