Τράπεζα Θεμάτων

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 09 Νοε 2014, 08:50:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Σπύρος Δουκάκης

Συμφωνούμε συνεπώς ότι η  φράση "κατάλληλο μήνυμα" παρουσιάζεται στο βιβλίο. Οπότε θα το έχεις εξηγήσει στους μαθητές σου. Νομίζω ότι δεν συνεισφέρει σε κάτι η περαιτέρω συζήτηση.

:angel:

Παράθεση από: eara στις 21 Δεκ 2014, 07:20:10 ΜΜ
@Σπύρος Δουκάκης

Για το Ε έχεις δίκιο οπότε το γειώνουμε (αν και τελικά και στις δύο περιπτώσεις ήταν το 3f).

Στην σελ. 69 στο παράδειγμα 2.40 η εκφώνηση  ζητάει να εμφανιστεί με "κατάλληλο μήνυμα"  τα συνολικά έσοδα του σταθμού και το ποσοστό των μηνυμάτων με χρονική διάρκεια άνω των 30 δευτερολέπτων.

Στην Δ3 του  ΓΗ_Β_ΕΗΥ_0_20632 - 334227227D36 δεν ζητάει τι ακριβώς θέλει πέρα του "κατάλληλου μηνύματος". Και για να το ξεδιαλύνουμε τι από τα παρακάτω θεωρείς σωστό και τί όχι;

α)
Αν ΠλήθοςΝικών > ΠλήθοςΗττών τότε
  Γράψε "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΥΝΗΜΑ 1"
Αλλιώς
  Γράψε "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΥΝΗΜΑ 2"
Τέλος_αν


β)
Αν ΠλήθοςΝικών > ΠλήθοςΗττών τότε
  Γράψε "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΥΝΗΜΑ 1"
Τέλος_αν


γ)
Αν ΠλήθοςΝικών > ΠλήθοςΗττών τότε
  Γράψε "Έχουμε περισσότερες νίκες από ήττες"
Αλλιώς_αν ΠλήθοςΝικών < ΠλήθοςΗττών τότε
  Γράψε "Έχουμε λιγότερες νίκες από ήττες"
Τέλος_αν


δ)
Αν ΠλήθοςΝικών > ΠλήθοςΗττών τότε
  Γράψε "Έχουμε περισσότερες νίκες από ήττες"
Τέλος_αν


κ.ο.κ.

Εγώ θα τα θεωρούσα όλα σωστά, απλώς το 10 μονάδες με έβαλε σε έναν κάποιο προβληματισμό...

itt

Παράθεση από: eara στις 21 Δεκ 2014, 04:13:15 ΜΜ
Δεν ξέρω για βαθύτερο, απλώς ρώτησα μπας και μου διαφεύγει κάτι που έπρεπε να το γνωρίζω... και αναφέρομαι  στο "κατάλληλο μήνυμα".

Αγνοώντας εντελώς το όλο context, το κατάλληλο μήνυμα στο κατα πόσον είναι οι νίκες περισσότερες από τις ήττες είναι το "Οι νίκες είναι περισσότερες από τις ήττες".

eara

Να σαι καλά αυτό ήθελα...

yb

τώρα που έχει ολοκληρωθεί ο εμπλουτισμός της τράπεζας θεμάτων, έχει γίνει κάποια ολοκληρωμένη προσπάθεια για επίλυση των θεμάτων; υπάρχουν κάπου οι λύσεις και των 50 θεμάτων;

eara

Μια ακόμη "απόπειρα" επίλυσης των 50 θεμάτων μπορείτε να την βρείτε on-line στην διεύθυνση http://users.sch.gr/e.aravias/to-skonaki/.

Είναι γραμμένη (η απόπειρα) πάνω στο tiddlywiki.

Επίσης μπορείτε να κατεβάσατε την σελίδα, ή όλα τα αρχεία που την συνοδεύουν και να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή και off-line στον υπολογιστή σας, στο "έξυπνο" κινητό, ή στο tablet σας.

Μπορείτε επίσης να επέμβετε και να αλλάξετε τις λύσεις και να τις προσαρμόσετε στα μέτρα σας.

Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: eara στις 02 Απρ 2016, 09:55:05 ΜΜ
Μια ακόμη "απόπειρα" επίλυσης των 50 θεμάτων μπορείτε να την βρείτε on-line στην διεύθυνση http://users.sch.gr/e.aravias/to-skonaki/.

Είναι γραμμένη (η απόπειρα) πάνω στο tiddlywiki.

Επίσης μπορείτε να κατεβάσατε την σελίδα, ή όλα τα αρχεία που την συνοδεύουν και να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή και off-line στον υπολογιστή σας, στο "έξυπνο" κινητό, ή στο tablet σας.

Μπορείτε επίσης να επέμβετε και να αλλάξετε τις λύσεις και να τις προσαρμόσετε στα μέτρα σας.

Συγχαρητήρια για τον κόπο σου αλλά και για την πρωτότυπη ιδέα με τις αναφορές στο σχολικό που έχουν τα θέματα της θεωρίας.
Θα προτείνω σίγουρα στους μαθητές μου να χρησιμοποιήσουν τη δουλειά σου για την επανάληψη τους.