Δομή «Επανάλαβε εφόσον η συνθήκη είναι αληθής»

Ξεκίνησε από Ιωάννης Γκίνης, 19 Νοε 2009, 09:05:14 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ιωάννης Γκίνης

Καλημέρα,
ήθελα να κάνω δυο ερωτήσεις σχετικές με τη συγκεκριμένη δομή.


  • Η διγλωσσία του βιβλίου σε ότι αφορά τη γραφή της δομής σε ψευδοκώδικα προκαλεί μια κάποια σύγχυση. Τελικά θα γράφουμε Επανάλαβε εφόσον i < 10 ή το πιο συμβατό με τη Pascal Εφόσον i < 10 Επανάλαβε
  • Κάπου, εδώ στο forum, είχα διαβάσει ότι υπάρχουν διάφορες μορφές της δομής. Στη μία χρησιμοποιούμε μετρητή ο οποίος αρχικοποιείται πριν, ελέγχεται και αυξάνεται εντός της δομής. Στην άλλη η συνθήκη ελέγχει την τιμή κάποιας μεταβλητής που έχει διαβαστεί πριν και διαβάζεται και εντός της δομής. Έχω την εντύπωση ότι κάποια μορφή μου διαφεύγει ή κάνω λάθος;

stratosg

jginis καλημέρα,

εγώ στο μάθημα χρησιμοποιώ το Εφόσον <συνθήκη> επανέλαβε. Έτσι το δίδασκα πριν γίνει Πανελλαδικώς εξεταζόμενο το μάθημα, έτσι το δίδαξα πέρυσι, έτσι και φέτος. Τελικά χάος το βιβλίο μας,
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Νομίζω πως το βιβλιο το έχει γραμμένο ως εξής:
εφόσον συνθήκη επανάλαβε

και αυτό πρέπει να χρησιμοποιησουμε

Ιωάννης Γκίνης

Η διγλωσσία του βιβλίου δεν έχει τέλος. Στο ίδιο κεφάλαιο έχει μια ερώτηση σωστού-λάθους που λέει κάτι σαν «Στην Επανάλαβε εφόσον οι εντολές που βρίσκονται στο σώμα εκτελούνται τουλάχιστον μία φορά» Σωστό ή Λάθος; Για να είμαι ειλικρινής για μια στιγμή κόλλησα και δεν ήξερα τι να απαντήσω.

demy8

η μεχρις_οτου θα εκτελεστει τουλαχιστον μια φορα γιατι η συνθηκη ελεγχεται στο τελος. Στην εφοσον επανελαβε δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι η συνθηκη ειναι στην αρχη.

demy8

συγγνωμη με το μεχρις_οτου εννοουσα την επανελαβε μεχρι η συνθηκη να γινει αληθης

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: jginis στις 27 Νοε 2009, 08:57:42 ΠΜ
Η διγλωσσία του βιβλίου δεν έχει τέλος. Στο ίδιο κεφάλαιο έχει μια ερώτηση σωστού-λάθους που λέει κάτι σαν «Στην Επανάλαβε εφόσον οι εντολές που βρίσκονται στο σώμα εκτελούνται τουλάχιστον μία φορά» Σωστό ή Λάθος; Για να είμαι ειλικρινής για μια στιγμή κόλλησα και δεν ήξερα τι να απαντήσω.

Στην επανάλαβε εφόσον δηλαδή στην "Εφόσον συνθήκη επανάλαβε" οι εντολές μπορεί να μην εκτελεστούν καμιά φορά ενώ στην "Επανάλαβε μέχρι συνθήκη" οι εντολές εκτελούνται οπωσδήποτε μια φορά

Ιωάννης Γκίνης

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 28 Νοε 2009, 11:40:30 ΜΜ
Στην επανάλαβε εφόσον δηλαδή στην "Εφόσον συνθήκη επανάλαβε"...

Είναι ακριβώς το σημείο που εγώ το λέω διγλωσσία κ. Καρκαμάνη. Η συγκεκριμένη "εντολή" (μη δόκιμος όρος για το σημείο, που χρησιμοποιεί το βιβλίο. Καλύτερα "ο συγκεκριμένος τύπος δομής επανάληψης") φαίνεται σαν να έχει δύο ονόματα!!!

Πόσο δύσκολο είναι να δει κάποιος το
Επανάλαβε Εφόσον σαν Επανάλαβε ... Εφόσον <συνθήκη> δλδ Επανάλαβε ... Μέχρι <συνθήκη> κάτι το τελείως διαφορετικό!!!
Εγώ πάντως για μια στιγμή κόλλησα... δε ξέρω, ίσως φταίνε τα ελληνικά μου...