Να ξάνα δώσω ή όχι

Ξεκίνησε από Nion, 25 Αυγ 2017, 07:55:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nion

Καλησπέρα ,
Χθες ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα των πανελλήνιων και για να πω την αλήθεια το είχα δεδόμενο το ότι δεν θα περάσω αθήνα ή πειραία.
Πέρασα στο τμήμα πληροφορικής στην Λαμία.
Για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια και απόσο ξέρω πριν 2 χρόνια ήταν έτοιμο να κλείσει ενώ είναι ένα σχετικά καινούριο τμήμα.
Θα ήθελα να  πω μάλιστα πως το θέμα δν είναι τόσο οικονομικό δηλαδή το να πάω να μείνω εκεί αλλά το πόσο καλή αναγνώριση έχει το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δηλαδή άμα θα έχει αναγνώριση το πτυχίο το συγκεκριμένο.
Επίσης το θέμα είναι και το ποσό καλα είναι τα μαθήματα εκεί και το επίπεδο τους.
Ειμαι διατεθημένος να ξανά δώσω αμα αυτο της ασοεε ή του πειραία είναι πολυ καλύτερα αφού ήταν από πάντα όνειρο μου να μάθω προγραμματισμό και ότι έχουν σχέση με την πληροφορική
Τι έχετε ακούσει εσείς για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο να πάω να σπουδάσω εκεί ή να ξανα δώσω πανελλήνιες ;
Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας !

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Γνώμη μου χωρίς να σε επηρεασω το να ξαναδώσεις πανελλαδικές είναι αρκετά ψυχοφθόρ ο. Σήμερα όλα ειναι καλό μεταπτυχιακο δεν ειναι μονο οι καλες προπτυχιακές σπουδές. Θέλει πολύ μεγάλη πειθαρχία να δώσεις ξανά εξετάσεις. Η τελική απόφαση ειναι φυσικά δική σου στη πορεία θα ακούσεις πολλά που πιθανά να σε μπερδέψουν
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

bugman

Τρεις παραμέτρους επισημαίνω:
Χρόνος, Χρήμα, Αποτέλεσμα

* Τι κάνουν οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου Πανεπιστημίου; Ονόματα και εργασίες...μπορείς να μάθεις;

* Υπάρχει κάποια πιστοποίηση από τη σχολή για τις γνώσεις σε θέματα τεχνολογίας, ή στρέφεται στον εκπαιδευτικό τομέα;

* Πόσο χρήμα θα χρειαστεί ένας φοιτητής να βγάλει σε εύλογο χρόνο το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο (ενοίκια, έξοδα, μεταφορικά)
Σε ιδιωτική σχολή (που δεν έχει μεν πλατιά μόρφωση, αλλά εξειδίκευση σε σημερινές τεχνολογίες, που οδηγούν πιο γρήγορα σε εργασία), πόσο θα είναι το κόστος και ο χρόνος απόκτησης πιστοποίησης.

Καμιά φορά τα πτυχία δεν είναι αποτελεσματικά, και ειδικότερα όταν ο σπουδαστής βγαίνει από αυτό ξέροντας λίγα απ' όλα.. Το λίγο απ' όλα έχει πεθάνει. Σημαίνει μέτριος σε όλα!