Προφορική Εξέταση στην ΑΕΠΠ

Ξεκίνησε από pvs, 17 Απρ 2018, 02:35:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pvs

Γνωρίζει κάποιος/α συνάδελφος πώς εξετάζεται ένας υποψήφιος στις πανελλήνιες εξετάσεις προφορικά? Για παράδειγμα στα θέματα Γ, Δ λέει προφορικά τον κώδικα που θα έγραφε? Αν υπάρχει μετατροπή ΔΡΔ σε κώδικα γίνεται κάτι αντίστοιχο?
Ευχαριστώ.

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

ο μαθητής ή μαθήτρια που εξετάζεται προφορικά στις πανελλαδικές μπορεί να πεί στην επιτροπή εξέτασης κάτι απο τα παρακάτω:

ότι δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω από όσα βλέπετε να έχω γράψει στο τετράδιο μου ή
μπορεί να επισημάνει κάποια πράγματα που δεν είναι τόσα ξεκαθαρισμένα (δεν εχουν γραφεί σωστά ή δεν έχουν τη σωστή σειρά κ.λ.π)
μπορεί  όμως και να διαβάσει ή να πεί όλοκληρο το κώδικα εάν αυτό το επιθυμεί.

Προσωπικά  ποΛλές φορές τα παιδιά που εξετάζονται προφορικά , αρκούνται  σε λύσεις 3 ή 4 θέματος να δείχνουν τη λύση που έχουν γράψει στο τετράδιο τους και να συζητούν πάνω σε αυτή, πχ(εδώ διάβασα το πίνακα , έπειτα βρήκα το ελάχιστο του πίνακα κα...)
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

evry

Οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν προφορικά σε τουλάχιστον ένα θέμα. Αυτοί/ες επιλέγουν σε ποιο. Δεν μπορούν να δώσουν το γραπτό τους και να πουν αυτό είναι δείτε το για όλα τα θέματα, μόνο για 3 στα 4.
Συνήθως απαντούν προφορικά στο πρώτο θέμα που είναι πιο εύκολο και τα υπόλοιπα τα δίνουν γραπτά.
Φυσικά αυτοί που έχουν στην πραγματικότητα πρόβλημα επιθυμούν να εξεταστούν σε όλα προφορικά
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr