Disk images για εκκίνηση από δισκέτα, CD, σκληρό ή από το δίκτυο

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Αυγ 2008, 08:46:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Θα ήθελα και εγώ να σας συγχαρώ  :) για την απίστευτη δουλειά που κάνατε και να ρωτήσω το εξής: εγώ έχω στο εργαστήριο vista  >:( γνήσια και ubuntu 9.10 (θα βάλω 10.04) δηλαδή dual boot. Θα υπάρχει η δυνατότητα επιλογής λειτουργικού στο ξεκίνημα ή να καταργήσω τα windows; Εάν γίνετε ποια εγκατάσταση να διαλέξω;

Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα την ερώτηση...

  • Αν έχεις ήδη την 9.10 στους clients, τότε έχεις ήδη dual boot, δεν χρειάζεται να προστεθεί κάτι καινούργιο.
  • Αν θες να προσθέσεις τη δυνατότητα εκκίνησης από το δίκτυο στον boot manager, επειδή το BIOS σου δεν την υποστηρίζει, τότε ακολούθησε αυτά που λέγονται λίγο παραπάνω στην Εκκίνηση από σκληρό με Linux.
  • Αν θες να εγκαταστήσεις την 10.04 τοπικά, τότε θα είναι ακριβώς όπως είναι τώρα με την 9.10, αφού απλά θα την αντικαταστήσει. Δεν χρειάζεται όμως να την εγκαταστήσεις τοπικά, αφού με fat clients θα κάνεις πολύ καλύτερα και ευκολότερα τη δουλειά σου.

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Παράθεση από: alkisg στις 10 Ιουν 2010, 01:04:21 ΜΜ
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα την ερώτηση...

  • Αν έχεις ήδη την 9.10 στους clients, τότε έχεις ήδη dual boot, δεν χρειάζεται να προστεθεί κάτι καινούργιο.
  • Αν θες να προσθέσεις τη δυνατότητα εκκίνησης από το δίκτυο στον boot manager, επειδή το BIOS σου δεν την υποστηρίζει, τότε ακολούθησε αυτά που λέγονται λίγο παραπάνω στην Εκκίνηση από σκληρό με Linux.
  • Αν θες να εγκαταστήσεις την 10.04 τοπικά, τότε θα είναι ακριβώς όπως είναι τώρα με την 9.10, αφού απλά θα την αντικαταστήσει. Δεν χρειάζεται όμως να την εγκαταστήσεις τοπικά, αφού με fat clients θα κάνεις πολύ καλύτερα και ευκολότερα τη δουλειά σου.

Δηλαδή αν αφήσω τα vista με όλα τα προγράμματα (καθαρή εγκατάσταση από recovery)  τοπικά και κάνω την εγκατάσταση για fat clients θα υπάρχει δυνατότητα επιλογής στην εκκίνηση (vista ή ubuntu);
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Εφόσον

  • σβήσεις το 9.10 και βάλεις τα Windows από το recovery CD και επομένως σβηστεί και ο boot manager του Ubuntu,
  • και εφόσον οι υπολογιστές σου δεν έχουν επιλογή «Boot from network» από το BIOS,
τότε απλά εγκαθιστάς μέσα από τα Windows τον LTSP loader (ltsp-loader_0.1.4.zip) ο οποίος προσθέτει στον boot manager των Windows δυνατότητα εκκίνησης από το δίκτυο. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο στους clients, απλά να υπάρχει η δυνατότητα εκκίνησης από το δίκτυο.

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Παράθεση από: alkisg στις 10 Ιουν 2010, 02:57:16 ΜΜ
Εφόσον

  • σβήσεις το 9.10 και βάλεις τα Windows από το recovery CD και επομένως σβηστεί και ο boot manager του Ubuntu,
  • και εφόσον οι υπολογιστές σου δεν έχουν επιλογή «Boot from network» από το BIOS,
τότε απλά εγκαθιστάς μέσα από τα Windows τον LTSP loader (ltsp-loader_0.1.4.zip) ο οποίος προσθέτει στον boot manager των Windows δυνατότητα εκκίνησης από το δίκτυο. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο στους clients, απλά να υπάρχει η δυνατότητα εκκίνησης από το δίκτυο.

