Εξεταστέα ύλη για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα στη Γ΄ Λυκείου 2018-19

Ξεκίνησε από dion, 14 Αυγ 2018, 10:01:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Έχουμε δει τόσα και τόσα άκυρα θέματα που δεν άπτονται άμεσα του σχολικού βιβλίου
Σας πάει η καρδιά να μην διδάξετε κανονικά σαν μεθοδολογίες την δυαδική αναζήτηση (κυρίως) και την ταξινόμηση με επιλογή;
Και αν ζητηθούν;
Πάλι θα μιλάμε για το μπάχαλο που επικρατεί ως προς την ύλη, τις ασάφειες κτλ της ΑΕΠΠ αλλά θα την πληρώσουν τελικά τα παιδιά και δεν θα μπορούν να βρουν το δίκιο τους πουθενά
Το βρήκαν μήπως πέρσι με το διάγραμμα ροής που δόθηκε;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

pgrontas

Γιώργο φυσικά συμφωνούμε σχεδόν σε όλα.
Παράθεση από: gpapargi στις 19 Μαρ 2019, 11:55:43 ΠΜ
Κατά τη γνώμη μου ο παιδαγωγικά και επιστημονικά σωστότερος τρόπος για να διδάξουμε τη φυσαλίδα (αν το επιτρέπει το επίπεδο των μαθητών) είναι ο εξής:
Εδώ όμως θεωρώ ότι η εισαγωγή στην ταξινόμηση πρώτα μέσω της επιλογής και μετά με τη φυσαλίδα είναι καλύτερη ειδικά στην περίπτωση που το επίπεδο είναι πιο χαμηλό. Γιατί η επιλογή τους δείχνει ξεκάθαρα το μηχανισμό μικρότερο στην πρώτη θέση, δεύτερο μικρότερο στη δεύτερη θέση κτλ.
Και στη συνέχεια τους λες ότι και η φυσαλίδα τελικά το ίδιο κάνει, αλλά όχι με άλμα αλλά με ταξίδι μέσα στον πίνακα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gpapargi

Ναι έτσι είναι Παναγιώτη. Μάλλον δεν εκφράστηκα καλά  :)
Όταν έλεγα για το επίπεδο των μαθητών, εννοούσα τη νοοτροπία. Αν θέλουν να καταλάβουν το πως και το γιατί. Συνήθως θέλουν απλά να τους δώσεις έτοιμο τον κώδικα, να τον μάθουν απέξω. Αν πας να εξηγήσεις σε ρωτάνε: "πέφτει αυτό;", "πρέπει να το ξέρω για τις εξετάσεις;"

Γενικά νομίζω ότι ο πιο εύκολος τρόπος για να καταλάβεις μια ιδέα, είναι να παρακολουθήσεις τον τρόπο με τον οποίο το συνέλαβε η ανθρώπινη δημιουργικότητα. Αν δεν κάνω λάθος κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στη φυσαλίδα. Σίγουρα δεν ήταν η πρώτη μέθοδος ταξινόμησης. Νομίζω ότι προέκυψε από προσπάθεια για μια παραλλαγή της ταξινόμησης επιλογής που να εντοπίζει μια ενδεχόμενη πρόωρη ταξινόμηση

tall

Από τη στιγμή που η δυαδική αναζήτηση αναπτύσσεται στον οδηγό μελέτης μαθητή (γκρι βιβλίο) δεν θεωρείται αυτομάτως εντός ύλης;

evry


Σε καμία περίπτωση, γιατί η εξεταστέα ύλη δεν αναφέρεται στο σύγγραμμα αυτό αλλά μόνο στο βιβλίο μαθητή.
Δες τι ακριβώς λέει η εξεταστέα ύλη.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr