σχολες πληρ... εχω μια ερώτηση ...

Ξεκίνησε από xaxaaria, 26 Ιουν 2012, 12:44:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xaxaaria

γεια σας! ήθελα να ρωτήσω αν σπουδάσω στο ΗΜΜΥ 8εσ/νικη και πάρω τομέα με πληροφορική θα έχω τις ίδιες γνώσεις όπως αν σπούδαζα κάποια άλλη σχολή μονό με προγραμματισμό-πληροφορική π.χ. Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής (πατρα) η' Τµήµα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υ̟πολογιστών(χανια)??
όποιος ξέρει ας μου απαντήσει παρακαλώ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... !!  :D  :)



evry

Σε γενικές γραμμές η σχολή ΗΜΜΥ της Θεσσαλονίκης είναι καλή από όσο ξέρω.

Το ερώτημα όμως είναι το εξής: Είναι δυνατόν μια σχολή που έχει την πληροφορική ως τομέα/ροή/κατεύθυνση να παρέχει το ίδιο εύρος/βάθος γνώσεων με μια σχολή που έχει την πληροφορική ως κύριο γνωστικό αντικείμενο?

Την απάντηση μπορείς να τη δώσεις εσύ αν συγκρίνεις τα προγράμματα σπουδών των τριών αυτών σχολών με ένα τμήμα πληροφορικής όπως π.χ. αυτό της Αθήνας ή της Κρήτης ώστε να δεις αν παρέχονται και όλα τα βασικά μαθήματα.
Απλά πρόσεξε το γεγονός ότι η υπάρξη ενός μαθήματος στο πρόγραμμα σπουδών μιας σχολής δεν σημαίνει κάτι γιατί μπορεί το μάθημα αυτό να είναι η επιλογή της επιλογής στο ένα τμήμα και κάποιο εξάμηνο να μην προσφέρεται ενώ σε ένα άλλο να είναι υποχρεωτικό. Οπότε θα πρέπει να δεις και γενικότερα τη διάρθρωση των σπουδών.

Παράθεση από: xaxaaria στις 26 Ιουν 2012, 12:44:03 ΜΜ
γεια σας! ήθελα να ρωτήσω αν σπουδάσω στο ΗΜΜΥ 8εσ/νικη και πάρω τομέα με πληροφορική θα έχω τις ίδιες γνώσεις όπως αν σπούδαζα κάποια άλλη σχολή μονό με προγραμματισμό-πληροφορική π.χ. Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής (πατρα) η' Τµήµα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υ̟πολογιστών(χανια)??
όποιος ξέρει ας μου απαντήσει παρακαλώ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... !!  :D  :)

π.χ. όσον αφορά τον προγραμματισμό, σε ποιες από τις παραπάνω σχολές υπάρχει μάθημα σχετικά με τον συναρτησιακό ή τον λογικό προγραμματισμό?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

xaxaaria

 είτε σπουδάσω ΗΜΜΥ 8εσ/νικη ειτε χάνια σε αυτήν τη σχολή 8α εχω τις είδες γνώσεις για το προγραμματισμό-πληροφορική?

και πάλι δν είμαι σίγουρη αν ο τίτλος του μα8ηματος η' η περιγραφή του ανταποκρίνονται στις πραγματικες γνώσεις του μαθήματος....

άλλωστε σίγουρα κ τα 2 τμήματα έχουν ενεργειακά μαθήματα κα8ως κ στα χάνια 8α μετονομαστεί σε ηλεκτρολόγων... οποτε στις σχολες πληροφορικης 8α εχει πλ περισσότερη πληροφορική .....  :)

evry

Έχεις δίκιο απλά αυτή τη στιγμή ενδεικτικά από το πρόγραμμα σπουδών μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα.

Από εκεί και πέρα η άποψή μου είναι η εξής:
Αν θες να γίνεις ηλεκτρολόγος μηχανικός πας στους ηλεκτρολόγους μηχανικούς
αν θες να σπουδάσεις μαθηματικά πας στο μαθηματικό
αν θες φυσική πας στο φυσικό (πέρσι ο πρώτος του Φυσικού είχε μεγαλύτερο βαθμό από τον πρώτο του ΕΜΠ με 19.980 μόρια)
και αν θες να σπουδάσεις πληροφορική πας σε ένα τμήμα πληροφορικής

νομίζω αυτό λέει η κοινή λογική.

