Εξεταστέα ύλη 2018

Ξεκίνησε από sstauross, 23 Αυγ 2017, 10:53:08 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sstauross

Επισυνάπτω την απόφαση.

tasospap

Ζάχαρη είμαστε..... Αν είδα καλά δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με την περσινή χρονιά.

Akis St

Διαβάζοντας την ύλη δεν είδα κάπου να αναφέρεται αν οι μαθητές θα εξετάζονται αμιγώς σε ΓΛΩΣΣΑ. Αυτό σημαίνει ότι επιστρέφουμε πάλι στους αλγορίθμους; μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Ευχαριστώ πολύ.

petrosp13

Λογικά όχι
Θα είναι πισωγύρισμα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

stam12

Κάποτε έλεγαν πως θα άλλαζε το βιβλίο, θα έμπαινε η "python" και κάτι τέτοια. Νεκρική σιγή όμως βασιλεύει αντίθετα.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

ilias_s

Παράθεση από: stam12 στις 12 Σεπ 2017, 08:46:42 ΜΜ
Κάποτε έλεγαν πως θα άλλαζε το βιβλίο, θα έμπαινε η "python" και κάτι τέτοια. Νεκρική σιγή όμως βασιλεύει αντίθετα.

Η Python διδάσκεται στα ΕΠΑΛ. Αντικατέστησε την Pascal που διδάσκονταν παλαιότερα. Στα ΓΕΛ, έχουμε εδώ και χρόνια τη ΓΛΩΣΣΑ. Γιατί δεν αλλάζει; Ίσως για τον ίδιο λόγο που δεν μπήκε εξ αρχής η Pascal και έχουμε τη ΓΛΩΣΣΑ.

Πάντως καλό θα ήταν να είχαμε μία αλλαγή σε μία πραγματική γλώσσα, όπως η Python, που είναι και χρήσιμη, έχει πολλές δυνατότητες και είναι εύκολη!

Καρκαμάνης Γεώργιος

Περιμένουμε το νέο Λύκειο :angel:...........

Obelix

Πώς αντιμετωπίζετε τα διαγράμματα ροής; Εννοώ, δίνετε την ίδια έμφαση με παλιότερα ή λιγότερη;
Έχουν προηγηθεί και συζητήσεις για το ίδιο θέμα, απ΄ότι καταλαβαίνω ποτέ δεν τέθηκαν τυπικά εκτός ύλης, αλλά νομίζω πως έχουν καιρό πλέον να εξεταστούν.

tsak

Εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ κανονικά ίσως σε κάπως λιγότερες ασκήσεις αλλά έτσι κι αλλιώς βοηθάνε στην κατανόηση του αλγορίθμου, όπως φέτος μου είπε εμφατικά μια μαθήτριά μου..

GiannisGL

Καλησπέρα στην παρέα,διδάσκω εδω και 3 χρόνια το μάθημα της ΑΕΠΠ.Πίστευω ότι τα διαγράμματα ροής αντιμετωπίζονται πιο εύκολα από τους μαθητές σε σχέση με την κωδικοποίηση ισώς γιάτι υπάρχει ενδιάφερον με τα σχήματα και το θεωρούν σαν παιχνίδι.

IoannisMas

Καλησπέρα. Έχουμε κάποια νεότερη διευκρίνηση για την ύλη του μαθήματος; Τελικά η επίλυση των αλγορίθμων θα γίνει μόνο σε "ΓΛΩΣΣΑ" ή όχι; Είναι τραγικό να ξεκινάει η χρονιά και να μην διευκρινίζεται! Κάθε χρόνο και μια έκπληξη!!!

