ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ για πληροφορική;

Ξεκίνησε από thomas111, 22 Απρ 2019, 03:58:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

thomas111

Καλησπέρα στην κοινότητα,
Είμαι μαθητής Α' ΓΕΛ και θα ήθελα να σπουδάσω πληροφορική , θα μου προτείνατε να πάω σε ΕΠΑΛ ή να συνεχίσω σε ΓΕΛ;

Γενικά είμαι ένας μαθητής που προσέχει στην τάξη, διαβάζει και ενδιαφέρεται για τα μαθήματα και φυσικά για τη πληροφορική.

Γνωρίζετε κάποιο καλό ΕΠΑΛ στην Αττική για πληροφορική;

Μπορεί κάποιος από ΕΠΑΛ να περάσει σε σχολές της πληροφορικής; Ποιο είναι το επίπεδο των μαθητών;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω όλες τις απόψεις σας περί του θέματος. :)

Σας ευχαριστώ πολύ.

mikezante

Hey thomas!

Παράθεση από: thomas111 στις 22 Απρ 2019, 03:58:40 ΜΜ
Είμαι μαθητής Α' ΓΕΛ και θα ήθελα να σπουδάσω πληροφορική , θα μου προτείνατε να πάω σε ΕΠΑΛ ή να συνεχίσω σε ΓΕΛ;

Εξαρτάται, στο ΓΕΛ δίνεις πανελλήνιες:
Μαθηματικά, Έκθεση, Φυσική, Χημεία
ή
Μαθηματικά, Έκθεση, ΑΕΠΠ, ΑΟΘ (εδώ να σημειώσουμε ότι δεν παρέχεται η σχολή ΗΜΜΥ των Πολυτεχνείων)

Στα ΕΠΑΛ:
Μαθηματικά (πολύ πιο light), Έκθεση, Δίκτυα, Προγραμματισμός σε Python*

*Μια από τις top γλώσσες αυτή τη στιγμή, σε σχεση με την Ψευδογλώσσα του ΓΕΛ που είναι μιξη PASCAL-BASIC τεχνολογίας '70s

Παράθεση από: thomas111 στις 22 Απρ 2019, 03:58:40 ΜΜ
Γνωρίζετε κάποιο καλό ΕΠΑΛ στην Αττική για πληροφορική;
Όλα καλά είναι, και στα περισσότερα πια υπάρχει τμήμα πληροφορικής

Παράθεση από: thomas111 στις 22 Απρ 2019, 03:58:40 ΜΜ
Μπορεί κάποιος από ΕΠΑΛ να περάσει σε σχολές της πληροφορικής;

Δες παρακάτω τις σχολές και τις περσινές βάσεις (όταν θα δίνεις εσυ, όλα τα τμήματα θα είναι ΑΕΙ, δηλαδή Πανεπιστήμια)
https://aeitei.gr/vaseis-epal.php?year=2018&tomeas=21&likio_type=ah

Παράθεση από: thomas111 στις 22 Απρ 2019, 03:58:40 ΜΜ
Ποιο είναι το επίπεδο των μαθητών;
Ότι είναι και στο ΓΕΛ. Θα δεις μαθητές του 20, αλλά και του -20
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

evry

Ερώτηση κρίσεως: Ένας μαθητής από Επαλ που περνάει Πολυτεχνείο έχει τις γνώσεις Φυσικής και Μαθηματικών ώστε να ανταπεξέλθει με αξιοπρέπεια στα μαθήματα?
Δεν ξέρω τι Φυσική διδάσκονται στο Επαλ όμως τα μαθηματικά που δίνουν είναι τα πρώην γενικής παιδείας του Λυκείου τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με αυτά της κατεύθυνσης.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

thomas111

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Έφτιαξά αυτόν τον συγκριτικό πίνακα έπειτα από τις απαντήσεις και την προσωπική έρευνα:

mikezante

thomas, δεν ξέρω τελικά ποιον δρόμο θα επιλέξεις, αλλά με την ανάλυση που έχεις κάνει και το γεγονός ότι σου αρέσει η Πληροφορική, να σκεφτείς πολύ καλά για σπουδές το τμήμα Δ.Ε.Τ.  :D
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

thomas111

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ δημιούργησα και αυτό το τεστ : https://forms.gle/nTkyB5giTVtDAgZc6 για όσα παιδιά έχουν το ίδιο δίλημμα με εμένα για την επιλογή του Λυκείου.

Καλή Ανάσταση & Καλό Πάσχα!! :)

dpa2006

Παράθεση από: evry στις 23 Απρ 2019, 11:28:37 ΜΜ
Ερώτηση κρίσεως: Ένας μαθητής από Επαλ που περνάει Πολυτεχνείο έχει τις γνώσεις Φυσικής και Μαθηματικών ώστε να ανταπεξέλθει με αξιοπρέπεια στα μαθήματα?
Δεν ξέρω τι Φυσική διδάσκονται στο Επαλ όμως τα μαθηματικά που δίνουν είναι τα πρώην γενικής παιδείας του Λυκείου τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με αυτά της κατεύθυνσης.

Θεωρητικά όχι.Πρακτικά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.Βέβαια τα προηγούμενα χρόνια που η διαφορά στην ύλη ήταν μεγάλη σε όλα τα μαθήματα,ο μαθητής του ΓΕΛ υπερτερούσε από άποψη γνώσεων.
Αλλά και η ύλη του Γ. Λυκείου πλέον είναι πολύ λίγη με αποτέλεσμα να καλύπτονται πολλά αντικείμενα εκτενέστερα από ότι παλαιότερα στο πρώτο έτος(π.χ. Μιγαδικοί)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science