Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fgmarg

Όντως δεν παιζει ρόλο το όνομα του domain. Το μόνο που απαραίτητα δεν αλλάζει είναι το όνομα του υπολογιστή όπου έχεις τη βάση. Είναι λίγο αργό το eschool στη λειτουργεία σε δίκτυο αλλά σωτήριο!!!

paan2004

Συνάδελφοι, είμαστε ΕΠΑΛ και διδάσκονται μόνο Αγγλικά στο σχολείο. Κατά την μετάπτωση από τη δ-βάση δεν περάστηκαν οι βαθμοί στα Αγγλικά Α' Τετραμήνου, Β' Τετραμήνου και Γραπτών, ενώ όλα τα άλλα μαθήματα περάστηκαν κανονικά.
Προσπαθήσαμε να πληκτρολογήσουμε τους βαθμούς στην φόρμα Αρχεία -Μαθητές - Βαθμοί- Βαθμοί ανά μαθητή  και δεν επιτρέπει πληκτρολόγηση(ή επιλογή από λίστα) για τα Αγγλικά, ενώ για τα άλλα μαθήματα επιτρέπει.
Προσπαθήσαμε να κάνουμε εισαγωγή από αρχείο Excel και πάλι δεν το κάνει.
Στην καρτέλα Μαθήματα του Αρχεία -Μαθητές- Γενικά στοιχεία τα Αγγλικά εμφανίζονται στη λίστα.
Είδα σε προηγούμενα μηνύματα ότι ίσως πρέπει να ορίσω τμήματα ξένων γλωσσών. Χρειάζεται αυτό για σχολείο που διδάσκει μόνο μία ξένη γλώσσα;
Αν ναι, αυτό γίνεται από την επιλογή Αρχεία - Τμήματα - Γενικά στοιχεία και επιλογή Τύπου Τμήματος ως Ξένων Γλωσσών;
Χρειάζονται κι άλλες ενέργειες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

namename

#182
 :( :( :( :( :( :o :o :o :o :o :o
Γειά σας. Είμαι καινούργιος στο forum. Δεν είμαι πληροφορικός και δυστυχώς πέρισυ λόγω άγνοιας όταν πρωτοπήγα στο σχολείο μου, ανέλαβα τη χρήση του e-school :-[. Στο σχολείο μας δεν το χρειάζονται γιατί χρησιμοποιούν ένα πολύ πιο εύχρηστο πρόγραμμα. Πέρισυ ήρθε στο σχολείο κάποιος από το Support του e-school και βοήθησε να περαστούν οι μαθητές στα τμήματα. Έτσι εγώ (καθώς είχε έρθει και εγκύκλιος για την υποχρεωτική χρήση του) άρχισα να περνώ τα δεδομένα μαθητές - βαθμοί από το άλλο πρόγραμμα μέσω excel και να αποστέλλω τα δεδομένα μέσω "συγχρονισμού". Τη φετινή χρονιά 2010-11 πέρασα μέσω excel τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου, αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να περάσω τους μαθητές από την Α΄ στη Β΄ Γυμνασίου και από τη Β΄ στη Γ΄. Ίσως είναι γιατί δεν έχω βάλει τους βαθμούς του Σεπτεμβρίου και ίσως επειδή από ότι έχω διαβάσει στο forum δεν έκανα "έκδοση αποτελεσμάτων".!!!!!   :D :D :D

Θέλω να ρωτήσω, καθώς αποφάσισα να εγκαταλείψω με τη σύμφωνη γνώμη προϊσταμένων αφού δεν είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του σχολείου, αν έχει έρθει κάποια εγκύκλιος για υποχρεωτική χρήση του e-school για το 2010-11; Έχω μάθει ότι αρκετά σχολεία δεν το έχουν εγκαταστήσει καθόλου!!!!

Γνώμη: το πρόγραμμα είναι αίσχος!! γεμάτο bugs και δαιδαλώδεις διαδικασίες. Δεν αρκεί να εργάζονται επάνω του ούτε 10 άτομα

namename

Μάλλον πρέπει να βάλεις τμήματα ξένων γλωσσών. Εγώ σε Γυμνάσιο έφτιαξα πέρυσι τμήματα Αγγλικών - Γαλλικών - Γερμανικών όρισα τη γλώσσα που θα διδάσκεται το κάθε τμήμα και κατόπιν έκανα χειροκίνητη εγγραφή όλων των μαθητών και στα τμήματα αυτά.
Π.χ. ο "Τάδε" του Α1 εγγραφή και στο Α1- Άγγλικά.
Μόνο τότε έγινε δεκτός ο βαθμός.

Γνώμη: Απαράδεκτο πρόγραμμα!!!!!!! >:( >:( >:( 

gimnasio

εξακολουθούμε να λειτουργούμε τον νέστωρα. Αν κάνω μετάπτωση, το eschool θα πάρει κατευθείαν τη νέα σχολική χρονιά με όλους τους μαθητές; Το ανοίγω και είναι στη σχ.χρονιά 2009-2010

bright

Γειά σας συνάδελφοι.
Φέτος στο σχολείο που πήγα χρησιμοποιώ για πρώτη φορά το eschool και δεν έχω και το χρόνο για να το ψάξω μιας και μου πασάρουν τα πάντα (8-2) υπάλληλος Η/Υ. Και καλά τα περνάνε σου λένε κάτσε βρέστα τα στοιχεία  κιόλας ή τα βρίσκουν και σε θέλουν δίπλα.
Έτσι λοιπόν θέλω να ρωτήσω το εξής. Πως περνιούνται οι απουσίες; Έχω δει ότι τις ζητάει ανά μέρα. Υπάρχει τρόπος να περάσω συνολικά τα σύνολα ανά μήνα ή ακόμα καλύτερα ανά τρίμηνο;

gtzort

Παρακαλώ πολύ μήπως ξέρει κανένας τι γίνεται στις περιπτώσεις όπου οι εκτυπώσεις δεν χωράνε σε μία σελίδα είτε αυτή είναι σε οριζόντια είτε σε κατακόρυφη διάταξη. Στο e-school μας λέει "ότι κάποιες στήλες δεν θα εκτυπωθούν". Aν πατήσουμε ΟΧΙ στο ανάλογο μύνημα τότε δεν θα γίνει η προεπισκόπηση ενώ αν πατήσουμε ΝΑΙ θα εμφανιστούν μόνο οι στήλες που χωράνε . Στη Δ Βάση υπήρχε και 2η ή και 3η σελίδα για να χωρέσουν όλες οι στήλες.

Επιπλέον όταν γίνεται η εξαγωγή σε excel: 1ον  δεν εμφανίζονται και οι επιπλέον στήλες (κάτι το οποίο γινόταν στην Δ βάση) και 2ον όταν γίνεται η εξαγωγή σε excel παρατηρούμε ότι πολλά κελιά είναι συγχωνευμένα (merge), δεν είναι γραμμογραφημένα σωστά και δεν είναι επεξεργάσιμο εύκολα (πχ σε ταξινομήσεις κλπ)

Και τα δυο παραπάνω ερωτήματα τα έχω στείλε στο support από τις 18/11/2009 και δεν έχω καμία απάντηση. Αν έχει κανένας καμία ιδέα με το τι γίνετε στις παραπάνω 2 περιπτώσεις μπορεί να με ενημερώσει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τζωρτζάκης Γιάννης

spantoulis

Καλησπέρα Συνάδελφοι.
Τελευταία ειδοποίηση απο το eschool έγινε περι τα τέλη Ιουνίου για συγχρονισμό με την κεντρική βάση ώστε να δημιουργηθεί το νέο σχολικό έτος. Φαντάζομαι ότι το κάναμε όλοι χωρίς πρόβλημα.
Οδηγίες για τη νέα σχολική χρονιά όμως δεν έχουμε λάβει. Προσωπικά τα δεδομένα της νέας σχολικής χρονιάς τα έχω περάσει στο Νέστορα. Υποθέτω και πολλοί άλλοι.
Σήμερα λοιπόν είπα ας ανοίξω το eschool να το θυμηθώ λίγο. Με το που ανοίγω την εφαρμογή βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με την κεντρική βάση. Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι τα πιστοποιητικά ασφαλείας που είχα εγκαταστήσει για την εγκατάσταση της εφαρμογής ΈΛΗΞΑΝ στις 3 Οκτωβρίου 2010!!!! Δεν ξέρω αν είχε και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισε. Σκέφτομαι να ξανακατεβάσω τα πιστοποιητικά αλλά προβληματίζομαι μήπως χρειαστεί επανεγκατάσταση όλη η εφαρμογή.
Αν γνωρίζει κάποιος τη λύση ας βοηθήσει.
Υ.Γ. η ομάδα υποστήριξης... φυσικά και ΔΕΝ απάντησε στις κλήσεις μου
Με εκτίμηση
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

