Mαζική εγκατάσταση εφαρμογής σε UBUNTU clients

Ξεκίνησε από pgeorgo, 19 Δεκ 2018, 09:25:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pgeorgo

Kαλημέρα σε όλους,
Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:
Εχω εργαστήριο UBUNTU και θέλω να εγκαταστήσω το Microworlds Pro σε όλους τους clients και σε 10 λογαριασμούς στον καθένα. Μπορώ να το κάνω από το server (π.χ. με εικονικό δίσκο) και πως;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές.

alkisg

Καλημέρα, το Microworlds Pro το έχουμε πακετάρει και ανεβάσει στο αποθετήριο της Τεχνικής Στήριξης εδώ και χρόνια, οπότε μπορείς να το βρεις στο Synaptic.

Αν προτιμάς από κονσόλα, η εντολή είναι:
sudo apt install gym-microworlds-c

Ο περιορισμός είναι ότι είναι διαθέσιμο μόνο εντός του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου λόγω περιορισμών στις άδειες χρήσης του.

Αφού το εγκαταστήσεις, κάνε και μια δημοσίευση εικονικού δίσκου για να το πάρουν και όλοι οι clients/χρήστες.

pgeorgo

Eυχαριστώ για τις οδηγίες αλλά έχω να κάνω δύο ερωτήματα:
α) Είναι σίγουρα σωστή η command line εντολή; Γιατί μου γράφει ότι δεν υπάρχει η εντολή sudo: apt:
β) Εχω εγκαταστήσει το MicroWorlds Pro στο server και φαίνεται στο μενού : Εφαρμογές --> Wine--> Programs . Είναι το ίδιο;

alkisg

α) Ναι, η εντολή είναι σωστή. Μήπως έχεις πολύ παλιό Ubuntu; Στο Ubuntu 12.04 η εντολή είναι:
sudo apt-get install gym-microworlds-c

β) Δεν είναι το ίδιο, αυτό το βλέπει μόνο ο καθηγητής, απεγκατέστησέ το από εκεί.

pgeorgo


alkisg

Δεν υπάρχει τέτοια έκδοση Ubuntu, μάλλον λες για κάτι άλλο. Μήπως λες για την έκδοση του VirtualBox;
Για να δεις την έκδοση του Ubuntu, δώσε: lsb_release -r

Για παράδειγμα:
Κώδικας: Bash
$ lsb_release -r
Release:	18.04