Ωράριο

Ξεκίνησε από akouts, 05 Οκτ 2011, 11:15:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

akouts

Μπορεί σε κάποιο σχολείο ο Πληροφορικός να αναγκασθεί να μείνει με μειωμένο ωράριο γιατί το μάθημα επιλογής Εφαρμογές Υπολογιστών πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα σε όλα τα τμήματα επιλογής, με αποτέλεσμα να έρθει και δεύτερος καθηγητής γι'αυτό το σκοπό;
Έτσι παρατηρείται το παράδοξο, ενώ υπάρχουν ώρες ειδικότητας στο σχολείο, να μην μπορεί να τις πάρει και να αναγκάζεται να πηγαίνει και σε άλλο σχολείο.

Keep Growing

Πήγαν να μου κάνουν το ίδιο συνάδελφε, αλλά μετά τους ανάγκασα να το σκεφτούν με περισσότερη ωριμότητα.
Αν έχεις οργανική στο σχολείο, στείλε τους στον μπιπ.
Αν είσαι αναπληρωτής, ξανά στείλτους, το ίδιο και αν έχεις τοποθετηθεί στο σχολείο για φέτος.

Μόνο με αγώνες κερδίζεις το αυτονόητο σε αυτή τη χώρα.
Μη ξεχνάς ότι ζούμε την εποχή της "επανάστασης του αυτονόητου".
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

lykos

Είμαι με οργανική στο Λύκειο Αμπελώνα και με στείλαν σε σχετικά απομακρυσμένο Γυμνάσιο για 4 ώρες, ενώ η συνάδελφος του Γυμνασίου Αμπελώνα έρχεται για 4 ώρες στο Σχολείο μου (έχουμε 2 τμ. επιλογής στη Β και 2 στη Γ). Το πρόβλημα δεν θα λυνόταν φυσικά ούτε με 2ο εργαστήριο. Να πω και δω, πως θα μπορούσα να πάρω 3 ώρες project και να λύσω το πρόβλημά μου, αλλά θεωρώ το project κοροϊδία, οπότε καλύτερα ταξιδάκια.

Συνάδελφε Παναγιώτη τι μπορούσα/έπρεπε να κάνω (τα μπιπ κάπου πρέπει να τα στηρίζεις)?
Γνωρίζει κανείς αν και τι προβλέπεται? Οι λύσεις της παραπάνω παραπομπής δεν βολεύουν.

Keep Growing

#4
Συνάδελφε Lykos (δυστυχώς το όνομά σου δε το γνωρίζω), το ζήτημα είναι θέμα οπτικής.
Εαν για παράδειγμα θέλεις να υπερασπιστείς τα δικαιώματα της οργανικής σου θέσης, τότε πολύ απλά μπορείς να το κάνεις, γνωρίζοντας ταυτόχρονα, ότι με αυτόν τον τρόπο υπερασπίζεσαι τα δικαιώματα (αυτονόητα) του οποιουδήποτε συναδέλφου θα μπορούσε να βρίσκεται στη θέση σου.
Εάν θέλεις να θυσιάσεις κάποια από τα δικαιώματά σου για να εξυπηρετήσεις διάφορες ανάγκες, πάλι μπορείς να το κάνεις γνωρίζοντας ταυτόχρονα ότι με αυτόν τον τρόπο αποδυναμώνεται το ίδιο το δικαίωμα.

Αν εγώ είμουν στη θέση σου, (που βρέθηκα φέτος, ως αυτός που θα συμπλήρωνε κάποιες ώρες σε γειτονικό Λύκειο, ενώ ο καθηγητής Πληροφορικής του Λυκείου (με οργανική) δε συμπληρώνει ωράριο ) θα τους έλεγα πολύ απλά, ότι το πρόβλημα δεν είναι δικό μου και ότι δεν είμαι μέρος του προβλήματος και απαιτώ από όλους να προσπαθήσουν να λύσουν το πρόβλημά τους σεβόμενοι τα εργασιακά μου δικαιώματα. 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Laertis

Παράθεση από: lykos στις 06 Οκτ 2011, 10:58:39 ΜΜ
Είμαι με οργανική στο Λύκειο Αμπελώνα και με στείλαν σε σχετικά απομακρυσμένο Γυμνάσιο για 4 ώρες, ενώ η συνάδελφος του Γυμνασίου Αμπελώνα έρχεται για 4 ώρες στο Σχολείο μου (έχουμε 2 τμ. επιλογής στη Β και 2 στη Γ). Το πρόβλημα δεν θα λυνόταν φυσικά ούτε με 2ο εργαστήριο. Να πω και δω, πως θα μπορούσα να πάρω 3 ώρες project και να λύσω το πρόβλημά μου, αλλά θεωρώ το project κοροϊδία, οπότε καλύτερα ταξιδάκια.

Συνάδελφε Παναγιώτη τι μπορούσα/έπρεπε να κάνω (τα μπιπ κάπου πρέπει να τα στηρίζεις)?
Γνωρίζει κανείς αν και τι προβλέπεται? Οι λύσεις της παραπάνω παραπομπής δεν βολεύουν.


Κανένας δεν ισχυρίστηκε ότι είναι βολικές λύσεις συνάδελφε, απλά είναι μια λύση για να μείνεις στο ίδιο σχολείο έχοντας όμως 2 τήματα μόνο της ίδιας τάξης. Αν θα ήθελες να πάρεις 2 τμήματα επιλογής τη Β και 2 στη Γ δυστυχώς η λύση θα ήταν να έχεις 2 8ωρα και 3 7ωρα τη βδομάδα (συνεχόμενα 2ωρα).
Δυστυχώς εδώ και χρόνια βολική λύση δεν υπάρχει ή μάλλον δεν υπήρχε μέχρι φέτος.
Φέτος εγώ διάλεξα τη λύση της κοροϊδίας αν και θα μου άρεσαν τα ταξιδάκια.  ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

lykos

#6
Τι να πω...
Μάλλον έπρεπε να σπουδάσω πρώτα νομικά και μετά πληροφορική.
Στη χώρα μας καλό θα ήταν ο καθένας να σπουδάζει και νομική, αφού ούτε στα αυτονόητα πολλές φορές δε βγάζουμε άκρη (πόσο μάλλον στο τρέχον θέμα μας).
Συνάδελφε Laertis, φυσικά και "δεν βολεύουν εμένα" εννοούσα.
Συνάδελφε Παναγιώτη, τους το είπα! Αλλά πήγα... Γιατί αν και το σκέφτομαι σοβαρά να παραιτηθώ (όχι για σύνταξη, 18 χρόνια υπηρεσίας έχω) δεν το αποφάσισα ακόμη.

Βασίλης Λυκοστράτης

Keep Growing

Βασίλη, χάρηκα για τη γνωριμία.  :)
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).