Επιλογή Σχολών !!SOS!!

Ξεκίνησε από Lockhart, 25 Ιουν 2007, 02:59:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Lockhart

Ποια θεωρείται καλύτερη ανάμεσα στις παρακάτω
-Πληροφορικής και Μηχανικών Η/Υ Πάτρας
-Ηλεκτρονικών Μηχανικών και ΄Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης
-Πληροφορικής και Τηλ/νιών Αθήνας
-Μηχ/κων Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων Σάμου  :)
by LoCKHaRT

evry

  Αν δεις τα προγράμματα σπουδών θα βγάλεις το συμπέρασμα ότι της Πάτρας είναι καθαρή σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και δεν έχει πολύ καλή σχέση με την πληροφορική, για παράδειγμα ξεκινάνε στο 2ο εξάμηνο προγραμματισμό με τη γλώσσα Fortran!!!! Επίσης το πολύ σημαντικό μάθημα Αλγόριθμοι και Δομές Δεδομένων είναι στο 4ο έτος!!!
   Αν σε ενδιαφέρει η πληροφορική τότε επέλεξε τους ηλεκτρολόγους της Θεσσαλονίκης. Είναι νομίζω η καλύτερη μετά του ΕΜΠ.
   Αν θες να συγκρίνεις το πρόγραμμα σπουδών με κάποιο αμιγές τμήμα πληροφορικής τα τμήματα με το καλύτερο πρόγραμμα όσον αφορά και το εύρος και το βάθος είναι της Αθήνας (Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών) και της Κρήτης.

Παράθεση από: Lockhart στις 25 Ιουν 2007, 02:59:15 ΜΜ
Γεια σας. Συγκέντρωσα στις Πανελλαδικές 18,646 μόρια και είμαι σε ένα δίλλημα.Ανάμεσα στην Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ Θεσσαλονίκης και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολόγιστών πια θεωρείται καλύτερη;

Παρακαλώ βοηθήστε
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

georgesp

Αν και απαντώ λίγο αργά, ελπίζω να το διαβάσει ο εδιαφερόμενος.

Αν ο Lockhart με το "Πληροφορικής και Μηχανικών Η/Υ Πάτρας" εννοεί το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στην Πάτρα και όχι το "Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί & Τεχνολογίας Υπολογιστών" τότε ο φίλος EVRY κάνει ένα μεγάλο λάθος. Το ξέρω γιατί είμαι απόφοιτος της πρώτης σχολής. Ούτε Fortran κάνουν στο 2ο έτος, ούτε Δομές στο 4ο (ούτε καν το 1992 που μπήκα εγώ δεν ίσχυαν αυτά).

Άλλωστε είναι η πιο παλιά ή η 2η πιο παλιά σχολή Πληροφορικής στην Ελλάδα (μετά την Κρήτη) και η πρώτη για πάρα πολλά χρόνια σε βαθμό εισαγωγής (μέχρι που άλλαξαν οι Ηλεκτρολόγοι του ΕΜΠ όνομα). Αν μη τι άλλο έχει μεγάλη σχέση με Πληροφορική...

evry

 Αναφερόμουν ρητά στο τμήμα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και όχι στους Μηχανικούς Υπολογιστών, μπορείς να το δεις και από την παράθεση στο μήνυμά μου.

δίνω και το link του μαθήματος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις

http://eclass.upatras.gr/modules/document/document.php?openDir=%2F%C8%C5%D9%D1%C9%C1%20%CA%C1%C9%20%D0%C1%D1%C1%C4%C5%C9%C3%CC%C1%D4%C1%20%C3%C9%C1%20%D4%CF%20%CC%C1%C8%C7%CC%C1

Πάντως σχετικά με το τμήμα σου μια και το ανέφερες κάνουν την εξής κακή πρακτική. Ξεκινάνε με C (πολύ σωστά) αλλά στη συνέχεια αντί να πάνε σε C++ και μετά σε Java, επιλέγουν να κάνουν Java στο 2ο εξάμηνο και C++ στο 3ο. Δεν ξέρω γιατί.

Παράθεση από: georgesp στις 05 Ιουλ 2007, 02:55:29 ΜΜ
Αν και απαντώ λίγο αργά, ελπίζω να το διαβάσει ο εδιαφερόμενος.

Αν ο Lockhart με το "Πληροφορικής και Μηχανικών Η/Υ Πάτρας" εννοεί το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στην Πάτρα και όχι το "Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί & Τεχνολογίας Υπολογιστών" τότε ο φίλος EVRY κάνει ένα μεγάλο λάθος. Το ξέρω γιατί είμαι απόφοιτος της πρώτης σχολής. Ούτε Fortran κάνουν στο 2ο έτος, ούτε Δομές στο 4ο (ούτε καν το 1992 που μπήκα εγώ δεν ίσχυαν αυτά).

