Οδηγός εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Τι έκδοση Επόπτη έχεις; Ποιο είναι το αποτέλεσμα της παρακάτω εντολής;
Κώδικας: Bash
apt-cache policy epoptes


Ρωτάω για την περίπτωση που έχεις κανένα από τα proposed αποθετήρια όπου στέλνουμε δοκιμαστικές εκδόσεις του Επόπτη και δοκιμάζουμε τα αυτόματα reconnections τον τελευταίο καιρό...

ChrsMel

το apt-cache policy epoptes δίνει :
epoptes:
  Εγκατεστημένα: 0.5.8-1~ubuntu12.04.1
  Υποψήφιο:      0.5.8-1~ubuntu12.04.1
  Πίνακας Έκδοσης:
*** 0.5.8-1~ubuntu12.04.1 0
        500 http://ppa.launchpad.net/ts.sch.gr/ppa/ubuntu/ precise/main i386 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
     0.5.5-0ubuntu0.1 0
        500 http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-updates/universe i386 Packages
     0.5.3-1 0
        500 http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise/universe i386 Packages

Phantomas

vanitas, μπορείς να το αναπαράγεις με συγκεκριμένα βήματα το πρόβλημα;
Δώσε μας το output από:
cat /var/log/epoptes.log

Όταν τρέχεις epoptes από κονσόλα σου εμφανίζει κάποιο σφάλμα;

ChrsMel

#213
Και από κονσόλα που το τρέχω το ίδιο. π.χ. κάνω  rebοot ένα σταθμό, το εικονίδιο παραμένει ενεργό πράσινο (thin) και αν δεν κλείσω -ανοίξω το πρόγραμμα δεν μπορώ να κάνω τίποτε στους σταθμούς. Το log έχει ένα failure, το επισυνάπτω.

ChrsMel

Σήμερα μετά από κάποιες ενημερώσεις έχω το παρακάτω μήνυμα κάθε φορά που επανεκκινώ ένα τερματικό :

Χάθηκε η σύνδεση με την υπηρεσία epoptes

Βεβαιωθείτε πως η υπηρεσία εκτελείται και επανεκκινήστε τον Επόπτη.

alkisg

Ανεβάσαμε νέα έκδοση του Επόπτη, η οποία υποστηρίζει και επανασύνδεση των clients που για κάποιο λόγο έχει χαθεί η σύνδεσή τους.
Το μόνο προβληματάκι που παραμένει, είναι όταν γίνεται update της υπηρεσίας του Επόπτη, και έχουμε ανοιχτό το περιβάλλον του Επόπτη, τότε μας βγαίνει μήνυμα να επανεκκινήσουμε το περιβάλλον. Μικρό το κακό, το κλείνουμε και το ξαναανοίγουμε όταν μια φορά το μήνα μας έρθει ένα update.
Δεν θα έπρεπε όμως να βλέπεις αυτό το μήνυμα στην καθημερινή χρήση του, όταν επανεκκινείς τα τερματικά κλπ.

Μπορείς να κάνεις δημοσίευση εικονικού δίσκου, και reboot server και clients, και να δεις αν συνεχίσει να συμβαίνει;
Αν συνεχίσει να συμβαίνει, έλα από το IRC: http://ts.sch.gr/wiki/IRC

happiness

Καινούρια εγκατάσταση ubuntu 14.04 (64bit), όχι όμως από το rep του sch, αλλά από το επίσημο site (το εγκατέστησα για άλλο λόγο). Στη συνέχεια εγκατάσταση των scripts χωρίς προβλήματα. Όταν κάνω δημοσίευση εικονικού δίσκου ανοίγει και κλείνει στιγμιαία ένα terminal και δεν δημιουργείται κανένα img στον φάκελο opt/ltsp. Μέσα στον φάκελο αυτό υπάρχει μόνο ένας άλλος φάκελος με όνομα armhf.

alkisg

Άνοιξε ένα τερματικό, δώσε τις παρακάτω εντολές, και μετά ανέβασε εδώ το αποτέλεσμα:

Κώδικας: Bash
sudo -i
ltsp-info
ltsp-update-image -c /


Ο φάκελος armhf γιατί υπάρχει; Έφτιαξες κάποιο αρχείο ltsp-build-client.conf;

happiness

ltsp-info
server information:
No LSB modules are available.
Distributor ID:	Ubuntu
Description:	Ubuntu 14.04.3 LTS
Release:	14.04
Codename:	trusty

server packages:
ii ldm 2:2.2.17~r1586+p981+2015120
un ldm-edubuntu-theme <none>
un ldm-kubuntu-theme <none>
un ldm-lubuntu-theme <none>
ii ldm-server 2:2.2.13-1
un ldm-themes <none>
ii ldm-ubuntu-theme 2:2.0.47
un ldm-ubuntu-themes <none>
un ldm-xubuntu-theme <none>
ii ltsp-client 5.5.5~r2703+p1238+201512091
ii ltsp-client-core 5.5.5~r2703+p1238+201512091
ii ltsp-docs 1.1-1
ii ltsp-server 5.5.1-1ubuntu2
un ltsp-server-standalone <none>
un ltsp-utils <none>
ii ltspfs 1.3-1
ii ltspfsd 1.3-1
ii ltspfsd-core 1.3-1

packages in chroot: /opt/ltsp/armhf
ii ldm 2:2.2.11-2
ii ldm-themes 12.07.1
ii ltsp-client 5.4.2-6+deb7u1
ii ltsp-client-core 5.4.2-6+deb7u1
ii ltspfsd 1.1-2
ii ltspfsd-core 1.1-2

found: /opt/ltsp/armhf/etc/lts.conf

found: /var/lib/tftpboot/ltsp/armhf/lts.conf

found image: /opt/ltsp/images/armhf.img

ltsp-update-image -c /
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on overlayfs,
       missing codepage or helper program, or other error
       (for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might
       need a /sbin/mount.<type> helper program)
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so

Could not mount /tmp/tmp.8AlExe3bEX/amd64.

Κοίτα, το ubuntu το έβαλα γιατί προσπάθησα να εγκαταστήσω thin client με raspberry, ακολουθώντας τις οδηγίες που έχει εδώ . Δεν ξέρω μήπως ο φάκελος αυτός φτιάχτηκε κατά αυτή τη διαδικασία.

Εν τω μεταξύ, σήμερα που τον άνοιξα τον υπολογιστή, το desktop του ubuntu έχει γυρίσει σε gnome classic από το unity που είχε.

alkisg

Μην ακολουθείτε τις οδηγίες του pinet εκτός κι αν έχετε raspberry pi 1. Φάγαμε κάμποσους μήνες στο #ltsp προσπαθώντας να βοηθήσουμε τον φοιτητή που έστησε το pinet, αλλά δεν είχε αρκετή εμπειρία ούτε διάθεση να συνεισφέρει upstream στο ltsp και κατέληξε να κάνει χαοτικά πράγματα που γράφουν ρυθμίσεις όπου να 'ναι, χαλώντας και τα άλλα πακέτα του συστήματος.

Για raspberry pi 2 ακολουθήστε τον πολύ ωραίο οδηγό του gidarakos εδώ, ο οποίος βασίζεται στην υποστήριξη που πρόσθεσα upstream στο LTSP:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6441.0

Τώρα για τα προβλήματα που αναφέρεις, μπορεί το pinet να κατάστρεψε τις ρυθμίσεις του ltsp φτιάχνοντας κεντρικό αρχείο ltsp-build-client.conf με αρχιτεκτονική armhf, δεν ξέρω.
Μπορούμε αν θες να προσπαθήσουμε μέσω IRC να διορθώσουμε τα προβλήματα που έκανε (http://ts.sch.gr/wiki/IRC),
ή μπορείς να ξανακάνεις εγκατάσταση εξ' αρχής ώστε να μην χρειαστεί να ασχοληθούμε καθόλου με το pinet.

happiness

.....καιιιιι ξαφνικά δουλεύει το raspberry (που πριν δεν δούλευε για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν είχαν να κάνουν μόνο με την εγκατάσταση).

Στο ρεσουμέ λοιπόν, εγώ έχω pi 1 (ιδιοκτησίας μου) και κάνω δοκιμές προκειμένου να βγάλω ένα συμπέρασμα εάν αξίζει το σχολείο να δώσει λεφτά για να αγοράσει pi's προκειμένου να φτιάξουμε ένα τέτοιο εργαστήριο. Αφού μου λες όμως ότι υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ των δύο μοντέλων τότε μάλλον η καλύτερη προσέγγιση είναι να αγοράσει αρχικά το σχολείο ένα pi 2 για να το δοκιμάσω με τις οδηγίες που προτείνεις (και fresh install προφανώς) και να δω από εκεί τι γίνεται.
Όπως και να χει ο ubuntu server θα γίνει φορμάτ γιατί πλέον έχω δοκιμάσει τόσα πράγματα που τον έχω κάνει κουλουβάχατα. Θα κοιτάξω το λινκ που έβαλες. Σε ευχαριστώ πολύ!

happiness

Μία πιο απλή ερώτηση.
Προσπαθώ να ενεργοποιήσω την επιλογή εκκίνησης από το δίκτυο στους σταθμούς εργασίας. Έχω Onboard H/W LAN: Enabled και First Boot Device: LAN. Στο bios δεν υπάρχει επιλογή Onboard LAN Boot ROM ούτε PXE. Δεν ξεκινάνε από τον server. Τι default gateway πρέπει να έχουν οι σταθμοί; Το router ή τον server;
Και πως γίνεται να έχω first boot device το lan, τα υπόλοιπα στο disabled και να εξακολουθεί να κάνει εκκίνηση από τον δίσκο;;  :o

alkisg

#222
Προσπαθεί να πάρει IP και να μπουτάρει από το δίκτυο και αποτυγχάνει, ή δεν προσπαθεί καθόλου;
Αν προσπαθεί, τότε είναι θέμα ρύθμισης server. Σιγουρέψου ότι έκανες το βήμα ρύθμισης τοπικού δικτύου.
Αν δεν προσπαθεί, τότε είναι θέμα ρύθμισης client. Πάτα F12 κατά την εκκίνηση και δες αν βγάζει επιλογή για εκκίνηση από το δίκτυο, ή δοκίμασε με το iPXE, ή ανέβασε screenshots από το BIOS.