Ευχαριστώ.
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Να σημειώσω έναν τρόπο για να μπουτάρουμε τους clients με στατική IP χωρίς να χρειάζεται καθόλου DHCP server, ο οποίος δουλεύει ακόμα και μέσω http!

Απλά βάζουμε ένα script σαν το παρακάτω:
ifopen net0
set hostname client101
set net0/ip 10.160.31.101
set net0/netmask 255.255.255.0
set net0/gateway 10.160.31.1
set next-server 10.160.31.10
kernel /ltsp/i386/vmlinuz ro initrd=initrd.img ip=${ip}:${next-server}:${gateway}:${netmask}:${hostname}:eth0:none nbd_proxy=false nocompcache
initrd /ltsp/i386/initrd.img
boot vmlinuz

στο κουτί «Embedded script» της σελίδας κατασκευής δισκετών, CD ή άλλων μέσων του gPXE. Εννοείται βέβαια ότι προσαρμόζουμε τις τιμές που θέλουμε. Μειονέκτημα: θα πρέπει να κάνουμε αυτή την ενέργεια ξεχωριστά για κάθε client, αφού ο καθένας χρειάζεται διαφορετική στατική IP.

mkassapakis

Έπεσε στα χέρια μου ένα PC με Windows ΝΤ και προσπάθησα να το κάνω Thin Client.

1) Ο LTSP Loader δεν έπαιξε καθόλου. Έβγαζε αρκετά λάθη για αρχεία που δεν βρίσκει (!?!)

2) Η "χειρωνακτική" μέθοδος δούλεψε αλλά το σχετικό αρχείο zip (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=dlattach;topic=1451.0;attach=830) δεν περιέχει το gPXE 1.0 οπότε και δεν κατάφερε να συνδεθεί στον Ubuntu Server 10.04

Επίσης, προσπάθησα να κατεβάσω μόνος μου το gPXe 1.0 αλλά η σχετική διεύθυνση (http://rom-o-matic.net/gpxe/gpxe-1.0.0/contrib/rom-o-matic/) δεν έπαιζε. Κάτι συμβαίνει μάλλον με τη rom-o-matic γενικά γιατί δεν μπόρεσα να συνδεθώ ούτε στην αρχική της σελίδα.
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19

alkisg

Για τον ltsp-loader, έχουμε στείλει upstream τον σχετικό κώδικα για PXE booting και έχει γίνει δεκτός:
http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=607417
Έτσι σύντομα θα βγει νέα έκδοση του win32-loader η οποία θα υποστηρίζει εκκίνηση από το δίκτυο.
Εν τέλει, όποια προβλήματα έχουμε με αυτό θα μπορούμε να τα αναφέρουμε κατευθείαν upstream στο bugs.debian.org. :)

Ο πιο εύκολος τρόπος να βρεις το gpxe.lkrn 1.0 είναι να κάνεις στον server:
sudo apt-get install gpxe


Το πακέτο gpxe που έχουμε βάλει στο αποθετήριό μας, περιέχει στο φάκελο /usr/share/gpxe τις δισκέτες εκκίνησης και το gpxe.lkrn, οπότε πάρ' το από εκεί και βάλ' το χειρωνακτικά στα NT.

Το rom-o-matic και το gpxe όντως έχουν προβλήματα, οι προγραμματιστές τους έκαναν fork και μετακινούνται στο http://ipxe.org.

alkisg

Παράθεση από: mkassapakis στις 01 Φεβ 2011, 11:31:25 ΜΜ
Έπεσε στα χέρια μου ένα PC με Windows ΝΤ και προσπάθησα να το κάνω Thin Client.

1) Ο LTSP Loader δεν έπαιξε καθόλου. Έβγαζε αρκετά λάθη για αρχεία που δεν βρίσκει (!?!)
...