Άλλωστε είναι η πιο παλιά ή η 2η πιο παλιά σχολή Πληροφορικής στην Ελλάδα (μετά την Κρήτη) και η πρώτη για πάρα πολλά χρόνια σε βαθμό εισαγωγής (μέχρι που άλλαξαν οι Ηλεκτρολόγοι του ΕΜΠ όνομα). Αν μη τι άλλο έχει μεγάλη σχέση με Πληροφορική...
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

georgesp

Καλημέρα Evry

Το κατάλαβα ότι αναφερόσουν στους Ηλεκτρολόγους, απλώς ο Lockhart στο αρχικό μήνυμα (όχι στην παράθεση) αναφερόταν στους Η/Υ, οπότε μπορούσε να δημιουργηθεί παρεξήγηση, γι'αυτό και έστειλα την απάντηση.

Όσο για τη Java και τη C++, κατά την άποψή μου δεν είναι και τόσο τραγικό. Βέβαια ίσως ακούγεται παράδοξο με τη σειρά που διδάσκονται, πρώτα C, μετά Java και μετά C++, αλλά στην ουσία δε νομίζω ότι δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Άλλωστε το θέμα είναι να μάθει ο φοιτητής τις αρχές και τη φιλοσοφία του OOP και η γλώσσα μικρό ρόλο παίζει στο επίπεδο αυτό.

Τελικά, μου φαίνεται ότι τα μηνύματα τα διαβάζουμε οι δυο μας και όχι ο αρχικά ενδιαφερόμενος  :)

Καλή σου μέρα



evry

  οκ απλά επειδή ασχολούμαι αρκετά με το συγκεκριμένο θέμα, έτυχε να κάνω κάποια φροντιστηρία ως βοηθός σε αυτά τα μαθήματα στο τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ, είδα πόσο διαφορετική αντίληψη αποκτούσαν οι φοιτητές που έκαναν πρώτα Java σε σχέση με αυτούς που έκαναν C++. Γενικά αυτοί που ξεκινάνε με Java αποκτούν αρκετές κακές συνήθειες τις οποίες δύσκολα αποβάλλουν όταν πάνε στη C++ όπως για παράδειγμα η αποδέσμευση μνήμης (η java έχει garbage collector) ή κάποιες παρανοήσεις που έχουν με τις αναφορές αφού η Java κρύβει τους pointers. Αρκετά τμήματα σε ΗΠΑ και Φινλανδία που βιάστηκαν να βάλουν πρώτη γλώσσα τη Java τώρα το έχουν γυρίσει πάλι σε C, C++, μερικοί έχουν επιστρέψει ακόμα και στην Pascal.
    Όσον αφορά τις βασικές αρχές του OOP, οπως λες, είναι πάνω κάτω ίδιες και στις δυο γλώσσες, αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Είναι ότι η κάθε γλώσσα έχει εντελώς διαφορετική φιλοσοφία για τον προγραμματισμό. Η C++ δίνει στον προγραμματιστή απεριόριστες δυνατότητες για να κάνει τα πάντα, ενώ η Java  δίνει απεριόριστες ευκολίες. Έχει ήδη κάνει τα πάντα, σου δίνει πολλά έτοιμα, αλλά έχεις περιορισμένη προγραμματιστική ελευθερία "για τη δική σου ασφάλεια". Έτσι αποφεύγεις πολλά λάθη. Δηλαδή είναι μια γλώσσα με την οποία μπορείς να φτιάξεις πολύ γρήγορα αυτό που θέλεις.
    Όταν όμως τη διδάσκεσαι σαν πρώτη γλώσσα, τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά, γιατί σε περιορίζει εξ'αρχής και σε κάνει να νομίσεις ότι "έτσι προγραμματίζουμε", και όταν πας στη C++ χάνεις τη μπάλα.

Όπως θα κατάλαβες έχω ένα κόλλημα με το συγκεκριμένο θέμα :)

Καλό καλοκαίρι σε όλους και μια και το έφερε η κουβέντα προτείνω ένα βιβλίο για το καλοκαίρι (είναι θεϊκό)

http://www.amazon.com/Design-Evolution-C-Bjarne-Stroustrup/dp/0201543303

Παράθεση από: georgesp στις 06 Ιουλ 2007, 08:21:37 ΠΜ
Καλημέρα Evry

Το κατάλαβα ότι αναφερόσουν στους Ηλεκτρολόγους, απλώς ο Lockhart στο αρχικό μήνυμα (όχι στην παράθεση) αναφερόταν στους Η/Υ, οπότε μπορούσε να δημιουργηθεί παρεξήγηση, γι'αυτό και έστειλα την απάντηση.

Όσο για τη Java και τη C++, κατά την άποψή μου δεν είναι και τόσο τραγικό. Βέβαια ίσως ακούγεται παράδοξο με τη σειρά που διδάσκονται, πρώτα C, μετά Java και μετά C++, αλλά στην ουσία δε νομίζω ότι δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Άλλωστε το θέμα είναι να μάθει ο φοιτητής τις αρχές και τη φιλοσοφία του OOP και η γλώσσα μικρό ρόλο παίζει στο επίπεδο αυτό.

Τελικά, μου φαίνεται ότι τα μηνύματα τα διαβάζουμε οι δυο μας και όχι ο αρχικά ενδιαφερόμενος  :)

Καλή σου μέρα



What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr