Ύλη Γ Γυμνασίου

Ξεκίνησε από Αλεξόπουλος Ανδρέας, 12 Ιαν 2010, 08:13:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Αλεξόπουλος Ανδρέας

Καλησπέρα,
θέλω να κάνω μια ερώτηση για την ύλη στη Γ Γυμνασίου. Επειδή δεν ξεκίνησα από την αρχή της χρονιάς (βασικά ξεκίνησα λίγο πριν τις γιορτές σαν ωρομίσθιος) και δεν έχω ξανακάνει σε γυμνάσιο και ούτε έχω κάποια άλλη ενημέρωση για το τι ακριβώς γίνεται θέλω να ρωτήσω το εξής. Αφού τελειώσουμε το κεφάλαιο 1, τι πρέπει να κάνουμε μετά; Συνεχίζουμε δηλαδή με εισαγωγή στο προγραμματισμό σε Logo; ή μπορούμε να κάνουμε και γενικά προγραμματισμό σε ψευδογλώσσα και μετά σε logo; Γιατί είδα εδώ κάποιο διαγώνισμα που υπάρχει σε κάποιο topic, το οποίο είναι γενικά ψευδογλώσσα, και που δε βλέπω να αναφέρεται κάπου στο κεφάλαιο 2. Πχ, θα μπορούσαμε να κάνουμε και απλά διαγράμματα ροής;
Ευχαριστώ,
Ανδρέας.

Loukritia

Πρέπει να κάνεις το κεφάλαιο 2, δηλ. προγραμματισμό. Το καλύτερο είναι να κάνεις LOGO-like προγραμματισμό και όχι ΓΛΩΣΣΑ ή κάποια άλλη γλώσσα, αυτή διδασκόταν όσο είχαμε το παλιό βιβλίο και από την εμπειρία μου τα παιδιά δεν την πολυκαταλάβαιναν. Η LOGO είναι αρκετά προσιτή στα παιδιά. Σου προτείνω να επισκεφτείς το site του βιβλίου  gymit.gr, όπου υπάρχει κάποιο υλικό και το pi-schools για να βρεις το βιβλίο καθηγητή όπου θα δεις προγραμματισμό ωρών κλπ. Σου υπενθυμίζω πως στην Γ' Γυμνασίου γράφουν εξετάσεις στο τέλος. Ελπίζω να βοήθησα!!! Καλή αρχή!!!
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Αλεξόπουλος Ανδρέας

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. τα έχω υπ'όψην μου αυτά. Απλά επειδή είδα κάποια παραδείγματα σε προγραμματισμό περισσότερο σε στυλ ψευδογλώσσας γι'αυτό μπερδεύτηκα. Και η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα τι γινόταν με το παλίο βιβλίο.

kg

Αρκετό υλικό και σχετική συζήτηση μπορείς να βρεις στην ομάδα "Διδάσκοντας Logo στην Γ΄ Γυμνασίου" και συνολικά στο εκπαιδευτικό κοινωνικό δίκτυο "Η Logo στην εκπαίδευση: Μια κοινότητα πρακτικής και μάθησης" (http://logogreekworld.ning.com/)