vogiatz

Συνάδελφε επειδή αντιμετώπισα και εγώ πρόβλημα συγχρονισμού σήμερα, θα σε παρακαλούσα εφόσον έχεις απάντηση από την ομάδα υποστήριξης, να την κοινοποιήσεις στο φόρουμ. 8)
Βογιατζής Σωτήρης, ΠΕ 19
2ο Γυμνάσιο Έδεσσας

spantoulis

Η ομάδα υποστήριξης απάντησε  σε email.
Το πρόβλημα είναι στην κεντρική βάση του eSchool, έχει να κάνει με τη μη εγκυρότητα ενός πιστοποιητικού της κεντρικής βάσης και προσπαθούν να το διορθώσουν.
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

alpapanto

Παράθεση από: spantoulis στις 04 Οκτ 2010, 07:15:02 ΜΜ
Με το που ανοίγω την εφαρμογή βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με την κεντρική βάση. Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι τα πιστοποιητικά ασφαλείας που είχα εγκαταστήσει για την εγκατάσταση της εφαρμογής ΈΛΗΞΑΝ στις 3 Οκτωβρίου 2010!!!! Δεν ξέρω αν είχε και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισε. Σκέφτομαι να ξανακατεβάσω τα πιστοποιητικά αλλά προβληματίζομαι μήπως χρειαστεί επανεγκατάσταση όλη η εφαρμογή.

Ευτυχώς γιατί νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος που είχε το πρόβλημα αυτό...
Οποτε αναμένουμε την αποκατάσταση τις βλάβης απο τους υπευθύνους της εφαρμογής

Yannis Siahos

Επαληθεύω και εγώ το πρόβλημα με τα πιστοποιητικά.
Θα πρέπει να εκδοθούν καινούρια και αναζητούν τον εκδότη....  :)

Προς το παρόν μόνο τοπικά δουλεύει κάποιος την εφαρμογή και αναμένει τα νέα πιστοποιητικά για το συγχρονισμό.

AntonisK

Προσπαθώ να μπω στο eschool και μου βγάζει πρλμ οτι δε μπορεί να ελέγξει για πιθανή αναβάθμιση της εφαρμογής !
Μ'αφήνει να μπω στην εφαρμογή αλλά μου βγάζει πρλμ και στο συγχρονισμό και μου λέει οτι πρέπει να ελέγξω τη σύνδεσή μου κτλ
Πρλμ σύνδεσης δεν έχω όμως...
Τι μπορεί να φταίει;
Μπήκε κανείς χθες ή σήμερα;
Δεν σηκώνουν κ τα τλφ στο υπουργείο....
Ευχαριστώ...

AntonisK

Μπράβο παιδιά...
νόμιζα πως ήταν δικό μου πρβλμ.

**εγώ έτρεξα πάλι τα πιστοποιητικά μου (ημ. λήξης το 2017) γιατί είπα μήπως φταίει αυτό!! Ελπίζω να μη έκανα καμιά γκάφα!


poursali

Παράθεση από: AntonisK στις 05 Οκτ 2010, 06:26:23 ΜΜ
Προσπαθώ να μπω στο eschool και μου βγάζει πρλμ οτι δε μπορεί να ελέγξει για πιθανή αναβάθμιση της εφαρμογής !
Μ'αφήνει να μπω στην εφαρμογή αλλά μου βγάζει πρλμ και στο συγχρονισμό και μου λέει οτι πρέπει να ελέγξω τη σύνδεσή μου κτλ
Πρλμ σύνδεσης δεν έχω όμως...
Τι μπορεί να φταίει;
Μπήκε κανείς χθες ή σήμερα;
Δεν σηκώνουν κ τα τλφ στο υπουργείο....
Ευχαριστώ...

είναι πρόβλημα με τα πιστοποιητικά. θα λυθεί από το support. δεν υπάρχει η ανάγκη καμίας ενέργειας εκ μέρους σου
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