ΘΕΜΑ Σ-Λ Επαναληπτικές Ημερησίων

Ξεκίνησε από tropheus, 26 Ιουλ 2009, 08:52:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tropheus

Το Θέμα 1 Α2 των επαναληπτικών ημερησίων ζητά να χαρακτηριστεί ως Σ-Λ η πρόταση :

"Μία συνάρτηση είναι δυνατό να επιστρέφει μόνον ακέραιες ή πραγματικές τιμές"

Δεν είναι λίγο παγίδα ;;; Τι λέτε;

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tropheus

.... και τελικά τι απαντάμε Σ ή Λ; Και με ποιά λογική ;

petrosp13

Δεν είναι δυνατόν να επιστρέφει ΜΟΝΟΝ ακέραιες ή πραγματικές τιμές
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tropheus

Παράθεση από: petrosp_13 στις 27 Ιουλ 2009, 08:30:04 ΜΜ
Δεν είναι δυνατόν να επιστρέφει ΜΟΝΟΝ ακέραιες ή πραγματικές τιμές

Το "Μία συνάρτηση" αν το εκλάβουμε ως γενικό τότε σίγουρα η πρόταση είναι ΛΑΘΟΣ γιατί οι συναρτήσεις είναι δυνατόν να επιστρέφουν και άλλες τιμές ...

αν όμως το λάβουμε ως ειδικό, δηλαδή ότι είναι δυνατό να έχω μια συγκεκριμένη συνάρτηση που επιστρέφει πχ. ακέραια ή π.χ πραγματική τιμή τότε μπορούμε να το εκλάβουμε και ως ΣΩΣΤΟ.

Θέτω το ερώτημα γιατί μίλησα και με δύο φίλους φιλολόγους (θέτοντας τους τα των συναρτήσεων) και μου εξέφρασαν την άποψη ότι η εκφώνηση δεν είναι σαφής ...

Βέβαια φαντάζομαι ότι η επιτροπή θα περίμενε ως αποδεκτή απάντηση το ΛΑΘΟΣ...

petrosp13

Μην διυλίζουμε τον κώνωπα
Ακόμα και με την λογική σου να το δεχτούμε, δεν μπορεί να επιστρέφει και ακέραια και πραγματική τιμή. Ένα από τα δύο
Δυστυχώς, πολλές φορές (κι εγώ μέσα) ψάχνουμε να βρούμε ασάφειες εκεί που δεν υπάρχουν
Ένας διαβασμένος μαθητής το απαντάει σε κλάσματα δευτερολέπτου το συγκεκριμένο
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Καρκαμάνης Γεώργιος

ΠαράθεσηΜην διυλίζουμε τον κώνωπα
Ακόμα και με την λογική σου να το δεχτούμε, δεν μπορεί να επιστρέφει και ακέραια και πραγματική τιμή. Ένα από τα δύο
Δυστυχώς, πολλές φορές (κι εγώ μέσα) ψάχνουμε να βρούμε ασάφειες εκεί που δεν υπάρχουν
Ένας διαβασμένος μαθητής το απαντάει σε κλάσματα δευτερολέπτου το συγκεκριμένο

Συμφωνώ. Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο φαίνονται. ¨Ένας μαθητής την συγκεκριμένη φράση την  μεταφράζει ως "Η συνάρτηση επιστρέφει μόνο ακέραιες ή πραγματικές τιμές" και η απάντηση είναι ξεκάθαρη.

Παρατήρηση :Οι φιλόλογοι βλέπουν κάποια πράγματα λίγο διαφορετικά. από ότι εμείς