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα σε όλους

προσωπικά δεν θεωρώ πως η ΓΛΩΣΣΑ και ο αλγόριθμος δεν είναι κάτι το διαφορετικό, κάθε γλώσσα προγραμματισμού είναι η υλοποίηση ενός αλγορίθμου ... δεν νομίζω να πάρει χρόνο να κάνει κάποιος ένα παράδειγμα σε αλγόριθμο, ίδια ακριβώς είναι η λύση ... εγώ απλώς που λέω πως στο πρόγραμμα πρέπει να δηλώσουν τις μεταβλητές και αυτό παρουσιάζω ως μόνη διαφορά ... και κάποια τυπικά πχ ΓΡΑΨΕ σαν εντολή εξόδου ... αλήθεια αν πχ πέρυσι αν κάποιος μαθητής έλυνε σωστά τα Γ και Δ στις πανελλήνιες που ήταν αρκετά δύσκολα, θα έχανε μονάδες αν είχε ΕΜΦΑΝΙΣΕ αντί γράψε ?? τυπικά συντακτικό λα΄θος είναι, αλλά εγώ πχ δεν θα έκοβα κάτι

IoannisMas

Θεωρώ ότι επειδή η "ΓΛΩΣΣΑ" θεωρείτε γλώσσα προγραμματισμού είναι αυστηρά καθορισμένο το συντακτικό της. Οπότε θεωρώ ότι αν κάποιος αντί για Γράψε χρησιμοποιήσει Εμφάνισε, τότε έχει κάνει λάθος αντίστοιχο του να χρησιμοποιήσει cout στην python για παράδειγμα...
Πέραν τούτου κι ασχέτως με τις μικροδιαφορές το θέμα είναι αν είναι θα παραμείνει το περσινό σύστημα ή όχι. Πέρσι στις 14/9 έδωσαν οδηγίες διδασκαλίας της ύλης. Φέτος δεν προβλέπεται κάτι αντίστοιχο ή βαρέθηκαν και σου λένε άστους να βγάλουν μόνοι τους τα κάστανα από την φωτιά;

tsak

ΠαράθεσηΘεωρώ ότι επειδή η "ΓΛΩΣΣΑ" θεωρείτε γλώσσα προγραμματισμού είναι αυστηρά καθορισμένο το συντακτικό της. Οπότε θεωρώ ότι αν κάποιος αντί για Γράψε χρησιμοποιήσει Εμφάνισε, τότε έχει κάνει λάθος αντίστοιχο του να χρησιμοποιήσει cout στην python για παράδειγμα...

Εντάξει μην υπερβάλλουμε κιόλας..Τα παιδιά μαθαίνουν αλγοριθμική στην ουσία..Θα μου έκανε κάποιος Γ και Δ θέμα σωστά και θα του έκοβα μονάδες για το Εμφάνισε? Ήμαρτον..

IoannisMas

Παράθεση από: tsak στις 22 Σεπ 2017, 02:25:24 ΜΜ
Εντάξει μην υπερβάλλουμε κιόλας..Τα παιδιά μαθαίνουν αλγοριθμική στην ουσία..Θα μου έκανε κάποιος Γ και Δ θέμα σωστά και θα του έκοβα μονάδες για το Εμφάνισε? Ήμαρτον..
Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι πραγματικά θα συμβεί. Μπορεί εσύ να μην κόψεις τίποτα, κάποιος άλλος, όμως; Δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος κι επειδή έχω δει πολλά, από μικροδιαφορές σε μαθητές που έβαζε ο ένας 99 κι ο άλλος 97 μέχρι τεράστιες διαφορές που πήγαιναν σε 3ο βαθμολογητή, είμαι στους μαθητές μου πάντα ακριβής σε αυτά που τους λέω.
Γι' αυτό και θέλω με βεβαιότητα να γνωρίζω αν τελικά θα χρησιμοποιήσουμε μόνο ΓΛΩΣΣΑ ή όχι... Για να επανέλθω και στο θέμα! :)
Αν, λοιπόν, κάποιος έχει επαφή με τους υπευθύνους ας μας ενημερώσει κι εμάς να ξέρουμε τι να κάνουμε...