Σ-Λ

Ξεκίνησε από droopy, 30 Απρ 2008, 04:00:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

droopy

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά

βρήκα σε ένα διαγώνισμα (επαναληπτικό Venieris2007) τα εξής:

α) Η σειριακή μέθοδος αναζήτησης χρησιμοποιείται υποχρεωτικά για μη ταξινομημένους πίνακες.
β) Οταν ένα τμήμα προγράμματος επιτελεί ένα αυτόνομο έργο, τότε αναφερόμαστε σε υποπρόγραμμα.   

Για το πρώτο θα έλεγα ότι είναι Λάθος λόγω της λέξης υποχρεωτικά. Μπορώ να χρησιμοποιήσω όποια θέλω με κόστος στην απόδοση. Αντι για υποχρεωτικά μήπως θα έπρπε να λέει Είναι προτιμότερη?

Το δεύτερο μου θυμίζει ανάλογο θέμα Σ-Λ με τον ορισμό του αλγορίθμου στις πανελλήνιες. Με βάση του τι θεώρησαν τότε σωστό θα έλεγα ότι και αυτή η πρόταση είναι σωστη.

Περιμένω τα σχόλια σας.

Χάρης Τσιαΐρης

Σχετικά με το (α), νομίζω ότι σε μπερδεύει λίγο η εκφώνηση. Δεν λέει ότι η σειριακή μέθοδος αναζήτησης χρησιμοποιείται μόνο για μη ταξινομημένους αλλά υποχρεωτικά σε μη ταξινομημένους (και όπου αλλού χρειαστεί ...). Ανάλογα με το υποκείμενο της κάθε πρότασης:
1) Σε μη ταξινομημένους πίνακες εφαρμόζουμε υποχρεωτικά την σειριακή αναζήτηση.
2) Σε ταξινομημένους χρησιμοποιείται είτε η δυαδική (που είναι και προτιμότερη) είτε η σειριακή αναζήτηση(που έχει το κόστος της).
Αλλιώς με υποκείμενα τις μεθόδους αναζήτησης αντί για τις κατηγορίες πινάκων:
3) Η σειριακή αναζήτηση εφαρμόζεται σε όλους τους πίνακες
4) Η δυαδική αναζήτηση εφαρμόζεται μόνο σε ταξινομημένους πίνακες.

andreas_p


Χάρης Τσιαΐρης

Αν το (α) είναι λάθος τότε ουσιαστικά λέμε ότι:
Σε μη ταξηνομιμένους πίνακες μπορούμε να εφαρμόσουμε και τη δυαδική αναζήτηση.  :o
Εκτός αν δεν κατάλαβα την ερώτηση  :D

Χάρης Τσιαΐρης

EleniK

Το λάθος είναι ότι η σειριακή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε ταξινομημένους. Δεν χρησιμοποιείται δλδ υποχρεωτικά σε μη ταξινομημένους.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

droopy

απο μαθητές είχα τις εξής παρατηρήσεις:

στη σελίδα 65 λέει δικαιολογείται η χρήση της ΜΟΝΟ στην περίπτωση που είναι μη ταξινομημένος άρα  θεωρούν το α) σωστό

και για το β) οτι πρέπει να είναι γραμμένο και χωριστά αλλιώς μπορεί να είναι και ένα απλό πρόγραμμα που επιτελεί αυτόνομο έργο αρα Λ

 

Χάρης Τσιαΐρης

"sτη σελίδα 65 λέει δικαιολογείται η χρήση της ΜΟΝΟ στην περίπτωση που είναι μη ταξινομημένος άρα  θεωρούν..." νομίζω ότι εννοεί με κριτήριο την απόδοση και όχι στο αν μπορεί να εφαρμοστεί ή όχι. Για αυτό και το θέτει "δικαιολογείται" και όχι "επιτρέπεται".

Χάρης Τσιαΐρης

papaluk

Σελίδα 199
"Η σειριακή χρησιμοποιείται υποχρεωτικά για πίνακες που δεν είναι ταξινομημένοι"..και εννοεί ότι σε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η δυαδική
η σειριακή παίζει τόσο σε ταξινομημένο, όσο και σε αταξινόμητο
Τι θα βάζατε το " " αν δεν ξέρατε ότι είναι πρόταση από το σχολικό.. Σ ή Λ