Γενικός σχολιασμός

Ξεκίνησε από gpapargi, 27 Μαΐου 2015, 10:22:59 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi

Εδώ γίνεται γενικός σχολιασμός για τα θέματα

progmat

Καλημέρα και καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά! Αργούν τα θέματα...

firecore

Ένα πρώτο από μένα γενικό σχόλιο: Που πήγε η κλιμακούμενη δυκολία; >:(
Εδω έχουμε "φλατ" ευκολία. Γιατί;
Επιπλέον η πολύ μεγάλη απόκλιση σε σχέση με το επίπεδο άλλων ετών, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω -στην περίπτωσή μας προς τα κάτω- θεωρώ πως είναι πολύ κακή πρακτική...
Ουσιαστικά προσπαθώντας να "χαϊδέψουμε¨πλήτουμε το κύρος του μαθήματος.
Να υποθέσω ότι η επιλογή αυτών των θεμάτων είναι (και;) προϊόν του "πολέμου" με τους χημικούς;
Αν είναι έτσι ακολουθήσαμε πολύ λανθασμένο κατά τη γνώμη μου σκεπτικό...

Νίκος Αδαμόπουλος

Κι εγώ θα συμφωνήσω: Δύσκολα θα ξεχωρίσει ο απλά καλός μαθητής από τον άριστο!

themata

Θα συμφωνήσω περί κλιμακούμενης δυσκολίας.

Θέματα Α και Β (δλδ 60 μονάδες) δεν παρουσιάζουν δυσκολίες. Απαιτούν απλούστατη γνώση της θεωρίας. Κρίμα.

soc_h

Το θέμα Γ και το ερώτημα Δ4 είναι κατά την άποψή μου κακοδιατυπωμένα.
Δ4. Να βρίσκει και να εμφανίζει το πλήθος των κριτών που έδωσαν τον μέγιστο βαθμό τους σε ένα μόνο τραγούδι.
Τι πάει να πει αυτή η διατύπωση; Ο μέγιστος βαθμός δίνεται σε ένα μόνο τραγούδι από κάθε κριτή. Εννούν στο ίδιο τραγούδι;
Σωκράτης

nightchild

Για το θεμα Γ θα συμφωνήσω μαζί σου. Στο θέμα Δ εννοεί οτι ένας κριτής μπορεί να  έχει ψηφίσει με 10 τρία τραγούδια (Αν θεωρήσουμε οτι ψηφίζει από 1 εως 10) αυτόν τον κριτή δεν θα τον μετρήσουμε στο πλήθος που μας ζητάει.

soc_h

Μάλιστα, το κατάλαβα. Εϊχα μπερδευτεί πως κάθε κριτής ψηφίζει όπως οι χώρες.
Σωκράτης

methenitis

μπορουμε να βάλουμε λύσεις?


methenitis

#10
Ελπίζω να μην μου έχει ξεφύγει κάτι απο βιασύνη. Το διάγραμμα δεν έχω μόνο

A1.
1,Σ
2,Σ
3,Λ
4,Σ
5,Λ

Α2.α,αποφασης,πολογιστικα,βελτιστοποιήσης
β.1.Βελτιστοποιήσς
  2.Απόφασης
  3.Υπολογιστικα΄

Α3.α.(front,rear)
   β.front

A4.α.Λ<-Λ+2
β. Αν Χ>Υ τοτε
   Αν Υ<>1 Τοτε
      Ζ<-Χ/(Υ-1)
   Αλλιώς
      Ζ<-Υ/Χ
   Τελος_Αν
Εμφανισε Ζ
Τελος_Αν

Α5.
Α.
1.χ<-χ+2
2.Υ <-(Κ+Λ+Μ)/3
3.Α mod 10 =5
4. B>=10 ΚΑΙ Β<=99
Β.
1 Γραψε 2

2. Γραψε 1 Χ>15
    Γραψε 3 Χ<=15

Θεμα Β
   Β1.α
   Β1.β
   Αν χ>1 Τοτε
      Για y από χ μεχρι 1 με_βήμα -2
         Εμφανισε y-2
      Τελος_επαναληψης
   Τελος_αν

Β2.
1.1
2.2
3.100
4.i
5.>
6.i-1

Προγραμμα α1
Μεταβλητες
   Ακέραιες:απΑ,απΒ.κ
   Πραγματικες:Α,Β,δεμα
   
Αρχη
   Διαβασε Α,Β
   απΑ<-0
   απΒ<-0
   διαβασε δεμα
   οσο δεμα <>0 επαναλαβε
      κ<-1
      αν Α>=Β τοτε
         Αν δεμα <=Α τοτε
            Α<-Α-δεμα
            απΑ<-απΑ+1
            κ<-0
         Τελος_αν
      Αλλιώς
         Αν δεμα<=Β τοτε
            Β<-Β-δεμα
            απΒ<-απΒ+1
            κ<-0
         Τελος_αν
      Τελος_αν
   Αν κ=1 τοτε
      Γραψε 'Προωηση'
Τελος_αν
Διαβασε δεμα
Τελος_επαναληψης
ΚΑΛΕΣΕ ελεγχος(απΑ,απΒ)
Τελος_προγραμματος

Διαδικασια Ελεγχος(α,β)
Μεταβλητες
   Ακεραιες:α,β
Αρχη
Αν α=0 και β=0 τοτε
   Γραψε 'καμια αποθηκευση'
Αλλιώς   
   Αν α>β τοτε
      Γραψε 'αποθηκη Α'
   Αλλιώς_αν α<β τοτε
      Γράψε 'αποθηκη Β'
   Αλλιώς
      Γραψε 'ισαριθμα'
   Τελος_αν
Τελος_αν

Αλγοριθμος θεμαΔ
Για ι από 1 μεχρι 45
   Διαβασε Τ[ι]
   Για κ από 1 μεχρι 7
      Διαβασε Β[ι,κ]
   Τελος_επαναληψης
Τελος_επαναληψης
Για ι από 1 μεχρι 45
   Σαμ<-0
   Για κ από 1 μεχρι 7
      Σαμ <-Σαμ +Β[ι,κ]
   Τελος_επαναληψης
   Σ[ι]<-Σαμ
   Εμφανισε Σ[ι]
Τελος_επαναληψης

Κ<-0
Για ι από  μεχρι 45
   Μ<-0
   Για κ από 1 μεχρι 7
      Αν Β[ι,κ]>=5 τοτε
         Μ<-Μ+1
      Τελος_αν
   Τελος_Επαναληψης
   Αν Μ=7 και Σ[ι]>50 τοτε
      Εμφανισε Τ[ι]
      Κ<-Κ+1
   Τελος_αν
Τελος_Επαναληψης
Αν Κ=0 τοτε
   Εμφανισε 'Κανένα τραγουδι'
Τελος_αν

Πληθος<-0
Για κ από 1 μεχρι 7
   
   Μαχ<-Β[1,κ]
Για ι από 1 μεχρι 45
      Αν Β[ι,κ] >Μαχ τοτε
         Μαχ<-Β[ι,κ]
      Τελος_αν
   Τελος_επαναληψης

   Κ<-0
   Για ι από 1 μεχρι 45
      
      Αν Β[ι,κ] =Μαχ τοτε
         Κ<-Κ+1
      Τελος_αν
   Τελος_επαναληψης
   Αν Κ=1 τοτε
      Πληθος<-πληθος+1
   Τελος_αν
Τελος_επαναληψης
Εμφανισε πληθος
Τελος_ΘεμαΔ

   

   

elenitaaaaa

Στο θέμα Δ4 δε ζητάει πόσοι κριτες έβαλαν μόνο 1 "10", αλλα πόσοι, το μέγιστο βαθμό που έδωσαν, το έδωσαν σε 1 μονο τραγουδι.
Ευχαριστούμε για τις απαντήσεις.

EDIT: ok... διορθώθηκε

alpapanto

θα διαφωνήσω με το τελευταιο...
δε νομίζωοτι θα πρεπει να πάρουμε σα δεδομένο οτι ο μεγιστος βαθμός που βάζει ο κριτής ειναι το 10, αλλά θα πρέπει να τον βρούμε...

soc_h

Το "Η διαδικασία παραλαβής τερματίζεται" υπονοεί πως πρέπει να λυθεί με διαδικασία; Για μένα δεν χρειάζεται υποχρεωτικά υποπρόγραμμα στο Γ.
Σωκράτης

SPY

Φίλε methenitis σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να βάλεις τις απαντήσεις.

Μια μικρή διόρθωση: Στο θέμα Δ3 "η συνολική βαθμολογία του τραγουδιού μεγαλύτερη του 50", όχι >=

npapathomop

Από ότι μου έχουν πει πολλοί μαθητές, στο θέμα Γ έχουν υλοποιήσει συνάρτηση και την εμφάνιση την κάνουν στο κυρίως πρόγραμμα...

Loco-3

Δυστυχώς τα θέματα ήταν πολύ ευκολα και δεν θα φανεί η διαφορά απο τους καλούς και αυτους που το έχουν και ειναι σχεδον άριστοι...
Ευτυχώς βάλαν ''γνωστή'' θεωρία, γιατί εγω για παράδειγμα βαριόμουν να μάθω όλη την θεωρία τέλεια κι αμα βάζαν τις ίδιες ασκήσεις και δυσκολη θεωρία θα ήμουν καπου στο 16 το ίδιο δηλαδή με κάποιον που όλη την χρονιά απλως ψιλο έχει επαφή...τραγικοί

Loco-3

Παράθεση από: Νίκος Παπαθωμόπουλος στις 27 Μαΐου 2015, 01:08:11 ΜΜ
Από ότι μου έχουν πει πολλοί μαθητές, έχουν υλοποιήσει συνάρτηση στο θέμα Γ και την εμφάνιση την κάνουν στο κυρίως πρόγραμμα...
και εγώ αυτό έκανα στην αρχή αλλα μετά το έσβησα και το ξαναέγραψα όλο γιατί έλεγε να κάνεις υποπρόγραμμα που να εμφανίζει....οχι γενικά να εμφανίζει το πρόγραμμα

themata

Μια παρατηρηση για το Β2 σχετικά με τις λύσεις που δοθηκαν παραπανω. Θελει τον αριθμό και δίπλα του με τι πρεπει να αντικατασταθει,
αρα κατι σαν αυτο
1. 1
2. 2
3. 100
4. i
5. >
6. i-1

methenitis

Παράθεση από: SPY στις 27 Μαΐου 2015, 12:59:05 ΜΜ
Φίλε methenitis σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να βάλεις τις απαντήσεις.