Τελικά οι αλλαγές που προτείναμε στον win32-loader ενσωματώθηκαν upstream, και έτσι ό,τι πρόβλημα βρούμε με αυτό μπορούμε πια να το καταχωρούμε απευθείας στον bug tracker του Debian.

Έτσι όλες οι παλιές, δικές μας εκδόσεις του ltsp-loader θεωρούνται πια ξεπερασμένες. Δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση της νέας έκδοσης του win32-loader όπως αναφέρεται σε αυτό το θέμα, και αν σου παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα στα NT, κάνε bug report στο Debian.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Δεν έχω καταλάβει,

α) Τι αρχείο να κατεβάσω αφού έχω ενσωματώσει το custom script.

β) Αυτό το αρχείο πώς το φορτώνει μετά ο υπολογιστής;

Έχω δύο περιπτώσεις: client με ubuntu και client με windows xp. Και στις δύο περιπτώσεις θέλω να ξεκινάνε με static ip αφού για κάποιο λόγο ο dhcp server δεν τους δίνει εγκαίρως ip και κάνουν time out.

Στα μηχανάκια με windows έχω εγκαταστήσει το win32-loader αλλά, όπως και στα μηχανάκια linux, κάνει time out και ποτέ δεν συνδέεται με τον server.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Δημήτρη αν δεν σου συνδέεται κανένα μηχάνημα, τότε κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Καλύτερα κάνε κλικ στην υπογραφή μου για να μπεις στο IRC να εντοπίσουμε το πρόβλημα real-time.
Αλλά ΟΚ αν θες μπορείς να δοκιμάσεις και τη λύση με τη στατική IP.

Όπως είπα και στο άλλο θέμα που άνοιξες, το αρχείο gpxe.lkrn που παίρνουμε από τη σελίδα rom-o-matic πατώντας το κουμπί [Get Image], το βάζουμε στη θέση C:\win32-loader\pxe.lkrn στα Windows. Σ' αυτήν την περίπτωση το αρχείο το φορτώνει ο win32-loader που έχουμε εγκαταστήσει.
Ενώ στο Linux το βάζουμε στη θέση /boot/gpxe.lkrn. Σ' αυτήν την περίπτωση το αρχείο το φορτώνει ο grub μέσα από οδηγίες που του δίνει το πακέτο gpxe-grub που έχουμε εγκαταστήσει.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 28 Φεβ 2011, 03:23:04 ΜΜ
Δημήτρη αν δεν σου συνδέεται κανένα μηχάνημα, τότε κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Καλύτερα κάνε κλικ στην υπογραφή μου για να μπεις στο IRC να εντοπίσουμε το πρόβλημα real-time.
Αλλά ΟΚ αν θες μπορείς να δοκιμάσεις και τη λύση με τη στατική IP.

Μόνο ένα μηχάνημα, που κανονικά τρέχει linux, καταφέρνει και συνδέεται ως fat client με τον server. Όλα τα άλλα, κολάνε περιμένοντας IP απ' τον DHCP server. Η διαφορά του είναι ότι όλα τα άλλα είναι HP Vectra, ενώ αυτό είναι ένα no name. Ίσως να φταίει η κάρτα δικτύου. Πάντως, αφού φορτώσουν τα windows xp, όλα συνδέονται στο Internet. Αν παίρνανε IP και αδυνατούσαν να συνδεθούν, τότε θα έλεγα ότι ίσως φταίει κάτι στο server. Αλλά απ' τη στιγμή που δεν παίρνουν καν IP, κάτι άλλο φταίει.

Όσο για το IRC, στο ολοήμερο πηγαίνω στις 14:30 και κάθομαι ως τις 16:00, οπότε λίγο δύσκολο υποθέτω να πετύχω κάποιον για βοήθεια εκείνη την ώρα.

Οπότε θα φτιάξω μερικά images για ένα-δυο μηχανάκια, θα τα φορτώσω σύμφωνα με τις οδηγίες σου και θα δω αν λύνεται το πρόβλημα...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

gidarakos

Άλκη αν έχουμε μηχανάκι με win 98 και θέλουμε να συνδεθούμε σε LTSP 10.04 ποια μέθοδο προτείνεις;
Δοκίμασα την λύση της πρώτης σελίδας αλλά δεν παίζει!
Δοκίμασα και με iso της τελευταίας έκοδσης του gPXE τίποτα!
Βγάζει το ίδιο μήνυμα που σου είχε επισυνάψει ο markakis στο τέλος της 1ης σελίδας (No more network devices).

alkisg

Παράθεση από: gidarakos στις 18 Μαρ 2011, 01:16:25 ΜΜ
Δοκίμασα και με iso της τελευταίας έκοδσης του gPXE τίποτα!
Βγάζει το ίδιο μήνυμα που σου είχε επισυνάψει ο markakis στο τέλος της 1ης σελίδας (No more network devices).

Να ξεκινήσω από εδώ. Στην εικόνα που είχε ανεβάσει ο Γρηγόρης φαινόταν ότι το μηχάνημα έπαιρνε IP, και κολλούσε μετά από το menu "Boot from network / Boot from local disk".
Αυτό ήταν πρόβλημα της συγκεκριμένης έκδοσης του gPXE, το οποίο λύθηκε στην 1.0 που χρησιμοποιούμε εδώ και καιρό.
Μάλλον λοιπόν δεν έχεις το ίδιο πρόβλημα με τον markakis. Το πιο πιθανό είναι εσένα να μην παίρνει καν IP.

Ίσως να μην έχει drivers το gPXE για την κάρτα σου. Για να βεβαιωθούμε, θα πρέπει κάπως να βρεις το PCI ID της κάρτας, το οποίο είναι 4+4 δεκαεξαδικά ψηφία, π.χ. να το δικό μου:
$ lspci -nn | grep Ethernet
07:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)


Με αυτό το νούμερο (π.χ. το 10ec:8168 παραπάνω), μπορούμε να μάθουμε αν υποστηρίζεται από το gPXE η κάρτα ή όχι.
Δεν θυμάμαι αν ο device manager των 98 εμφανίζει το PCI ID, αλλά στα Vista είναι κάπως έτσι:



Και κυκλοφορούν και διάφορα utitilies π.χ. http://hdt-project.org/ που μπορούν να σου δώσουν λίστα με το υλικό σου, οπότε να δεις από εκεί το PCI ID.

Πάντως ακόμα κι αν τελικά δούμε ότι το gPXE δεν την υποστηρίζει, πάλι υπάρχει λύση, να μεταφέρεις τον kernel στον τοπικό δίσκο των 98. Επειδή όμως είναι ψιλο-φασαρία, άστο ως τελευταία λύση.

Παράθεση από: gidarakos στις 18 Μαρ 2011, 01:16:25 ΜΜ
Άλκη αν έχουμε μηχανάκι με win 98 και θέλουμε να συνδεθούμε σε LTSP 10.04 ποια μέθοδο προτείνεις;
Δοκίμασα την λύση της πρώτης σελίδας αλλά δεν παίζει!
Επομένως μάλλον το πρόβλημα που έχεις δεν έχει σχέση με το λειτουργικό αλλά με την ίδια την κάρτα.

gidarakos

1) Η διαδικασία που προτείνεται με το grubgpxe.zip για '98 χρησιμοποιεί το gPXE 0.9.7 και δεν παίζει!
2) To boot cd που έκαψα χρησιμοποιεί την τελευταία 1.0.1. Τα ίδια στο μηχανακι '98.
3) Σε pc που έχω μπουτάρει μέσω lan (υποστηρίζει PXE, κάνω login στον LTSP) όταν δοκίμασα το cd τα ίδια!

Και στις τρεις περιπτώσεις βλέπω ότι παίρνουν IP-Subnet-Gateway!

Ανάφερες την 1.0! Λες να είναι εκεί το πρόβλημα;

Υ.Γ. Το καταλαβαίνω ότι δεν είναι θέμα win 98. Απλά στο ανέφερα μήπως υπάρχει κάποια διαδικασία μέσα από το λειτουργικό όπως η 1) που αναφέρω.