Gateway είναι o router, dhcp server είναι ο router, proxy dhcp server είναι ο ltsp server. Αυτά είναι τα defaults, δεν χρειάζεται να τα ρυθμίσεις χειρωνακτικά.


Υ.Γ.:
Παράθεση από: happiness στις 02 Φεβ 2016, 10:00:34 ΠΜ
Έχω Onboard H/W LAN: Enabled και First Boot Device: LAN.
...επειδή πιθανώς να μην είναι εντελώς ξεκάθαρο, να πω κι αυτό:
Αν η κάρτα δικτύου ΔΕΝ είναι onboard, τότε ό,τι και να ρυθμίσεις στο BIOS, δεν πρόκειται να μπουτάρει.
Αν δηλαδή η κάρτα δικτύου είναι PCI, τότε εγκαθιστούμε το iPXE, δεν ρυθμίζουμε το BIOS.

happiness

ΠαράθεσηΠροσπαθεί να πάρει IP και να μπουτάρει από το δίκτυο και αποτυγχάνει, ή δεν προσπαθεί καθόλου;
Δεν προσπαθεί
ΠαράθεσηΑν δεν προσπαθεί, τότε είναι θέμα ρύθμισης client. Πάτα F12 κατά την εκκίνηση και δες αν βγάζει επιλογή για εκκίνηση από το δίκτυο
Δεν κάνει τίποτα το F12
ΠαράθεσηΣιγουρέψου ότι έκανες το βήμα ρύθμισης τοπικού δικτύου.
Τις είχα κάνει χειροκίνητα τις ρυθμίσεις γιατί θεώρησα ότι πρέπει να "καρφώσω" την ip του router στο χ.χ.χ.10. Το γύρισα στο αυτόματο και έκανα και επαναδημιουργία του εικονικού δίσκου. Δεν άλλαξε κάτι.
ΠαράθεσηΑν η κάρτα δικτύου ΔΕΝ είναι onboard, τότε ό,τι και να ρυθμίσεις στο BIOS, δεν πρόκειται να μπουτάρει.
Αν δηλαδή η κάρτα δικτύου είναι PCI, τότε εγκαθιστούμε το iPXE, δεν ρυθμίζουμε το BIOS.
Έχω σταθμούς και με onboard και χωρίς. Δοκιμάζω αρχικα με τους onboard. Μήπως να βάλω ipxe σε όλους να τελειώνω; Επίσης, ερώτηση κρίσεως: υπολογιστής που έχει υποδοχή δικτύου στη μητρική δεν έχει καμία επιλογή για ενεργοποίηση onboard κάρτας δικτύου στο bios (έχει pci αυτή τη στιγμή), γίνεται;

alkisg

Παράθεση από: happiness στις 02 Φεβ 2016, 10:49:26 ΠΜ
Έχω σταθμούς και με onboard και χωρίς. Δοκιμάζω αρχικα με τους onboard. Μήπως να βάλω ipxe σε όλους να τελειώνω; Επίσης, ερώτηση κρίσεως: υπολογιστής που έχει υποδοχή δικτύου στη μητρική δεν έχει καμία επιλογή για ενεργοποίηση onboard κάρτας δικτύου στο bios (έχει pci αυτή τη στιγμή), γίνεται;

Το iPXE δουλεύει με τις onboard μόνο σε ποσοστό 50%, δηλαδή αν τα τσιπάκια τους κυκλοφορούν και σε PCI και σε onboard (π.χ. realtek), τότε τις ξέρει, αλλιώς κάποιες που βγαίνουν μόνο σε onboard δεν έχουν ασχοληθεί μαζί τους αφού υποθέτουν ότι τότε δεν χρειάζεται το iPXE.
Με τις PCI δουλεύει σε ποσοστό που πλησιάζει το 100%.

Εφόσον έχεις δυσκολία στη ρύθμιση του BIOS, ξεκίνα πρώτα με τους clients που ΔΕΝ έχουν onboard, με το iPXE, ώστε να φτάσεις στο σημείο όπου είσαι σίγουρος ότι ο server δουλεύει, και μετά συνεχίζεις και με τους πιο δύσκολους clients.
Το iPXE δοκίμασέ το είτε με εγκατάσταση στα Windows (win32-loader), είτε με δισκέτα, είτε με CDROM, ό,τι σε βολεύει.

Την ερώτηση κρίσεως δεν την κατάλαβα, πάντως δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις με το iPXE κι εκεί.