Μια μικρή διόρθωση: Στο θέμα Δ3 "η συνολική βαθμολογία του τραγουδιού μεγαλύτερη του 50", όχι >=

Ευχαριστώ . Διορθωθηκε.

soc_h

Παράθεση από: Loco-3 στις 27 Μαΐου 2015, 01:12:35 ΜΜ
και εγώ αυτό έκανα στην αρχή αλλα μετά το έσβησα και το ξαναέγραψα όλο γιατί έλεγε να κάνεις υποπρόγραμμα που να εμφανίζει....οχι γενικά να εμφανίζει το πρόγραμμα
Που ακριβώς στο θέμα Γ γράφει κάτι για υποπρόγραμμα;

Να κατασκευάσετε πρόγραμμα που:
Γ1. Να περιλαμβάνει κατάλληλο τμήμα δηλώσεων.
Μονάδες 2
Γ2. Να διαβάζει τα μεγέθη ελεύθερου χώρου των αποθηκών Α και Β.
Μονάδες 2
Γ3. Να διαβάζει το μέγεθος κάθε εισερχόμενου δέματος και να εμφανίζει το όνομα της αποθήκης (Α ή Β) στην οποία θα τοποθετηθεί αυτό ή να εμφανίζει το μήνυμα «Προώθηση», όταν το δέμα δεν χωρά σε καμία από τις αποθήκες Α ή Β. Η διαδικασία παραλαβής τερματίζεται, όταν εισαχθεί ως μέγεθος δέματος η τιμή 0.
Μονάδες 8
Γ4. Στη συνέχεια, να βρίσκει και να εμφανίζει το όνομα της αποθήκης (Α ή Β) στην οποία τοποθετήθηκαν τα περισσότερα δέματα, ή το μήνυμα «Ισάριθμα» σε περίπτωση που στις δύο αποθήκες Α και Β τοποθετήθηκαν ισάριθμα δέματα, ή το μήνυμα «Καμία αποθήκευση στο αεροδρόμιο», αν κανένα δέμα δεν τοποθετήθηκε σε οποιαδήποτε από τις αποθήκες Α ή Β.
Μονάδες 8
Σωκράτης

methenitis

Μήπως διαβασες τα Εσπερινά? την εχω πατήσει αρκετές φορές και εγώ...

soc_h

Ναι, έχεις δίκιο. Τι χαζός που είμαι...
Σωκράτης

ολγα

Και εγώ θα συμφωνήσω. Τα θέματα δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο. Κρίμα γιατί τα τελευταία χρόνια όλο και κάποιο υποερώτημα ξεχώριζε τους καλούς από τους άριστους. Φέτος;

methenitis

Παράθεση από: themata στις 27 Μαΐου 2015, 01:14:06 ΜΜ
Μια παρατηρηση για το Β2 σχετικά με τις λύσεις που δοθηκαν παραπανω. Θελει τον αριθμό και δίπλα του με τι πρεπει να αντικατασταθει,
αρα κατι σαν αυτο
1. 1
2. 2
3. 100
4. i
5. >
6. i-1

Ευχαριστώ. Διορθωθηκε και αυτο

Dimi97

γεια σας ειμαι μαθητης που μολις έδωσε,και το θέμα β1.β το σκεφτόμουν μέχρι τα τελευταια λεπτα...

τι λετε για αυτο:

αν χ>1 τοτε

για y απο (χ-2) μέχρι 0.1 με_βήμα -2
εμφάνισε y
τέλος_επανάληψης

εμφάνισε y
τέλος_αν

elenitaaaaa


petrosp13

Επιστρέψαμε σε επίπεδο δυσκολίας στο 2012
Καλό ή κακό, θα δείξει
Πάντως ήταν αρκετά ενδιαφέρον σε αρκετά σημεία και εξέταζε σχεδόν όλη την ύλη
Παραφωνίες η μετατροπή, το 3ο ΣΛ και οι 2 τελευταίες προτάσεις της φυσικής γλώσσας που ήταν ασαφείς
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

vistrian

Εγώ δεν ξέρω εάν ήταν δύσκολα ή εύκολα τα θέματα, αυτό που θέλω να δω τουλάχιστον μέχρι το απόγευμα (διότι μέχρι στιγμής δεν είδα πουθενά) ένα γενικό σχολιασμό από τις ενώσεις μας, όπως έχουν κάνει όλες οι άλλες ενώσεις στα αντίστοιχα μαθήματα. 
VR in Computing

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: alpapanto στις 27 Μαΐου 2015, 12:47:15 ΜΜ
θα διαφωνήσω με το τελευταιο...
δε νομίζωοτι θα πρεπει να πάρουμε σα δεδομένο οτι ο μεγιστος βαθμός που βάζει ο κριτής ειναι το 10, αλλά θα πρέπει να τον βρούμε...

Κάποιοι μαθητές την πάτησαν σε αυτό το σημείο!

Νίκος Αδαμόπουλος

#30
Παράθεση από: tdiam στις 27 Μαΐου 2015, 03:30:11 ΜΜ
Και βγαίνει μετά η ΟΕΦΕ με επίσης λάθος λύση στο Β1.β

Έχουν δώσει:

Αν x>1 τότε
   Για y από x-2 μέχρι 1 με_βήμα –2
      Εμφάνισε y
   Tέλος_επανάληψης

Παράθεση από: vistrian στις 27 Μαΐου 2015, 03:55:55 ΜΜ

αν δεν κάνω λάθος έχουν και στο Γ  , μήνυμα για την προώθηση σε λάθος δομή επιλογής

Επιπλέον:

Στο Β1 το διάγραμμα ροής τουλάχιστον σε εμένα δεν φαίνεται καλά.

Στο Β2 πρέπει i-1 αντί i+1

Στο Γ, επίσης, έχουν βάλει 3 παραμέτρους στη διαδικασία ενώ χρησιμοποιούνται μονάχα οι 2!

Στο Δ δεν κλείνει ο αλγόριθμος.

Η βιασύνη είναι κακός σύμβουλος!
Οι συνάδελφοι του ΟΕΦΕ θα πρέπει να τα διορθώσουν άμεσα...

Loco-3

Παράθεση από: petrosp13 στις 27 Μαΐου 2015, 02:30:18 ΜΜ
Επιστρέψαμε σε επίπεδο δυσκολίας στο 2012
Καλό ή κακό, θα δείξει
Πάντως ήταν αρκετά ενδιαφέρον σε αρκετά σημεία και εξέταζε σχεδόν όλη την ύλη
Παραφωνίες η μετατροπή, το 3ο ΣΛ και οι 2 τελευταίες προτάσεις της φυσικής γλώσσας που ήταν ασαφείς
εγώ εκει πήγα με την λογικη του οτι δεν μπορει α,β Σ και να κάτσει και το γ Σ  8)

netnick

Το θέμα Δ λύνεται και χωρίς πίνακες.

nikolasmer

#33
Παράθεση από: netnick στις 27 Μαΐου 2015, 05:58:13 ΜΜ
Το θέμα Δ λύνεται και χωρίς πίνακες.
Ίσως έτσι....

Αλγόριθμος Θ4
!ερωτήματα Δ1, Δ2 και Δ3
πλ ← 0                                                                !για το Δ4
υπάρχει ← Ψευδής
Για ι από 1 μέχρι 45
  Διάβασε Τ[ι] 
  Σ[ι] ← 0
  περασε ← Αληθής
  Για ξ από 1 μέχρι 7
    Διάβασε Β[ι, ξ] 
    Αν ξ = 1 τότε                                                     !για το Δ4
      μαχ ← Β[ι, ξ] 
      κ ← 1
    αλλιώς
      Αν Β[ι, ξ] > μαχ τότε
        μαχ ← Β[ι, ξ] 
        κ ← 1
      αλλιώς_αν Β[ι, ξ] = μαχ τότε
        κ ← κ + 1
      Τέλος_αν
    Τέλος_αν
    Σ[ι] ← Σ[ι] + Β[ι, ξ] 
    Αν Β[ι, ξ] < 5 τότε
      περασε ← Ψευδής
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
  Αν κ > 1 τότε
    πλ ← πλ + 1
  Τέλος_αν
  Εμφάνισε Σ[ι] 
  Αν περασε και Σ[ι] > 50 τότε
    Εμφάνισε Τ[ι] 
    υπάρχει ← Αληθής
  Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
Αν όχι υπάρχει τότε
  Εμφάνισε "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ"
Τέλος_αν
Εμφάνισε πλ
Τέλος Θ4   


βγάζοντας τους δείκτες...

edit: Βασίλη έχει πρόβλημα!!! ;)

Και οι δικές μου λύσεις...

Έχουν κάποια προβλήματα γι'αυτό δεν χρειάζεται να δώσει κάποος και τη δέουσα προσοχή.
Ένα επίσης θέμα έχω με τη συνάρτηση η οποία πιστεύω πως μπορεί να είναι αποδεκτή σαν λύση. Αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Είναι πολύ εύκολο να στερηθούν πολύτιμα μόρια σε κάποιον που ξέρει τί κάνει.. ;)

Καλά αποτελέσματα σε όλους του μαθητές ......
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα σε όλους

εγώ αυτό που θέλω να πω είναι πως για άλλη μία χρονιά ΔΕΝ καλύπτεται όλο το φάσμα της ύλης....τζάμπα κάναμε όλ τη χρονιά ταξινόμηση, αναζήτηση. συγχώνευση κτλ κτλ ... εμένα θα μου άρεσε μια "ποικιλία" θεμάτων....

epsilonXi

Παράθεση από: Dimi97 στις 27 Μαΐου 2015, 01:26:32 ΜΜ
γεια σας ειμαι μαθητης που μολις έδωσε,και το θέμα β1.β το σκεφτόμουν μέχρι τα τελευταια λεπτα...

τι λετε για αυτο:

αν χ>1 τοτε

για y απο (χ-2) μέχρι 0.1 με_βήμα -2
εμφάνισε y
τέλος_επανάληψης

εμφάνισε y
τέλος_αν

αν υποθέσουμε ότι αρχικά το χ ισούται με 2, ο αλγόριθμός σου δεν θα κάνει καμμία επανάληψη, ενώ εκείνος της εκφώνησης κάνει

epsilonXi


λοιπόν μόλις τώρα παρατήρησα ότι έχει αλλάξει η γραμματοσειρά στα θέματα των πανελλαδικών...

και γυρνάω να δω τα παλιά θέματα, και βλέπω ότι άλλαξε από το 2013




Άρης Κεσογλίδης

Παράθεση από: mkouv στις 27 Μαΐου 2015, 07:32:19 ΜΜ
εγώ αυτό που θέλω να πω είναι πως για άλλη μία χρονιά ΔΕΝ καλύπτεται όλο το φάσμα της ύλης....τζάμπα κάναμε όλ τη χρονιά ταξινόμηση, αναζήτηση. συγχώνευση κτλ κτλ ... εμένα θα μου άρεσε μια "ποικιλία" θεμάτων....


Συμφωνώ απόλυτα...
Εύκολα θέματα, και μάλιστα "χαζά" εύκολα.
Το 10ο κεφάλαιο και πάλι σχεδόν έξω, με μία μόνο χλιαρή διαδικασία, ενώ πέρυσι ήταν εντελώς εκτός.
Τόσες καλές επεξεργασίες να κάνουν σε πίνακα, και μείναμε σε άθροισμα και πλήθος σε γραμμές, και μέγιστο και πλήθος σε στήλες.

Κι ενώ γενικά είναι εύκολα, μπαίνει το Β1β, που θα το έχουν κάνει ελάχιστοι σωστά, και πιάνει και πολλές μονάδες.
Όπως και στο Δ4 που τελικά είναι θέμα που μπερδεύει στην διατύπωση, ενώ αν το καταλάβεις είναι εύκολο στην υλοποίηση. Και πιάνει κι αυτό πολλές μονάδες.

:(
Άρης Κεσογλίδης
Μαθηματικός
Μεταπτυχιακό στη "Θεωρητική Πληροφορική και Θεωρία Συστημάτων και Ελέγχου"

evry

Τα θέματα Α και Β νομίζω ότι ήταν καλά, πέρα από κάποιες μικροασάφειες (βλέπε μετατροπή)
Δυστυχώς τα Γ και Δ ήταν αρκετά τυποποιημένα, έτσι ώστε να είναι πανεύκολα για όποιον έχει εξασκηθεί στις "γνωστές" τεχνικές.
Ωστόσο αυτό δε σημαίνει ότι όλοι έχουν γράψει καλά.
Η δυσκολία των θεμάτων την οποία εμείς ως καθηγητές δεν βλέπουμε είναι οι διατυπώσεις τους. Ειδικά στο θέμα Γ η διατύπωση γίνεται πολύ δύσκολα κατανοητή από τους μαθητές. Οι μαθητές που εξετάζαμε προφορικά είχαν μεγάλο πρόβλημα εκεί.
Κάποιοι νόμισαν έτσι όπως διάβαζαν το θέμα ότι θα έπρεπε όλη η "δουλειά" να γίνει μέσα στο υποπρόγραμμα, οπότε πήραν έναν δυναμικό πίνακα στον οποίο έβαλαν τα μεγέθη και τον πέρασαν παράμετρο στο υποπρόγραμμα. Από εκεί και πέρα όλα τα έκαναν σωστά.

Δεν λέω ότι η διατύπωση ήταν κακή, απλά δεν ήταν στο στυλ των κλασικών διατυπώσεων των προηγούμενων ετών διότι δεν όριζε επακριβώς τις παραμέτρους του υποπρόγραμματος δίνοντας μια σχετική ελευθερία στον μαθητή. Αυτό ναι μεν παιδαγωγικά είναι πολύ καλό αλλά στις συγκεκριμένες εξετάσεις μπορεί να αποβεί καταστροφικό. Για να δούμε, ίσως οι περιπτώσεις που είδα (2) να ήταν απλά μειοψηφία.

Η ουσία είναι πως φάνηκε ότι πολλά παιδιά αν δεν δουν ακριβώς την διατύπωση που περιμένουν, μπλοκάρουν και αυτό ίσως είναι και δίκο μας φταίξιμο.

Τέλος το Δ3 είναι το ίδιο με το ερώτημα από το θέμα Δ του 2011 που ζητούσε πόσοι είναι αυτοί που δεν ψήφισαν κανέναν, όπου πάλι έπρεπε να έχεις έναν μετρητή μέσα και έναν έξω ή το αντίστοιχο με λογικές μεταβλητές.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

vistrian

VR in Computing

NiColas1957

Ο   FUPAT2   δεν θα προτείνει λύσεις ???   ?
Ούτε ένα σχόλιο ???
Έχω πάθει στέρηση  :D

Καλό καλοκαίρι !  :angel:

petrosp13

Θα ήταν εξαιρετικό να γράψει κάποιος που θα συμμετάσχει σε βαθμολόγηση των γραπτών, τι ακριβώς συμφωνήθηκε για τα συνηθισμένα λάθη σε κάθε θέμα
Π.χ.
Όσοι στο Δ4 θεώρησαν μέγιστο βαθμό το 10
Όσοι έκαναν τις διάφορες σωστές ή μη παραλλαγές στο Β2
Όσοι έκαναν συνάρτηση στο θέμα Γ
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

το θέμα αυτό το συζητήσαμε σήμερα αλλά δεν καταλήξαμε σε κάτι συγκεκριμένο, γιατί αύριο θα αποφασιστούν αυτά
Η δική μου προταση ήταν η εξής:
Το συγκεκριμένο ερώτημα χωρίζεται σε δυο μέρη
1) Εύρεση max
2) εύρεση όσων είναι ίσοι με το max
Παράθεση από: petrosp13 στις 27 Μαΐου 2015, 11:04:35 ΜΜ
Όσοι στο Δ4 θεώρησαν μέγιστο βαθμό το 10
Αυτοί που θεώρησαν μέγιστο βαθμό το 10 πρέπει να χάσουν τουλάχιστον το 1. άρα όσα μόρια συμφωνήσουν ότι πάνε στο 1 τα χάνουν σίγουρα.
Αυτό στην καλύτερη περίπτωση
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Συμφωνούμε
Αν μπορείς να μας ενημερώσεις αναλυτικά αύριο, θα σου χρωστάμε πολλά
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Σπύρος Δουκάκης

Το ίδιο...

Παράθεση από: evry στις 27 Μαΐου 2015, 11:28:07 ΜΜ
το θέμα αυτό το συζητήσαμε σήμερα αλλά δεν καταλήξαμε σε κάτι συγκεκριμένο, γιατί αύριο θα αποφασιστούν αυτά
Η δική μου προταση ήταν η εξής:
Το συγκεκριμένο ερώτημα χωρίζεται σε δυο μέρη
1) Εύρεση max
2) εύρεση όσων είναι ίσοι με το maxΑυτοί που θεώρησαν μέγιστο βαθμό το 10 πρέπει να χάσουν τουλάχιστον το 1. άρα όσα μόρια συμφωνήσουν ότι πάνε στο 1 τα χάνουν σίγουρα.
Αυτό στην καλύτερη περίπτωση

dg69

Αν πάρουν συνάρτηση αντι για διαδικασία; Την κάνουν ορθά, επιστρέφουν αλφαριθμητική τιμή και την εμφανίζουν στο πρόγραμμα;
Και εμείς θα τα πουμε στο βαθμολογικό αύριο

Αθανάσιος Πέρδος

#46
Παράθεση από: evry στις 27 Μαΐου 2015, 11:28:07 ΜΜ
το θέμα αυτό το συζητήσαμε σήμερα αλλά δεν καταλήξαμε σε κάτι συγκεκριμένο, γιατί αύριο θα αποφασιστούν αυτά
Η δική μου προταση ήταν η εξής:
Το συγκεκριμένο ερώτημα χωρίζεται σε δυο μέρη
1) Εύρεση max
2) εύρεση όσων είναι ίσοι με το maxΑυτοί που θεώρησαν μέγιστο βαθμό το 10 πρέπει να χάσουν τουλάχιστον το 1. άρα όσα μόρια συμφωνήσουν ότι πάνε στο 1 τα χάνουν σίγουρα.
Αυτό στην καλύτερη περίπτωση

Ταξινόμηση σε κάθε στήλη και έλεγχος των στοιχείων των δυο πρώτων γραμμών. Παίζει και αυτή η λύση. Ελπίζω να μην έχουμε τα ίδια με το 2005 στο αντίστοιχο ερώτημα. Καλό θα ήταν να αναφερθεί και αυτή η λύση και να δοθούν όλες οι μονάδες.

Γιάννης Αναγνωστάκης

#47
Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 27 Μαΐου 2015, 11:30:50 ΜΜ
Το ίδιο...


Συμφωνώ με αυτή τη λογική.
Αν και είναι λίγο πρώιμο, έχοντας μιλήσει με αρκετά παιδιά, διαφόρων επιπέδων, είμαι βέβαιος οτι θα δουμε σημαντική πτώση του ποσοστου των βαθμών κάτω απο τη βάση, αλλά δεν νομιζω οτι θα ανέβει ιδιαίτερα το ποσοστό των 18 και άνω. Πολύς κόσμος έχει χασει διάφορα μορια, λιγα ή πολλά, σε διάφορα σημεία...

theoL

Ποια είναι η καλύτερη λύση ;
Όλες εφόσον δίνουν σωστό επιστημονικά αποτέλεσμα είναι σωστές και θα πρέπει να βαθμολογηθούν τουλάχιστον με το 80% της αξίας σε βαθμούς της ερώτησης.
Η καλύτερη θα πρέπει να έχει κάποια κριτήρια. Και ένα από αυτά είναι το μέγεθος του προγράμματος....! Και η πολυπλοκότητα
8)

Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: theoL στις 28 Μαΐου 2015, 02:44:56 ΜΜ
Ποια είναι η καλύτερη λύση ;
Όλες εφόσον δίνουν σωστό επιστημονικά αποτέλεσμα είναι σωστές και θα πρέπει να βαθμολογηθούν τουλάχιστον με το 80% της αξίας σε βαθμούς της ερώτησης.
Η καλύτερη θα πρέπει να έχει κάποια κριτήρια. Και ένα από αυτά είναι το μέγεθος του προγράμματος....! Και η πολυπλοκότητα
8)

Για ποια λύση ακριβώς αναφέρεσαι συνάδερφε και τι εννοείς με τη φράση μέγεθος προγράμματος. Η πολυπλοκότητα τι σχέση έχει με την βαθμολόγηση;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: vistrian στις 27 Μαΐου 2015, 10:25:32 ΜΜ
ΑΕΠΠ: Λύσεις και Σχολιασμός Θεμάτων από την ΠΕΚΑΠ

http://www.greekinformatics.gr/ekpedeysi/ekpaideusi/pekap-liseis-aepp-2015/

Σαν να μην πέρασε μια μέρα:

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 01 Δεκ 2014, 04:32:45 ΜΜ
(ευτυχώς που υπάρχουν και άλλα site για να μαθαίνουμε και κανένα νέο από την ΠΕΚΑΠ)

theoL

Αν δεν κάνω λάθος στο βιβλίο αναφέρεται ότι θα πρέπει να δημιουργούμε το βέλτιστο δυνατών πρόγραμμα, ότι η χρήση της μίας ή της άλλης δομής εξαρτάτε από την εργασία την οποία έχουμε να κάνουμε, άρα θα έπρεπε να εξετάζεται και το ενδεχόμενο της πολυπλοκότητας ή του μεγέθους. Γιατί μπορώ να πάω και στην Αμερική μέσω Αυστραλίας.

Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: theoL στις 28 Μαΐου 2015, 09:14:21 ΜΜ
Αν δεν κάνω λάθος στο βιβλίο αναφέρεται ότι θα πρέπει να δημιουργούμε το βέλτιστο δυνατών πρόγραμμα, ότι η χρήση της μίας ή της άλλης δομής εξαρτάτε από την εργασία την οποία έχουμε να κάνουμε, άρα θα έπρεπε να εξετάζεται και το ενδεχόμενο της πολυπλοκότητας ή του μεγέθους. Γιατί μπορώ να πάω και στην Αμερική μέσω Αυστραλίας.

Που ακριβώς το λέει αυτό; Υπενθυμίζω ότι το 5ο κεφάλαιο είναι εκτός ύλης.

Τώρα για το παράδειγμα που αναφέρεις αν σε ενδιαφέρει το κόστος και όχι ο χρόνος μπορεί η διαδρομή Ελλάδα - Αυστραλία - Αμερική να είναι η βέλτιστη λύση αν τα αεροπορικά εισητήρια είναι πιο φτηνά από μία απευθείας διαδρομή Ελλάδα - Αμερική αλλά νομίζω ότι δεν είναι αυτό το θέμα μας. 

noname

Να και τα φετινά θέματα Πληροφορικής των Παγκύπριων Εξετάσεων: http://www.moec.gov.cy/ypexams/panexams/exams2015/2015_05_27_015_themata.pdf

Sergio

11 σελίδες !!  Πόση ώρα έχουν στη διάθεσή τους στην Κύπρο ??
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

theoL

Και δεν το λέει μόνο στο 5ο κεφ. Κάνε μια καλή ανάγνωση του βιβλίου...
Το βέλτιστο είναι βέλτιστο σε ΟΛΑ και όχι σε κάποια.
::)

Αθανάσιος Πέρδος

#56
Θέλεις να με βοηθήσεις λίγο και να μου δώσεις κάποιες σελίδες. Και για να μην μιλάμε στον αέρα θέλεις να μας δώσεις τις βέλτιστες λύσεις για το Γ και το Δ.
Αν το κάνεις όμως άνοιξε άλλο thread γιατί εδώ θα μας μαλώσουν. 8)

cets89

Παράθεση από: Sergio στις 29 Μαΐου 2015, 05:47:45 ΠΜ
11 σελίδες !!  Πόση ώρα έχουν στη διάθεσή τους στην Κύπρο ??

Ακριβώς όση και στην Ελλάδα (3 ώρες)!
As soon as an Analytical Engine exists, it will necessarily guide the future course of the science. Whenever any result is sought by its aid, the question will then arise--
By what course of calculation can these results be arrived at by the machine in the shortest time?
--CHARLES BABBAGE (1864)

petrosp13

Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για την βαθμολόγηση των συνηθισμένων λαθών;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Γενική εικόνα των γραπτών σήμερα

Οι βαθμοί κατά τη γνώμη μου θα είναι οι μεγαλύτεροι των τελευταίων ετών.
Το θέμα Α φαίνεται τελικά ότι είναι αρκετά εύκολο, αφού το γράφουν όλοι.
Το ίδιο και το θέμα Β με γέλοιο ΔΡ και μια άσκηση μετατροπής που πιάνει 8 μονάδες, οπότε και λάθος να κάνεις στην τιμή στο μέχρι, παίρνεις τις περισσότερες μονάδες.
Το Β2 είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά από την άλλη είναι επιρρεπές στην αντιγραφή.

Στο θέμα Γ είναι φανερό πλέον ότι δεν έχει νόημα να ζητάμε γενικά και αόριστα υποπρόγραμμα αφού ο διδακτικός στόχος που λέει να διακρίνει ο μαθητής πότε χρησιμοποιείται συνάρτηση και πότε διαδικασία δεν εξετάζεται ουσιαστικά.
Καλό θα είναι οι θεματοδότες να ζητάνε συγκεκριμένο υποπρόγραμμα (συνάρτηση/διαδικασία) με συγκεκριμένο  interface, αλλιώς θα έχουμε πολλές διαφορετικές λύσεις δύσκολα διαχειρίσιμες στην βαθμολόγηση με αποτέλεσμα να βασιστούμε πάλι στην "κρίση του βαθμολογητή".
Στο θέμα Γ έχουν μπερδευτεί πολλοί γιατί δεν καταλαβαίνουν την εκφώνηση. Τελευταία βλέπω και κάτι ωραίες λύσεις με πίνακες :D

Το θέμα Δ είναι η χαρά του παπαγάλου, δώστου μετρητές, αθροιστές, και ξανά μετρητές και ξανά αθροιστές.
Φυσικά μερικοί ακόμα όταν διαβάζουν "να βρίσκει" κάτι κάνει trigger στο μυαλό τους τη σειριακή αναζήτηση, αλλά τι να κάνεις.

Άρα συνολικά θα έλεγα ότι είναι τα ευκολότερα θέματα από το 2009 και μετά.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Θα μας πεις αν μπορείς τι συμφωνήθηκε για την βαθμολόγηση στην μετατροπή, στην διαδικασία και στο Δ4;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Δημήτρης Α. Β.

Παράθεση από: Dimi97 στις 27 Μαΐου 2015, 01:26:32 ΜΜ
γεια σας ειμαι μαθητης που μολις έδωσε,και το θέμα β1.β το σκεφτόμουν μέχρι τα τελευταια λεπτα...

τι λετε για αυτο:

αν χ>1 τοτε

για y απο (χ-2) μέχρι 0.1 με_βήμα -2
εμφάνισε y
τέλος_επανάληψης

εμφάνισε y
τέλος_αν

Δοκίμαστε τον αλγόριθμό σου για χ=3 , εμφανίζει τις ίδιες τιμές με τον αρχικό; Οχι*.   (σε άρτιους πάντως δουλεύει σωστά).

αυτό το y<=0  έφαγε πολύ κόσμο στο μέχρι  ( 9 στους 10 βάζουν μέχρι 0 ).. 
εσύ που την πονηρεύτηκες τη δουλειά με το κάτω όριο... πως την πάτησες;
Καλός είναι πάντως  αφού έχεις κάνει λάθος μόνο στο μέχρι και μόνο για μια από τις 2 περιπτώσεις τιμών.
6 με 7 θα πιάσει πιστεύω.  ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

* με μείωση κατά 2, μηδέν γίνονται μόνο οι άρτιοι, οι περιττοί γίνονται -1 συνεπώς θέλει "μέχρι -1" για να καλύψεις και τις 2 περιπτώσεις.

tdiam

Παράθεση από: Δημήτρης Α. Βαλκανιώτης στις 31 Μαΐου 2015, 03:29:43 ΠΜ
Δοκίμαστε τον αλγόριθμό σου για χ=3 , εμφανίζει τις ίδιες τιμές με τον αρχικό; Οχι*.   (σε άρτιους πάντως δουλεύει σωστά).

αυτό το y<=0  έφαγε πολύ κόσμο στο μέχρι  ( 9 στους 10 βάζουν μέχρι 0 ).. 
εσύ που την πονηρεύτηκες τη δουλειά με το κάτω όριο... πως την πάτησες;
Καλός είναι πάντως  αφού έχεις κάνει λάθος μόνο στο μέχρι και μόνο για μια από τις 2 περιπτώσεις τιμών.
6 με 7 θα πιάσει πιστεύω.  ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

* με μείωση κατά 2, μηδέν γίνονται μόνο οι άρτιοι, οι περιττοί γίνονται -1 συνεπώς θέλει "μέχρι -1" για να καλύψεις και τις 2 περιπτώσεις.

Μετά το τέλος της "Για" πρόσεξε ότι έχει προσθέσει άλλο ένα Εμφάνισε y, επομένως είναι σαν να έχει κάτω όριο το -1 (για την ακρίβεια το -1.9, που σε αυτήν την περίπτωση έχει το ίδιο αποτέλεσμα).

Dimi97

φοβάμαι πάρα πολύ μήπως και οι διορθωτές δεν το προσέξουν,δουν περιέργο όριο του μέχρι (0.1) και δεν καταλαβουν οτι δουλευει...


petrosp13

Στα Μαθηματικά πάμε για 80% κάτω από την βάση..
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Sergio

Μετά το "ιστορικό high score" to 2009-2010 (2886 μηνύματα), φέτος πάμε για "ιστορικό low score" μηνυμάτων (<400 μηνύματα) για τη δεκαετία 2005-2006 ... 2014-2015  :laugh:
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

P.Tsiotakis


Τώρα διαβάζουμε το MOU (μνημόνιο 3), δε θα ασχολούμαστε με ψευτογλώσσες...
(χαιρετισμούς)

evry

#67
Οι εξετάσεις τέλειωσαν και πλέον δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Αν θες τη γνώμη πάψε να ασχολείσαι, δεν έχει νόημα.
Παράθεση από: Dimi97 στις 01 Ιουν 2015, 05:45:11 ΜΜ
φοβάμαι πάρα πολύ μήπως και οι διορθωτές δεν το προσέξουν,δουν περιέργο όριο του μέχρι (0.1) και δεν καταλαβουν οτι δουλευει...
Τώρα, μιλώντας ως βαθμολογητής, να ξέρεις ότι όλοι οι βαθμολογητές όταν δούν κάτι περίεργο πάντα σταματούν και το ψάχνουν. Κατά τη γνώμη μου στην χειρότερη περίπτωση θα χάσεις 2-3 μόρια αν πέσεις σε κάποιον/α που δεν καταλάβει ότι δουλεύει σωστά αλλά όχι παραπάνω.
Φυσικά το λογικότερο και πιθανότερο σενάριο είναι να μην χάσεις τίποτα αφού εμφανίζει τα ίδια με τη σωστή απάντηση.

edit:  και εγώ την πάτησα στην αρχή αφού έχεις αυτό το Εμφάνισε κάτι γραμμές κάτω. Βάλτο αμέσως μετά ώστε να μην χρειάζεται pgDn. :D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Δημήτρης Α. Β.

#68
Παράθεση από: Dimi97 στις 01 Ιουν 2015, 05:45:11 ΜΜ
φοβάμαι πάρα πολύ μήπως και οι διορθωτές δεν το προσέξουν,δουν περιέργο όριο του μέχρι (0.1) και δεν καταλαβουν οτι δουλευει...
για τον συγκεκριμένο υποψήφιο, καλύτερα να μην το προσέξουν (οι βαθμολογητές). Την εντολή μετά το ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ εννοώ.
Για τους άλλους υποψήφιους όμως (αυτούς που έκαναν αυτό ακριβώς που ζητά η εκφώνηση), θα είναι λίγο άδικο...  κατά 1 μον. περίπου.)

Συμπληρώνω την προηγούμενη μου απάντηση: δεν αρκεί να "δουλεύει"..  πρέπει και να μετατρέπει σωστά την ...ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ σε ΓΙΑ..
αλλά όλη η συζήτηση είναι για 1 μονάδα ...έως 0 (για το συγκεκριμένο λαθάκι εννοώ)

Δημήτρης Α. Β.

#69
Παράθεση από: tdiam στις 31 Μαΐου 2015, 04:08:15 ΜΜ
Μετά το τέλος της "Για" πρόσεξε ότι έχει προσθέσει άλλο ένα Εμφάνισε y, επομένως είναι σαν να έχει κάτω όριο το -1 (για την ακρίβεια το -1.9, που σε αυτήν την περίπτωση έχει το ίδιο αποτέλεσμα).

όντως δεν το πρόσεξα. Ευχαριστώ...
..τυπικά όμως , τώρα έχουμε ακόμη ένα προβληματάκι στην λύση αυτή (πέρα από το "Μέχρι..).
Γενικά έχουν δημοσιευθεί αρκετές λύσεις (μερικές κι εδώ) που ενώ προσθέτουν (αυθαίρετα κατά την γνώμη μου) γραμμές κώδικα έξω από την δομή της ΓΙΑ, τις χαρακτηρίζουν "υποδειγματικές". 
Η εκφώνηση όμως δεν νομίζω να αφήνει ασάφεια:  ζητά να γραφθεί  "το τμήμα αυτό στο τετράδιό σας" και αντί της μιας εντολής επανάληψης, μιας άλλης.   
 

evry

Ναι, τυπικά στη λύση υπάρχει πρόβλημα γιατί πλέον δεν είναι ο ίδιος αλγόριθμος με τον αρχικό.
Ωστόσο σε όσα βαθμολογικά ξέρω έχουν συμφωνήσει ότι αν κάτι εμφανίζει τα ίδια είναι σωστό
Παράθεση από: Δημήτρης Α. Β. στις 02 Ιουν 2015, 07:58:46 ΠΜ
όντως δεν το πρόσεξα. Ευχαριστώ... τυπικά όμως , τώρα έχουμε ακόμη ένα προβληματάκι στην λύση αυτή (πέρα από το όριο).

Από εκεί και πέρα αυτό είναι πρόβλημα της εκφώνησης, που θα έπρεπε να είναι πιο αυστηρή, όπως εκείνη αν θυμάστε του 2009 αν δεν κάνω λάθος που δεν επέτρεπε την χρήση νέας μεταβλητής.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

xristos_ts

Αν κάποιος μαθητής στο ερώτημα Δ4 υπολόγισε το πλήθος των 10 που υπάρχουν σε κάθε στήλη και όχι το πλήθος εμφανίσεων του μέγιστου στοιχείου κάθε στήλης, πως βαθμολογείται;
Επίσης αν στη διαδικασία μεταβιβάζει ως παραμέτρους τα αθροίσματα των μεγεθών από τα πακέτα της κάθε αποθήκης και όχι τα πλήθη των πακετών, πόσες μονάδες θα του κόψουν; Το υποπρόγραμμα, παρόλο που ελέγχει αθροίσματα είναι ολόσωστο και στις παραμέτρους και στη δήλωση μεταβλητών και στον τμήμα του αλγορίθμου. Στο κύριο πρόγραμμα, αντί να αυξάνει την ακέραια μεταβλητή κατά 1(πλήθος) την αυξάνει κατά το μέγεθος του πακέτου.
Αν κάποιοι διορθωτές προσέγγισαν τα συγκεκριμένα θέματα παρακαλώ πολύ ας μας δώσουν τα φώτα τους.
Ευχαριστώ πολύ.

Δημήτρης Α. Β.

Παράθεση από: xristos_ts στις 02 Ιουν 2015, 09:19:38 ΠΜ
Αν κάποιος μαθητής στο ερώτημα Δ4 υπολόγισε το πλήθος των 10 που υπάρχουν σε κάθε στήλη και όχι το πλήθος εμφανίσεων του μέγιστου στοιχείου κάθε στήλης, πως βαθμολογείται;
Επίσης αν στη διαδικασία μεταβιβάζει ως παραμέτρους τα αθροίσματα των μεγεθών από τα πακέτα της κάθε αποθήκης και όχι τα πλήθη των πακετών, πόσες μονάδες θα του κόψουν; Το υποπρόγραμμα, παρόλο που ελέγχει αθροίσματα είναι ολόσωστο και στις παραμέτρους και στη δήλωση μεταβλητών και στον τμήμα του αλγορίθμου. Στο κύριο πρόγραμμα, αντί να αυξάνει την ακέραια μεταβλητή κατά 1(πλήθος) την αυξάνει κατά το μέγεθος του πακέτου.
Αν κάποιοι διορθωτές προσέγγισαν τα συγκεκριμένα θέματα παρακαλώ πολύ ας μας δώσουν τα φώτα τους.
Ευχαριστώ πολύ.

Δ4
-χρήση 10 αντί για max,  από -2 έως -3 μονάδες (ανάλογα με την δομή του υπόλοιπου της απάντησης)

Γ1.γ και Γ2,   (χρησιμοποιήθηκε αθροιστής αντί μετρητή στο Γ1.γ)
-είναι πάγια τακτική τα "κληρονομούμενα" λάθη να μην κοστίζουν και 2η φορά μονάδες στο ίδιο θέμα. Εδικά εδώ , που το υποπρόγραμμα είναι ανεξάρτητο, δεν θα κοστίσει καθόλου μονάδες στο Γ2 εφόσον αυτό είναι απαντημένο σωστά. Εκτιμώ ότι θα έχει ελάχιστη απώλεια μόνο στο Γ1.γ  (1 μον από τις 6) με την προϋπόθεση η υπόλοιπη δομή να είναι σωστή.

xristos_ts

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.

Σε παρόμοια περίπτωση το 2012 στο ερώτημα Δ3 ζητούσε:

"...Να εμφανίζει το όνομα της πόλης στην οποία σημειώθηκε η μεγαλύτερη παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος..."

Κάποιοι μαθητές υπολόγιζαν το μέγιστο του πίνακα και κάποιοι το μέγιστο από τα αθροίσματα των γραμμών του πίνακα. Θυμάμαι ότι στο βαθμολογικό της Παλλήνης, αποφασίσαμε να κάνουμε δεκτές και τις δύο λύσεις των μαθητών, παρόλο που ως σωστή δόθηκε η δεύτερη, διότι κρίναμε ότι ήταν κακοδιατυπωμένο το ερώτημα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Sergio

Παράθεση από: Δημήτρης Α. Β. στις 02 Ιουν 2015, 09:48:06 ΠΜ
Δ4
-χρήση 10 αντί για max,  από -2 έως -3 μονάδες (ανάλογα με την δομή του υπόλοιπου της απάντησης)


Στο δικό μας ΒΚ, 3 μονάδες ως το 1/3 των βημάτων που θα προέκυπταν από την ανάλυση του ερωτήματος
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

petrosp13

Το ότι συγχέουμε την εκφώνηση ενός θέματος με τον διαγωνισμό της Eurovision, δεν σημαίνει ότι η εκφώνηση ήταν ασαφής
Αν το παιδί δεν ήταν σίγουρο για το 10ρι, θα έπρεπε να υπολογίσει το max κάθε κριτή
Με αυτό τον τρόπο, εξασφάλιζε ότι είτε το 10ρι είναι ο μέγιστος βαθμός, είτε δεν είναι, η λύση του είναι σωστή
Αν το παιδί ήταν σίγουρο για το 10ρι, έκανε λανθασμένη ανάλυση του ερωτήματος, δηλαδή δεν προσδιόρισε σωστά τις περιπτώσεις
Το θέμα του 2012 ήταν πράγματι ασαφές και είναι απορίας άξιο, καθώς είναι ίσως η πιο συνηθισμένη ασάφεια σε θέματα πινάκων
Θα έπρεπε πολύ εύκολα να προληφθεί
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

xristos_ts

Παράθεση από: petrosp13 στις 02 Ιουν 2015, 12:28:22 ΜΜ
Το ότι συγχέουμε την εκφώνηση ενός θέματος με τον διαγωνισμό της Eurovision, δεν σημαίνει ότι η εκφώνηση ήταν ασαφής
Αν το παιδί δεν ήταν σίγουρο για το 10ρι, θα έπρεπε να υπολογίσει το max κάθε κριτή
Με αυτό τον τρόπο, εξασφάλιζε ότι είτε το 10ρι είναι ο μέγιστος βαθμός, είτε δεν είναι, η λύση του είναι σωστή

Όχι αγαπητέ μου, η υλοποίηση αυτή δεν θα ήταν σωστή, αν το ζητούμενο ήταν πόσες φορές έδωσε το 10. Κάποιος κριτής μπορεί να μην έδωσε 10 και σ' αυτή την περίπτωση το πλήθος έπρεπε να είναι 0. Με την υλοποίησή σου (υπολογισμός του max κάθε στήλης) θα είχε τιμή σίγουρα διάφορη του 0, οπότε δεν καλύπτει και τις δύο περιπτώσεις.

Θεωρώ ότι, από τη στιγμή που ακόμη και καθηγητές αναρτούν διαφορετικές λύσεις, είναι λίγο άδικο για τους μαθητές.
Η τεχνική που ζητούσε το συγκεκριμένο ερώτημα είμαι σίγουρος, ότι ήταν γνωστή σε πολλούς από τους μαθητές που έκαναν λάθος.
Θα έπρεπε να διευκρινίζει με κάποιο πιο ξεκάθαρο τρόπο (και όχι απλά "το μέγιστο βαθμό ΤΟΥΣ) αν ζητάει το μέγιστο από αυτούς που έδωσε ή το μέγιστο από αυτούς που θα μπορούσε να δώσει.

ΥΓ. Αγαπητέ Πέτρο, κατά τη γνώμη μου η ειρωνεία, ιδίως όταν συνοδεύεται από μια λεπτή απόχρωση χιούμορ, είναι εξαιρετικό εργαλείο επικοινωνίας. Όχι όμως όταν γίνεται με σκοπό να προσβάλει τον άλλο.
Ευτυχώς, το μάθημα θα παραμείνει στην εκπαίδευση και θα έχουμε όλοι τη δυνατότητα να βελτιωθούμε περισσότερο και στους αλγορίθμους και στα νέα ελληνικά.

petrosp13

#77
Η ειρωνία ποια είναι ακριβώς;
Η εκφώνηση έλεγε "τον μέγιστο βαθμό του" και όχι "τον μέγιστο δυνατό βαθμό του"
Δεν προσδιόριζε κάπου η εκφώνηση ότι κάποιος κριτής είναι υποχρεωμένος να δώσει 10ρι
Αν εννοούσαν το 10ρι, πόσο δύσκολο ήταν να το αναφέρουν;
Σαν μέγιστο εννοούσαν το 10ρι και άφησαν τον μαθητή να το καταλάβει;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Δημήτρης Α. Β.

#78
Παράθεση από: petrosp13 στις 02 Ιουν 2015, 03:47:19 ΜΜ
Η εκφώνηση έλεγε "τον μέγιστο βαθμό του" και όχι "τον μέγιστο δυνατό βαθμό του"

Συνάδελφε συγγνώμη αλλά και οι δύο εκφράσεις είναι "για τον γάιδαρο καβάλα" που λένε και στο χωριό μου
(και σε ευχαριστώ για την καταπληκτική "πάσα" , χάριν αυτής της φράσης η οποία εντοπίζει ακριβώς που είναι το πρόβλημα στην εκφώνηση του Δ4)

Το αν εμείς (Προγραμματιστές και Θετικών Επιστημών) όπως και το βιβλίο ΑΕΠΠ χρόνια τώρα κάνουμε κακή/καταχρηστική χρήση της λέξης  "μέγιστος", αυτό δεν δίνει και άλλοθι 100% σε μια ατυχή επιλογή του τρόπου έκφρασης σε θέμα Πανελληνίων Εξετάσεων με 9 μονάδες.

Τώρα θα μου πεις θα κάτσουμε να το αναλύσουμε από φιλολογικής άποψης για να δικαιολογήσουμε μαθητές που μετατρέψανε ένα θέμα 9 μονάδων σε απλή άσκηση μετρητών;..  άλλωστε με τα "συμφραζόμενα" ένας εύκολα καταλαβαίνει τι θέλει να πει ο συγγραφέας.
Θα'πρεπε όμως; Με τα συμφραζόμενα; με την φαντασία; με την εμπειρία διαγωνισμών τραγουδιού;  ή μήπως απλά με μια σωστά διατυπωμένη ερώτηση;

Τα θέματα επίσης αφού είναι διατυπωμένα στην Νέα Ελληνική γλώσσα, θα έπρεπε να είναι ορθά και από αυτήν την σκοπιά (όπως και στο βιβλίο το οποίο στo κεφάλαιο 9, περιγράφει ένα αδύνατο προς λύση πρόβλημα* - ή στην καλύτερη περίπτωση με ελλιπή δεδομένα-  αλλά τελικά λύνει κάτι άλλο).

Πράγματι, σε έναν διαγωνισμό σαν αυτόν που περιγράφεται, κανένας κριτής δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει τον "μέγιστο βαθμό του". Μπορεί απλώς να κρατήσει το καρτελάκι με το "10" κάτω από το τραπέζι και να μην το σηκώσει ποτέ, μπορεί να το σηκώσει σε 1 ή σε όσα τραγούδια γουστάρει..... εδώ μπερδευτήκαμε λίγο ...  γιατί απλώς έκανα κι εγώ λανθασμένη χρήση της λέξης, με μια φράση που δεν υπάρχει.

Θα έπρεπε να πω "τον μέγιστο βαθμό"  (του διαγωνισμού),  ή "τον μεγαλύτερο που μπορεί να δώσει" ή απλά "το δεκαράκι" για να μην παίζω με τις λέξεις. Αυτό άλλωστε θα έλεγε και η ΚΕΕ, αν ήθελε τους κριτές που δώσανε 10 μόνο σε 1 τραγούδι. Σταθερά: 10, όπως κάνει πάντα σε άλλα αντίστοιχα θέματα. (π.χ. τους μαθητές που έγραψαν 20 σε ένα μόνο μάθημα)

Δεν είμαι τέλειος στα Νέα Ελληνικά, για αυτό κάθε φορά που βάζω θέματα στις ενδοσχολικές, ψάχνω κι έναν φιλόλογο να τα ρίξει μια ματιά. (εκεί που μπορεί, στο plain text που λέμε).

Οι λέξεις "μέγιστος" και "μεγαλύτερος" είτε μας αρέσει είτε όχι δεν είναι ταυτόσημες. Γιατί απλά σύμφωνα και με τα λεξικά, μέγιστος είναι ο μεγαλύτερος δυνατός αριθμός σε μια γνωστή κλίμακα, ή σε ένα σαφώς ορισμένο διάστημα. Εν ολίγοις, για αριθμητικές τιμές :
Μέγιστος = Ο Μεγαλύτερος που μπορεί να επιτευχθεί    ή
Μέγιστος = Ο Μεγαλύτερος δυνατός.

Το βιβλίο (και η εκφώνηση) επιμένει στην απλούστευση της ισοδυναμίας των δύο λέξεων, που στα Νέα Ελληνικά όμως , όποιον φιλόλογο κι αν ρώτησα μου είπε ότι δεν ισχύει.

Η λέξη "μέγιστος", για συγκεκριμένες καταστάσεις,   μπορεί να σταθεί μόνη της.. και να είναι σαφής, χωρίς καμία άλλη αναφορά.
Παράδειγμα όταν η συζήτηση περιστρέφεται στις Πανελλήνιες εξετάσεις και σου  λέει κάποιος:
"Η κόρη μου στη Βιολογία,  πέτυχε τον μέγιστο βαθμό "
Δες ρωτάς τίποτε άλλο..  ξέρεις είναι το 20. Αν βέβαια σου πει "τον μέγιστο βαθμό της", τότε σίγουρα θα σκεφτείς ότι μπορεί και να μην εννοεί το 20, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι εκφράστηκε και σωστά. Τι πάει να πει τον "μέγιστο βαθμό της" ; Έχει φτιάξει άλλη κλίμακα αυτή από την γνωστή 0~20; την "κατά κόρη μου" ;
Από την άλλη αν εννοούσε τον μεγαλύτερο ανάμεσα σε όλους τους μαθητές της δικής της τάξης (ή της δικής της σχολικής χρονιάς), τότε με το "γράμμα του νόμου",  εκφράστηκε λάθος. 

Αντίθετα η λέξη "μεγαλύτερος" (που για να έρθουμε και στα δικά μας είναι και Σχεσιακός Τελεστής), θέλει πάντα και προσδιορισμό:
"Μεγαλύτερος από πέρυσι"
"Μεγαλύτερος του μέσου όρου"
"Ο μεγαλύτερος βαθμός που πέτυχε, ήταν στην Βιολογία"  και όχι φυσικά όχι η φράση " ο Μέγιστος βαθμός της".
"Τον Μεγαλύτερο από τους βαθμούς που έβαλε "  (έβαλε κάποιους βαθμούς, ψάξε να βρεις ποιος είναι ο μεγαλύτερος).

Πείτε το ρε παιδιά στο Δ4 απλά ελληνικά:  "τον μεγαλύτερο απο τους βαθμούς που έδωσε" ή έστω "τον μεγαλύτερο βαθμό του", τόσο δύσκολο ήταν;

*ΥΓ για το βιβλίο και το Παράδειγμα 4 του κεφ.9:
Έτσι όπως είναι διατυπωμένο το πρόβλημα, π.χ. στο (β), για να βρούμε τον κινηματογράφο που πέτυχε την "μέγιστη είσπραξη", θα έπρεπε να μας δίνει και την χωρητικότητα σε θέσεις και την τιμή του εισιτηρίου του κάθε κινηματογράφου.
Π.χ η μέγιστη είσπραξη για έναν Κινηματογράφο 300 θέσεων με εισιτήριο 5€, είναι 1500€ την βραδιά...

Εκτός κι αν εννοεί "τον κινηματογράφο με την μεγαλύτερη είσπραξη". Τότε ναι, είναι αυτό που λύνει παρακάτω.



 





dkonetas

Παράθεση από: Sergio στις 02 Ιουν 2015, 12:22:24 ΜΜ
Στο δικό μας ΒΚ, 3 μονάδες ως το 1/3 των βημάτων που θα προέκυπταν από την ανάλυση του ερωτήματος
καιι στο δικό μας 3 μονάδες με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό
όσο αφορά στην ορθή χρήση των αθροιστών αντί των μετρητών -1 μονάδα (κατά προτίμηση από το τελευταίο σκέλος αν και το σωστό θα ήταν να είναι στο κυρίως πρόγραμμα ... αλλά στο ένα μοιράζονται "σφικτά" 6 μονάδες για πολλά ζητούμενα ενώ στη διδικασία απλόχερα 8 για πολύ λιγότερα)
Όσοι είστε μαθητές και παρακολουθείτε αυτές τις συζητήσεις θα πρέπει να συνυπολογίζετε ότι πολλές φορές έχουμε +- "χρωστούμενους μισούς βαθμούς" από προηγούμενα θέματα και αυτό μπορεί να επηρεάσει και κάποιο επόμενο θετικά ή αρνητικά κατά 1 μονάδα...
Επίσης μία γενική συμβουλή μου μιά και φθάσατε στο τέλος των πανελληνίων... Μην ασχολείστε μηρυκάζοντας υποθετικές βαθμολογίες καθότι τα γραπτά σας δεν αλλάζουν πλέον. Ασχοληθείτε έστω στοιχειωδώς για να συμπληρώσετε αξιοπρεπώς τις ενδοσχολικές (καθότι για κάποιους -έστω λίγους- μπορεί να έχει σημασία και ο βαθμός απολυτηρίου)  και κυρίως : "Διαλέξτε παρέα και ...παραλία"   ;)

ΔΚ :-)

petrosp13

Παράθεση από: Δημήτρης Α. Β. στις 03 Ιουν 2015, 03:08:50 ΠΜ
"Η κόρη μου στη Βιολογία,  πέτυχε τον μέγιστο βαθμό "
Δες ρωτάς τίποτε άλλο..  ξέρεις είναι το 20. Αν βέβαια σου πει "τον μέγιστο βαθμό της", τότε σίγουρα θα σκεφτείς ότι μπορεί και να μην εννοεί το 20, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι εκφράστηκε και σωστά. Τι πάει να πει τον "μέγιστο βαθμό της" ; Έχει φτιάξει άλλη κλίμακα αυτή από την γνωστή 0~20; την "κατά κόρη μου" ;
....

Πείτε το ρε παιδιά στο Δ4 απλά ελληνικά:  "τον μεγαλύτερο απο τους βαθμούς που έδωσε" ή έστω "τον μεγαλύτερο βαθμό του", τόσο δύσκολο ήταν;


Συνάδελφε, νομίζω ότι με το παράδειγμα σου, απαντάς μόνος σου
Εφόσον η έκφραση "τον μέγιστο βαθμό της" σου δημιουργεί αμφιβολίες για το αν εννοεί το 20, δεν θα πρέπει να ασχοληθείς με το 20
Και θεωρώ (άποψη μου) ότι αν στην θέση της λέξης "μέγιστου" υπήρχε η λέξη "μεγαλύτερου", δεν θα είχε μεγάλη διαφορά η συζήτηση που κάνουμε τώρα
Τα παιδιά δεν έχουν τόσο καλά τα ελληνικά πλέον και δεν νομίζω ότι ήταν θέμα κατανόησης της πρότασης, όσο κατανόησης του προβλήματος
Εφόσον το πρόβλημα δεν ανέφερε κάπου ότι ένας κριτής πρέπει απαραίτητα να δώσει 10ρι, η λύση με το 10ρι είναι λανθασμένη
Και δεν το λέω με αυστηρή διάθεση, έχω κι εγώ μαθητές υψηλών δυνατοτήτων που έκαναν μόνο αυτό λάθος
Και το κατάλαβαν πριν καν μιλήσω μαζί τους
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

zack

Καλησπέρα, μιας και βλέπω ότι σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν αρκετοί βαθμολογητές, θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:
Από ότι έχω ακούσει και διαβάσει σε διάφορα φόρουμ, αρκετοί φέτος έχουν κάνει τα παρακάτω λάθη.
1. Στο θέμα γ αντί για το πλήθος δεν κατανοήθηκε σωστά η εκφώνηση και στάλθηκε ο εναπομείναντας διαθέσιμος χώρος στην διαδικασία και σύμφωνα με αυτόν έγιναν οι ζητούμενες συγκρίσεις.
2. Στο θέμα δ θεωρήθηκε μέγιστος το 10

Υπάρχει κάποια οδηγία για το πόσα μόρια θα κοπούν στα παραπάνω λάθη, ή είναι καθαρά στο χέρι του βαθμολογητή;
Θα μπορούσε να κοπεί όλη η διαδικασία ως λάθος ακόμη και αν υπάρχουν οι συνθήκες και οι εμφανίσεις αλλά οι παράμετροι που στάλθηκαν είναι λάθος;

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μπορούσε να μου απαντήσει.
Ευχαριστώ.

dkonetas

σύντομες απαντήσεις στον zack:
σε κάθε βαθμολογικό κέντρο συναποφασίζεται εκ των προτέρων σε κοινή συνάντηση από το σύνολο των βαθμολογητών ανά υποθέμα σε πόσες μονάδες αντιστοιχεί κάθε λάθος. Προφανώς δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί το σύνολο όλων των πιθανών λύσεων ή λαθών. Σε κάποιες περιπτώσεις - μισής μονάδας πάνω ή κάτω- επηρεάζει και η συνολική εικόνα του γραπτού (προφανώς όχι στα σωστά λάθος ;-)  )
Σε αυτά που ρώτησε ο - κατά πάσα πιθανότατα εξεταζόμενος zack εκτιμώ:
- στο Γ2 πως θα έχανε 2 μονάδες στις 8 του υποπρογράμματος (πάντα με δεδομένο ότι όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά)
- στο Δ3 είναι δεδομένο ότι αν ήταν όλα τα υπόλοιπα σωστά ΔΕΝ θα κοβόταν όλα τα μόρια. Στην περίπτωση που αναφέρεται θα έχανε 3 μονάδες στις 9 του υποθέματος (χονδρικά 3 ζητούμενα Χ 3 βαθμούς). Μην ξεχνάς ότι αν δεχθείς ότι ο μεγαλύτερος βαθμός του εκάστοτε κριτή είναι  10 δεν θα εφαρμόσεις καν αλγόριθμο για να βρείς ποιός είναι αυτός ο μεγαλύτερος. ...

Καλά αποτελέσματα

ΔΚ :-)

Υ.Σ.: Και μία ένδειξη για το πού χάνουν όλοι οι μαθητές, ακόμα και καλά γραπτά, μονάδες είναι ότι δεν νομίζω να υπάρχει πάνω από το 5% των γραπτών τα οποία θα έχουν περισσότερες από 5  στις 8  μονάδες  στο ζήτημα Β1 β.  Εκεί οι περισσότεροι στις συζητήσεις μεταξύ τους δηλώνουν ότι αναμένουν 8ρια και θα έχουν πιθανότατα 3ρια. 


petrosp13

Παράθεση από: dkonetas στις 05 Ιουν 2015, 02:41:17 ΠΜ
Υ.Σ.: Και μία ένδειξη για το πού χάνουν όλοι οι μαθητές, ακόμα και καλά γραπτά, μονάδες είναι ότι δεν νομίζω να υπάρχει πάνω από το 5% των γραπτών τα οποία θα έχουν περισσότερες από 5  στις 8  μονάδες  στο ζήτημα Β1 β.  Εκεί οι περισσότεροι στις συζητήσεις μεταξύ τους δηλώνουν ότι αναμένουν 8ρια και θα έχουν πιθανότατα 3ρια. 

Εδώ συμφωνούμε
Οι συζητήσεις με τα παιδιά που δεν το "έψαξαν" και πολύ το θέμα δείχνουν ότι το θεώρησαν εύκολο!! και ότι το έχουν σίγουρα σωστό
Μετά από 2-3 λεπτά αλλάζουν άποψη και απλά ελπίζουν..
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

zack

Παράθεση από: dkonetas στις 05 Ιουν 2015, 02:41:17 ΠΜ
σύντομες απαντήσεις στον zack:
σε κάθε βαθμολογικό κέντρο συναποφασίζεται εκ των προτέρων σε κοινή συνάντηση από το σύνολο των βαθμολογητών ανά υποθέμα σε πόσες μονάδες αντιστοιχεί κάθε λάθος. Προφανώς δεν είναι δυνατόν να προβλεφθεί το σύνολο όλων των πιθανών λύσεων ή λαθών. Σε κάποιες περιπτώσεις - μισής μονάδας πάνω ή κάτω- επηρεάζει και η συνολική εικόνα του γραπτού (προφανώς όχι στα σωστά λάθος ;-)  )
Σε αυτά που ρώτησε ο - κατά πάσα πιθανότατα εξεταζόμενος zack εκτιμώ:
- στο Γ2 πως θα έχανε 2 μονάδες στις 8 του υποπρογράμματος (πάντα με δεδομένο ότι όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά)
- στο Δ3 είναι δεδομένο ότι αν ήταν όλα τα υπόλοιπα σωστά ΔΕΝ θα κοβόταν όλα τα μόρια. Στην περίπτωση που αναφέρεται θα έχανε 3 μονάδες στις 9 του υποθέματος (χονδρικά 3 ζητούμενα Χ 3 βαθμούς). Μην ξεχνάς ότι αν δεχθείς ότι ο μεγαλύτερος βαθμός του εκάστοτε κριτή είναι  10 δεν θα εφαρμόσεις καν αλγόριθμο για να βρείς ποιός είναι αυτός ο μεγαλύτερος. ...

Καλά αποτελέσματα

ΔΚ :-)

Υ.Σ.: Και μία ένδειξη για το πού χάνουν όλοι οι μαθητές, ακόμα και καλά γραπτά, μονάδες είναι ότι δεν νομίζω να υπάρχει πάνω από το 5% των γραπτών τα οποία θα έχουν περισσότερες από 5  στις 8  μονάδες  στο ζήτημα Β1 β.  Εκεί οι περισσότεροι στις συζητήσεις μεταξύ τους δηλώνουν ότι αναμένουν 8ρια και θα έχουν πιθανότατα 3ρια.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε γιατί εγώ θεώρησα ότι θα πάρω το πολύ 2 μόρια σε καθ'ένα από τα υποερωτήματα και υπολόγιζα τουλάχιστον -13 μόρια.

Όσο αφορά το θέμα β έκανα το εξής:
ΑΝ Χ>1 ΤΟΤΕ
  ΓΙΑ Υ ΑΠΟ Χ ΜΕΧΡΙ 1 ΜΕ_ΒΗΜΑ -2
       ΕΜΦΑΝΙΣΕ Υ-2
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ

Σύμφωνα με προτεινόμενες λύσεις που είδα είναι σωστό. Βέβαια πολλοί ξέχασαν ότι το Y μειώνεται κατά 2 πρίν την εμφάνιση και το άφησαν ΕΜΦΑΝΙΣΕ Υ, αλλά από ότι διαβάζω δεν θα κοπούν πάνω από 2 μόρια για την εμφάνιση, δεν ξέρω αν ισχύει.

xara_pap

όσοι είστε σε βαθμολογικά κέντρα μπορείτε να μας πείτε κατανομή μονάδων στο τρίτο θέμα? και συγκεκριμένα πόσες μονάδες κόπηκαν αν

1) δεν γίνονταν update στον εναπομείναντα χώρο και
2) δεν ελέγχονταν αν υπάρχει χώρος στην αποθήκη
3) αθροίσματα αντί για πλήθη
4)συνάρτηση που επιστρέφει αλφαριθμητικό (αυτο βεβαια είναι σωστο)

michaeljohn

Παράθεση από: zack στις 04 Ιουν 2015, 07:19:47 ΜΜ
Καλησπέρα, μιας και βλέπω ότι σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν αρκετοί βαθμολογητές, θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:
Από ότι έχω ακούσει και διαβάσει σε διάφορα φόρουμ, αρκετοί φέτος έχουν κάνει τα παρακάτω λάθη.
1. Στο θέμα γ αντί για το πλήθος δεν κατανοήθηκε σωστά η εκφώνηση και στάλθηκε ο εναπομείναντας διαθέσιμος χώρος στην διαδικασία και σύμφωνα με αυτόν έγιναν οι ζητούμενες συγκρίσεις.
2. Στο θέμα δ θεωρήθηκε μέγιστος το 10

Υπάρχει κάποια οδηγία για το πόσα μόρια θα κοπούν στα παραπάνω λάθη, ή είναι καθαρά στο χέρι του βαθμολογητή;
Θα μπορούσε να κοπεί όλη η διαδικασία ως λάθος ακόμη και αν υπάρχουν οι συνθήκες και οι εμφανίσεις αλλά οι παράμετροι που στάλθηκαν είναι λάθος;

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μπορούσε να μου απαντήσει.
Ευχαριστώ.

Για το Γ2 δεν βλέπω κάποιο λόγο  για να χάσεις μόρια. Η διαδικασία δουλεύει ορθά εφόσον δέχτηκε δυο αριθμητικές παραμέτρους ανεξάρτητα από τι αυτές εκφράζουν κατά την  κλήση.
Βλέπω να χάνεις το 1/2 κατά την κλήση της διαδικασίας...

Δημήτρης Α. Β.

Παράθεση από: xara_pap στις 05 Ιουν 2015, 02:58:16 ΜΜ
όσοι είστε σε βαθμολογικά κέντρα μπορείτε να μας πείτε κατανομή μονάδων στο τρίτο θέμα? και συγκεκριμένα πόσες μονάδες κόπηκαν αν

1) δεν γίνονταν update στον εναπομείναντα χώρο και
2) δεν ελέγχονταν αν υπάρχει χώρος στην αποθήκη
3) αθροίσματα αντί για πλήθη
4)συνάρτηση που επιστρέφει αλφαριθμητικό (αυτο βεβαια είναι σωστο)

Προφανώς εννοείτε την κατανομή στο τρίτο (γ) υποερώτημα της Γ1 το οποίο έδινε όλες και όλες 6 μονάδες για τον κυριότερο όγκο του προγράμματος (Σωστή επιλογή Επαναληπτικής δομής, Σωστός τερματισμός του βρόχου, Αρχικές τιμές, Σωστή χρήση Μετρητών/Αθροιστών, Σωστή θέση εντολών εκχώρησης, Δομή Επιλογής όχι και τόσο απλή (Διπλό κριτήριο, με πολλές υποπεριπτώσεις), Σωστή χρήση εντολών εξόδου κλπ κλπ)...
Κατά που να κάνεις δηλαδή και τι να κόψεις από 6 μον όταν π.χ.  γίνει μόνο 1 λάθος ανάμεσα σε 20 απαιτούμενα;

Σε κανένα βαθμολογικό λοιπόν δεν νομίζω να ανάλυσαν τόσο πολύ την κατανομή 6 μονάδων για να φτάσουν σε αυτά τα "λεπτά κλαδάκια" που ρωτάτε. Στα περισσότερα (όπως στο δικό μας) θα δώσανε βάρος 2μον. στην Δομή Επανάληψης (μαζί με τις αρχικές τιμές) και 4 μον. στην Δομή Επιλογής  (μαζί με τις εκχωρήσεις κλπ) και τα υπόλοιπα στη κρίση του βαθμολογητή.

Τα λάθη 1 έως 3 που αναφέρετε, είναι όλα μέσα στη Δομή επιλογής (σύνολο 4 μον)..  πόσο να κόψεις από το καθένα; το πολύ 1 μον.

Εκ της βαθμολόγησης, αποδεικνύεται ΑΤΥΧΕΣΤΑΤΗ η κατανομή των μονάδων στα υποερωτήματα του θέματος Γ συνολικά. π.χ. 2 μονάδες για μια εντολή ( ΔΙΑΒΑΣΕ Α,Β ),   8 μονάδες για ένα απλό υποπρόγραμμα,  την στιγμή που για το Γ1.γ δίνει 6 μονάδες)
Μαθητές που κάνουν σοβαρά λάθη, παίρνουν εύκολα  16/20 μονάδες σε θέμα Γ.  Κρίμα για τους καλούς.

Τέλος, για το 4, (χρήση Συνάρτησης, 2 μονάδες):  -1 μον. για το Γ1.δ  και  -2  έως -3 μονάδες για το Γ2.

dkonetas

ενδεικτικά - και σε καμία περίπτωση αποδεικτικά (καθότι από μία περιοχή) σε περισσότερα των 100 γραπτών:
- 38% κάτω από τη βάση

- 11% πάνω από 90

Μέσος όρος 56

Α θέμα: (27,5) 69%
Β θέμα: (10,3) 52%
Γ θέμα: (09,2) 46%
Δ θέμα: (08,5) 42% των πόντων

απάντηση σε προηγούμενη ερώτηση - σχόλιο:
Παράθεση από: Δημήτρης Α. Β. στις 05 Ιουν 2015, 11:48:21 ΜΜ
Τέλος, για το 4, (χρήση Συνάρτησης, 2 μονάδες):  -1 μον. για το Γ1.δ  και  -2  έως -3 μονάδες για το Γ2.
-1 (0+1) μονάδα αν επιστρέφει χαρακτήρα που εκτυπώνεται στο κυρίως προγραμμα
-4 (1+3) αν εκτυπώνει μέσα στη συναρτηση

dkonetas


evry

Στα ίδια περίπου στατιστικά καταλήγω και εγώ. Σε σχέση με πέρυσι λιγότερα γραπτά κάτω από τη βάση και πολύ λίγα πάνω από 95.
Όσοι είχαν σωστά τα Β1 και Α5 πήγαιναν πάνω από 90.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

nickgg


από τα ποιο ωραία θέματα που έχω δει
θέματα για διαβασμένους αλλά που ίσως μπορούν να ξεχωρίσουν τους άριστους.
θέματα που χαιρόσουν να τα λύσεις και στεναχωριόσουν όταν τελείωναν.
θέματα βγαλμένα από τη ζωή και της πραγματικές εφαρμογές της πληροφορικής.

