Ανακτηση/Επαναφορα/Ρυθμιση του cisco εξοπλισμου του εργαστηριου

Ξεκίνησε από poursali, 22 Απρ 2010, 04:17:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

Ιδου το προβλημα που αντιμετωπιζω.
Ειμαι σε δυο σχολεια και στο ενα πριν λιγες μερες επεσε η συνδεση στο Διαδικτυο. εκανα επανεκκινησεις του εξοπλισμου και επειδη δεν εφτιαξε η κατασταση θεωρησα οτι θα ειναι πιθανη διακοπη της γραμμης. δεν μπορουσα να κανω ping τους dns-servers κλπ κλπ.

μετα απο κανα 2 μερες διαπιστωσα επιπλεον πως αν βαλω τον server να παιρνει αυτοματα διευθυνση παιρνει διευθυνσεις του τυπου 10.10.10.ω αντι για 10.χ.ψ.ω οπου και χ, ψ τα συνηθισμενα του εργαστηριου. επισης η μασκα του υποδικτυου πλεον αντι να ειναι 255.255.255.0 ειναι 255.255.255.248 (248 δε δυαδικο --> 11111000) που σημαινει υποδικτυο για 8 υπολογιστες μαζι με το ρουτερ που εχει πλεον διευθυνση 10.10.10.1

πηρα στο ΙΤΥ και τους εξηγησα και ειπαν οτι θα δωσουν βλαβη στον ΟΤΕ να ελεγξει γραμμη και εξοπλισμο.

επειδη ομως υποψιαζομαι οτι φταινε οι ρυθμισεις του ρουτερ θα ηθελα αν καποιος γνωριζει πως μπορω να ανακτησω τις ρυθμισεις απο το αλλο σχολειο μου, να τις προσαρμοσω και να τις βαλω στο χαλασμενο ρουτερ.

γιατι αν περιμενω τον ΟΤΕ ισως φετος να μην δουμε διαδικτυο και θα χρειαστει εννοειται... και στο μαθημα και στο γραφειο
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