Ερώτηση

Ξεκίνησε από Giorgos1, 30 Αυγ 2013, 01:59:12 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Giorgos1

Γεια σας. Είμαι 1ετής φοιτητής (μπήκα Σεπτέμβριο του 2012) στο τμήμα Πληροφορικής Ιωαννίνων. Το τμήμα πλέον έχει μετονομαστεί σε Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής. Έχω κάνει 10% και πέρασα και θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις:
Το τμήμα πλέον αποτελεί πολυτεχνική σχολή όπως αυτό της Πάτρας σωστά;
Αξίζει να ξαναμπώ στην ίδια σχολή ουσιαστικά; Δηλαδή είναι μεγάλη η διαφορά ανάμεσα στον τίτλο που δίνει η παλιά σχολή με την καινούργια;

bagelis

Έχω την εντύπωση φίλε μου ότι αυτό που έκανες απαγορεύεται και αν ξαναγραφείς και το εντοπίσουν θα έχεις πρόβλημα. Αν δεν κάνω λάθος απαγορεύεται με το 10% να δηλώσεις την σχολή στην οποία ανήκεις...


Ψάχνοντάς το τελικά δεν είναι εντύπωση, δες στις πληροφορίες του μηχανογραφικού:
δελτίο 2013:

Giorgos1

Η σχολή Πληροφορικής στα χαρτιά έχει καταργηθεί και έχει ιδρυθεί η νέα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου έχω ρωτήσει ήδη στη γραμματεία αναλύοντας το θέμα για το αν αναγνωρίζονται τα μαθήματα που έχω περάσει και λόγω του παραπάνω (κατάργηση και ίδρυση) δεν αναγνωρίζονται και πρέπει να πάρω έγκριση από τον εκάστοτε καθηγητή. Εγώ απλά ρωτάω πόσο διαφορά έχουν σε επαγγελματικό επίπεδο οι 2 σχολές.

dpa2006

#3
τα επαγγελματικά δικαιώματα θα τα βρεις στο αντίστοιχο ΦΕΚ(δεν το έχω βρει τη στιγμή που γράφω το ποστ) ίδρυσης του τμήματος λογικά.
δες κι εδώ:
http://www.edu4u.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=340

το βρήκα στον οδηγό σπουδών
ΦΕΚ 58 Α / 8-3-2009 (Προεδρικό Διάταγμα 44 ΦΕΚ 58 Α/8-3-2009)
Από τον παλαιό οδηγό σπουδών μπορείς να βρεις το ΦΕΚ ίδρυσης του Πληροφορικής και να συγκρίνεις.
βρήκα γενικά τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων πληροφορικής
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

bagelis

Προσωπικά θα έμενα στη σχολή στο δεύτερο έτος.

Ο κυριότερος λόγος είναι ότι θα τελειώσεις δύο χρόνια νωρίτερα. Αυτά τα δύο χρόνια μπορείς να τα εκμεταλλευτείς είτε για να κάνεις μεταπτυχιακό είτε για μπεις νωρίτερα στην αγορά εργασίας. Φαντάσου το βιογραφικό σου σε 5 χρόνια από τώρα: Α] Πτυχίο ΑΕΙ Πληροφορικής + Μεταπτυχιακό ή Δύο χρόνια εργασιακής εμπειρίας, Β] Πτυχίο Πολυτεχνείου Πληροφορικής. Εγώ θα διάλεγα το πρώτο.

Και μην ξεχνάς ότι, ειδικά στη δική μας επιστήμη, δεν έχει και τόσο σημασία το χαρτί όσο η γνώση. Είσαι καλός θα πας μπροστά. Έβγαλες την σχολή τυπικά δεν θα πας μπροστά.

Πάντως ότι και να αποφασίσεις προσπάθησε να βγάλεις τη σχολή στα χρόνια της, παίρνοντας καλά μαθήματα και αποκτώντας γνώσεις και ποιότητα.
Καλή επιλογή!


Giorgos1

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα περάσει η εξεταστική και θα δω τι θα κάνω.