Νέα έκδοση του Διερμηνευτή, με υποστήριξη Ψευδογλώσσας

Ξεκίνησε από alkisg, 27 Ιουλ 2011, 02:19:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Οι προηγούμενες beta είχαν πρόβλημα στα Windows 7 και 2008, δεν λειτουργούσε σωστά η αποθήκευση.

Ανέβασα νέα έκδοση beta 3 που διορθώνει το πρόβλημα.
Αν σας χρειαστεί, μπορείτε να βλέπετε την έκδοση που έχετε από το μενού Βοήθεια → Σχετικά με το πρόγραμμα.

Λήψη από το αρχικό μήνυμα.

Stefevan

υπέροχα! δεν το είχα δει, τώρα μπορούν τα παιδιά να το χρησιμοποιούν χωρίς να'χουν μάθει για το Πρόγραμμα...  8)

Katsadouros_Dhm

Άλκη, προβλέπεται η νέα έκδοση να προστεθεί στο αποθετήριο για εγκατάσταση σε ubuntu;

alkisg

Επειδή η έκδοση αυτή τιτλοφορείται beta, δεν το πακετάρισα, θα το βάλω στο αποθετήριο όταν γίνει final.
Στο μεταξύ όποιος θέλει να δοκιμάσει την καινούργια έκδοση αρκεί να αντιγράψει το glossa.exe στη θέση /usr/share/glossa/glossa.exe (προσοχή πρέπει να είναι πεζά).

yiannis

Σχετικά με αυτό:

> Αναρωτιέμαι όμως μήπως πρέπει να μπει κάποιος πιο εμφανής διάλογος δημιουργίας
> που να ρωτάει το χρήστη τι θέλει να επιλέξει από τα δύο, γιατί νομίζω ότι κι άλλοι
> δεν βρήκαν αυτό το μενού...

Όπως ειπώθηκε και πριν, ένα σύντομο παράθυρο κατά την έναρξη, με τις 2 αυτές επιλογές, θα έλυνε το πρόβλημα.

Μια άλλη λύση ίσως να είναι η εξής:
Αν έμπαινε στις "Επιλογές" μια δυνατότητα με 3 επιλογές:
α) πάντα έναρξη σε αλγόριθμο σε ψευδογλώσσα
β) πάντα έναρξη σε πρόγραμμα σε γλώσσα
γ) επιλογή με την έναρξη (που θα βγάζει το παράθυρο που είπα πιο πριν)

Λεπτομέρειες όμως! Η ουσία είναι ότι έχει γίνει φοβερή δουλειά. Την παρακολουθώ εδώ και πολλά χρόνια (από όταν αγοράζαμε άδειες χρήσης) και γίνεται όλο και καλύτερο! Μπράβο ;)

denispyr

Παράθεση από: alkisg στις 27 Ιουλ 2011, 02:19:29 ΜΜ
Επισυνάπτεται μια νέα έκδοση ...
Μου προτείνει να αποθηκεύσω ένα αρχείο index.php αντί του zip. Στην πραγματικότητα δεν είναι αρχείο php: αν το αποθηκεύσω ως Glossa.zip έχω το σωστό αρχείο.
Και σε σχέση με την πραγματική δουλεία: συγχαρητήρια κι από μένα.
Διονύσης

alkisg

Παράθεση από: denispyr στις 04 Δεκ 2011, 12:01:35 ΜΜ
Μου προτείνει να αποθηκεύσω ένα αρχείο index.php αντί του zip.

Τι browser χρησιμοποιείς, και ποια έκδοση; Να κάνω αναφορά σφάλματος στο SMF (simplemachines forum) αν είναι, μπας και καταφέρουν να βρουν workaround...

Δημήτρης Γκίνης

Άλκη στη νέα έκδοση του Διερμηνευτή (v. 1.5.1.3 - ubuntu) στο πρόγραμμα δεν έχει την ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ. (φυσικά μπορείς πάντα να την πληκτρολογήσεις , το πρόγραμμα εκτελείται κανονικά)
Στον αλγόριθμο υπάρχει η εντολή.
Καλές γιορτές.

mkatsamani

Άλκη συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τη συμβολή σου. Σε αυτή την εποχή και σε αυτή τη χώρα, που σπάνια βλέπεις κάτι να λειτουργεί σωστά, είναι πραγματικά ελπιδοφόρο να υπάρχουν -σε όλους τους τομείς- άνθρωποι που δουλεύουν και προσφέρουν.
Ευχαριστούμε πολύ,
Μαίρη Κατσαμάνη

takous

Άξιος, Μπράβο, έχω μεινει άφωνος.  :o
Ότι και να πώ είναι λίγο!!!!  :D

Πραγματικά είναι ένα εργαλείο και ειδικά για κάποιους που αρχίζουν τώρα.

Congrats!!!

kosNtinos

μπραβο και ενα μεγαλο ευχαριστο και απο μενα να εχεις. μπορεις ομως να το αναπτυξεις και για html σελιδα ή σε php? καταρχας μπορεις να το κανεις? θελω να το βαλω online χωρις να χρειαζεται να το κατεβασεις το προγραμμα για να κανει καποιος εξασκηση στο site μου. επισης πιστευω και πολλοι αλλοι θα το ηθελαν.

alkisg

Παράθεση από: kosNtinos στις 24 Φεβ 2012, 11:14:37 ΜΜ
μπραβο και ενα μεγαλο ευχαριστο και απο μενα να εχεις. μπορεις ομως να το αναπτυξεις και για html σελιδα ή σε php? καταρχας μπορεις να το κανεις? θελω να το βαλω online χωρις να χρειαζεται να το κατεβασεις το προγραμμα για να κανει καποιος εξασκηση στο site μου. επισης πιστευω και πολλοι αλλοι θα το ηθελαν.

http://www.pseudoglossa.gr

sstergou


kosNtinos

πολυ καλο κε Στάθη Στέργου αλλα δεν εχει για προγραμμα.

Πουγαρίδης Απόστολος

Απόστολος Πουγαρίδης
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ19
www.tolispougaridis.gr
http://websites.tolispougaridis.gr