το ότι δε καλύπτουν 100% το φάσμα της ύλης δε μου λέει τίποτα.
και το ότι οι μέτρια διαβασμένοι μπορεί να γράψαν πάνω από 70% πάλι δε με πειράζει.

dkonetas

#92
nickgg Θα διαφωνήσω μαζί σου...   με μπλέ γραμματοσειρά όσα ισχυρίζεστε
Τα θέματα έκαναν τα ακριβώς αντίθετα από όσα καταγράφετε:
-  κατά τη γνώμη μου τα θέματα  δυστυχώς, εκτός ελαχίστων μονάδων, δεν απαιτούσαν κριτική σκέψη (απορώ πώς μπορεί τέτοια φροντιστηριακού τύπου θέματα να " χαιρόσουν να τα λύσεις και στεναχωριόσουν όταν τελείωναν". όπως χαρακτηριστικά αναφέρετε
- υπήρχαν για άλλη μία φορά θέματα με ασάφειες (ακόμα και στο χαρακτηρισμό ως κλειστών --- το οποίο επισημαίνω ότι ακολουθήθηκε για τους φυσικώς αδυνάτους καθώς και τις πρώτες 3 ημέρες διόρθωσης)
- η μόνη χρήση υποπρογράμματος   καταργούσε τα πλεονεκτήματα του δομημένου προγραμματισμού!!!! (καλώντας διαδικασία η οποία δεν επέστρεφε τιμές στο κυρίως πρόγραμμα!) .
- τα θέματα κατά τη γνώμη μου προέκυψαν από ανθρώπους οι οποίοι ΔΕΝ έχουν δουλέψει ποτέ ως προγραμματιστές και στα σίγουρα δεν αγαπάν τον προγραμματισμό. κατά τα άλλα απορώ με ποιό κριτήρια τα χαρακτηρίζετε ως "θέματα βγαλμένα από τη ζωή και της πραγματικές εφαρμογές της πληροφορικής".
- με βάση και την εμπειρία της βαθμολόγησης στα συγκεκριμένα θέματα μπορούσαν παντελώς ανίκανοι στον προγραμματισμό να πάρουν έως και 50%  αν είχαν ικανότητες στην αντιγραφή
- θέματα τα οποία δεν διαφοροποιούν τους άσχετους, από τους ημιμαθείς και διαφοροποιούν στο ελάχιστο τους σχετικά καλούς από τους άριστους. το περίεργο είναι πως αναφέρετε ότι "τα θέματα ήταν για διαβασμένους αλλά που ίσως μπορούν να ξεχωρίσουν τους άριστους" ενώ είναι προφανές ότι ακόμα και μαθητές οι οποίοι δεν είχαν ασχοληθεί περισσότερο από ελάχιστες ώρες μέσα στη χρονιά μπορούσαν εύκολα να γράψουν 30 μονάδες όπως και μαθητές οι οποίοι δεν εχουν καταλάβει την ουσία του προγραμματισμού αν ακολουθούσαν μεθοδολογικές οδηγίες μπορούσαν να φθάσουν και το 90 άνετα... Επί της ουσίας μόνο 3-4 μονάδες ήταν πέρα από τις συνήθεις τετριμμένες οδηγίες (μπούσουλα) αντιμετώπισης των θεμάτων...

όλα τα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν συνάδουν με αυτό το οποίο έχω στο μυαλό μου ως "καλά θέματα" έστω με δεδομένο το τρέχον σύστημα εξετάσεων...

Εκτιμώ ότι τα θέματα αυτά μάς γύρισαν πολλά χρόνια πίσω (στα σίγουρα πριν από το 2007...)

ΔΚ :-)

έγιναν μικροδιορθώσεις (όχι επί της ουσίας) μετά την υποβολή της απάντησης του cets89

cets89

Παράθεση από: dkonetas στις 10 Ιουν 2015, 03:38:22 ΜΜ
nickgg Θα διαφωνήσω μαζί σου...   με μπλέ γραμματοσειρά όσα ισχυρίζεστε
Τα θέματα έκαναν τα ακριβώς αντίθετα από όσα καταγράφετε:
- Θέματα στα οποία εκτός ελαχίστων μονάδων δεν απαιτούσαν κριτική σκέψη (απορώ πώς μπορεί τέτοια φροντηριακού τύπου θέματα να " χαιρόσουν να τα λύσεις και στεναχωριόσουν όταν τελείωναν".
- θέματα με ασάφειες (ακόμα και στο χαρακτηρισμό ως κλειστών --- το οποίο επισημαίνω ότι ακολουθήθηκε για τους φυσικώς αδυνάτους καθώς και τις πρώτες 3 ημέρες διόρθωσης)
- θέματα τα οποία καταργούσαν τα πλεονεκτήματα του δομημένου προγραμματισμού (καλώντας διαδικασία η οποία δεν επέστρεφε τιμές στο κυρίως πρόγραμμα!) .
- θέματα τα οποία κατά τη γνώμη μου προέκυψαν από ανθρώπους οι οποίοι ΔΕΝ έχουν δουλέψει ποτέ ως προγραμματιστές και στα σίγουρα δεν αγαπάν τον προγραμματισμό. κατά τα άλλα τα χαρακτηρίζεις "θέματα βγαλμένα από τη ζωή και της πραγματικές εφαρμογές της πληροφορικής".
- θέματα τα οποία παντελώς ανίκανοι στον προγραμματισμό μπορούσαν να πάρουν έως και 50%  αν είχαν ικανότητες στην αντιγραφή
- θέματα τα οποία δεν διαφοροποιούν τους άσχετους, από τους ημιμαθείς και διαφοροποιούν στο ελάχιστο τους σχετικά καλούς από τους άριστους. το περίεργο είναι πως αναφέρεις ότι "τα θέματα ήταν για διαβασμένους αλλά που ίσως μπορούν να ξεχωρίσουν τους άριστους" ενώ είναι προφανές ότι ακόμα και μαθητές οι οποίοι δεν είχαν ασχοληθεί περισσότερο από ελάχιστες ώρες μέσα στη χρονιά μπορούσαν εύκολα να γράψουν 30 μονάδες όπως και μαθητές οι οποίοι δεν εχουν καταλάβει την ουσία του προγραμματισμού αν ακολουθούσαν μεθοδολογικές οδηγίες μπορούσαν να φθάσουν και το 90 άνετα... Επί της ουσίας όνο 3-4 μονάδες ήταν πέρα από τις συνήθεις τετριμμένες οδηγίες (μπούσουλα) αντιμετώπισης των θεμάτων

όλα τα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν συνάδουν με αυτό το οποίο έχω στο μυαλό μου ως "καλά θέματα" έστω με δεδομένο το τρέχον σύστημα εξετάσεων...

ΔΚ :-)
Συμφωνώ απόλυτα! 
As soon as an Analytical Engine exists, it will necessarily guide the future course of the science. Whenever any result is sought by its aid, the question will then arise--
By what course of calculation can these results be arrived at by the machine in the shortest time?
--CHARLES BABBAGE (1864)

dtzimas

Σε περίπου 300 γραπτά Β.Κ.:
1. 13% αριστούχοι (>=18)
2. Μέσος όρος: 11,5
3. 38% κάτω βάση

petrosp13

Από το 2005 και μετά, όταν τα θέματα έφτασαν σε ένα "φυσιολογικό" επίπεδο, δεν είχαμε ποτέ ποσοστό κάτω από 40% για βαθμούς <10
Άντε να δούμε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

din_os

Η ταπεινή μου γνώμη:

- Τα θέματα ήταν εύκολα.
- Φέτος θα έχω πρόβλημα με τους γονείς επειδή τα θέματα ήταν εύκολα, δεν με πειράζει όμως γιατί τα αποτελέσματα των τελευταίων ετών ήταν πολύ χαμηλά και με βάση αυτών βαθμολόγησα.
- Μακάρι να συνεχίσουν να είναι εύκολα τα θέματα και να λύνονται με απλή μεθοδολογία όπως προαναφέρθηκε. Συμφωνώ όμως με την καλύτερη κάλυψη της ύλης.
- Τα δύσκολα θέματα οδηγούν τους μαθητές στα φροντιστήρια, υποβαθμίζοντας παράλληλα το κύρος του σχολείου. Αυτοί που θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά με την πληροφορική θα έχουν όλη την ευχέρεια να το κάνουν στο πανεπιστήμιο, ή ώς επάγγελμα. Το ίδιο θα πρότεινα να γίνει και στα άλλα μαθήματα.
- Δεν μπορεί πάντα ένα γραπτό να αξιολογήσει αν ένας μαθητής "το'χει", είναι πολλοί οι παράγοντες και ο καθηγητής οφείλει να παίξει το ρόλο της αξιολόγησης μεταξύ των μαθητών του, και να βάλει π.χ. 20 στους άριστους και 19 στους αμέσως χειρότερους.

Και κάτι άσχετο, αλλα απλό:
Ας καταργηθούν επιτέλους οι ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών. Η αντιγραφή σε μερικά σχολεία πάει σύννεφο και σε άλλα καθόλου. Πότε θα μάθουμε επιτέλους;

Diotima

Στατιστικά ΑΕΠΠ 2014-2015:

0-5: 15,98%
5-10: 24,08%
10-12: 10,72%
12-15: 15,76%
15-18: 18,54%
18-20: 14,93%

(0 έως 10: 40,05% , 10 έως και 20: 59,95%)

Λαμπράκης Μανώλης

Ήθελα να μοιραστώ ένα περιστατικό με τους βαθμούς;
Μαθητής μου πάρα πολύ καλός και έξυπνος, όλη την χρονιά η απόδοση του ήταν πάρα πολύ καλή
Στα διαγωνίσματα είναι η αλήθεια δεν έγραφε άριστα, από 70 μέχρι 80
Στις ενημερώσεις η μητέρα μου μου έλεγε πως περιμένει κάπου στο 65/100, εγώ της έλεγα πως μπορεί 85++/100 (η γυναίκα με κοιτούσε και θα έλεγε από μέσα της "δεν πάει και πολύ καλά αυτός ο τύπος")
Στην εξέταση μου είπε "υπολογίζω γύρω στο 70"
και αρχίζουμε
1ος βαθμολογητής..............82
2ος βαθμολογητής .......................................................................................99 !!!!
3ο βαθμολογητής 98, σύνολο 19,6 το μεγαλύτερο του σχολείου

θεωρώ το περιστατικό είναι μέχρι ένα βαθμό αντιπροσωπευτικό του μαθήματος....δε γνωρίζει εύκολα κάποιος μέχρι ποιο σημείο έχει κατανοήσει κάποια πράγματα....και εμείς καμιά φορά είναι δύσκολο να κατανοήσουμε πλήρως σκέψεις των μαθητών

Sergio

Το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για λάθος άθροισης των μονάδων των ερωτημάτων από τον πρώτο βαθμολογητή.  Παρόμοιο περιστατικό είχα αντιμετωπίσει παλιότερα ως συντονιστής βαθμολόγησης (το 2007 αν θυμάμαι καλά) και ήταν ακριβώς αυτό (λάθος άθροισης).  Είχα ζητήσει από το συνάδελφο να ξαναδεί το γραπτό και να διορθώσει το βαθμό του. 
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

petrosp13

Σπάνιο το φαινόμενο ακριβώς ίδιας βαθμολογίας για το ίδιο γραπτό φέτος
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Sergio

Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)