Αλλαγή χρήστη κατά την είσοδο στο σύστημα

Ξεκίνησε από thegoul, 19 Δεκ 2018, 10:20:53 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

thegoul

Έχω το ubuntu 12.04 .Όλοι οι μαθητές έχουν τον δικό τους λογαριασμό στο σύστημα περίπου 310 μαθητές. Μέχρι και πέρσι χρησιμοποιούσαμε τον σέρβερ μόνο εγώ και ο άλλος συνάδερφος πληροφορικός με τον ίδιο λογιαριασμό του υπεύθυνου ΣΕΠΕΗΥ. Πρίν δύο μήνες ξεκίνησε να λειτουργεί στους χώρους του σχολείου μας και ένα ΣΔΕ. Τους έφτιαξα έναν άλλο λογαρισμό για να μπαίνουν στον σέρβερ. Όμως όταν έρχομαι το πρωί για να μπώ στον λογαριασμό μου πρέπει να περάσω στην οθόνη του login περίπου 100 χρήστες για να βρώ τον λογαριασμό του υπεύθυνου ΣΕΠΕΗΥ. Όπως αντίστοιχα και οι απογευματινοί για να βρουνε τον λογαριασμό του ΣΔΕ. Υπάρχει κάποιος ποιό γρήγορος τρόπος εισόδου για να μπω στον λογαριασμό χωρίς να χρειάζεται να περάσω περίπου 100 χρήστες; Για παράδειγμα να μπορώ να πληκτρολογώ το username απευθείας. Ανεβάζω και φωτογραφία.

gidarakos

#1
Από τερματικό:
Κώδικας: bash
sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf.d/sch-scripts.conf

και προσθέτεις στο τέλος του αρχείου:
greeter-hide-users=true


Δεν ξέρω όμως, αν σε επόμενο update των sch-scripts, χάσει τη ρύθμιση! Είχα στο μυαλό μου τη 18.04 :)

alkisg

Αντί για pluma θα θέλει gedit εκεί.

Μια άλλη λύση είναι, εφόσον η λίστα είναι αλφαβητική, να αλλάξεις τα ονόματα (όχι τα usernames, τα real names) μέσα από τα sch-scripts ώστε οι καθηγητές να είναι πρώτοι. Για παράδειγμα μπορείς να βάλεις ένα κενό μπροστά από τα ονόματα των καθηγητών που θες να εμφανίζονται πρώτοι.
" Παππάς" (έχει κενό)
" Χριστοφορίδης" (έχει κενό)
"Μαθητής" (χωρίς κενό, έρχεται μετά)

gidarakos

Παράθεση από: alkisg στις 19 Δεκ 2018, 11:59:00 ΠΜ
Αντί για pluma θα θέλει gedit εκεί.
Σωστά Άλκη το διόρθωσα..

Στο μεταξύ η αλλαγή, σε επόμενο update των sch-scripts, θα παραμείνει ή θα χαθεί;
Αν και είδα ότι μπορούμε και στην 18.04 να εφαρμόσουμε την αρχική λύση: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4702.msg50904#msg50904

thegoul


alkisg

Παράθεση από: gidarakos στις 19 Δεκ 2018, 12:14:55 ΜΜ
Στο μεταξύ η αλλαγή, σε επόμενο update των sch-scripts, θα παραμείνει ή θα χαθεί;

Update των sch-scripts για την 12.04; "χαχαχαχα"!   :D  >:D   :laugh:  :police:

Γενικά μιλώντας, όταν πειράζουμε ένα αρχείο κάποιου πακέτου στο /usr, χάνεται σε updates, ενώ όταν πειράζουμε ένα αρχείο κάποιου πακέτου στο /etc, διατηρείται σε updates.
Αλλά, αν υπάρχει φάκελος ρυθμίσεων στο /etc/κάπου/, τότε καλύτερα να φτιάχνουμε δικά μας αρχεία και να μην τροποποιούμε τα έτοιμα.

gidarakos

Παράθεση από: alkisg στις 19 Δεκ 2018, 12:34:23 ΜΜ
Update των sch-scripts για την 12.04; "χαχαχαχα"!   :D  >:D   :laugh:  :police:
:) όχι στο μυαλό μου είχα την 18.04!  8)
Δηλαδή ρώτησα αν είναι καλύτερα να αλλάξουμε το /etc/lightdm/lightdm.conf.d/sch-scripts.conf ή να δημιουργήσουμε το /etc/lightdm/lightdm.conf (πρόσεξα ότι στην 18.04 δεν υπάρχει). Από τις διευκρινήσεις σου τελικά κατάλαβα ότι καλύτερα να το κάνουμε με τη δημιουργία lightdm.conf