Παράθεση από: xaxaaria στις 26 Ιουν 2012, 02:00:56 ΜΜ
άλλωστε σίγουρα κ τα 2 τμήματα έχουν ενεργειακά μαθήματα κα8ως κ στα χάνια μετονομαστεί σε ηλεκτρολόγων... οποτε στις σχολες πληροφορικης 8α εχει πλ περισσότερη πληροφορική .....  :)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

xaxaaria

#4
σωστά αυτά που λες .... απλώς δν είμαι σίγουρη αν οι γνώσεις που παίρνουν στο τομέα (Η/Υ) αυτό είναι ίδιες...
μπορείς να μ απαντήσεις σε αυτό η δν γνωρίζεις... εχω δει τα μαθήματα κ δν έχω καταλάβει ...

γτ 3ερεισ σκέφτομαι και τα επαγγελματικά δικαιώματα και προς το παρόν είναι περισσότερα στο ΗΜΜΥ 8εσ/νικη απο τις άλλες 2!




evry

#5
Όσον αφορά το ΗΜΜΥ Θεσσαλονικής  δεν ξέρω το τμήμα "από μέσα" ώστε να σου πω κάποια άποψη με σιγουριά.
Από το πρόγραμμα σπουδών όμως που βλέπω αλλά και από τις επιτυχίες που έχουν κατά καιρούς σε διάφορους διαγωνισμούς φαίνεται ότι έχουν καλό πρόγραμμα σπουδών στην πληροφορική.
Για τους Ηλεκτρονικούς μηχανικούς στα Χανιά δεν θέλω να εκφράσω κάποια άποψη. Άλλωστε δεν ξέρω καλά και το τμήμα.
Αν ήθελα όμως να σπουδάσω πληροφορική θα επέλεγα σίγουρα ένα τμήμα πληροφορικής αντί για αυτό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

xaxaaria

oκ ευχαριστώ!!! :)
να τολμήσω να ρωτησω αν ΗΜΜΥ στην 8εσ/νικη με τομεα πληρ. προσφέρει τις ίδιες γνώσεις στον προγραμματισμό με μια σχολή πληροφορικής?

η' η απάντηση ειναι οχι ?

lykos

Ο καλός προγραμματιστής δεν γίνεται - μόνο - απ' το πανεπιστήμιο. Περισσότερο γίνεται απ' το ταλέντο του, το "ψώνιο" του, το iq του.

xaxaaria

το ξέρω όπως επίσης και σε οποία σχολή κ αν περάσω μπορώ παλι να ασχολούμαι με τν προγραμματισμό...
αλλά 8α ήθελα και το αντικείμενο π σπουδάζω να εχει με αυτό ....  :)

είναι κάτι π μ αρέσει να κάνω κ δν επιθυμώ να σπουδάσω κατι π να μν περιεχέι προγραμματισμό ...

evry

όπως είπα και πριν άλλο να έχεις την πληροφορική σαν τομέα και άλλο σαν βασικό αντικείμενο. Κάνε μια σύγκριση στα προγράμματα σπουδών και στα μαθήματα που έχει ας πούμε το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών και αυτό των ΗΜΜΥ της Θεσσαλονικής. Νομίζω ότι υπάρχει κενό ειδικά στο θεωρητικό κομμάτι.
Όπως είπα και πριν οι ΗΜΜΥ είναι πολύ καλή σχολή με πολύ καλό επίπεδο. Το θέμα όμως είναι τι θέλεις να κάνεις εσύ.
Ξαναδές τα μαθήματα ένα-ένα σε κάθε μια από τις 2 σχολές και μετά αποφάσισε.
Επίσης να πω ότι και οι 2 σχολές είναι υψηλού επιπέδου οπότε αυτά που λένε στο πρόγραμμα σπουδών αυτά κάνουν, τίποτα λιγότερο. Οπότε το να μελετήσεις το πρόγραμμα σπουδών τους νομίζω είναι ασφαλές για να πάρεις μια απόφαση.

Εμείς εδώ μπορούμε να σου λέμε ο κάθε ένας την άποψή του. Εσύ όμως θα πάρεις την απόφαση και εσύ είσαι υπεύθυνη για αυτή, οπότε σκέψου το καλά. ;)

Παράθεση από: xaxaaria στις 26 Ιουν 2012, 11:50:17 ΜΜ
oκ ευχαριστώ!!! :)
να τολμήσω να ρωτησω αν ΗΜΜΥ στην 8εσ/νικη με τομεα πληρ. προσφέρει τις ίδιες γνώσεις στον προγραμματισμό με μια σχολή πληροφορικής?

η' η απάντηση ειναι οχι ?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dpa2006

Παράθεση από: xaxaaria στις 27 Ιουν 2012, 12:59:06 ΠΜ
το ξέρω όπως επίσης και σε οποία σχολή κ αν περάσω μπορώ παλι να ασχολούμαι με τν προγραμματισμό...
αλλά 8α ήθελα και το αντικείμενο π σπουδάζω να εχει με αυτό ....  :)

είναι κάτι π μ αρέσει να κάνω κ δν επιθυμώ να σπουδάσω κατι π να μν περιεχέι προγραμματισμό ...

τα τμήματα Πληροφορικης δινουν μεγαλυτερη εμφαση στο software,χωρις να σημαινει πως δεν ασχολουνται με hardware.
οταν δημιουργηθηκαν  ονομαστηκαν Τμηματα Επιστημης Υπολογιστων,για να περιλαβουν κατι ποιο
γενικοτερο την Επεξεργασια Πληροφοριας.αυτό ηταν το σκεπτικο για την ονομασια που εχουν.
στα τμηματα Μηχανικών θα βρεις μαθηματα πληροφορικης σε κατευθυνσεις ή Ροες όπως τις ονομαζουν στο Εθνικο Μετσοβειο Πολυτεχνειο.
Η αποφοαση ειναι καθαρα δικη σου. :)

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

xaxaaria

οκ! σας ευχαριστώ κ τουσ 2 σασ! 8α η8ελα να ρωτήσω ποσό πιστεύεται οτι 8α πέσει
1) ημμυ εμπ
2) ημμυ 8εσ/νικη
3) ηλεκτρονικών μηχανικών και Η/Υ στα χάνια     ? ? ?
ευχαριστωωω!για ολη την βοη8εια π μ έχετε προσφέρει !!!!

nikoujohn

κανείς δεν μπορεί  να το γνωρίζει αυτό μέχρι να βγουν οι βάσεις . ;)

xaxaaria

το 3ερω αλλα σίγουρα 8α μπορεί να κάνει τις δικές του εκτιμήσεις ....  ;)

mb

Αν θες να δεις πόσο σχετικό είναι ένα τμήμα ή μια σχολή με την Πληροφορική μπορείς να δεις την αξιολόγηση που έχει κάνει η ΕΠΕ στα προγράμματα σπουδών των τμημάτων αυτών.
http://review.epe.org.gr/doc.php?q=5&d=al
Οσο ψηλότερο συντελεστή έχουν τα τμήματα τόσο πιο κοντά είναι το Πρόγραμμα σπουδών τους στην Πληροφορική. Βέβαια αυτή η αξιολόγηση πρέπει να επικαιροποιηθεί αλλά είναι πολύ αξιόλογη. Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάς πως η αξιολόγηση αφορά των Πρόγραμμα Σπουδών και όχι την ποιότητα του τμήματος και των μαθημάτων. Δηλαδή αξιολογεί θετικά ένα τμήμα Α πως έχει στο πρόγραμμά του το μάθημα Βάσεις Δεδομένων ενώ το Β δεν το έχει ή το έχει προεραιτικό. Αυτό δεν έχει να κάνει με την ποιότητα.
Οσο για το τμήμα ΗΜΜΥ στα Χανιά, είμαι απόφοιτος απο εκει και μια και μένω στα Χανιά μπορώ να σου παρέχω κάποιες πληροφοριές προσωπικά. Δεν μπορώ να πω αν είμαστε ή οχι το καλύτερο τμήμα στην Πληροφορική κλπ. Αυτό εξαρτάται απο το τι θέλεις να σπουδάσεις και το ποιες προοπτικές θέλεις να σου ανοίξουν