ΕΦΑΡΜΟΦΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΗΝ Β' ή ΣΤΗΝ Γ' λυκείου????

Ξεκίνησε από SotirisD, 19 Σεπ 2008, 02:42:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

SotirisD

εγώ φέτος που είμαι β' λυκείου σκέφτηκα να πάρω αστρονομία για μάθημα επιλογής για να έχω την πληροφορική στην Γ' λυκείου....αλλά μου είπαν πως μπορώ αν είμαι τεχνολογική κατεύθυνση να πάρω στην Γ' λυκείου ένα άλλο μάθημα επιλογής που είναι τα πολυμέσα και δίκτυα....
Εσείς τι θα λέγατε να κάνω;;;....καλύτερα τώρα πληροφορική και στην γ' πολυμέσα ή τώρα αστρονομία και στην γ πληροφορική;;; ???

EleniK

Εξαρτάται τι σου αρέσει περισσότερο. Π.χ. αστρονομία είναι κάτι που ίσως δεν έχεις την ευκαιρία να ξαναμάθεις, ενώ με την πληροφορική αν αυτό είναι που θέλεις να κάνεις, τότε θα ασχοληθείς ξανά. Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα και στη Β' λυκείου δεν πρέπει οι επιλογές σας να ειναι εξεταστοκεντρικές, προσπαθείτε να μην χασετε αυτό που λέμε Γενική παιδεία.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

SotirisD

Μάλλον έχετε δίκιο...αλλά έχω μία ακόμη ερώτηση μήπως ξέρετε τι είναι τα πολυμέσα και τι διδάσκετε εκεί;;;;

dkotanid

Επειδή έτυχε να το διδάσκω 2 χρόνια συνεχόμενα είναι ένα πολύ ενδιαφέρον μάθημα που ασχολείται με εικόνα, ήχο, βίντεο κυρίως και τις έννοιες αυτών.
Θα γίνουν κατανοητές κάποιες έννοιες που έως τώρα ίσως τις ακούς και δε  ξέρεις τι ακριβώς είναι, όπως Mpixel, ανάλυση εικόνα και οθόνηςς, mp3 mp4 αρχεία, μέθοδοι συμπίεσης αυτών.
Χρήση σωστών καρέ και σωστής ανάλυσης στη πράξη για παρασκευή βίντεο ή τροποποίηση αυτού ώστε να εφαρμόζεται στις ανάγκες σου...
Τέλος Πάντων ///
Πολλά και ωραία πράματα της ψηφιακής σου καθημερινότητας.
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

SotirisD

Ενδιαφέρον θα είναι αλλά δεν πειράζει. Αφού θα ασχοληθώ με υπολογιστές και μετά θα τα μάθω και αυτά!

dkotanid

Ποτέ δεν είναι αργά, αρκεί να υπάρχει θέληση και χρόνο.
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης